Α' Λυκείου και άπειρα κενά

magiaantm

Νεοφερμένος

Η magiaantm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα μιλησω οσο πιο ειλικρινα γινεται... Ειμαι μαθητρια α λυκειου και δεν εχω ανοιξει βιβλιο φετος.Εχω επηρεαστει και απο τις συνθηκες που επικρατουν, τα λεγομενα διαδικτυακα μαθηματα οπου ελαχιστοι μπορουν να ανταπεξελθουν. Να σημειωσω πως θα επιλεξω την κατευθυνση υγειας εχοντας στοχο την οδοντιατρικη, κτηνιατρικη και επειτα την διαιτολογια. Ναι καλα διαβασατε, δεν προκειται για καποιο κακογουστο αστειο. Εχω εστω και μια ελπιδα να τα καταφερω; Τον ερχομενο χρονο, της β λυκειου δηλαδη, θα αρχισω και φροντιστηριο για τα μαθηματα της κατευθυνσης. Επισης το καλοκαιρι θα προσπαθησω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω ωστε να καλυψω τα κενα της φυσικης και της χημειας, που μονο λιγα δεν ειναι
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Θα μιλησω οσο πιο ειλικρινα γινεται... Ειμαι μαθητρια α λυκειου και δεν εχω ανοιξει βιβλιο φετος.Εχω επηρεαστει και απο τις συνθηκες που επικρατουν, τα λεγομενα διαδικτυακα μαθηματα οπου ελαχιστοι μπορουν να ανταπεξελθουν. Να σημειωσω πως θα επιλεξω την κατευθυνση υγειας εχοντας στοχο την οδοντιατρικη, κτηνιατρικη και επειτα την διαιτολογια. Ναι καλα διαβασατε, δεν προκειται για καποιο κακογουστο αστειο. Εχω εστω και μια ελπιδα να τα καταφερω; Τον ερχομενο χρονο, της β λυκειου δηλαδη, θα αρχισω και φροντιστηριο για τα μαθηματα της κατευθυνσης. Επισης το καλοκαιρι θα προσπαθησω να κανω ο,τι καλυτερο μπορω ωστε να καλυψω τα κενα της φυσικης και της χημειας, που μονο λιγα δεν ειναι
Γεια σου!
Είμαι και εγώ Α Λυκείου και στοχεύω ιατρική. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ στις συνθήκες και ακόμα δυσκολεύομαι πολλές φορές να συγκεντρωθώ και να διαβάσω.Έχουμε χρόνο μέχρι τις Πανελλήνιες και νομίζω ότι υπάρχουν ελπίδες αν και εσύ είσαι πρόθυμη να δουλέψεις για να πετύχεις τους στόχους σου. Άρχισε να διαβάζεις συστηματικά και προσπάθησε να καλύψεις τα κενά σου όσο μπορείς! Θα βοηθήσει αν έφτιαχνες κάποιο πρόγραμμα που να σε βόλευε (το ξέρω φαίνεται πανδύσκολο).
Το σημαντικότερο πάντως που μου έχει μείνει από αυτή την κατάσταση είναι να μην αναπαύομαι ποτέ! Είναι κατά κάποιο τρόπο ένας συνεχής αγώνας.
Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

magiaantm

Νεοφερμένος

Η magiaantm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σου!
Είμαι και εγώ Α Λυκείου και στοχεύω ιατρική. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα ήταν πολύ δύσκολο να προσαρμοστώ στις συνθήκες και ακόμα δυσκολεύομαι πολλές φορές να συγκεντρωθώ και να διαβάσω.Έχουμε χρόνο μέχρι τις Πανελλήνιες και νομίζω ότι υπάρχουν ελπίδες αν και εσύ είσαι πρόθυμη να δουλέψεις για να πετύχεις τους στόχους σου. Άρχισε να διαβάζεις συστηματικά και προσπάθησε να καλύψεις τα κενά σου όσο μπορείς! Θα βοηθήσει αν έφτιαχνες κάποιο πρόγραμμα που να σε βόλευε (το ξέρω φαίνεται πανδύσκολο).
Το σημαντικότερο πάντως που μου έχει μείνει από αυτή την κατάσταση είναι να μην αναπαύομαι ποτέ! Είναι κατά κάποιο τρόπο ένας συνεχείς αγώνας.
Ελπίζω να βοήθησα :)
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Με καθησυχασε και μου εδωσε κινητρο. Απλα αναρωτιομουν εαν για τις σχολες που στοχευω χρειαζοταν εντατικο και χρονιο διαβασμα ολων των σχολικων ετων. Δυστυχως, ομολογω πως δεν εχω κατσει να διαβασω ποτε μου σοβαρα, καθως δεν ειχα στοχους παρολο που ειχα παντοντε τις δυνατοτητες.Βεβαια, εχω ακουσει και για ακραιες περιπτωσεις οπου μαθητες του 15 εβαλαν τα δυνατα τους και μπηκαν ακομη και ιατρικη. Μακαρι να ειναι τετοια και η δικη μου τυχη καθως θα βαλω τα αδυνατα δυνατα στην 3η λυκειου ωστε να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. Ευχομαι και σε εσενα ο,τι καλυτερο!
 

