Απορία στη Βιολογία Γ' Λυκείου

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σπαω το κεφάλι μου εδώ και πολυ ωρα. Στις λύσεις δινει το iii σωστό. Εγω όμως πιστευω οτι είναι το ii. Αφου εχεις 160x10^6 στην αρχη της μςσοφασης τοτε σε ενα σωματικο θα εχεις και παλι τον ιδιο αριθμό. Αρα σε γαμετη το μισο δλδ το ii. Αμα ξερει κανεις ας μου εξηγησει γιατι είναι το (iii) και οχι το (ii) !!
IMG_20240506_145936.jpg
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 2,089 μηνύματα.
Αφου εχεις 160x10^6 στην αρχη της μςσοφασης τοτε σε ενα σωματικο θα εχεις και παλι τον ιδιο αριθμό. Αρα σε γαμετη το μισο δλδ το ii.
Δε ξέρω αν λέω πίπες αλλα επείδη το χρωμόσωμα 7 είναι ζευγάρι δε θα είναι συνολικά 320 χ 10^6 ζ.β στη G1 ,αρα στο γαμέτη θα είναι μισός αυτου δηλαδηη 160χ10^6;
 

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σπαω το κεφάλι μου εδώ και πολυ ωρα. Στις λύσεις δινει το iii σωστό. Εγω όμως πιστευω οτι είναι το ii. Αφου εχεις 160x10^6 στην αρχη της μςσοφασης τοτε σε ενα σωματικο θα εχεις και παλι τον ιδιο αριθμό. Αρα σε γαμετη το μισο δλδ το ii. Αμα ξερει κανεις ας μου εξηγησει γιατι είναι το (iii) και οχι το (ii) !!View attachment 132229
Λεει του 7ου χρωμοσωματος,δηλαδη της μιας απο τις 2 χρωματιδες.Αρα και στις 2 χρωματιδες μαζι θα εχεις 320×10⁶ ζβ.Ο γαμετης παιρνει την μια χρωματιδα απο καθε ζευγος αρα θα εχει 160×10⁶.ζβ.Πονηρο,δεν λεω...
 

Mhtsaras76

Νεοφερμένος

Ο Mhtsaras76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λεει του 7ου χρωμοσωματος,δηλαδη της μιας απο τις 2 χρωματιδες.Αρα και στις 2 χρωματιδες μαζι θα εχεις 320×10⁶ ζβ.Ο γαμετης παιρνει την μια χρωματιδα απο καθε ζευγος αρα θα εχει 160×10⁶.ζβ.Πονηρο,δεν λεω...
Αα μαλιστα. Ευχαριστώ βρο🙏🏿. Αμα δε παρουμε εμείς ευρωλιγκα φετος μακαρι να τη σηκωσετε εσεις!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top