Απορία για αίτηση σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω αίτηση για ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και μου ζητάνε certificate of matriculation/school leaving exam. Ζητάνε δηλαδή μόνο το απολυτήριο ή και τους βαθμούς των πανελληνίων;
Σας ευχαριστώ
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

Θέλω να κάνω αίτηση για ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό και μου ζητάνε certificate of matriculation/school leaving exam. Ζητάνε δηλαδή μόνο το απολυτήριο ή και τους βαθμούς των πανελληνίων;
Σας ευχαριστώ
Γεια σου κορωνα βαιρους, χαιρομαστε που σε γνωριζουμε επιτελους. Kοιτα δες το λογικα. Αν ενα παιδι ΔΕΝ ηθελε να δωσει πανελληνιες και απλα να παρει το απολυτηριο λυκειου και να παει να σπουδασει Εξωτερικο εκει τι θα γινοταν. Οποτε μονο το απολυτηριο λυκειου. Το 2011 που εδινα, και οσοι συμμαθητες μου εφυγαν στο Εξωτερικο, ζητουσε μονο το απολυτηριο λυκειου. Απλα αν ΔΕΝ κανω λαθος ηθελε καλο βαθμό. Τωρα απο εκει και περα λεφτα θα τους δωσεις..
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Γεια σου κορωνα βαιρους, χαιρομαστε που σε γνωριζουμε επιτελους. Kοιτα δες το λογικα. Αν ενα παιδι ΔΕΝ ηθελε να δωσει πανελληνιες και απλα να παρει το απολυτηριο λυκειου και να παει να σπουδασει Εξωτερικο εκει τι θα γινοταν. Οποτε μονο το απολυτηριο λυκειου. Το 2011 που εδινα, και οσοι συμμαθητες μου εφυγαν στο Εξωτερικο, ζητουσε μονο το απολυτηριο λυκειου. Απλα αν ΔΕΝ κανω λαθος ηθελε καλο βαθμό. Τωρα απο εκει και περα λεφτα θα τους δωσεις..
Υπάρχουν πανεπιστήμια που ζητάνε βαθμό πανελληνίων ή τέλος πάντων ότι μετράει για την κάθε χώρα. Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αυτό τον ρόλο τον έχουν τα απολυτήρια, δηλαδή π.χ. στη Γαλλία οι βαθμοί των τελικών εξετάσεων για το απολυτήριο σε συνδυασμό με κάποια άλλα στοιχεία που έχει ο καθένας στο πορτφολιό του είναι και η είσοδος στο πανεπιστήμιο. Σε εμάς που είναι μέσω πανελληνίων, μπορεί να ζητήσουν αυτό. Προσωπικά θα πρότεινα να στείλει ένα μειλ και να ρωτήσει για να είναι σίγουρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πανεπιστήμια που ζητάνε βαθμό πανελληνίων ή τέλος πάντων ότι μετράει για την κάθε χώρα. Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αυτό τον ρόλο τον έχουν τα απολυτήρια, δηλαδή π.χ. στη Γαλλία οι βαθμοί των τελικών εξετάσεων για το απολυτήριο σε συνδυασμό με κάποια άλλα στοιχεία που έχει ο καθένας στο πορτφολιό του είναι και η είσοδος στο πανεπιστήμιο. Σε εμάς που είναι μέσω πανελληνίων, μπορεί να ζητήσουν αυτό. Προσωπικά θα πρότεινα να στείλει ένα μειλ και να ρωτήσει για να είναι σίγουρος.
ωραια. ας υποθεσουμε οτι ενα παιδι δεν θελει να δωσει πανελληνειες στην Ελλαδα γιατι εχει αποφασισει να φυγει για σπουδες στο Εξωτερικο. Εκει τι θα γινει δηλαδη?
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
ωραια. ας υποθεσουμε οτι ενα παιδι δεν θελει να δωσει πανελληνειες στην Ελλαδα γιατι εχει αποφασισει να φυγει για σπουδες στο Εξωτερικο. Εκει τι θα γινει δηλαδη?
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω πρέπει να δώσει αναγκαστικά αν θέλει το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο. Αν θυμάμαι καλά, μια συμμαθήτρια μου που θα έφευγε Αμερική είχε δώσει αναγκαστικά. Εκεί δεν σε νοιάζει να περάσεις τους υπολοίπους, απλά να γράψεις όσο πιο καλά μπορείς.
 

