Απόψεις για τις στρατιωτικές σχολές

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γειά σας, πρόσφατα αποφάσισα πριν την 3η λυκείου να πάω στην θετική με μαθηματικά ενώ ετοιμαζόμουν για υγείας, θεωρείται πως προλαβαίνω να προετοιμαστω; Είχα σκοπό υψηλόβαθμη σχολή από το 3ο πεδίο αλλά θεώρησα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην περάσω με την πρώτη ενώ κάποια άλλη επιλογή δεν με χαροποιεί, επομένως κατέληξα να δω τι εναλλακτικές έχω! Κατέληξα ότι μια καλή επιλογή για μένα θα ήταν κάποια στρατιωτική σχολή(όχι σμυ) . (μου πέρασε από το μυαλό να δώσω και για τα 2 αλλά νομίζω πως δεν αξίζει). Ποια είναι η άποψη σας για τις στρατιωτικές σχολές; Προσωπικά πιστεύω πως είναι κάτι σίγουρο αλλά ψάχνοντας διάβασα ότι θεωρείται πολύ μονότονο και δεν υπάρχει κινητικότητα! Τα μαθήματα στις σχολές πως είναι πάνω-κάτω (δυσκολία κτλ). Δεν ξέρω αν κάνω σωστή επιλογή καθώς τα μαθηματικά αν και τα καταλαβαίνω και σίγουρα μπορώ να γράψω καλά δεν με τρελαίνουν κιολας. Επίσης έχετε να μου προτείνεται κάποια σχολή; ( διάβασα ότι οι Ίκαροι περνάνε καλύτερα σε σχέση με τους υπόλοιπους αλλά σκεφτόμουν μια από τις 2 των Ευελπίδων! ) ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Θα εισαι κολημενος κατω απο τα 1500 € χωρις να εχεις δυνατοτητα βελτιωσης και παντα δεν θα φτανουν γιατι αλλου η οικογενεια αλλου εσυ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνήσω εν μέρει με το Γιάννη, Αλλά παράλληλα θα διαφωνήσω. ΑΝ θες να κάτσεις μονιμα στην Ελλαδα οπου ο ιδιωτικος τομεας καθε μέρα όσο παει και υποβαθμίζετα, για μενα πηγαινε Σώματα ασφαλείας. Μήνας μπει, μηνας βγει θα παίρνεις ενα σιγουρο μισθο και θα μπορεις να έχεις μια ασφάλεια. Αυτό τώρα ΔΕΝ θα στο έλεγα αν ο ιδιωτικός τομέας δεν ήταν εργασιακός μεσαίωνας. Τώρα το Δημόσιο και η σιγουριά είναι μονόδρομος, μιας και οι καλές δουλειές εκεί έξω στον ιδιωτικό τομέα είναι ελάχιστες. Αν πάλι θες να φύγεις Εξωτερικό, μη πας στα σώματα ασφαλείας
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Θα εισαι κολημενος κατω απο τα 1500 € χωρις να εχεις δυνατοτητα βελτιωσης και παντα δεν θα φτανουν γιατι αλλου η οικογενεια αλλου εσυ.
Θα συμφωνήσω εν μέρει με το Γιάννη, Αλλά παράλληλα θα διαφωνήσω. ΑΝ θες να κάτσεις μονιμα στην Ελλαδα οπου ο ιδιωτικος τομεας καθε μέρα όσο παει και υποβαθμίζετα, για μενα πηγαινε Σώματα ασφαλείας. Μήνας μπει, μηνας βγει θα παίρνεις ενα σιγουρο μισθο και θα μπορεις να έχεις μια ασφάλεια. Αυτό τώρα ΔΕΝ θα στο έλεγα αν ο ιδιωτικός τομέας δεν ήταν εργασιακός μεσαίωνας. Τώρα το Δημόσιο και η σιγουριά είναι μονόδρομος, μιας και οι καλές δουλειές εκεί έξω στον ιδιωτικό τομέα είναι ελάχιστες. Αν πάλι θες να φύγεις Εξωτερικό, μη πας στα σώματα ασφαλείας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οπότε εσείς θεωρείται ότι δεν αξίζει...
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, οπότε εσείς θεωρείται ότι δεν αξίζει...
σου ειπα. Αν θες να κατσεις στην Ελλαδα, τα σωματα ασφαλειας ( με τα σημερινα δεδομενα) ειναι πολυ καλη επιλογη , λογω ασφαλειας του μισθου. Αν δεν θες να κατσεις ΕΛΛΑΔΑ, να μην πας. Απλα αν αποφασισεις να πας να ξερεις οτι η ζωη σου θα ειναι αυτη που θα ειναι σε μονοδιαστατο επιπεδο 30 και βαλε χρονια με το μοναδικο πλεονεκτημα αυτο του μισθου
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Γειά σας, πρόσφατα αποφάσισα πριν την 3η λυκείου να πάω στην θετική με μαθηματικά ενώ ετοιμαζόμουν για υγείας, θεωρείται πως προλαβαίνω να προετοιμαστω; Είχα σκοπό υψηλόβαθμη σχολή από το 3ο πεδίο αλλά θεώρησα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην περάσω με την πρώτη ενώ κάποια άλλη επιλογή δεν με χαροποιεί, επομένως κατέληξα να δω τι εναλλακτικές έχω! Κατέληξα ότι μια καλή επιλογή για μένα θα ήταν κάποια στρατιωτική σχολή(όχι σμυ) . (μου πέρασε από το μυαλό να δώσω και για τα 2 αλλά νομίζω πως δεν αξίζει). Ποια είναι η άποψη σας για τις στρατιωτικές σχολές; Προσωπικά πιστεύω πως είναι κάτι σίγουρο αλλά ψάχνοντας διάβασα ότι θεωρείται πολύ μονότονο και δεν υπάρχει κινητικότητα! Τα μαθήματα στις σχολές πως είναι πάνω-κάτω (δυσκολία κτλ). Δεν ξέρω αν κάνω σωστή επιλογή καθώς τα μαθηματικά αν και τα καταλαβαίνω και σίγουρα μπορώ να γράψω καλά δεν με τρελαίνουν κιολας. Επίσης έχετε να μου προτείνεται κάποια σχολή; ( διάβασα ότι οι Ίκαροι περνάνε καλύτερα σε σχέση με τους υπόλοιπους αλλά σκεφτόμουν μια από τις 2 των Ευελπίδων! ) ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Τι θα έκανα στη θέση σου:
θα κοιτούσα σε ποιες σχολές έχω προσβαση από το πεδίο μου και σε ποια επαγγέλματα μπορούν να με οδηγήσουν.
Πολλες φορές μπορεί να μας φαίνεται ενδιαφέρουσα μια επιλογή αλλά τα πράγματα να είναι τελείως διαφορετικά μέσα στη σχολή αλλά και έξω από αυτήν.
Η λογική του Μαρεσει βιολογία πάω βιολογικό, Μαρεσουν τα αρχαία πάω φιλολογία δυστυχώς έχει οδηγήσει πολύ κόσμο σε λανθασμένες επιλογές.
Αν σεν ενδιαφέρει μια σχολή, δε πρέπει να μενεις εκεί. Πρέπει να ψάχνεις σε τι επάγγελμα οδηγούν, τι προοπτικές εργασίας υπάρχουν τόσο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό, να μιλήσεις με φοιτητές των σχολών, να ψαχτείς όσο περισσότερο μπορείς.