το κοριτσι του μαη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η το κοριτσι του μαη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Με καθησυχασε και μου εδωσε κινητρο. Απλα αναρωτιομουν εαν για τις σχολες που στοχευω χρειαζοταν εντατικο και χρονιο διαβασμα ολων των σχολικων ετων. Δυστυχως, ομολογω πως δεν εχω κατσει να διαβασω ποτε μου σοβαρα, καθως δεν ειχα στοχους παρολο που ειχα παντοντε τις δυνατοτητες.Βεβαια, εχω ακουσει και για ακραιες περιπτωσεις οπου μαθητες του 15 εβαλαν τα δυνατα τους και μπηκαν ακομη και ιατρικη. Μακαρι να ειναι τετοια και η δικη μου τυχη καθως θα βαλω τα αδυνατα δυνατα στην 3η λυκειου ωστε να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα. Ευχομαι και
σε εσενα ο,τι καλυτερο!
Σε ευχαριστώ πολύ! Θεωρώ πως για να πετύχουμε πρέπει να θέσουμε γερές βάσεις από τώρα, τόσο στον τρόπο διαβάσματος όσο και στα μαθήματα. Μην πτοείσαι, πολλά παιδιά μαζί με εμένα τα έχουν βρει σκούρα αυτή τη περίοδο.
Καλή μας Επιτυχία!
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α' Λυκείου είναι πολύ νωρίς για να τα παρατήσει κάποιος, ό,τι background και να έχει. Η ύλη, ειδικά αυτές τις χρονιές του covid, δεν είναι μεγάλη. Σαφώς οι συνθήκες είναι δύσκολες αλλά θα πρέπει να τις χρησιμοποιήσετε υπέρ σας, οι Πανελλήνιες ήταν πάντα 10% σχολείο 30% φροντιστήριο 60% προσωπική δουλειά. Εφόσον πλέον έχεις στόχους, έχεις 2 χρόνια μπροστά σου να τον χτίσεις @magiaantm. Καλή επιτυχία.
 

magiaantm

Νεοφερμένος

Η magiaantm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Α' Λυκείου είναι πολύ νωρίς για να τα παρατήσει κάποιος, ό,τι background και να έχει. Η ύλη, ειδικά αυτές τις χρονιές του covid, δεν είναι μεγάλη. Σαφώς οι συνθήκες είναι δύσκολες αλλά θα πρέπει να τις χρησιμοποιήσετε υπέρ σας, οι Πανελλήνιες ήταν πάντα 10% σχολείο 30% φροντιστήριο 60% προσωπική δουλειά. Εφόσον πλέον έχεις στόχους, έχεις 2 χρόνια μπροστά σου να τον χτίσεις @magiaantm. Καλή επιτυχία.
Λογω των υψηλων μου προσδοκιων αλλα ταυτοχρονως των απεριοριστων κενων, κατα κυριο λογο αυτης της χρονιας, δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω, καθως οι αποψεις διιστανται. Πολλοι λενε πως για την ιατρικη πχ πρεπει να εχεις βασεις πολλων χρονων ενω ειναι και αυτοι που υποστηριζουν την γερη προσπαθεια για την προετοιμασια των πανελληνιων (δλδ β και γ λυκειου)
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Είσαι ακόμα πρώτη λυκείου, έχεις άπειρο χρόνο να καλύψεις τα "άπειρα" κενά. Αξιοποίησε την καραντίνα όσο καλύτερα μπορείς και μην αγχώνεσαι για τις πανελλήνιες γιετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top