Αύξηση μιας ώρας εβδομαδιαίως στη Γυμναστική στα Σχολεία σχεδιάζει ο Κ. Πιερρακάκης

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Αύξηση μιας ώρας εβδομαδιαίως στη Γυμναστική στα Σχολεία σχεδιάζει ο Κ. Πιερρακάκης | esos.gr

Πού θα την βρει; Οκτάωρα αποκλείονται. Από πού θα κόψει;

Κατά τα άλλα, μία ακόμα κενή ώρα θα είναι ευπρόσδεκτη στους μαθητές.


1701794594260.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Καποια κοριτσια επαιζαν πικ πονκ σε δυο τραπεζια και αλλα μιλουσαν
Και τα αγορια (μερικα ) ριχναμε καλαθια σε μια μπασκετα με μπαλα βολευ και οποιος προλαβαινε..αφου ουτε χωρους εχουν ουτε εξοπλισμο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Δυστυχώς σε αυτήν τη χώρα νοιαζόμαστε μόνο για τη ποσότητα και όχι για τη ποιότητα. Σε χώρες του εξωτερικού (με σαφώς μεγαλύτερη σχολική μέρα από την Ελλάδα) η γυμναστική από όσο ξέρω είναι και 2 ώρες ημερησίως. Με σοβαρές εγκαταστάσεις άθλησης που καλύπτουν μεγάλο εύρος γούστων. Στην Ελλάδα στην καλλίτερη έχεις ένα τσιμεντένιο γήπεδο μπάσκετ ή ποδοσφαίρου στο οποίο εχουμε "αφήσει" γόνατα και γόνατα εκεί από παιδιά. Είναι και κάτι νέες ιστορίες με τραπεζάκια πινγκ πονγκ. Δεν αρκούν όμως. Είναι σίγουρα μια καλή πρωτοβουλία η αύξηση των ωρών της γυμναστικής αλλά γίνεται πάνω στο τίποτα. Πάρτε μια μπάλλα και παίξτε έχει καταντήσει η γυμναστική. Απαιτούνται καλλίτερες σχολικές υποδομές για να υποστηρίξουν μια βελτίωση του επιπέδου της γυμναστικής.

Η γυμναστική είναι απαραίτητη στα σχολεία και οι νέοι/ες πρέπει να εθίζονται σε αυτήν από μικρά. Είναι και αυτό ένα κάποιο "εμβόλιο" κόντρα στη σαπιλα των καιρών και στα άθλια πρότυπα.

images (5).jpeg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μήπως κάνουν Machine Learning με Learner το ολόγραμμα του Πιερραkakis;

1701799471131.png
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η Γυμναστική κάποτε ήταν υποχρεωτική και στα Πανεπιστήμια. Το 1907 έγιναν μεγάλες κινητοποιήσεις των φοιτητών για να καταργηθούν, τα λεγόμενα "Γυμναστικά", απέτυχαν όμως. Αρχηγός στις φοιτητικές αυτές κινητοποιήσεις ήταν ένα φοιτητής Νομικής που λεγόταν Γεώργιος Παπανδρέου.

Στα πιο κοντινά μας χρόνια, δηλαδή στην εποχή των γονιών μου (αρχές δεκαετίας του 70) εξακολούθησε να υπάρχει η Γυμναστική στα Πανεπιστήμια. Έπρεπε οι πρωτοετείς και οι δευτεροετείς φοιτητές να συμπληρώσουν ορισμένες παρουσίες. Καταργήθηκε γύρω στο 1980.


1701800259959.png
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο υπήρχε ένας γυμναστής που ευτυχώς δεν τον είχα εγώ, ο οποίος όταν κάποιος δεν έκανε Καλά μια άσκηση ή έκανε φασαρία τον έβαζε να τρέξει 2 γύρους το γήπεδο. Αν έβλεπε ότι περπάταγε ή δεν το έκανε καλά του έβαζε άλλον ένα γύρο.

