Βιολογία, Φαρμακευτική ή Ιατρική;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Βιολογία

  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
μου φαινεται καπως περιεργο το βιολογικο να χει 18000 μορια και το μαθηματικο 13000 μορια.δηλαδη ειναι σουπερ ντουπερ ουαου το βιολογικο?απλα υπαρχει μυθος και φοβος των μαθητων
Στα Γιάννενα το βιολογικό είχε 15 το 2020
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Αυτό έλεγα και εγώ όταν είχα δει το πρόγραμμα σπουδών αλλά τώρα που είμαι στο βιολογικό μπορώ να σου.πω είναι αρκετά ενδιαφέρον και είναι και ψιλοευκολοι βαθμοί στα άλλα μαθήματα ατελείωτο διάβασμα μόνο και μόνο για να τα περάσεις :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επειδή δυστυχώς πολλά παιδιά νομίζουν ότι από μαθηματικό βγαίνεις μόνο καθηγητής
τραγικο για μενα να υπαρχει ακομα αυτη η αντιληψη.υποτιθεται ζουμε στο 2021,οχι στο 2008 υπαρχει πληροφορηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα Γιάννενα το βιολογικό είχε 15 το 2020
καλα μην κοιτας το 2020,δεν προκειται στα επομενα 20 χρονια τουλαχιστον να ξαναδεις τετοιες βασεις.ενδεικτικες βασεις ειναι του 2018,2017
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
μου φαινεται καπως περιεργο το βιολογικο να χει 18000 μορια και το μαθηματικο 13000 μορια.δηλαδη ειναι σουπερ ντουπερ ουαου το βιολογικο?απλα υπαρχει μυθος και φοβος των μαθητων
Μαθηματικά.. η δεύτερη μεγάλη μου αγάπη μετά τα ιατρικά. Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι στις επιστήμες υγείας πάνε με το σκεπτικό να γίνουν γιατροί και μετά όταν δε γράφουν ιδιαίτερα καλά (πάντοτε καλά για ιατρικές) καταλήγουν στα βιολογικά. Για αυτό και έχουν τόσο υψηλές βάσεις.
Τα μαθηματικά αποτελούν φόβητρο για πολλούς, συχνά διδάσκονται με απαράδεκτο τρόπο και στο κάτω κάτω από δεύτερο πεδίο πας Πολυτεχνείο (σύμφωνα με την κοσμική λογική) εκτός κι αν είσαι κολλημένος από μικρός με την ΕΜΕ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Μαθηματικά.. η δεύτερη μεγάλη μου αγάπη μετά τα ιατρικά. Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι στις επιστήμες υγείας πάνε με το σκεπτικό να γίνουν γιατροί και μετά όταν δε γράφουν ιδιαίτερα καλά (πάντοτε καλά για ιατρικές) καταλήγουν στα βιολογικά. Για αυτό και έχουν τόσο υψηλές βάσεις.
Τα μαθηματικά αποτελούν φόβητρο για πολλούς, συχνά διδάσκονται με απαράδεκτο τρόπο και στο κάτω κάτω από δεύτερο πεδίο πας Πολυτεχνείο (σύμφωνα με την κοσμική λογική) εκτός κι αν είσαι κολλημένος από μικρός με την ΕΜΕ.
συνηθως αυτοι που δεν περναγανε ιατρικη μπαινανε φαρμακευτικη.εχει αλλαξει αυτο?το πολυτεχνειο ειναι κατι αναλογο με τις ιατρικες στο τριτο πεδιο.ομως για μενα τη γοητεια που χουνε τα μαθηματικα,καμια βιολογια ή χημεια την εχουνε.ουσιαστικα στα μαθηματικα πατουν ολες οι επιστημες.για αυτο υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις παιδιων με μορια που κατα τα κομπλεξικα ελληνικα προτυπα πανε στο πολυτεχνειο επιλεγουν μαθηματικο.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ευχαριστώ, είδα τα μαθήματα και της ιατρικής και η αλήθεια είναι ότι φαίνονται και αυτά ενδιαφέροντα, στα πρώτα χρόνια κυρίως που είναι πιο γενικά. Από την άλλη μου αρέσει και η χημεία της β πολύ (την οργανική την προτιμώ από ανόργανη 😂). Από τα βιολογικά αυτό που δε μου αρέσει τόσο είναι υδατοκαλλιεργειες και τα οικολογικά). Γενικά και οι τρεις μου αρέσουν
Είσαι δικός μου εσύ😎 οργανική φορ δε γουιν..
Νομίζω πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις να ασχολείσαι αποκλειστικά με το ανθρώπινο σώμα κι αν έχεις τα ψυχικα εφόδια να αντέξεις/ ανεχτεις στη δική σου περίπτωση το νοσοκομειακό περιβάλλον.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
μου φαινεται καπως περιεργο το βιολογικο να χει 18000 μορια και το μαθηματικο 13000 μορια.δηλαδη ειναι σουπερ ντουπερ ουαου το βιολογικο?απλα υπαρχει μυθος και φοβος των μαθητων
