Βιολογικό, Χημικό/Χημικών Μηχανικών ή Φαρμακευτική;

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην κολλάτε τόσο με τους χημικούς μηχανικούς!Και γω ήμουν ένα τσακ να το δηλώσω αλλά τελικά δεν θα τη βάλω...Σίγουρα είναι υποκειμενική για τον καθένα η επιλογή σχολής αλλά μετά από συζητήσεις που έκανα για τη συγκεκριμένη σχολή έμαθα ότι:
1) δεν έχει τόση χημεία όση φαντάζονται όλοι και όσο θα ήθελα και γω προσωπικά να έχει.Περισσότερη φυσική μαθαίνεις παρά χημεία και δεν έχει επίσης πολλά εργαστήρια.
2)Δεν υπάρχει αποκατάσταση. Σήμερα που πήγα στο φροντιστήριο αυτό ακριβώς μου είπαν. Μόνο αν κάποιος ενδιαφέρεται να βγει στο εξωτερικό θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή.

Αυτά είναι συμπεράσματα δικής μου έρευνας γιατί όπως είπα και γω ενδιαφερόμουν αρχικά μέχρι να φτάσω στο σημείο να την απορρίψω.

Πάντως το κλειδί στην υπόθεση μηχανογραφικό θα έλεγα πως είναι να δηλώσουμε αυτό που μας ΑΡΕΣΕΙ. :)
Αν κάποιος το έχει μεράκι να πάει σε οποιαδήποτε σχολή επιθυμεί.Αν σ'αρέσει πολύ αυτό που κάνεις, μπορείς να το κάνεις σωστά και καλά παρά τις όποιες αντιξοότητες. ;)

Καλά μηχανογραφικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην κολλάτε τόσο με τους χημικούς μηχανικούς!Και γω ήμουν ένα τσακ να το δηλώσω αλλά τελικά δεν θα τη βάλω...Σίγουρα είναι υποκειμενική για τον καθένα η επιλογή σχολής αλλά μετά από συζητήσεις που έκανα για τη συγκεκριμένη σχολή έμαθα ότι:
1) δεν έχει τόση χημεία όση φαντάζονται όλοι και όσο θα ήθελα και γω προσωπικά να έχει.Περισσότερη φυσική μαθαίνεις παρά χημεία και δεν έχει επίσης πολλά εργαστήρια.
2)Δεν υπάρχει αποκατάσταση. Σήμερα που πήγα στο φροντιστήριο αυτό ακριβώς μου είπαν. Μόνο αν κάποιος ενδιαφέρεται να βγει στο εξωτερικό θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή.

Αυτά είναι συμπεράσματα δικής μου έρευνας γιατί όπως είπα και γω ενδιαφερόμουν αρχικά μέχρι να φτάσω στο σημείο να την απορρίψω.

Πάντως το κλειδί στην υπόθεση μηχανογραφικό θα έλεγα πως είναι να δηλώσουμε αυτό που μας ΑΡΕΣΕΙ. :)
Αν κάποιος το έχει μεράκι να πάει σε οποιαδήποτε σχολή επιθυμεί.Αν σ'αρέσει πολύ αυτό που κάνεις, μπορείς να το κάνεις σωστά και καλά παρά τις όποιες αντιξοότητες. ;)