Η θεία μου πάλι, κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '70 έμεινε στη γυμναστική 😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο υπήρχε ένας γυμναστής που ευτυχώς δεν τον είχα εγώ, ο οποίος όταν κάποιος δεν έκανε Καλά μια άσκηση ή έκανε φασαρία τον έβαζε να τρέξει 2 γύρους το γήπεδο. Αν έβλεπε ότι περπάταγε ή δεν το έκανε καλά του έβαζε άλλον ένα γύρο.

Η θεία μου πάλι, κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '70 έμεινε στη γυμναστική 😂
Οι γυμναστες δεν φημιζονται για την δημοκρατικοτητα τους..οχι οτι δεν θελουν να ειναι βεβαια αλλα η αναγκη να σε αναγκασουν να κανεις κατι που δεν θελεις ειναι προβλημα.

Αυτο που περιγραφεις ηταν καθημερινη τακτικη τους στην ομαδα του μπασκετ..που να ακουσεις και μπινιλικια τους? Βεβαια αυτοι ηταν κυριως παλιοι παιχτες ..ενω των τεφαα ηταν καπως πιο ευγενικοι ως επιστημονες..
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Στο Γυμνάσιο υπήρχε ένας γυμναστής που ευτυχώς δεν τον είχα εγώ, ο οποίος όταν κάποιος δεν έκανε Καλά μια άσκηση ή έκανε φασαρία τον έβαζε να τρέξει 2 γύρους το γήπεδο. Αν έβλεπε ότι περπάταγε ή δεν το έκανε καλά του έβαζε άλλον ένα γύρο.

Η θεία μου πάλι, κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '70 έμεινε στη γυμναστική 😂
Καλα εκανε.δεν γινεται 15 χρονων παιδακια να μη μπορουν να κανουν τζοκινγκ 2 γυρους σε γηπεδακι μπασκετ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Καλα εκανε.δεν γινεται 15 χρονων παιδακια να μη μπορουν να κανουν τζοκινγκ 2 γυρους σε γηπεδακι μπασκετ.
Στρατιωτική πειθαρχία ο γυμναστής. Αν τους έλεγε πέστε κάτω και πάρτε 30 θα έπρεπε να πάρει βραβείο.

Based. Τέτοιους γυμναστές θέλουμε. Βέβαια με την τόσο μαλθακή γενιά μας δεν θα με έκανε εντύπωση αν έπαιρνε κανένας γονιός τηλέφωνο να καταγγείλει "βασανιστήρια" από τον γυμναστή σε βάρος του παιδιού του.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Παμε για κανα 5χ5 και στο μισαωρο πολλα παιδια ειναι ετοιμα να μεινουν στο τοπο απο το καθισιο,τα ποτα τα τσιγαρα και τα μακντολαντς.Στα 30 και στα 40 τους αμα συνεχισουν ετσι δεν θα μπορουν να περπατησουν 1 χιλιομετρο.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Στρατιωτική πειθαρχία ο γυμναστής. Αν τους έλεγε πέστε κάτω και πάρτε 30 θα έπρεπε να πάρει βραβείο.
Καμψεις κάναμε όλοι, νομιζω οτι ηταν 20, δεν ήταν σαν τιμωρία. Τιμωρία ήταν οι γύροι στο γήπεδο.

Μια μέρα στο βολευ τραυματίστηκε μια κοπέλα στο πόδι και δεν την αφήνε να πάει στον διευθυντή και να φύγει παρόλο που έλεγε ότι πονάει. Την επόμενη μέρα ήρθε με σπασμένο πόδι. Σε αυτή την περίπτωση εγώ θα του έκανα καταγγελία αν καθ δεν θα έβγαινε κάτι.
Αυτο που περιγραφεις ηταν καθημερινη τακτικη τους στην ομαδα του μπασκετ..που να ακουσεις και μπινιλικια τους? Βεβαια αυτοι ηταν κυριως παλιοι παιχτες ..ενω των τεφαα ηταν καπως πιο ευγενικοι ως επιστημονες..
Όχι αυτός δεν έβριζε, το αντίθετο. Αν άκουγε κάποιον να βρίζει τιμωρούνταν. Και ναι δεν είχε τελειώσει ΤΕΦΑΑ, αυτός που είχαμε εμείς και ηταν από τα ΤΕΦΑΑ ήταν πιο δημοκράτης 😀
 
Top