Βιολογικό, Χημικό/Χημικών Μηχανικών ή Φαρμακευτική;

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! Μολις τελείωσαν οι Πανελλαδικές και σε λιγες βδομαδες θα πρεπει να φτιαξω μηχανογραφικο...Το προβλημα μ ειναι οτι δεν μπορω να αποφασισω τι να δηλωσω..:hmm: Δεν υπαρχει καποιο τμημα για το οποιο να εχω τρελο κολλημα... Αυτα π μ αρεσουν ελαχιστα περισσοτερο απο τα υπολοιπα ειναι εκεινα του τιτλου (Βιολογιας, Χημειας/Χημικων μηχανικων, Φαρμακευτικης). Οποτε....Θα μπορουσε καποιος π να γνωριζει για αυτες τις σχολες να προσφερει τα ΅φωτα΅ του σχετικα με τις προοπτικες-επαγγελματικη αποκατασταση των παραπανω σχολων;; :) Ευχαριστω εκ των προτερων!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Προφανώς σου αρέσουν η Χημεία και η βιολογία .
Ετσι σε αυτές τις σχολές που είπες πρέπει να δείς και τις γεωπονικές σχολές που βασίζονται στα ίδια μαθήματα .

Αφού κοιτάξεις τις ιστοσελίδες των σχολών γιά το τι είναι η κάθε μία και τι μαθήματα διδάσκονται και δείς και τα επαγγελματικά τους δικαιώματα θα μπορείς να καταλήξεις σε μιά σειρά προτεραιότητας .

Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς αν σου αρέσει η επικοινωνία με κόσμο η θα προτιμούσες να είσαι σε ένα εργαστήριο η ένα γραφείο . Αν σου αρέσει η διδασκαλία . Αν θέλεις να είσαι υπάλληλος η αυταπασχολούμενος η ελεύθερος επαγγελματίας .

Γενικά οι βιολόγοι και οι χημικοί , έχουν διεξόδους που είναι κυρίως υποστηρικτικές άλλων επαγγελμάτων ως εργαστηριακοί επιστήμονες . Οι φαρμακοποιοί πέραν του φαρμακείου σε άλλες δουλειές έχουν δυσκολίες , αφού ανταγωνίζονται βιολόγους , βιοχημικούς και χημικούς .

Οι χημικοί μηχανικοί , τυπικά έχουν περισσότερες διεξόδους , αλλά η χώρα έχει χαμηλή βιομηχανία , ίσως όμως βρείς πιό εύκολα δουλειά έξω .

Οι γεωπονικές Αθήνας και Θεσσαλονίκης έχουν αρκετές διεξόδους , μιά και όποια ειδικότητα πάρεις , τα επαγγελματικά σου δικαιώματα καλύπτουν το σύνολο όλων των ειδικοτήτων , ενώ μπορείς να ασχοληθείς είτε σαν αυταπασχολούμενος , είτε σαν υπάλληλος .
Είναι όμως οι πιό δύσκολες σχολές από όλες που αναφέρεις μιά και ο αριθμός των μαθημάτων στα 5 χρόνια υπερβαίνει τα 110 .