Κορώνα

Νεοφερμένος

Η Κορώνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που θέλω να κάνω την αίτηση, ωστόσο στην επόμενη φάση έχει εξετάσεις φυσικής, χημείας και βιολογίας, αλλά θα στείλω ένα email για να είμαι σίγουρη μιας που σε ένα άλλο ζητούσαν μόνο το απολυτήριο
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που θέλω να κάνω την αίτηση, ωστόσο στην επόμενη φάση έχει εξετάσεις φυσικής, χημείας και βιολογίας, αλλά θα στείλω ένα email για να είμαι σίγουρη μιας που σε ένα άλλο ζητούσαν μόνο το απολυτήριο
θα σε βοηθήσει ο @Memetchi κανει ιδιαίτερα
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που θέλω να κάνω την αίτηση, ωστόσο στην επόμενη φάση έχει εξετάσεις φυσικής, χημείας και βιολογίας, αλλά θα στείλω ένα email για να είμαι σίγουρη μιας που σε ένα άλλο ζητούσαν μόνο το απολυτήριο
Τι θες να σπουδασεις;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
ωραια. ας υποθεσουμε οτι ενα παιδι δεν θελει να δωσει πανελληνειες στην Ελλαδα γιατι εχει αποφασισει να φυγει για σπουδες στο Εξωτερικο. Εκει τι θα γινει δηλαδη?

Γι αυτο εχω πει κατα καιρούς οτι "το παω εξωτερικό= σπουδάζω ο.τι θελω" δεν ισχύει.
Καθε χώρα εχει διαφορετική διαδικασια. Ολλανδία πχ εχει εξετάσεις εκει(τουλάχιστον για πολυτεχνεία αυτο γνωρίζω) , σε αλλες σε δέχονται με βαθμούς πανελληνίων (Γαλλια), σε αλλες μπορείς να πας μονο αφού εχεις εισαχθείς στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα (Ελβετία, Γερμανία) η εχεις δώσει τις εθνικές τους εξετάσεις ( για Γερμανία πχ abitur) η το I.B.

Δεν κάνει ο καθενας ο.τι θελει απλα επειδή παει εξωτερικό.
Ουτε τα παιδια στις αλλες χώρες σπουδάζουν ο.τι θέλουν( μια παρανόηση που βλέπω πολυ συχνά στο φορουμ).
Υπάρχει πλήθος μαθητων που δεν περνάει στη πρωτη του επιλογή, ειδικά οταν μιλαμε για υψηλόβαθμες σχολές.
Η ιατρική ειναι μια κατηγορία απο μονη της αλλα και στη νομική πχ ειτε ειναι δύσκολο να εισαχθείς ειτε γίνεται το ξεσκαρτάρισμα μεσα στη σχολή( Ολλανδία) .
Ψυχογολογια παλι ειναι πολυ δύσκολο να εισαχθείς στην Γερμανία αλλα και στη Σκανδιναβία γιατι εχει πολυ καλη αποκατάσταση.

Η Αγγλία είχε ανέκαθεν εύκολη εισαγωγή γιατί εχει κανει τα πανεπιστήμια μάρκετινγκ και σημασια έχει που θα μπεις και οχι τι θα σπουδάσεις.
Παιζει δηλαδη ρολο σε ποια νομική θα πας και οχι γενικά να περάσεις νομική αφου υπάρχει πλήθος πανεπιστημίων.
Και παλι φυσικά εξαιρείται η ιατρικη που ειναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνεις δεκτός.

Γενικά καθε χωρα εχει τη δικιά της διαδικασία.
Πιο εύκολη διαδικασία να σπουδάσεις ο.τι θες στην Ευρώπη εχουν μονο τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στα Βαλκάνια και στην κύπρο.
Και δεν το λεω με διάθεση κριτικής καθώς εχω πει πολλες φορές οτι τα θεωρώ μια decent επιλογή που την επιλέγουν πληθος ευρωπαίων ακριβώς επειδή και στις χώρες τους ειναι δυσκολο να εισαχθούν.

