Απόδειξη για Ενισχυτική & Ακυρωτική Συμβολή

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Βρήκα άλλη μια απόδειξη να περάσω στο τετραδιάκι μου (τα γνωστά Petro's notebooks :P ) με τις αποδείξεις & θεωρητικής ασκήσεις Φυσικής. :)

Λοιπόν, οι ορισμοί λένε:
  • Ενισχυτική συμβολή συμβαίνει σε όλα τα σημεία των οποίων οι αποστάσεις από τις πηγές Π1 και Π2 διαφέρουν κατά ακέραιο πολλαπλάσιο του μήκους κύματος.
    Δηλαδή:


  • Ακυρωτική συμβολή συμβαίνει σε όλα τα σημεία των οποίων οι αποστάσεις τους από τις πηγές Π1 και Π2 διαφέρουν κατά περιττό πολλαπλάσιο του μισού μήκους κύματος.
    Δηλαδή:

Θέλω λοιπόν να αποδειχθούν τα παραπάνω...

Απόδειξη 1
Στην Ενισχυτική συμβολή ισχύει:
Α' = 2Α

συν[ π(X2 - X1)/λ ])= 1
συν[ π(X2 - X1)/λ ])= συν(0)
π(X2 - X1)/λ = 2κπ +- 0
(X2 - X1)/λ = 2κ
X2 - X1 = 2κλ

Από δω και ύστερα πώς φτάνω στο ; :what:

Απόδειξη 2

Στην Ακυρωτική συμβολή ισχύει:
Α' = 0

συν[ π(X2 - X1)/λ ])= 0
συν[ π(X2 - X1)/λ ])= συν(π/2)
π(X2 - X1)/λ = 2κπ +- π/2
π(X2 - X1)/λ = π( 2κ +- 1/2 )
(X2 - X1)/λ = 2κ +- 1/2
X2 - X1 = λ( 2κ +- 1/2 )

Πώς φτάνω στο ;

Οι απορίες μου βασικά πρέπει να πηγάζουν από τα κενά που έχω στα μαθηματικά, ειδικά στους τύπους με "κ" και "Ν" όπου χρησιμοποιούνται για να δείξουν ότι ο τάδε αριθμός παίρνει περιορισμένες τιμές (αν μπορεί κάποιος ας μου τα εξηγήσει καλύτερα).


Thanks!
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το συνημίτονο μηδενίζει στα περιττά πολ/σια του π δεύτερα , ενώ είναι ίσο με +1 ή με -1 στα πολλαπλάσια του π.

οπότε πλάτος είναι (πρόσεξε το απόλυτο ;))

Για τα σημεία ενίσχυσης ισχύει

ή ή ( ή ) ή ή



Για τα σημεία απόσβεσης ισχύει

ή ή ή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top