Μάθε , ρώτα και σκέψου λοιπόν πριν αποφασίσεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση!! :)
Επι του θεματος τωρα :
Οσον αφορα τη γεωπονια δν νομιζω οτι με ενδιαφερει ιδιαιτερα...Τις συγκεκριμενες σχολες τις ξεχωρισα επειδη με ΅τραβαει΅ ο μικροκοσμος και η ερευνα! (Για αυτο αν επιλεξω για παραδειγμα βιολογια, θα επιλεξω να ειδικευτω στη μοριακη-κυτταρικη βιολογια ή τη γενετικη κι οχι τη βοτανικη ή τη ζωολογια) Παρολα αυτα ειναι μια καλη προταση για καποιον π του αρεσει να ασχολειται με τα φυτα :)
Εχω ηδη μπει στις σελιδες των σχολων και τα μαθηματα μ αρεσουν εξισου σε ολα... Αυτο π με εμποδιζει να αποφασισω ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση...Το καθενα εχει κι απο καποια μειωνεκτηματα απο οσο ξερω:
Βιολογια: Στην Ελλαδα η ερευνα δεν εχει αναπτυχθει πολυ (Και μαλλον θα αργησει)
Χημεια: Οπως ειπες "χαμηλη βιομηχανια" και απο την αλλη ως καθηγητης δυσκολο το κοβω(Ακομα δυσκολοτερο στη βιολογια) (Παρολο που δεν θα ελεγα οχι στο καθηγητηλικι :p Εχω αρκετη μεταδοτικοτητα πιστευω :$ )
Φαρμακευτικη: Το ανοιγμα του επαγγελματος θα γεμισει τον τοπο φαρμακεια...(Για ερευνα σε φαρμακευτικες εταιρειες δεν εχω υποψην μου πολλα)
Ετσι, δυσκολευομαι να επιλεξω εκεινο π θα μ δωσει ευκολοτερα δουλεια..:s Εαν γνωριζεις κατι που δεν ανεφερα παραπανω, παρακαλω πες το, μπας και κατασταλαξω επιτελους! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως μιλάς για πάρα πολλές σχολές :/ φαρμακευτικές,βιολογικά,χημικά,βιοχημεια,μοριακη βιολογία,βιολογικών εφαρμογών
Νομίζω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις αναλυτικά τους οδηγούς σπουδών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Φαρμακευτικη και χημεια- χημεικων μηχανικων αναφερομαι κυριως στην Αθηνα, ενω βιολογια (Μιας και ειναι η καλυτερη στην Ελλαδα) στο Ηρακλειο...Τωρα βιοχημειας και βιοτεχνολογιας (Λαρισα) και Μοριακης Βιολογιας και Γενετικης (Αλεξανδρουπολη) τα εχω ψιλοαποκλεισει και λογω τοποθεσιας αλλα και επειδη πιστευω οτι ειναι καλυτερο να ξεκινησω με βιολογια και μετα να ειδικευτω περαιτερω... Θα ξανακοιταξω παντως τους οδηγους σπουδων σημερα το βραδυ :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μην δηλωσεις Βιοχημεια-Βιοτεχνολογια,αφησε το για αλλους!!!
Χαχαχαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Χαχαχα γτ; φοβασαι μην ανεβουν οι βασεις και δν το πιασεις; ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Κάνε ενα test επαγγελματικού προσανατολισμού και δες τι θα σε βγάλει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μολις το τελειωσα και μ εβγαλε ως πρωτη ΅ομαδα΅ επαγγελματων την -> Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Ενέργεια, Φάρμακα, Τρόφιμα, Ποτά, Γεωπονία - Περιβάλλον - Τεχνολογία Τροφίμων, Γεωργία, Κτηνοτροφία, Αλιεία, Μεταλλεία, Γεωλογία, Δάση
Νομιζω δν με βοηθησε αρκετα ;p Ευχαριστω παντως!! ;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Το βιολογικό θα σου προσφέρει μια πιο διευρημένη άποψη για την έννοια των ζωντανών οργανισμών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WoodyWoodperker

Νεοφερμένος

Ο WoodyWoodperker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χαχαχα γτ; φοβασαι μην ανεβουν οι βασεις και δν το πιασεις; ;P

Οι βασεις αποκλειεται να ανεβουν φιλε μου.Το λεω αυτο γιατι οι περισσοτεροι που μπαινουν σε αυτην την σχολη μπαινουν απο σποντα.Αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ε μπα.. οπως ειπα την εχω μαλλον αποκλεισει αυτην την σχολη :) Όσο για τις βάσεις, συμφωνώ ότι θα κατρακυλήσουν (καλώς ή κακώς)...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