Τωρα απο ο.τι εχω καταλάβει η @Κορώνα ρωτάει για κάποιο πανεπιστήμιο στα Βαλκάνια καθως αυτο μου θυμίζουν αυτες οι εξετάσεις.
Λοιπόν εγω όσους ξερω δηλωσαν μονο απολυτήριο αφού η μια περίπτωση δεν είχε δώσει καν πανελλήνιες.
Κα λη επιτυχία❤
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γι αυτο εχω πει κατα καιρούς οτι "το παω εξωτερικό= σπουδάζω ο.τι θελω" δεν ισχύει.
Καθε χώρα εχει διαφορετική διαδικασια. Ολλανδία πχ εχει εξετάσεις εκει(τουλάχιστον για πολυτεχνεία αυτο γνωρίζω) , σε αλλες σε δέχονται με βαθμούς πανελληνίων (Γαλλια), σε αλλες μπορείς να πας μονο αφού εχεις εισαχθείς στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα (Ελβετία, Γερμανία) η εχεις δώσει τις εθνικές τους εξετάσεις ( για Γερμανία πχ abitur) η το I.B.

Δεν κάνει ο καθενας ο.τι θελει απλα επειδή παει εξωτερικό.
Ουτε τα παιδια στις αλλες χώρες σπουδάζουν ο.τι θέλουν( μια παρανόηση που βλέπω πολυ συχνά στο φορουμ).
Υπάρχει πλήθος μαθητων που δεν περνάει στη πρωτη του επιλογή, ειδικά οταν μιλαμε για υψηλόβαθμες σχολές.
Η ιατρική ειναι μια κατηγορία απο μονη της αλλα και στη νομική πχ ειτε ειναι δύσκολο να εισαχθείς ειτε γίνεται το ξεσκαρτάρισμα μεσα στη σχολή( Ολλανδία) .
Ψυχογολογια παλι ειναι πολυ δύσκολο να εισαχθείς στην Γερμανία αλλα και στη Σκανδιναβία γιατι εχει πολυ καλη αποκατάσταση.

Η Αγγλία είχε ανέκαθεν εύκολη εισαγωγή γιατί εχει κανει τα πανεπιστήμια μάρκετινγκ και σημασια έχει που θα μπεις και οχι τι θα σπουδάσεις.
Παιζει δηλαδη ρολο σε ποια νομική θα πας και οχι γενικά να περάσεις νομική αφου υπάρχει πλήθος πανεπιστημίων.
Και παλι φυσικά εξαιρείται η ιατρικη που ειναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνεις δεκτός.

Γενικά καθε χωρα εχει τη δικιά της διαδικασία.
Πιο εύκολη διαδικασία να σπουδάσεις ο.τι θες στην Ευρώπη εχουν μονο τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στα Βαλκάνια και στην κύπρο.
Και δεν το λεω με διάθεση κριτικής καθώς εχω πει πολλες φορές οτι τα θεωρώ μια decent επιλογή που την επιλέγουν πληθος ευρωπαίων ακριβώς επειδή και στις χώρες τους ειναι δυσκολο να εισαχθούν.

Τωρα απο ο.τι εχω καταλάβει η @Κορώνα ρωτάει για κάποιο πανεπιστήμιο στα Βαλκάνια καθως αυτο μου θυμίζουν αυτες οι εξετάσεις.
Λοιπόν εγω όσους ξερω δηλωσαν μονο απολυτήριο αφού η μια περίπτωση δεν είχε δώσει καν πανελλήνιες.
Κα λη επιτυχία❤
Βρε Κλημ δεκτα και σεβαστα ολα αυτα που γραφεις. Ωστοσο δεν διευκρινισε η TS που θελει να παει να σπουδασει. Υπεθεσα οτι θα ειναι ενα ιδιωιτκο πανεπιστημιο που θα πληρωσει και δεν θα της ζητησουν και παραλογα πραγματα.

*Η Αγγλια ασχετως αν βγηκε από την Ε.Ε , τα πανεπιστημια της ηταν International γι αυτο ηταν μαρκετιγκ. Τωρα που αρχιζει να γινεται η Ολλανδια λογω οτι τη στηριζουμε ειδικα εμεις οι Έλληνες θα αποκτήσουν και αυτα μια δυναμικη που θα εφαρμοζουν συνθήκες μαρκετιγκ
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η νοοτροπία αποικιοκρατίας θέλει τους Έλληνες νέους-πρόβατα να υποστηρίζουν μαζικά το Ολλανδικό ή το Βρετανικό εκπαιδευτικό σύστημα, αλλά κανένας νέος αυτών των χωρών δεν αντιμετωπίζει σοβαρά την Ελλάδα ως προορισμό πέρα από ένα πιτόγυρο, μια σαλάτα για 10 άτομα και τις βρωμοποδάρες τους σε μια πλαστική καρέκλα. Στις χώρες τους όμως φοράνε και κοστούμι στο Πανεπιστήμιο. :studying:

Εμείς τι είδους marketing εξάγουμε; :morning1:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top