Απόφοιτη ΤΕΕ - Επιλογές

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτη ΤΕΕ 2007.
Θέλω να γραφτώ σε κολέγιο ή ΙΕΚ. Κατόπιν συννενόησης με συμβούλους εκπαίδευσης ενημερώθηκα ότι η προϋπόθεση για να φοιτήσω σε ΙΕΚ είναι το πτυχίο μου να είναι Β' Κύκλου. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο και έχω μπερδευτεί. To πτυχίο μου είναι Α' Κύκλου ΤΕΕ και αντιστοιχεί στο επίπεδο κατάρτησης 2. Ξέρει κανείς να μου πει τι επιλογές έχω;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτη ΤΕΕ 2007.
Θέλω να γραφτώ σε κολέγιο ή ΙΕΚ. Κατόπιν συννενόησης με συμβούλους εκπαίδευσης ενημερώθηκα ότι η προϋπόθεση για να φοιτήσω σε ΙΕΚ είναι το πτυχίο μου να είναι Β' Κύκλου. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που τελείωσα το σχολείο και έχω μπερδευτεί. To πτυχίο μου είναι Α' Κύκλου ΤΕΕ και αντιστοιχεί στο επίπεδο κατάρτησης 2. Ξέρει κανείς να μου πει τι επιλογές έχω;

Για να έχεις αυτές τις επιλογές που θέλεις, θα πρέπει να γραφτείς σε ΕΠΑΛ, στην αντίστοιχη ειδικότητα του ΤΕΕ που τελείωσες και να ολοκληρώσεις τη φοίτησή σου εκεί.
΄Εχω την εντύπωση ότι γράφεσαι στην Γ΄τάξη του ΕΠΑΛ αλλά δεν μπορώ να σου το πω με βεβαιότητα οπότε καλύτερα να πάρεις σίγουρες πληροφορίες.
Μπορείς ν΄απευθυνθείς σε κάποιο ΕΠΑΛ της περιοχής σου, στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Παιδείας ή στο τμήμα ισοτιμιών του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
 

anna-maria1

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν βρήκα αυτό στο οποίο φαίνεται καθαρά ότι οι κάτοχοι πτυχίου Α΄κύκλου ΤΕΕ εγγράφονται στη Β΄τάξη του ΕΠΑΛ.
Αναφέρεται και το σχετικό ΦΕΚ.

Και η εγκύκλιος για τις φετινές εγγραφές από τις 18 Ιουνίου 2020 έως τις 2 Ιουλίου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top