Εμ και να θελει ο 18Καρης να μπει μαθηματικο δεν μπορει. Πρεπει να καταργηθει η βιολογια και να μπουν τα μαθηματικα στην θεση της. Η υπεροχη βιολογια στο λυκειο ναι , στις πανελληνιες οχι.
Αφου τα βλεπεις τωρα με τον ιο , ιατρικη και βιολογια χωρις μαθηματικα δεν κανεις.
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
συνηθως αυτοι που δεν περναγανε ιατρικη μπαινανε φαρμακευτικη.εχει αλλαξει αυτο?το πολυτεχνειο ειναι κατι αναλογο με τις ιατρικες στο τριτο πεδιο.ομως για μενα τη γοητεια που χουνε τα μαθηματικα,καμια βιολογια ή χημεια την εχουνε.ουσιαστικα στα μαθηματικα πατουν ολες οι επιστημες.για αυτο υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις παιδιων με μορια που κατα τα κομπλεξικα ελληνικα προτυπα πανε στο πολυτεχνειο επιλεγουν μαθηματικο.
Όχι όχι έχεις δίκιο, ακόμα πηγαίνουν οδοντιατρικές και φαρμακευτικές -ισως και κτηνιατρικες- αλλά εξακολουθεί να υπάρχει μεγάλος αριθμός μαθητών που γράφει πάνω από 16 και πάει βιολογικά.
Εννοείται τα μαθηματικά έχουν ξεχωριστή γοητεία. Στις αρχές του λυκείου είχα φάει κόλλημα με τις διαφορικές εξισώσεις χάρη σε ένα καθηγητή μου και τον Φουριέ. Και προφανώς σε αυτά βασίζονται οι θετικές επιστημες. Πώς το λένε, η φυσική είναι η πρώτη παραγωγος των μαθηματικών, η χημεία δεύτερη κι η βιολογία τρίτη 😛. Αλλά το τι σε γοητεύει είναι κι αυτό υποκειμενικο.
Πάλι καλά που υπάρχουν και παιδιά όπως τα τελευταία. Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια περισσότεροι κυνηγούν αυτά που θέλουν παρα αυτά που τους επιβάλλει το σύστημα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Όχι όχι έχεις δίκιο, ακόμα πηγαίνουν οδοντιατρικές και φαρμακευτικές -ισως και κτηνιατρικες- αλλά εξακολουθεί να υπάρχει μεγάλος αριθμός μαθητών που γράφει πάνω από 16 και πάει βιολογικά.
Εννοείται τα μαθηματικά έχουν ξεχωριστή γοητεία. Στις αρχές του λυκείου είχα φάει κόλλημα με τις διαφορικές εξισώσεις χάρη σε ένα καθηγητή μου και τον Φουριέ. Και προφανώς σε αυτά βασίζονται οι θετικές επιστημες. Πώς το λένε, η φυσική είναι η πρώτη παραγωγος των μαθηματικών, η χημεία δεύτερη κι η βιολογία τρίτη 😛. Αλλά το τι σε γοητεύει είναι κι αυτό υποκειμενικο.
Πάλι καλά που υπάρχουν και παιδιά όπως τα τελευταία. Πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια περισσότεροι κυνηγούν αυτά που θέλουν παρα αυτά που τους επιβάλλει το σύστημα.
Ε καλα μην τα ισοπεδώνουμε ετσι . Τα μαθηματικα ειναι η πρωτη παραγωγος της φυσικης.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το λαθος στο σκεπτικό σου είναι οτι νομίζεις πως το πτυχιο ή/και μεταπτυχιακό είναι αυτα που σου δίνουν τα απαραίτητα προσόντα για να κανεις "σοβαρή έρευνα".
Καλώς ή κακώς το προπτυχιακό πρόγραμμα σου παρέχει τις απαραίτητες βάσεις για να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να εξειδικευτεις σε έναν τομέα. Απλά στην ιατρική θα φας όλο το λούκι, ενώ θα μπορούσες πολύ ευκολότερα να κάνεις τα ίδια πράγματα από μια άλλη παρεμφερή σχολή!
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
"βιολογικό 18 και μαθηματικό 13": προφανώς και θα πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα... Άρα το μαθηματικό στο 2ο πεδίο δεν συγκρίνεται με το βιολογικό στο 3ο πεδίο (οκ είναι και στο 2ο, αλλά η βάση διαμορφώνεται από το 3ο), γιατί έχουμε σε διαφορετικά μαθήματα εξέτασης (βιολογία γράφεις ευκολότερα από ο,τι μαθηματικά). Στα του 2020 και ΓΕΛ 90% (81%), ήταν π.χ. για Αθήνα, βιολογικό 16,75 και μαθηματικό 15,3! Ναι, η ΣΕΜΦΕ ήταν τόσο (και μαθηματικούς βγάζει!), Ενώ 14,3 ήταν στο ΕΚΠΑ. Ωστόσο, το 18-13 ως διαφορά δεν ισχύει... Σε άλλα νέα, είναι και οι πιθανές επιλογές που εχουν οι υποψήφιοι στο πεδίο τους, ήτοι ιατρική, οδοντιατρική, φαρμακευτική, Βιολογίας έναντι ηλεκτρολόγος, μηχανολογος, χημικός, πολιτικός, χημικός, φυσικός, μαθηματικός.... Κλπ κλπ