Από εκεί και πέρα όλοι ξέρουμε κάποια πολύ γενικά πράγματα για τον ευατο μας, έστω και στα 18.
Πως φαντάζεσαι τι ζωή σου; Θα σε πειράζε να κάνεις κάποιο γραφειοκρατικό επάγγελμα;
Είσαι του ρίσκου, η της σταθερότητας;

Ολοι οι άνθρωποι έχουμε τη τάση να φέρνουμε σε αρμονία τις σκέψεις με τις επιλογές μας.
Έτσι λοιπόν μπορεί κάποιος που δουλεύει σέρβις με πτυχίου φιλοσοφίας να σου πει «δεν είναι καλή επιλογή ο στρατός, βαρετό» και άλλος να σου πει « Α σε περιορίζει μισθολογικά» ενώ στον ιδιωτικό τομέα δουλεύει 12ωρα για 800.

Το θέμα λοιπόν είναι εσυ να καταλάβεις αν είναι για σένα ο στρατός και όχι για το γείτονα σου.
Ψάξε τον τρόπο ζωής από ανθρώπους που ΟΝΤΩΣ είναι στη σχολή/ ασκούν το επάγγελμα.
Ρωτά. Δικιά σου είναι η ζωή.

Εγώ πολύ γενικά μπορώ να σου πω ότι ξέρω ανθρώπους που έφυγαν κακήν κακώς στο πρώτο έτος ( θέλει ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ η σχολή, ειδικά τον πρώτο καιρο που είναι όλα καινούργια) Και γενικά να σου ταιριάζει αυτή η φιλοσοφία ζωής, ξέρω και ανθρώπους που είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με την επιλογή τους.
Μάλιστα ένας φίλος που πήγε,επέλεξε να πάει σε ακριτικές επιλογές τα πρώτα έτη με αποτέλεσμα να είναι στη πόλη του από τα 30.
Αλλά γενικά οι μεταθέσεις είναι σοβαρός παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Όπως και να έχει εσυ στόχευσε τώρα όσο πιο ψηλά μπορείς. Όσο περισσότερα μόρια τόσο περισσότερες επιλογές.
Δώσε για αθλήματα να έχεις ανοιχτές και τς λεγόμενες «παραγωγικές σχολές»( στρατός, λιμενικό, αστυνομία κτλ)
Και όταν έρθει η ώρα του μηχανογραφικού, θα το κάνεις παρά πολύ προσεχτικά έχοντας κάνει την έρευνα σου πρώτα .
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ένα μεγάλο αρνητικό σε πολλά σώματα είναι οι μεταθέσεις αν δεν σε ενοχλούν για μένα είναι καλή επιλογή...δεν ζεις σαν βασιλιάς βέβαια αυτό είναι το μόνο σίγουρο
 
Top