Αρχιτεκτονική Χανιά ή Ξάνθη;

thekwarxitektonikh

Νεοφερμένος

Η thekwarxitektonikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Περίοδος μηχανογραφικού και ήμουν αρκετά σίγουρη ότι θα έβαζα τα τμήματα της αρχιτεκτονικής με την σειρά των βάσεων του '22 (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλος, Ιωάννινα, Χανιά, Ξάνθη -Πάτρα δεν μπορώ λόγω εβε). Αθήνα και Θεσσαλονίκη λόγω μορίων δεν περνάω. Βόλο πρέπει να πέσει η βάση 690 μόρια για να περάσω και Γιάννενα έχω ακριβώς τα μόρια της βάσης, χλωμό το βλέπω να περάσω κι εκεί. Οι σίγουρες επιλογές μου είναι τα Χανιά(13.950) και η Ξάνθη(13.205). Προβληματίζομαι από άποψη ταλαιπωρίας: οικονομικά και λόγω μετακινήσεων κλπ αλλά θα ήθελα να αποφασίσω με βάση ποιο τμήμα είναι καλύτερο. Αν κάποιος γνωρίζει για κάποιο από αυτά τα δύο τμήματα θα εκτιμούσα το feedback.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Το TUC είναι πολύ καλό ίδρυμα έχω προσωπική άποψη για το ΗΜΜΥ (Χανιά) ότι έχει πολύ καλούς καθηγητές καθώς και σύγχρονα εργαστήρια.
Το campus βρίσκεται εκτός της Πόλης των Χανιών (όλες οι σχολές είναι στον ίδιο χώρο πλέον) στο χωριό Κουνουπιδιανά.
Είναι ένας σύγχρνος χώρος που εκτός τα κτήρια όπου γινονται οι διαλέξεις υπάρχει κολυμβητήριο που έχει μία μικρή συμμετοχή για τους φοιτητές.
Το αρνητικό των Χανιών είναι η εύρεση διαμερισματος λόγο του υπερ τουρισμού καθώς είναι ΟΛΑ σχεδον Airbnb ..
 

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μην το δένεις και κόμπο ότι δεν περνάς Γιάννενα. Στην περυσινη βαση τψν ~15.500 αν υποθεσουμε οτι τα μορια των σχεδίων ειναι ~2.500-3.000, απαιτουνται 12.500-13.000 απο τα 4 βασικά μαθήματα δηλαδη Μ. Ο 12,5-13,0.
Συμφωνα με τα στατιστικα 2ου πεδιου και τις προβλέψεις που κυκλοφορουν, απο 15 και κατω οι βάσεις θα πεσουν...
 

thekwarxitektonikh

Νεοφερμένος

Η thekwarxitektonikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μην το δένεις και κόμπο ότι δεν περνάς Γιάννενα. Στην περυσινη βαση τψν ~15.500 αν υποθεσουμε οτι τα μορια των σχεδίων ειναι ~2.500-3.000, απαιτουνται 12.500-13.000 απο τα 4 βασικά μαθήματα δηλαδη Μ. Ο 12,5-13,0.
Συμφωνα με τα στατιστικα 2ου πεδιου και τις προβλέψεις που κυκλοφορουν, απο 15 και κατω οι βάσεις θα πεσουν...
Δεν ξέρω τι θα συμβεί με τα Γιάννενα, θα τα βάλω σίγουρα πάνω από τα Χανιά και την Ξάνθη. Απλά σε αυτά τα τμήματα πιστεύω περνάω και θέλω να βάλω μετά τα Γιάννενα την επιλογή που συμφέρει περισσότερο από άποψη τμήματος και γενικά ζωής.
 

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
την επιλογή που συμφέρει περισσότερο από άποψη τμήματος και γενικά ζωής.

(προσπαθώ να επισυνάψω αποσπασματα από εξωτερική αξιολόγηση αρχιτεκτονικων σχολων αλλά δεν μου πετυχαίνει)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20230712_162643_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20230712_162643_Microsoft 365 (Office).jpg
    576.7 KB · Εμφανίσεις: 164
  • Screenshot_20230712_162653_Microsoft 365 (Office).jpg
    Screenshot_20230712_162653_Microsoft 365 (Office).jpg
    371 KB · Εμφανίσεις: 89
Τελευταία επεξεργασία:

thekwarxitektonikh

Νεοφερμένος

Η thekwarxitektonikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

(προσπαθώ να επισυνάψω αποσπασματα από εξωτερική αξιολόγηση αρχιτεκτονικων σχολων αλλά δεν μου πετυχαίνει)
Μήπως μπορείς να στείλεις κάποιο link? Έχουν πολύ ενδιαφέρον τα σκριν!
 

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μήπως μπορείς να στείλεις κάποιο link? Έχουν πολύ ενδιαφέρον τα σκριν!
Όταν πατάω πανω τους εμφανιζονται σε καλή ανάλυση σε εμενα. Δεν εχω λινκ δυστυχως, τα είχα κρατήσει απο περσινο αρθρο της εφημερίδας Καθημερινη.
 

thekwarxitektonikh

Νεοφερμένος

Η thekwarxitektonikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Όταν πατάω πανω τους εμφανιζονται σε καλή ανάλυση σε εμενα. Δεν εχω λινκ δυστυχως, τα είχα κρατήσει απο περσινο αρθρο της εφημερίδας Καθημερινη.
Καλή είναι η ανάλυση απλά ήθελα να το διαβάσω όλο, δεν πειράζει ευχαριστώ!
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλή είναι η ανάλυση απλά ήθελα να το διαβάσω όλο, δεν πειράζει ευχαριστώ!


Βρήκα τις πηγές
 

thekwarxitektonikh

Νεοφερμένος

Η thekwarxitektonikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.


Βρήκα τις πηγές
Θενκγιου και γω τις βρήκα τι κατάλαβα, αγχώθηκα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top