Βαθμός Πτυχίου "Άριστα" σε σχολές θετικών επιστημών - είναι εφικτό;

future scientist

Νεοφερμένος

Ο future scientist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι να πάρει κανείς πτυχίο με άριστα στις θετικές επιστήμες και κυρίως στο βιολογικό;
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Θέλει καθημερινό διάβασμα και μεγάλους βαθμούς στα μαθήματα που έχουν τον μεγαλύτερο συντελεστή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι να πάρει κανείς πτυχίο με άριστα στις θετικές επιστήμες και κυρίως στο βιολογικό;
Για να έχεις βαθμό άριστα θέλεις πάνω από 8,5.
Για να έχεις πανω από 8,5 η πλειοψηφία των βαθμών σου πρέπει να είναι από 8 έως 10 με ελάχιστα 5,6,7.
Στο βιολογικό, με διάβασμα θα βγει. Με αρκετη προσπάθεια όμως.
Αν ήσουν σε Πολυτεχνείο θα γελούσαμε όλοι εδώ μέσα, εκτός αν ήσουν περίπτωση.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Αφήνω αυτό το άρθρο γιατί ακόμα μου φαίνεται απίστευτο.

Είναι σίγουρα σπουδαίο επίτευγμα, αλλά σε τέτοια σχολή για να παίρνεις 10ρια σημαίνει πως δεν βλέπεις ήλιο από το διάβασμα.

Source: ήταν η προηγούμενή μου σχολή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αφήνω αυτό το άρθρο γιατί ακόμα μου φαίνεται απίστευτο.

Είναι σπάνια τέτοια παιδιά, πέρα από το διάβασμα έχουν και έμφυτη κλίση σε αυτό που ασχολούνται. Ειδικά τα μαθηματικά είναι πολύ ιδιαίτερη επιστήμη. Μπράβο της.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Στις σελίδες 17 και 18 αυτού του report μπορείτε να δείτε στατιστικά με τους μέσους όρους των τμημάτων του ΑΠΘ.
Αφήνω αυτό το άρθρο γιατί ακόμα μου φαίνεται απίστευτο.

Btw, αυτή ήταν το 1ο 10ρι στο ΑΠΘ, ξέρω έναν που ισχυρίζεται εδώ και χρόνια στο βιογραφικό του ότι αποφοίτησε με 10 από το μαθηματικό του ΕΚΠΑ.

Επίσης αξιόλογη περίπτωση που τελείωσε με 9.93 από το μαθηματικό Πάτρας [click εδώ].
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Στις σελίδες 17 και 18 αυτού του report μπορείτε να δείτε στατιστικά με τους μέσους όρους των τμημάτων του ΑΠΘ.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Οι συνάδελφοί μου στο ΑΠΘ παίρνουν πάντοτε βαθμό πτυχίου από 6,5 και πάνω.

Εντύπωση μου κάνει το Φυσικό, περίμενα ότι η πλειοψηφία θα ήταν ανάμεσα σε 5-6,5 και όχι 6,5-8,5. Παρομοίως για την Γεωπονία, περίμενα ότι η πλειοηφία θα ήταν ανάμεσα σε 6,5-8,5, είχα την εντύπωση πως ήταν πιο εύκολη σχολή, αλλά μάλλον είχα άδικο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο είναι να πάρει κανείς πτυχίο με άριστα στις θετικές επιστήμες;
Αν αυτό που σπουδάζεις το αγαπάς, γίνεται.

1709049462411.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Top