Αρχιτεκτονική - να μείνω στη σχολή ή να την αφήσω;

Eeeee

Νεοφερμένος

Η Eeeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Τρίτος έτος αρχιτεκτονική,το ήθελα από το λύκειο και πέρασα πάρα τις διαφωνίες του περίγυρου μου ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ. Πάλεψα για να περάσω,ακόμα παλεύω για να βγάλω τη σχολή,αλλά βλέπω ότι δεν βγαίνει άλλο. Χρωστάω έξι μαθήματα από προηγούμενα έτη,τρέχω και δεν φτάνω, επιπλέον οι τάσεις αναβλητικοτητας που έχω δεν βοηθούν την κατάσταση. Ωστόσο κάθε φορά που πήρα πρωτοβουλία να παρουσιάσω την δουλειά μου,κάτι πήγαινε πολύ στραβά,οι επικρίσεις έδιναν και έπαιρναν,και το άγχος όλο και αυξάνεται. Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κατώτερος από τους άλλους, και το χειρότερο είναι ότι έχασα τον σεβασμό προς τον εαυτό μου. Δεν έχω πολλούς φίλους και από ερωτική ζωή τίποτα. Είτε κάνω κάτι είτε δεν κάνω νιώθω ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα. Ο,τι και να κάνω δεν θα είναι αρκετό
 

Roulaki

Νεοφερμένος

Η Roulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Όχι, μήν τα παρατήσεις. Να μάθεις στη ζωή σου να παλεύεις. Αφού όπως είπες είναι μία σχολή που σου αρέσει προσπάθησε όσο μπορείς και θα τα καταφέρεις. Όλοι χρωστάμε αλλά δεν τα παραταμε.. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία. Αρκεί να το βάλεις πείσμα και όλα θα γίνουν.Προσπάθησε να οργανώσεις το διάβασμα σου και δείς ότι όλα θα είναι πολύ καλύτερα. Όσο για το ότι δεν έχεις φίλους πήγαινε σε μια δραστηριότητα πχ χωριό και εκεί θα γνωρίσεις πολλούς. Μην σε παίρνει από κάτω. Όλα στο χέρι μας είναι.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τρίτος έτος αρχιτεκτονική,το ήθελα από το λύκειο και πέρασα πάρα τις διαφωνίες του περίγυρου μου ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ. Πάλεψα για να περάσω,ακόμα παλεύω για να βγάλω τη σχολή,αλλά βλέπω ότι δεν βγαίνει άλλο. Χρωστάω έξι μαθήματα από προηγούμενα έτη,τρέχω και δεν φτάνω, επιπλέον οι τάσεις αναβλητικοτητας που έχω δεν βοηθούν την κατάσταση. Ωστόσο κάθε φορά που πήρα πρωτοβουλία να παρουσιάσω την δουλειά μου,κάτι πήγαινε πολύ στραβά,οι επικρίσεις έδιναν και έπαιρναν,και το άγχος όλο και αυξάνεται. Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κατώτερος από τους άλλους, και το χειρότερο είναι ότι έχασα τον σεβασμό προς τον εαυτό μου. Δεν έχω πολλούς φίλους και από ερωτική ζωή τίποτα. Είτε κάνω κάτι είτε δεν κάνω νιώθω ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα. Ο,τι και να κάνω δεν θα είναι αρκετό
Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι εαν πραγματικά σε ικανοποιεί η σχολή. Άφησε στην άκρη την δυσκολία , το τρέξιμο , το άγχος. Η σχολή σε γεμίζει;
Αν η απάντησή σου είναι ναι , τότε δεν πρέπει να φύγεις. Όπως κάθε σχολή , έτσι κι αυτή έχει αυξημένες απαίτησεις. Ναι σου γαμάει την διάθεση να τρέχεις πίσω από κάθε deadline , να έχεις άγχος , να ζορίζεσαι. Αλλά αν σου φέρνει ευτυχία και ικανοποίηση το αντικείμενο των σπουδών σου , τότε καλό θα ήταν να μάθεις μέσα στην πίεση και να βρεις τρόπους να ανταπεξέλθεις , παρόλο που επικρατούν τέτοιες συνθήκες. Απόλαυσε όσο το δυνατόν την διαδρομή και την ενασχόληση με τα projects σου.

