Αν θέλω να ακολουθήσω cybersecurity και να μάθω ethical hacking είναι καλύτερο να επιλέξω τη σχολή πληροφορικής ΕΚΠΑ ή ΟΠΑ?

hsjshie

Νεοφερμένος

Ο hsjshie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το ΟΠΑ έχει ειδίκευση για cybersecurity ενώ το ΕΚΠΑ όχι. Αλλά το ΕΚΠΑ έχει τα περισσότερα ή παρόμοια από τα μαθήματα που έχει η κατεύθυνση cybersecurity του ΟΠΑ. Επίσης αν γνωριζετε μπορείτε να μου πείτε σε ποιο μάθημα του ΕΚΠΑ μαθαίνεται python? Απαντήστε σύντομα αν μπορείτε γιατί το μηχανογραφικό τελειώνει αύριο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Το ΟΠΑ έχει ειδίκευση για cybersecurity ενώ το ΕΚΠΑ όχι. Αλλά το ΕΚΠΑ έχει τα περισσότερα ή παρόμοια από τα μαθήματα που έχει η κατεύθυνση cybersecurity του ΟΠΑ. Επίσης αν γνωριζετε μπορείτε να μου πείτε σε ποιο μάθημα του ΕΚΠΑ μαθαίνεται python? Απαντήστε σύντομα αν μπορείτε γιατί το μηχανογραφικό τελειώνει αύριο.
δες το προγραμμα σπουδων και βαση μαθηματων δες ποιο σου κανει εσενα, οσο για cybersecurity.. δεν βγαινεις απο μια σχολη ειδικος πανω σε καποιο συγκεκριμενο κλαδο.. Απο τις σχολη καποιος θα παρει ολες τις βασεις ωστε μετα να προχωρησει παρακατω εκει που θελει.
. για να ξεκινησει καποιος να ασχολειται με το cybersecurity σοβαρα χρειαζεσαι να εχεις καλες γνωσεις απο αρκετα πραγματα πανω στο cs και γινεται σε ανωτερο επιπεδο (μεταπτυχιακα κτλπ και σιγουρα μετα την αποφοιτηση σου) .. στις σχολες πληροφορικης παιρνεις τις καταλληλες βασεις ωστε μετα να ψαχτεις και να εντρυφυσεις στο τομεα που θες εσυ.. Στο εκπα εχει ενα μαθημα πανω στην ασφαλεια με 2 αρκετα απαιτητικες εργασιες μπορεις να το κοιταξεις(https://ys13.chatzi.org/ ) ωστοσο απο ΚΑΝΕΝΑ τμημα δεν θα βγεις ειδικος σε καποιο συγκεκριμενο αντικειμενο.. δεν ειναι αυτος ο σκοπος των σχολων..
Οσο για την python που ρωτησες στα μαθηματα που ασχολουνται με ml, ai, data mining γινονται σε python οι εργασιες τους προφανως.. ισως και σε αλλα μαθηματα που δεν με εχουν απασχολησει εμενα γιατι δεν βρισκω κατι ενδιαφερον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top