Έρευνα εργασιακως και ουσιαστικώς, όπως έχουμε ξαναπεί, ελάχιστο προσόν είναι το διδακτορικό. Πιο πριν μαθαίνουμε μια επιστήμη (πτυχίο) σε συνδυασμό με λίγο παραπάνω γνώση προσανατολισμένη για την αγορά εργασίας (μάστερ). Περαιτέρω, δεν μπερδεύουμε, για Ελλάδα, τα διάφορα στην αγορά εργασίας (τα πάντα όλα βασίζονται στο πτυχίο) με τα τεκταινομενα στα ακαδημαϊκά (σπουδές τριών επιπέδων που μπορεί να πληρώνομαι παράλληλα) και έρευνα (ελάχιστο προσόν το διδακτορικό).

Στο όλον, τα της ιατρικής διαφέρουν από 4ετεις (περισσότερο) και 5ετεις (λιγότερο) προπτυχιακές σπουδές στο τι γίνεται στο μετά... Υπάρχουν και χώρες (π.χ. ΗΠΑ), που η ιατρική αποτελεί "μεταπτυχιακό" επίπεδο (πρώτα είσαι πτυχιούχος ΑΕΙ και μετά κάνεις ιατρική). Ακόμα και η ειδικότητα μου στο προπτυχιακό (5ετες πτυχίο), σε άλλες χώρες είναι μόνο σε μάστερ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,192 μηνύματα.
Και η βιολογία και η χημεία έχουν την γοητεία τους πιστεύω.
Η βιολογία μάλλον είναι η πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη εάν την προσεγγίσει κανείς με το σωστό mindset. Υπο το πρίσμα οτι το φαινόμενο της ζωής είναι το πιο περίπλοκο που υπάρχει. Οπότε χρειάζεσαι και τα μαθηματικά, και την φυσική, και την χημεία για να το μελετήσεις και να το καταλάβεις. Εαν πας με το mindset των πανελληνίων,τότε ναι,είναι ένα απλό μάθημα με πολύ πληροφορία απλά χωρίς κάτι να προσφέρει. Δυστυχώς πολλά παιδιά που μπαίνουν στα αντίστοιχα τμήματα δεν έχουν καλές βάσεις σε μαθηματικά και φυσική με αποτέλεσμα να χάνουν την ουσία και την ομορφιά του όλου.