Αν τώρα από την άλλη η απάντηση είναι όχι , τότε βρες πραγματικά τι σε γεμίζει και άνοιξε ΕΣΥ το νέο chapter της ζωής σου , όπου θα είσαι εντελώς ικανοποιημέν@ !!!
Mind you όμως οτι πάντα θα υπάρχει το άγχος, σε κάθε κομμάτι της ζωής μας , και δυστυχώς αυτό είναι κάτι το οποίο εξαρτάται ως επι το πλείστον από εμάς και τον τρόπο που το αντιμετωπίζουμε/αντιδράμε :// Μόλις αρχίσεις να το βλέπεις πιο λαιτ το πράγμα , αλλάζει εντελώς το pov. Και στο λέω ακόμη και εγώ που αγχώνομαι με το παραμικρό και προσπαθώ να το αλλάξω , διότι μόνο ψυχολογική κούραση μου επιφέρει.

🫂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν έχω πολλούς φίλους
Επίσης σειμ αλλά who cares αμα είσαι ικανοποιημένος με την ζωή σου; Ακόμη και 2 πιστούς φίλους να έχεις πλέον trust me thats more than enough. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και να τον προσέχεις όσο το δυνατόν περισσότερο. Το point είναι να τα έχουμε καλά με εμάς πρώτα και μετά έρχονται όλα. Be the energy you want to attract🤍
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα.
Όχι !!! Αυτό θα το αποδεχτείς μόνο αν όντως δεν σαρέσει η σχολή και όχι λόγω άλλων παραγόντων που αφορούν απλά τα deadlines και την κούραση. Αυτά μανατζάρονται. Το να είσαι όμως done με το αντικείμενο της σχολής όχι. Τέλος η ηττοπάθεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

από ερωτική ζωή τίποτα
Τελευταίο μου reply (λογικά)
Θυμάμαι σε αρκετά ποστ σου που το ανέφερες αυτό διαρκώς (μπορεί να θυμάμαι λάθος αλλά οκ) . Το να έχεις ερωτική ζωή δεν είναι το παν. Όπως είπα παραπάνω , όταν μάθεις να αγαπάς τον εαυτό σου , έτσι θα μάθεις και στους άλλους πώς να σε αγαπάνε και δεν θα συμβιβαστείς με κάτι μέτριο. Οπότε βρες τα με εσένα , βρες ενα balance στην ζωή σου και επαναλαμβάνω πως όλα παίρνουν την σειρά τους μετά απο αυτό. Δηλαδή με τόσα θέματα να σε απασχολούν θεωρείς οτι θα στέριωνε κάτι ερωτικά; Ίσα ίσα θα έκανες projecting επάνω στο άλλο άτομο και αργά ή γρήγορα , τουλάχιστον εσύ , θα ήσουν δυστυχισμέν@ και θα ήθελες να το λήξεις. Άλλη μια αν και κλισέ αλλά σωστή έκφραση που έχω να παραθέσω είναι πως εάν είσαι δυστυχισμέν@ μόν@ , έτσι θα είσαι και μέσα σε μία σχέση. Δεν πρόκειται να σε σώσει η σχέση. ΕΣΥ θα σώσεις εσένα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις
ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ REPLY !!!
Έχεις σκεφτεί να επισκεφθείς κάποιον ψυχολόγο ; Δεν είναι καθόλου κακό να συμβουλευτούμε έναν ειδικό και να βρούμε μία λύση, ώστε να μην παρακυλήσει η κατάσταση . Δεν πρόκειται να σε κρίνει κανείς (και σε περίπτωση που το κάνει , αυτομάτως είναι σκουπίδι). Ίσα ίσα μόνο καλό θα σου κάνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
6 μαθηματα μονο χρωστουμενα;
Να χρωστουσες καμια 30αρα να λεγαμε.
Οποτε τα μαθηματα δεν ειναι ενδεικτικο αποτυχιας.

Σιχαινεσαι τη σχολη σε φαση καλυτερα σταυρωστε με παρα να παω στο κωλο-εργαστηριο; Εαν ναι, ΚΑΙ εχεις καποια solid εναλλακτικη, τον πουλο, δεν αξιζει δευτερολεπτο παραπανω εκει μεσα.

