Απορίες για την Στρατιωτική Ιατρική (ΣΣΑΣ) και το Οδοντιατρικό (ΣΣΑΣ)

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ας ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα:

1) Το ΣΣΑΣ είναι στρατιωτική σχολή με τα όλα της, όπως και η Ευελπίδων. Έχεις εκεί στρατιωτική εκπαίδευση.

2) Αναλόγως πού πέρασες, η ακαδημαϊκή εκπαίδευση θα γίνεται στο αντίστοιχο τμήμα του ΑΠΘ

3) Όντως πληρώνεσαι ένα ποσό (όπως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές) και έχεις δωρεάν διαμονή εκεί. Βέβαια αν για οποιονδήποτε λόγο τα παρατήσεις θα πρέπει να δώσεις όλα τα λεφτά πίσω

4) Αφού πάρεις το πτυχίο, θα πρέπει για μερικά χρόνια να εργαστείς για υπηρεσίες του στρατού ανάλογα με τον τομέα που θα έχεις, συνήθως να εργαστείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο

5) Την στρατιωτική θητεία την γλιτώνεις μεν, αλλά θα έχεις στρατιωτικές υποχρεώσεις για πολλά περισσοτερα χρόνια. Για αυτό, αν θες να μπεις εκεί μόνο και μόνο για να μην κάνεις στα 25-27 σου την θητεία, μην πας.
Α όχι όντως μαρεσει ο στρατός απλά ανάφερα τι έχω ακούσει/διαβάσει. Θα ήθελα πολύ να το συνδιασω με κάτι ιατρικό.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Α όχι όντως μαρεσει ο στρατός απλά ανάφερα τι έχω ακούσει/διαβάσει. Θα ήθελα πολύ να το συνδιασω με κάτι ιατρικό.
Αν σου αρέσει ο στρατός μην έχεις καμία ανησυχία και κινήσου να δεις τα δικαιολογητικά που χρειάζονται γιατί πρέπει να κάνεις νωρίς την αίτηση νομίζω
 

Alexandros36k

Νεοφερμένος

Ο Alexandros36k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αν σου αρέσει ο στρατός μην έχεις καμία ανησυχία και κινήσου να δεις τα δικαιολογητικά που χρειάζονται γιατί πρέπει να κάνεις νωρίς την αίτηση νομίζω
Ακόμα Δευτέρα πάω (όπως και το παιδί π έκανε το θέμα από ότι είδα) , ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Γειά σας, και εγώ ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές και θα πάω στο πεδίο υγείας. Έχω ακούσει ότι πηγαίνοντας σε στρατιωτική σχολή γλιτώνεις την θητεία; Επίσης από γνωστό έμαθα ότι πληρώνονται κιόλας οι φοιτητές; αυτό δεν νομίζω να ισχύει
Ε ποσο θητεια να κανεις παραπανω ,6 χρονια στη σχολη εκπαιδευεσαι σε στρατιωτικα θεματα?
Πραγματι στο στρατο ολοι πληρωνονται.
Οι στρατιωτες θητειας παιρνουν 8€ το μηνα
Οι φοιτητες υπαξιωματικοι παιρνουν 119€ το μηνα
Οι φοιτητες αξιωματικοι παιρνουν 157€ το μηνα ( οι φρεντο του μηνα)
Κοντρα υπαρχει με τους αστυνομικους οι οποιο περνουν ως και 4 φορες επανω.

 
Top