Αρχιτεκτονική Βόλου ή Πάτρας;

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Είμαι 1ετής στην αρχιτεκτονική σχολή του βόλου. Έκανα αίτηση μετεγγραφής για τις σχολές της Αθήνας (1η) και της Πάτρας (2η). Εν τέλει η αίτηση έγινε δεκτή για την Πάτρα. Δεδομένων των προβλημάτων που έχει το Πανεπιστήμιο λόγω της πλημμύρας του Σεπτέμβρη ,σκέφτομαι σοβαρά τη μετεγγραφή αλλά με δεδομένο ότι έχουμε σχεδόν Δεκέμβρη μάλλον θα χάσω το εξάμηνο. Παρακαλώ κάποιος να μου πει εάν Καταρχήν η σχολή της Πάτρας αξίζει ακαδημαϊκά στο βαθμό που κάποιος να πάρει μεταγραφή για εκεί και εάν το ότι θα έχουν χαθεί 2 μήνες σε άλλη σχολή θα σταθεί εμπόδιο στο να χαθεί το εξάμηνο.
Εντάξει για τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι γνωστό παντού τα ίδια είναι δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,580 μηνύματα.
Είμαι 1ετής στην αρχιτεκτονική σχολή του βόλου. Έκανα αίτηση μετεγγραφής για τις σχολές της Αθήνας (1η) και της Πάτρας (2η). Εν τέλει η αίτηση έγινε δεκτή για την Πάτρα. Δεδομένων των προβλημάτων που έχει το Πανεπιστήμιο λόγω της πλημμύρας του Σεπτέμβρη ,σκέφτομαι σοβαρά τη μετεγγραφή αλλά με δεδομένο ότι έχουμε σχεδόν Δεκέμβρη μάλλον θα χάσω το εξάμηνο. Παρακαλώ κάποιος να μου πει εάν Καταρχήν η σχολή της Πάτρας αξίζει ακαδημαϊκά στο βαθμό που κάποιος να πάρει μεταγραφή για εκεί και εάν το ότι θα έχουν χαθεί 2 μήνες σε άλλη σχολή θα σταθεί εμπόδιο στο να χαθεί το εξάμηνο.
Εντάξει για τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι γνωστό παντού τα ίδια είναι δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλημερα
Μιας και δεν σε βλεπω πολυ ζεστο για την μετεγγραφη αλλα πιο ζεστο τι θα συναντησεις ...και κανεις δεν μπορει να σου πει γιατι κανεις δεν ξερει και τις δυο καταστασεις...και επειδη μαλλον χρηματα εχεις..πηγαινε μια εδομαδα την πατρα μπες στα αμφιθεατρα και στις αιθουσες ..δες μαθημα και εγκαταστασεις και αποφασισε.
Το εξαμηνο ναι μαλλον εχει χαθει σχεδον στην πατρα... διοτι αν πραγματι το ειθελες θα εισουν εκει απο τον οκτωβρη ,αντε απο την εκδοση των αποτελεσματων και θα συμμετειχες.
Εκει στο βολο μετα την τραγωδια μπορει να μαζεψαν τα ''ψαρακια'' αλλα τις υγρασιες και τα αλλα θα περιμενουν το ηλιο για πολλα χρονια να τις διορθώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Με δεδομένο ότι η σχολή αυτή το 2019 χρεοκόπησε ότι κάνουν μάθημα σε εφήμερα "τσίγκινα" κτίρια που έπρεπε να έχουν εγκαταλειφθεί από το 2006, ότι τα μέλη ΔΕΠ αντιστοιχούν μόνο στο 52% των προσφερόμενων μαθημάτων , ότι αρκετοί καθηγητές είναι δύστροποι και κόβουν φοιτητές σε μαθήματα για προσωπικά βίτσια, γιατί ΣΑΦΩΣ να επιλέξω να πάρω για εκεί μετεγγραφή , δεν αναφέρω καν την μέτρια ποιότητα ζωής της Πάτρας.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Η Αρχιτεκτονικη της Πάτρας είναι καλύτερη σχολή από του Βόλου.
Το γνωρίζω πολύ καλά, είμαι Βολιωτισσα Αρχιτέκτων Μηχανικός (απο το ΑΠΘ), είχα γραφείο αλλά κι όταν δούλευα σε άλλο γραφείο και είχαμε κάποιες μικρές που τελειωσαν στο Βόλο είδα ότι δεν τους μαθαίνουν τίποτα. Βέβαια είναι πολύ πιο εύκολη του Βόλου αλλά μηχανικούς δεν βγάζει.
Είναι μακράν καλύτερο το επίπεδο στην Πάτρα.
Δεν συζητάω για την ποιότητα νερού και την αέρια ρύπανση στο Βόλο.
Εγώ έχω ένα χρόνο που έφυγα και ησύχασα. Μην το σκέφτεσαι καθόλου
 

Dionisis.l

Νεοφερμένος

Ο Dionisis.l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η Αρχιτεκτονικη της Πάτρας είναι καλύτερη σχολή από του Βόλου.
Το γνωρίζω πολύ καλά, είμαι Βολιωτισσα Αρχιτέκτων Μηχανικός (απο το ΑΠΘ), είχα γραφείο αλλά κι όταν δούλευα σε άλλο γραφείο και είχαμε κάποιες μικρές που τελειωσαν στο Βόλο είδα ότι δεν τους μαθαίνουν τίποτα. Βέβαια είναι πολύ πιο εύκολη του Βόλου αλλά μηχανικούς δεν βγάζει.
Είναι μακράν καλύτερο το επίπεδο στην Πάτρα.
Δεν συζητάω για την ποιότητα νερού και την αέρια ρύπανση στο Βόλο.
Εγώ έχω ένα χρόνο που έφυγα και ησύχασα. Μην το σκέφτεσαι καθόλου
Τελικά την πήρα τη μεταγραφή ,και η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν διαψεύστηκα σε αυτά που έλεγα πιο πάνω, γιατί η σχολή δεν έχει ιδιαίτερα μειονεκτήματα , φαίνεται όντως καλή, το επίπεδο πιο ψηλό από του Βόλου ,αλλά το ίδιο και η γνώσεις που παίρνεις.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Τελικά την πήρα τη μεταγραφή ,και η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν διαψεύστηκα σε αυτά που έλεγα πιο πάνω, γιατί η σχολή δεν έχει ιδιαίτερα μειονεκτήματα , φαίνεται όντως καλή, το επίπεδο πιο ψηλό από του Βόλου ,αλλά το ίδιο και η γνώσεις που παίρνεις.
Μπράβο!!!! Καλή αρχή και καλή πρόοδο.
Να μας ακούτε εμάς τους μεγαλύτερους έχουμε εμπειρία 😜
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top