Αρχιτεκτονική: Χανιά ή Ξάνθη;

azwtoo

Νεοφερμένος

Η azwtoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να μου πειτε, αν ξερει καποιος ,τα υπερ και τα κατα καθε σχολης.εχω μια φιλη που πρεπει να κανει το μηχανογραφικο της και δεν ξερει ποια απο τις δυο πολεις να δηλωσει πρωτη.δεν εχει προβλημα για την πολη...αλλα την ενδιαφερει ποια σχολη ειναι καλυτερη απο τις δυο...στα χανια η στη ξανθη...και τι δικαιωματα εχει η καθεμια...Αν ξερετε πειτε μου και για τις αλλεσ αρχιτεκτονικες πληροφοριες ,δικιαωματα κ.τ.λ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δικαιώματα όλες οι αρχιτεκτονικές σχολές έχουν ακριβώς τα ίδια.:P
Και οι δύο σχολές έχουν φορτωμένο πρόγραμμα, αλλά της Ξάνθης ακολουθούσε ένα παλαιότερο πρόγραμμα σοπυδών μέχρι τώρα, με αποτέλεσμα οι φοιτητές να επιβαρύνονται ακόμη περισσότερο. Από φέτος έμαθα ότι άλλαξε αυτό και θα έχουν καινούριο πρόγραμμα σοπυδών, οποτε δεν μπορών απω με σιγουριά.
Ακούω πάντως ότι παρά το φόρτο εργασίας γίνεται καλή δουλειά στην Ξάνθη.
Το τμήμα των Χανίων τώρα είναι καινούριο (το Σεπτέμβρη μπαίνει στο 7ο έτος λειτουργίας του) και δεν έχει δώσει ακόμη διπλώματα. Τώρα παρουσιάζεται η πρώτη διπλωματική.
Κατά τα άλλα η σχολή λειτουργεί καλά και υπάρχει καλή συνεργασία διδασκόντων-φοιτητών. Πρόκειται για ένα ανερχόμενο τμήμα.

Θεωρώ πως αυτή τη στιγμή, ανάμεσα στις δύο σχολές, ο αριθμός των μορίων ανάμεσα στις δύο σχολές δείχνει ποια θα πρέπει να δηλώσει πρώτη.(γιατί σε γενικές γραμμές τα μόρια είναι μεγάλη απάτη):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
και εμενα με ενδιαφερει αυτο το θεμα

εχει κανεις παραπανω πληροφοριες?αν καποιος σπουδαζει σε μια απο τις δυο σχολες,τι εχει να παρατηρησει?


εγω κλινω προς χανια,αλλα με απασχολησε αυτο που ανεφερε ο garch,οτι δηλαδη τωρα παρουσιαζεται η πρωτη διπλωματικη και οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει καποιος αρχιτεκτονας στην αγορα εργασιας που να ειναι αποφοιτος της αρχιτεκτονικης χανιων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στα Χανιά.:P

Γενικά πολλοί αποθαρρύνονται από το γεγονός ότι είναι νέα σχολή. Κι εγώ όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό το σκεφτόμουν επειδή δεν είχε ούτε 5 χρόνια ζωής. Τελικά δεν είχε καμμία σημασία μέχρι τώρα. Έχουμε πολύ καλή συνεργασία με τους καθηγητές, και μπορώ να πω ότι έχουμε πιάσει ένα καλό επίπεδο έως τώρα, που αναμένεται να ανέβει κι άλλο.
Ό,τι απορία έχεις πες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anament123

Νεοφερμένος

Ο anament123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εχω μια φιλη που θελει να παει αρχιτεκτονικη ξανθης και ειναι 27 μορια κατω λετε να την πιασει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πιθανώς. Ακούγεται ότι οι περιφερειακές πολυτεχνικές θα πέσουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blou-blou

Νεοφερμένος

Η blou-blou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η φοιτητική ζωή στην Ξάνθη είναι πιο ικανοποιητική από αυτή στα Χανιά?Γιατί έχω ακούσει πως η Ξάνθη αποτελεί φοιτητούπολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και τα Χανιά φοιτητούπολη είναι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Διπλό από το ημίχρονο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kouroumpelo

Νεοφερμένος

Η kouroumpelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πιστεύω η αξία των τμημάτων είναι ίδια. Για Χανία δε γνωρίζω πολλά πράγματα αλλά για Ξάνθη μπορώ να σου πω ότι η τόσο φοιτητική της πόλης όσο και η σχολή είναι πολύ ικανοποιητικές.
Κριτήριο μάλλον θα έπρεπε να είναι η πόλη που μενεις κι εσυ γιατί από βόρεια Ελλάδα είναι λίγο δύσκολη η μετακόμιση στην Κρήτη αλλά σου φεύγουν πολλά χρήματα και στα μεταφορικά.
Συγκριτικά σαν φοιτητική ζωή θεωρώ ότι η Ξάνθη υπερέχει γιατί το κόστος ζωής στα Χανιά είναι υψηλότερο, ενοίκια, ποτά, καφέδες, κλπ.
Αν δε μπορείς να αποφασισεις που θες να πας βαλε με σειρα προτεραιοτητας τα μορια και αφησε το στην τυχη. Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top