letit.be

Νεοφερμένος

Η letit.be αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τελικα αποφασισεσ? και εγω βρισκομαι στο ιδιο αδιεξοδο αν και με ενδιαφερει περισσοτερο η βιολογια και κλινω προσ τα εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Οχι...:S Τωρα ειμαι σε ακομα χειροτερη κατασταση...Μιας κ μπορω να περασω σε ο,τι σχολη θελω τωρα, ολοι μ "πιπιλιζουν" τ μυαλο να παω ιατρικη...+ αρχισα να σκεφτομαι και τα μαθηματικα τωρα (παρολο π θα "χαραμισω" τα μορια μ...) Πφφ εχω πραγματικα μπερδευτει...
Για βιολογια εμαθα απο μια κοπελα π εχει περασει στο βιολογικο πατρας οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη (μερικοι ,ακομα και στην ιατρικη, λενε οτι ειναι πιο δυσκολη κ απο την ιατρικη) , οτι το διαβασμα π ριχνει ειναι δυσαναλογο με τα αποτελεσματα , οτι δν υπαρχουν καθολου χρηματοδοτησεις κτλ και γενικοτερα με ψιλοαπετρεψε απο τη βιολογια...
Τωρα για φαρμακευτικη, ολοι λενε οτι τωρα π θα ανοιξει το επαγγελμα, θα γεμισει ο τοπος φαρμακεια + οτι οσον αφορα την ερευνα(εννοειται εξωτερικο...:@) ειναι καλυτερα να πας ιατρικη γιατι εχει πολυ περισσοτερες επιλογες και στην ερευνα αυτη καθαυτη αλλα και γενικοτερα αν επιλεξεις να κανει ιατρικο γραφειο ή να εργαστεις σε νοσοκομειο...
Ωστοσο, ιατρικη εμενα δν ξερω αν μ αρεσει κ τοσο, ειναι 6 χρονια (χωρια τα αγροτικα κ τις ειδικοτητες(που ομως πληρωνεσε)) και ειναι παλουκι...Το μονο π μπορει να προσφερει ειναι καλυτερη αποκατασταση...:/ Επιπλεον, πιστευω οτι θα ειναι πολυ ψυχοφθορο το συγκεκριμενο επαγγελμα και οτι ενα σου λαθος μπορει να κοστισει τη ζωη ενος ανθρωπου...δν ξερω ποσο ευκολο ειναι να αντιμετωπισεις μια τετοια κατασταση αν σ τυχει...:S Καμια προταση ? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Κάνε ο,τι γουστάρεις κι ασ'τους να λένε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Μην πέσεις στο λάθος και ακούσεις τους άλλους για την επιλογή της σχολής και γενικά μην σκέφτεσαι ότι έχεις βγάλει πολλά μόρια και ΠΡΕΠΕΙ να μπεις σε σχολή που τα μόριά της είναι κοντά στα δικά σου! Αρχικά πες μας με τι σου αρέσει να ασχολείσαι. Μας έχεις γρλαψει χημείες, βιολογίες, μαθηματικά και μας έχεις μπερδέψει :P. Για την ιατρική που είπες λόγω της φύσης του επαγγέλματος αν δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις δεν θα έχεις ευχάριστες σπουδές και θα κάνεις για 10 χρόνια ( τουλάχιστον) αγγαρεία. Γενικά για το θέμα "έρευνα" μην το κοιτάς πολύ στην ελλάδα γιατί και λόγω επιπέδου και λόγω κρίσης πλέον έχει πεθάνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