Εαν οχι, κατσε στα αυγα σου και δουλευε σκληρα να φευγουν τα μαθηματα.
Εαν βρεις στο μελλον κατι solid, επαναπροσδιοριζεις ξανα τις κινησεις με βαση τα τοτε δεδομενα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.
Τρίτος έτος αρχιτεκτονική,το ήθελα από το λύκειο και πέρασα πάρα τις διαφωνίες του περίγυρου μου ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ. Πάλεψα για να περάσω,ακόμα παλεύω για να βγάλω τη σχολή,αλλά βλέπω ότι δεν βγαίνει άλλο. Χρωστάω έξι μαθήματα από προηγούμενα έτη,τρέχω και δεν φτάνω, επιπλέον οι τάσεις αναβλητικοτητας που έχω δεν βοηθούν την κατάσταση. Ωστόσο κάθε φορά που πήρα πρωτοβουλία να παρουσιάσω την δουλειά μου,κάτι πήγαινε πολύ στραβά,οι επικρίσεις έδιναν και έπαιρναν,και το άγχος όλο και αυξάνεται. Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κατώτερος από τους άλλους, και το χειρότερο είναι ότι έχασα τον σεβασμό προς τον εαυτό μου. Δεν έχω πολλούς φίλους και από ερωτική ζωή τίποτα. Είτε κάνω κάτι είτε δεν κάνω νιώθω ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα. Ο,τι και να κάνω δεν θα είναι αρκετό
6 μαθηματα δεν ειναι τιποτα.Αμα σου αρεσει ησχολη παλεψε το και θα βγει,ειμαι σιγουρος.Για τη προσωπικη σου ζωη και τις αρνητικες σκεψεις θα ρποτεινα σιγουρα ενα ψυχολογο και να ξεκινησεις καποιο χομπι.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,882 μηνύματα.
Τρίτος έτος αρχιτεκτονική,το ήθελα από το λύκειο και πέρασα πάρα τις διαφωνίες του περίγυρου μου ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ. Πάλεψα για να περάσω,ακόμα παλεύω για να βγάλω τη σχολή,αλλά βλέπω ότι δεν βγαίνει άλλο. Χρωστάω έξι μαθήματα από προηγούμενα έτη,τρέχω και δεν φτάνω, επιπλέον οι τάσεις αναβλητικοτητας που έχω δεν βοηθούν την κατάσταση. Ωστόσο κάθε φορά που πήρα πρωτοβουλία να παρουσιάσω την δουλειά μου,κάτι πήγαινε πολύ στραβά,οι επικρίσεις έδιναν και έπαιρναν,και το άγχος όλο και αυξάνεται. Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κατώτερος από τους άλλους, και το χειρότερο είναι ότι έχασα τον σεβασμό προς τον εαυτό μου. Δεν έχω πολλούς φίλους και από ερωτική ζωή τίποτα. Είτε κάνω κάτι είτε δεν κάνω νιώθω ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα. Ο,τι και να κάνω δεν θα είναι αρκετό
Καλή μου δεν χρειάζεσαι αλλαγή σχολής, ψυχολόγο θες.
Μην το βλέπεις σαν ντροπή/προκαταληπτικα και πήγαινε σε έναν ψυχολόγο. Έχεις προφανώς κατάθλιψη.
6 μαθήματα δεν είναι τίποτα.
Να ξέρεις ότι και να αλλάξεις σχολή, αν δεν διορθώσεις το άγχος σου και τα συμπτώματα κατάθλιψης δεν θα αλλάξει τίποτα.
Αν δεν έχεις οικονομικη δυνατότητα, υπάρχουν κέντρα δημόσια ψυχικής υγείας, όπως και το πανεπιστήμιο σου μπορεί να έχει.
Μην το αφήσεις ετσι
 