Καλά μηχανογραφικά!
Εχω να προσθέσω και ΠΟΛΛΑ Οικονομικα:sick:!!!!! Για τους δυο αυτους λογους την απερριψα και εγω:tongue::sick:......Γενικα σημασια ΟΝΤΩΣ εχει να επιλεξουμε ΜΟΝΟ οτι θα μας γεμιζει και δεν θα μας φθειρει πνευματικα και σωματικα , οταν θα ερθει η ωρα να το ασκησουμε!!!!
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΟΟΟΟΛΟΥΣ...!!!!ΜΟΝΟ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!!!!!!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ισχύει ότι η ιατρική έχει τη καλύτερη αποκατάσταση αλλά δε στη πρότεινα μιας και δεν είσαι ιδιαίτερα ψημένος. Επίσης ανάμεσα στο βιολογικό και μοριακή βιολογία-γενετική νομίζω πως η επαγγελματική αποκατάσταση δε διαφέρει ιδιαίτερα.
Δε θα σου πρότεινα το μαθητικό που ανέφερες γιατί είναι και άσχετο με τα βιοιατρικά σου ενδιαφέρονται καθώς και η βιοστατιστική που αναφέρεις ως μεταπτυχιακή εξειδίκευση δεν περιλαμβάνει (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) βιολογία με την έννοια της βιολογίας που έκανες στο λύκειο.
ις συγκεκριμενες σχολες τις ξεχωρισα επειδη με ΅τραβαει΅ ο μικροκοσμος και η ερευνα! (Για αυτο αν επιλεξω για παραδειγμα βιολογια, θα επιλεξω να ειδικευτω στη μοριακη-κυτταρικη βιολογια ή τη γενετικη
Βάση του ποστ που έκανες πιο πάνω, φαίνεται ότι είσαι πιο κοντά στη μοριακή βιολογία και γενετική. Γιατί δεν επιλεγείς αυτό που είναι εντελώς στα γούστα σου; Επίσης να ξέρεις πως η μοριακή βιολογία είναι από τις πιο ανερχόμενες επιστήμες(σου αναφέρω πως όλα τα εργαστήρια πλέον χρησιμοποιούν μοριακές μεθόδους έναντι των παλιών κλασσικών)και επίσης η γενετική κάνει σημαντικές προόδους τη τελευταία δεκαετία(βλέπε γονιδιακές θεραπείες). Ωστόσο αν επιλέξεις κάτι άλλο, παραπλήσιο, να ξέρεις πως μεταπτυχιακά στη μοριακή βιολογία υπάρχουν αρκετά, νομίζω και στην Ελλάδα οπότε από παντού θα έχεις την επιλογή.
Πάντως οποιαδήποτε βιοϊατρική επιστήμη και να διαλέξεις να ξέρεις πως στο εξωτερικό θα έχεις πάμπολλες ευκαιρίες αντίθετα με εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

letit.be

Νεοφερμένος

Η letit.be αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λετε οτι το βιολογικο εχει περισσοτερεσ διεξοδουσ απο χημικων μηχανικων ε? και εξωτερικο ισχυει αυτο? εχω ακουσει διαγορετικα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Βρε παιδιά μην κολλάτε τόσο με τους χημικούς μηχανικούς!Και γω ήμουν ένα τσακ να το δηλώσω αλλά τελικά δεν θα τη βάλω...Σίγουρα είναι υποκειμενική για τον καθένα η επιλογή σχολής αλλά μετά από συζητήσεις που έκανα για τη συγκεκριμένη σχολή έμαθα ότι:
1) δεν έχει τόση χημεία όση φαντάζονται όλοι και όσο θα ήθελα και γω προσωπικά να έχει.Περισσότερη φυσική μαθαίνεις παρά χημεία και δεν έχει επίσης πολλά εργαστήρια.
2)Δεν υπάρχει αποκατάσταση. Σήμερα που πήγα στο φροντιστήριο αυτό ακριβώς μου είπαν. Μόνο αν κάποιος ενδιαφέρεται να βγει στο εξωτερικό θα μπορούσε να είναι καλή επιλογή.

Αυτά είναι συμπεράσματα δικής μου έρευνας γιατί όπως είπα και γω ενδιαφερόμουν αρχικά μέχρι να φτάσω στο σημείο να την απορρίψω.

Πάντως το κλειδί στην υπόθεση μηχανογραφικό θα έλεγα πως είναι να δηλώσουμε αυτό που μας ΑΡΕΣΕΙ. :)
Αν κάποιος το έχει μεράκι να πάει σε οποιαδήποτε σχολή επιθυμεί.Αν σ'αρέσει πολύ αυτό που κάνεις, μπορείς να το κάνεις σωστά και καλά παρά τις όποιες αντιξοότητες. ;)

Καλά μηχανογραφικά!

1) Η σχολή δεν έχει περισσότερη φυσική απο την χημεία απλά έχει πολύ λιγότερη χημεία απο το χημικό τμήμα.
2) Λόγω της κρίσης το επάγγελμα αυτό όντως πάσχει και δεν υπάρχει αποκατάσταση διότι δεν υπάρχει ανάπτυξη. Αλλά πλέον καμία σχολή δεν σου εξασφαλίζει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Ωστόσο σε μία χώρα με ανάπτυξη οι χημικοί μηχανικοί έχουν τεράστια ζήτηση και ιδιαίτερα στο εξωτερικό!

ΓΕΝΙΚΑ να βγάζετε συμπεράσματα για τις σχολές μετά από δική σας έρευνα και όχι από αυτά που σας λένε άλλοι απόφοιτοι σύμφωνα με την έρευνα που έχουν κάνει οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top