letit.be

Νεοφερμένος

Η letit.be αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πωσ μπορεισ να κανεισ πολλα πραγματα απο ιατρικη!! αλα επειδη οπωσ ειπεσ ειναι 6 χρονια αν πιστευεισ πωσ θα νιωθεισ παγιδευμενοσ στη σχολη επειδη σιγουρα θα θελει πολυ διαβασμα οπωσ και το βιολογικο να μην την δηλωσεισ , αν και κατα τη γνωμη μου εχει πολυ ενδιαφερον! δηλαδη να την προτιμησεισ απο την φαρμακευτικη παντως!!Βεβαια αυτεσ οι σχολεσ δεν εχουν σχεση με τα μαθηματικα να το ξερεισ , εχουν πολλη θεωρια και πρακτικη εξασκηση, αν θελεισ μπορεισ να δηλωσεισ την χημικων μηχανικων που τα συνδιαζει ολα! εχει φυσικοχημειεσ για την ακριβεια και μου εχουν πει οτι εχει μεγαλο ενδιαφερον σαν σχολη και επεισης εχεισ και πολλεσ διεξοδουσ, περισσοτερα βεβεια μπορεισ να κανεισ στο εξωτερικο η αληθεια ειναι.. Σχετικα με το διαβασμα ολεσ οι σχολεσ θα εχουν πολλυ διαβασμα απο αυτεσ που ανεφερεσ , δεν προκειτε να το αποφυγεισ οποτε μην κρινεισ βαση του διαβασματοσ!!! Και εγω που λεσ ειμαι αναμεσα στο βιολογικο και στο χημικων μηχανικων και πραγματικα δεν ξεεεερω τι να βαλω δευτερο γιατι πρςτο θα βαλω ιατρικη και οτι γινει :P Εσυ απο αφτεσ τισ δυο πια θα προτιμουσεσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προσπαθω να κανω "αυτο π λεει η καρδια" (ποσο κλισε? :P) αλλα ολα μου αρεσουν εξισου... προς το παρον παντως, πιο πολυ κλεινω στα μαθηματικα και μπορει με τη βιολογια να ασχοληθω ειτε σε μεταπτυχιακο επιπεδο (πχ βιοστατιστικη) ειτε σαν χομπι ;) Ιατρικη την απερριψα μαλλον γιατι πιστευω οτι τελικα δν θα μ αρεσει...(στην αρχη δν ηξερα αν θα μ αρεσε, γιαυτο την ψιλοσκεφτομουνα κι αυτην)
Τωρα, αναμεσα σε χημικων μηχανικων και βιολογιας, και τα δυο στην Ελλαδα εχω ακουσει οτι πασχουν... παντως αν εχεις τη δυνατοτητα να πας εξω, τοτε πιστευω οτι η βιολογια υπερτερει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Προσπαθω να κανω "αυτο π λεει η καρδια" (ποσο κλισε? :P) αλλα ολα μου αρεσουν εξισου... προς το παρον παντως, πιο πολυ κλεινω στα μαθηματικα και μπορει με τη βιολογια να ασχοληθω ειτε σε μεταπτυχιακο επιπεδο (πχ βιοστατιστικη) ειτε σαν χομπι ;) Ιατρικη την απερριψα μαλλον γιατι πιστευω οτι τελικα δν θα μ αρεσει...(στην αρχη δν ηξερα αν θα μ αρεσε, γιαυτο την ψιλοσκεφτομουνα κι αυτην)
Τωρα, αναμεσα σε χημικων μηχανικων και βιολογιας, και τα δυο στην Ελλαδα εχω ακουσει οτι πασχουν... παντως αν εχεις τη δυνατοτητα να πας εξω, τοτε πιστευω οτι η βιολογια υπερτερει :)

ειμαι ακριβως στην ιδια περιπτωση με σενα!!!! περναω και εγω ιατρικη αλλα για καποιον λογο ολοι με αποτρεπουν...σκεφτομαι να δηλωσω ιατρικη αλλα μαλλον θα την αποκλισω γιατι θες τουλαχιστον 2 ειδικοτητες και πρεπει και να την αγαπας για να πας και να γινεις επιτυχημενος! με ελκυει η ερευνα πιο πολυ !! για μενα δηλωσε χημικων μηχανικων μπορεις να κανεις και αυτα που κανουν οι βιολογοι αλλα και να πας σε βιομηχανιες αλλα και με ενεργειες(πρωτες υλες κυριως)! θα εχεις πολυ περισσοτερες διεξοδουσ απο το βιολογικο...!! ασε που θα ημαστε και συμφοιτητες !!! χημικο μηχανικο θα βαλω κατα 90% !!!χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andreas94

Νεοφερμένος

Ο Andreas94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Χαχαχα! Αυτα ειναι επιχειρηματα για επιλογη σχολης... οχι αποκατασταση και αηδιες χD Παντως μαλλον για το μαθηματικο με κοβω κι ας πανε "χαμενα" τα παραπανω μορια :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top