Mikachu

Νεοφερμένος

Η Mikachu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Τρίτος έτος αρχιτεκτονική,το ήθελα από το λύκειο και πέρασα πάρα τις διαφωνίες του περίγυρου μου ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ. Πάλεψα για να περάσω,ακόμα παλεύω για να βγάλω τη σχολή,αλλά βλέπω ότι δεν βγαίνει άλλο. Χρωστάω έξι μαθήματα από προηγούμενα έτη,τρέχω και δεν φτάνω, επιπλέον οι τάσεις αναβλητικοτητας που έχω δεν βοηθούν την κατάσταση. Ωστόσο κάθε φορά που πήρα πρωτοβουλία να παρουσιάσω την δουλειά μου,κάτι πήγαινε πολύ στραβά,οι επικρίσεις έδιναν και έπαιρναν,και το άγχος όλο και αυξάνεται. Έχω πάρα πολύ συχνά κατάθλιψη και αρνητικές σκέψεις. Νιώθω κατώτερος από τους άλλους, και το χειρότερο είναι ότι έχασα τον σεβασμό προς τον εαυτό μου. Δεν έχω πολλούς φίλους και από ερωτική ζωή τίποτα. Είτε κάνω κάτι είτε δεν κάνω νιώθω ότι θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και τώρα σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω και να αποδεχτώ πως μάλλον αυτή η σχολή δεν είναι για εμένα. Ο,τι και να κάνω δεν θα είναι αρκετό
Σε καταλαβαίνω Α ΠΟ ΛΥ ΤΑ
είναι εξαιρετικά δύσκολη σχολή και αν δεν έχεις μεράκι την παρατάς.
Το βασικότερο ειναι να μην κατηγορείς τον εαυτό σου.
Οταν δεν ανθίζει ένα λουλούδι δεν αλλάζουμε το λουλούδι αλλά το περιβάλλον του.
Πιστεψε με το ύφος της σχολής ειναι μικρογραφία της δουλειάς σου αργότερα. Μπορει και χειρότερα. Σίγουρα όμως όχι ευκολότερα εκτός αν πας απλά για σχεδιάστρια και δουλεύεις μόνο AutoCAD χωρίς άγχη και ευθύνες αλλά με χαμηλές απολαβές.
Ανάρτησα παρόμοιο θέμα που σκέφτομαι μετά το πτυχίο για αλλαγή καριέρας γιατί δεν βλέπω μέλλον στην Ελλάδα εκτός αν έχεις ήδη γραφείο. Συμφοιτητες μου είτε φύγαν έξω είτε άνοιξαν δικό τους με αλλους 2-3.
Η αρχιτεκτονική αν την αφήσεις σε αφήνει. Υπάρχει τρομερός ανταγωνισμός και πολύπλευρο περιβάλλον που μελλοντικά θα κληθείς να διαχειριστείς. Δεν θα χεις μόνο την πίεση ενός καθηγητή, αλλά ενός πελάτη, ενός μηχανολόγου, ενός εργολάβου, τη καθυστέρηση μιας γραφειοκρατικής υπηρεσίας, ευθύνες που θα φέρουν τη δικη σου και μόνο δικη σου σφραγίδα.
Δυστυχως αν υπήρχε το αντίκρισμα στην αγορά εργασίας θα σου λεγα το αξίζει η άτιμη η αρχιτεκτονική και θα μπορούσα να σου αναλύω για ώρες τα καλά της στοιχεία.
πλεον όμως στα 27 μου με σχετική οικογενειακή επιχείρηση και έχοντας δουλέψει και μέσα και έξω από αυτή θα σου πω ότι αυτά που σου προσφέρει η αρχιτεκτονική είναι καλά πρώτα για τις πνευματικές σου αναζητήσεις και όχι στον έξω κόσμο. Σου χαρίζει εφόδια και μια ωραία μάτια να διαβάζεις τον κόσμο γύρω σου αλλά στην Ελλάδα μένει μόνο εκεί.
Δυστυχως η δυσκολία της σχολής και της δουλειας αυτής δεν συνάδει με το επαγγελματικό και το οικονομικό αντίκρισμα.
Σε κάθε περίπτωση πάρε το πτυχίο σου, πάρε τον χρόνο σου, επισκεψου έναν εργασιακό συμβουλο επαγγ. Προσανατολισμού και αφουγκράσου τη καρδιά σου, το σώμα σου, τις αντοχές σου, την προσωπικότητα και τα όνειρα σου

Καλή τύχη σε ο,τι κανεις στο εύχομαι πραγματικά από μια συμπασχουσα 🌺
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ρε φίλε,6 μαθήματα είναι,6!Δηλαδή δωσ'μου το πασο σου να τα περάσω εγώ για εσένα. Βέβαια έχεις κ την διπλωματική μετά αλλά εκεί νομίζω υπαρχουν λύσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top