Απουσία τον 1ο χρόνο της σχολής. Πώς να οργανωθώ για να περάσω τα μαθήματα και να αποφοιτήσω στην ώρα μου;

Georgepe

Νεοφερμένος

Ο Georgepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δηλώσεις μαθημάτων έχω κάνει.
Στην ουσία χρωστάω 10 μαθήματα, 4 από τα οποία εργαστηριακά.
Το τμήμα είναι Πληροφορική, άρα φοβάμαι ότι πολλά θα είναι αλυσίδες και επιπλέον δεν έχω παραδόσει καμία εργασία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Petran001

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θετικό ότι έχεις δηλώσει μαθήματα. Προσωπικά, θα πρότεινα να τα πάρεις με την σειρά τα εξάμηνα, να παρακολουθήσεις του 1ου και μετά του 3ου (που πρακτικά θεωρείσαι ήδη) επειδή κάποια θα σου είναι πιο δύσκολα στην κατανόηση, αν δεν έχεις μία βάση από τα προηγούμενα. Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει για Β' και Δ' εξάμηνο. Ακόμα, να γνωρίζεις πως σε κάθε εξεταστική Σεπτεμβρίου μπορείς να δίνεις μαθήματα και θερινού και χειμερινού εξαμήνου. Οπότε, σε περίπτωση που νιώθεις ανασφαλής για κάποια μαθήματα και ότι δεν προλαβαίνεις να τα δώσεις όλα στις 2 αυτές εξεταστικές, ο Σεπτέμβριος είναι μια καλή λύση. Σίγουρα θα ζοριστείς στην αρχή μέχρι να πάρεις το κολάι, αλλά μην σε πιάνει πανικός, όταν θα περάσεις τα πρώτα με το καλό, θα δεις τελικά ότι δεν ήταν και τόσο παλούκι. Καλή συνέχεια!
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Θετικό ότι έχεις δηλώσει μαθήματα. Προσωπικά, θα πρότεινα να τα πάρεις με την σειρά τα εξάμηνα, να παρακολουθήσεις του 1ου και μετά του 3ου (που πρακτικά θεωρείσαι ήδη) επειδή κάποια θα σου είναι πιο δύσκολα στην κατανόηση, αν δεν έχεις μία βάση από τα προηγούμενα. Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει για Β' και Δ' εξάμηνο. Ακόμα, να γνωρίζεις πως σε κάθε εξεταστική Σεπτεμβρίου μπορείς να δίνεις μαθήματα και θερινού και χειμερινού εξαμήνου. Οπότε, σε περίπτωση που νιώθεις ανασφαλής για κάποια μαθήματα και ότι δεν προλαβαίνεις να τα δώσεις όλα στις 2 αυτές εξεταστικές, ο Σεπτέμβριος είναι μια καλή λύση. Σίγουρα θα ζοριστείς στην αρχή μέχρι να πάρεις το κολάι, αλλά μην σε πιάνει πανικός, όταν θα περάσεις τα πρώτα με το καλό, θα δεις τελικά ότι δεν ήταν και τόσο παλούκι. Καλή συνέχεια!
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, γιατί η γραμματεία της σχολής μου με γράφει και δεν έχω πάρει απάντηση. Μπορώ το Σεπτέμβριο να δώσω μαθήματα τα οποία ήταν μεν δηλωμένα κανονικά στα εξάμηνα, αλλά δε δηλώθηκαν σε καμία από τις δύο προηγούμενες εξεταστικές;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, γιατί η γραμματεία της σχολής μου με γράφει και δεν έχω πάρει απάντηση. Μπορώ το Σεπτέμβριο να δώσω μαθήματα τα οποία ήταν μεν δηλωμένα κανονικά στα εξάμηνα, αλλά δε δηλώθηκαν σε καμία από τις δύο προηγούμενες εξεταστικές;

Μακάρι να γράφανε μόνο εσένα οι γραμματείες."Έχουν πολλές δουλειές".Λογικά ναι εφόσον ήταν δηλωμένα μπορείς να τα δώσεις χωρίς πρόβλημα τον Σεπτέμβρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top