Απόφοιτη ΓΕ.Λ. σε ΕΠΑ.Λ.

NeferYoustie

Νεοφερμένος

Η Γιουστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αποφοιτησα το 2019 απο ΓΕΛ και έδωσα φέτος πανελληνιες δευτερη φορά, αλλα δεν πέτυχα το στόχο μου που είναι η Ιατρικη. Θα εδινα και τριτη φορά, αλλα στη γ λυκειου δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα με τα μαθηματα γενικής και ετσι εχω απολυτηριο 15.9. Φετος προσμετράται κατα 10% ο βαθμος του απολυτηρίου, με αποτέλεσμα όσο καλα και να γραψω κατα πασα πιθανοτητα θα χασω την ιατρικη απο το απολυτηριο. Ετσι, σκέφτομαι να γραφτω σε επαλ και να δωσω το 2022 εχωντας φτιαξει ενα καλο απολυτηριο επαλ. Ωστόσο, καπου διαβασα οτι οι αποφοιτοι των γελ δεν μπορούν να δωσουν απο επαλ και εχω ψιλομπερδευτει. Τελικά, ειναι εφικτό; Επίσης, μπορώ να ξανα "παρω" απολυτηριο απο επαλ και να προσμετράται μονο αυτο στις πανελλήνιες;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Κανονικά μπορούν.
Απλά πρέπει να κάνεις τα μαθήματα ειδικότητας β΄ κ γ΄ λυκείου, δλδ άλλα 2 χρόνια.
Οι των επαλ δίνουν με διαφορετική ποσόστωση.

Μέχρι τώρα νομίζω κανένα απολυτήριο δεν συμψηφιζόταν στις πανελλήνιες.
Μόνο οι συντελεστές βαρύτητας
Στο επάλ θα κάνεις υγιεινή, ανατομία, και κάποια άλλα χαζά. Στις πανελλήνιες θα δώσεις όμως + μαθηματικά + έκθεση (υποτίθεται τα διδάχτηκες στο γενικό).

Αν μπορείς κινήσου σε εσπερινό επαλ
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αποφοιτησα το 2019 απο ΓΕΛ και έδωσα φέτος πανελληνιες δευτερη φορά, αλλα δεν πέτυχα το στόχο μου που είναι η Ιατρικη. Θα εδινα και τριτη φορά, αλλα στη γ λυκειου δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα με τα μαθηματα γενικής και ετσι εχω απολυτηριο 15.9. Φετος προσμετράται κατα 10% ο βαθμος του απολυτηρίου, με αποτέλεσμα όσο καλα και να γραψω κατα πασα πιθανοτητα θα χασω την ιατρικη απο το απολυτηριο. Ετσι, σκέφτομαι να γραφτω σε επαλ και να δωσω το 2022 εχωντας φτιαξει ενα καλο απολυτηριο επαλ. Ωστόσο, καπου διαβασα οτι οι αποφοιτοι των γελ δεν μπορούν να δωσουν απο επαλ και εχω ψιλομπερδευτει. Τελικά, ειναι εφικτό; Επίσης, μπορώ να ξανα "παρω" απολυτηριο απο επαλ και να προσμετράται μονο αυτο στις πανελλήνιες;
Να σου πω εγώ που θα πάω φέτος Γ επαλ και δίνω .
Απολυτήριο δεν θα πάρεις από όσο ξέρω γιατί έχεις ήδη από το γελ και είναι το ίδιο με του ΕΠΑΛ . Θα ξεκινήσεις από β λυκείου μόνο τα μαθήματα ειδηκοτητας και στο τέλος της Γ θα πάρεις ένα πτυχίο ειδηκοτητασ ( εγώ ας πούμε θα πάρω του Β.Νοσηλευτη) και θα δώσεις πανελλήνιες .
Θα δίνεις ανατομια ,υγιεινή , έκθεση και Άλγεβρα (που διδάσκεται και στα ΓΕΛ γ.π) .
Βέβαια τα δύο τελευταία επειδή είναι γενικής δεν θα τα έχεις εκτός αμα συζητήσεις με το σχολείο και σε αφήσουν να παρακολουθείς , έχει γίνει και αυτό !
Α επίσης δεν μετράει το απολυτήριο από όσο ξέρω στα ΕΠΑΛ για τις πανελλήνιες οπότε θα πρέπει να δώσεις τα 4 μαθήματα κανονικά .

Ότι βοήθεια χρειαστείς με μαθήματα κλπ πες μου 😊
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αποφοιτησα το 2019 απο ΓΕΛ και έδωσα φέτος πανελληνιες δευτερη φορά, αλλα δεν πέτυχα το στόχο μου που είναι η Ιατρικη. Θα εδινα και τριτη φορά, αλλα στη γ λυκειου δεν ασχολήθηκα ιδιαιτερα με τα μαθηματα γενικής και ετσι εχω απολυτηριο 15.9. Φετος προσμετράται κατα 10% ο βαθμος του απολυτηρίου, με αποτέλεσμα όσο καλα και να γραψω κατα πασα πιθανοτητα θα χασω την ιατρικη απο το απολυτηριο. Ετσι, σκέφτομαι να γραφτω σε επαλ και να δωσω το 2022 εχωντας φτιαξει ενα καλο απολυτηριο επαλ. Ωστόσο, καπου διαβασα οτι οι αποφοιτοι των γελ δεν μπορούν να δωσουν απο επαλ και εχω ψιλομπερδευτει. Τελικά, ειναι εφικτό; Επίσης, μπορώ να ξανα "παρω" απολυτηριο απο επαλ και να προσμετράται μονο αυτο στις πανελλήνιες;

Για να δώσεις από ΕΠΑΛ θα πρέπει να κάνεις δυο χρόνια β και η λυκείου τα μαθήματα ειδικότητας θα πάρεις πτυχίο και όχι απολυτήριο
Ο βαθμός απολυτηρίου δεν θα μετράει για το επόμενο έτος στο νέο νομοσχέδιο δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο
Στο εσπερινό ΕΠΑΛ αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να είσαι κάτω των 17 για να γραφτείς
ΕΠΑΛ αξίζει να πας μόνο αν είσαι καλή στην έκθεση, μαθηματικά είναι γελοία και τα άλλα δύο διαβάζονται. το 2020 δώσανε 4.500 παιδιά για συνολικα 800 θέσεις στον τομέα υγείας 115 παιδιά έγραψαν πάνω από 19.000 άρα οι βάσεις σε 10-12 τμήματα θα πάνε πάνω από 19.000
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top