Αξίζει 10% για Οικονομικό ΕΚΠΑ;

alextheo

Νεοφερμένος

Ο alextheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο Οικονομικό ΠΑΠΕΙ αλλά βρίσκω το πρόγραμμα πολύ περιοριστικό σε σχέση με το ΕΚΠΑ που έχει πολλά επιλογής και μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου. Επιπλέον το ΠΑΠΕΙ μου πέφτει λίγο μακριά (μιάμιση ώρα σε τέλειες συνθήκες) σε σχέση με το ΕΚΠΑ. Οπότε παρόλο που είμαι 1000+ μόρια πάνω από το Οικονομικό ΕΚΠΑ σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι καλή επιλογή.

Έχω ακούσει πολλούς να λένε οτι το ΕΚΠΑ είναι πιο θεωρητικό (δεν ξέρω αν ισχύει όντως βέβαια), κάτι που δεν με πειράζει καθώς γουστάρω πολύ και τα θεωρητικά μαθήματα. Απ'οσο ξέρω όμως, όσες και να 'ναι οι διαφορές τα πτυχία είναι ίδια.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι η ποιότητα των καθητητών και η οργάνωση του τμήματος, οπότε θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν θα μπορούσε να μου πει κάποιος που σπουδάζει στο τμήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο συγκεκριμένο τμήμα 1ο έτος θεωρώ ότι τα θετικά του τμήματος είναι ότι έχει λίγα μαθήματα 36 και δεν έχει προαπαιτουμενα. Αφού βρίσκεσαι μακριά από το παπει θεωρώ ότι θα σαι Αθήνα οπότε θα ναι πιο κοντά το εκπα. Μπορείς να επιλέξεις μαθήματα από τους κλάδους την νομικής των μαθηματικών και των οικονομικών και αλλω τμημάτων οπότε μπορείς να συνδυάσεις και θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα. Όσον αφορά για τους καθηγητές παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί θα το κλτβς από το 1ο εξάμηνο και ολας εάν έρθεις στο τμήμα.
 

alextheo

Νεοφερμένος

Ο alextheo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ σπουδάζω στο συγκεκριμένο τμήμα 1ο έτος θεωρώ ότι τα θετικά του τμήματος είναι ότι έχει λίγα μαθήματα 36 και δεν έχει προαπαιτουμενα. Αφού βρίσκεσαι μακριά από το παπει θεωρώ ότι θα σαι Αθήνα οπότε θα ναι πιο κοντά το εκπα. Μπορείς να επιλέξεις μαθήματα από τους κλάδους την νομικής των μαθηματικών και των οικονομικών και αλλω τμημάτων οπότε μπορείς να συνδυάσεις και θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα. Όσον αφορά για τους καθηγητές παντού υπάρχουν και καλοί και κακοί θα το κλτβς από το 1ο εξάμηνο και ολας εάν έρθεις στο τμήμα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Γενικά τα μαθήματα τα έχω κοιτάξει και τα γουστάρω. Όμως επειδή εμένα με καίνε τα μαθηματικά, δηλαδή αν είναι μεταδοτικός ο καθηγητής με βοηθάει πολύ στο συγκεκριμένο μάθημα, έχετε καλό μαθηματικό ή είναι από τους κακούς ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top