Το ανθρώπινο σώμα π.χ. είναι γεμάτο αισθητήρες. Τα κύτταρα είναι δυναμικά συστήματα. Όλο το σώμα είναι γεμάτο με μηχανισμούς ελέγχου. Ο εγκέφαλος είναι ένα ηλεκτρονικό σύστημα που εκτελεί πολύ εκλεπτυσμένες μαθηματικές λειτουργίες(ακοή,όραση,αναγνώριση ήχου & εικόνας, παραγωγή λόγου). Ακόμα και οι νευρώνες μπορούν να αντιμετωπιστούν ως γραμμές μεταφοράς(και υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα στην βιβλιογραφία).

Τα τελευταία χρόνια οπότε και η βιολογία έχει αρχίσει να αξιοποιεί πάρα πολλά μαθηματικά και φυσικά μοντέλα και νομίζω οτι αυτό θα αλλάξει αρκετά την γνώμη των υποψηφίων αλλά και τον τρόπο σκέψης τους. Οπότε ναι,είναι λογικό ένας μηχανικός ,ένας βιολόγος και ένας χημικός οτι πρέπει να βγάζει περισσότερα μόρια και γενικά να είναι "καλύτερος" απο κάποιον που μπαίνει στο μαθηματικό, γιατί πρέπει να κατανοεί πολλά και διαφορετικά επιστημονικά πεδία για να κάνει καλά την δουλειά του. Ο μαθηματικός μπορεί να είναι άσχετος σε όλα πλην των μαθηματικών.

Θεωρώ οτι ο θεματοθέτης πρέπει να κατευθυνθεί στο βιολογικό. Βάσει αυτών που λέει θα ταλαιπωρηθεί εξαιρετικά πολύ εαν πάει ιατρική ή φαρμακευτική.
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Και η βιολογία και η χημεία έχουν την γοητεία τους πιστεύω.
Η βιολογία μάλλον είναι η πιο ενδιαφέρουσα επιστήμη εάν την προσεγγίσει κανείς με το σωστό mindset. Υπο το πρίσμα οτι το φαινόμενο της ζωής είναι το πιο περίπλοκο που υπάρχει. Οπότε χρειάζεσαι και τα μαθηματικά, και την φυσική, και την χημεία για να το μελετήσεις και να το καταλάβεις. Εαν πας με το mindset των πανελληνίων,τότε ναι,είναι ένα απλό μάθημα με πολύ πληροφορία απλά χωρίς κάτι να προσφέρει. Δυστυχώς πολλά παιδιά που μπαίνουν στα αντίστοιχα τμήματα δεν έχουν καλές βάσεις σε μαθηματικά και φυσική με αποτέλεσμα να χάνουν την ουσία και την ομορφιά του όλου.

Το ανθρώπινο σώμα π.χ. είναι γεμάτο αισθητήρες. Τα κύτταρα είναι δυναμικά συστήματα. Όλο το σώμα είναι γεμάτο με μηχανισμούς ελέγχου. Ο εγκέφαλος είναι ένα ηλεκτρονικό σύστημα που εκτελεί πολύ εκλεπτυσμένες μαθηματικές λειτουργίες(ακοή,όραση,αναγνώριση ήχου & εικόνας, παραγωγή λόγου). Ακόμα και οι νευρώνες μπορούν να αντιμετωπιστούν ως γραμμές μεταφοράς(και υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα στην βιβλιογραφία).

Τα τελευταία χρόνια οπότε και η βιολογία έχει αρχίσει να αξιοποιεί πάρα πολλά μαθηματικά και φυσικά μοντέλα και νομίζω οτι αυτό θα αλλάξει αρκετά την γνώμη των υποψηφίων αλλά και τον τρόπο σκέψης τους. Οπότε ναι,είναι λογικό ένας μηχανικός ,ένας βιολόγος και ένας χημικός οτι πρέπει να βγάζει περισσότερα μόρια και γενικά να είναι "καλύτερος" απο κάποιον που μπαίνει στο μαθηματικό, γιατί πρέπει να κατανοεί πολλά και διαφορετικά επιστημονικά πεδία για να κάνει καλά την δουλειά του. Ο μαθηματικός μπορεί να είναι άσχετος σε όλα πλην των μαθηματικών.

Θεωρώ οτι ο θεματοθέτης πρέπει να κατευθυνθεί στο βιολογικό. Βάσει αυτών που λέει θα ταλαιπωρηθεί εξαιρετικά πολύ εαν πάει ιατρική ή φαρμακευτική.
Ιατρική καταλαβαίνω γιατί, φαρμακευτική όμως γιατί όχι;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,192 μηνύματα.
Ιατρική καταλαβαίνω γιατί, φαρμακευτική όμως γιατί όχι;
Ανέφερες πιο έντονα την βιολογία, και συγκεκριμένα την pure :P .

Η φαρμακευτική ενδέχεται να σε ταλαιπωρήσει με πρακτικά ζητήματα που ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρουν γιατί δεν είναι καθαρή επιστήμη αλλά συγκερασμός πολλών(φυσική, χημεία, μαθηματικά, βιολογία),και προσθέτει έξτρα πράγματα όπως νομοθεσία & κανονισμούς, εμπειρικούς κανόνες, ασφάλεια και ειδικές μεθόδους και διαδικασίες/διεργασίες κτλπ.
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ανέφερες πιο έντονα την βιολογία, και συγκεκριμένα την pure :P .

Η φαρμακευτική ενδέχεται να σε ταλαιπωρήσει με πρακτικά ζητήματα που ενδεχομένως να μην σε ενδιαφέρουν γιατί δεν είναι καθαρή επιστήμη αλλά συγκερασμός πολλών(φυσική, χημεία, μαθηματικά, βιολογία),και προσθέτει έξτρα πράγματα όπως νομοθεσία & κανονισμούς, εμπειρικούς κανόνες, ασφάλεια και ειδικές μεθόδους και διαδικασίες/διεργασίες κτλπ.
Συμφωνώ 😂, τα μαθηματικά και τη φυσική τα συμπαθώ και αυτά, όχι τόσο όσο τη βιολογία βέβαια. Γενικά ευχαριστώ όσους απάντησαν στο θέμα και βοήθησαν, ίσως όταν περάσω από το νοσοκομείο μια φορά να δω αν μου είναι πράγματι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Αφού με ενδιαφέρει κυρίως ο άνθρωπος, ίσως σκεφτώ και την ιατρική ή και την φαρμακευτική αφού δε με ενοχλούν τόσο οι φυσικές, μαθηματικά,.... Αυτό που πρέπει να ψάξω (έτσι μου λένε τουλάχιστον) είναι ποια έχει το καλύτερο back up αν δεν τα καταφέρω με το εξωτερικό ή δε μου αρέσει τελικά η έρευνα. (Η ιατρική και η φαρμακευτική έχουν και το + ότι είναι Αθήνα και θα φύγω επιτέλους από το σπίτι, αφού από ότι ξέρω στα Γιάννενα είναι "καλύτερο" βιολογικο)
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Συμφωνώ 😂, τα μαθηματικά και τη φυσική τα συμπαθώ και αυτά, όχι τόσο όσο τη βιολογία βέβαια. Γενικά ευχαριστώ όσους απάντησαν στο θέμα και βοήθησαν, ίσως όταν περάσω από το νοσοκομείο μια φορά να δω αν μου είναι πράγματι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Αφού με ενδιαφέρει κυρίως ο άνθρωπος, ίσως σκεφτώ και την ιατρική ή και την φαρμακευτική αφού δε με ενοχλούν τόσο οι φυσικές, μαθηματικά,.... Αυτό που πρέπει να ψάξω (έτσι μου λένε τουλάχιστον) είναι ποια έχει το καλύτερο back up αν δεν τα καταφέρω με το εξωτερικό ή δε μου αρέσει τελικά η έρευνα. (Η ιατρική και η φαρμακευτική έχουν και το + ότι είναι Αθήνα και θα φύγω επιτέλους από το σπίτι, αφού από ότι ξέρω στα Γιάννενα είναι "καλύτερο" βιολογικο)
Εννοείς το βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών ?το βιοτεχνολογίας στην Αθήνα είναι κι αυτό καλό πάντως βεβαια κανεις αρκετή γεωπονία
 

Pink Panther

Νεοφερμένος

Ο Pink Panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εννοείς το βιολογικών εφαρμογών και τεχνολογιών ?το βιοτεχνολογίας στην Αθήνα είναι κι αυτό καλό πάντως βεβαια κανεις αρκετή γεωπονία
Ναι το βιολογικων εφαρμογών και τεχνολογιών, δε με ενδιαφέρει η γεοπονια για αυτό δεν το σκέφτομαι το βιοτεχνολογίας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top