Ανθρωπιστικών > Οικονομίας (4ο πεδίο)

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι μαθητής της Γ' λυκείου στην ομάδα προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών, την οποία επέλεξα λόγω το ότι δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά. Οπώς είναι και το nickname μου είμαι μαθητής του 15, βαθμό που έχω βγάλει δίχως να διαβάσω και πολύ. Σε ένα μήνα δίνω και εγω πανελλήνιες. Προσπαθώ να διαβάσω μα όλο το αναβάλω (σύν οτι έχω κενά στα Αρχαία και στα Λατινικά ένω στην Ιστορία και την Έκθεση τα πάω κάλα) , γενικά δεν είμαι και στην καλύτερη θέση. Σκεφτόμαι οτι άν δεν περάσω στις 5 πρώτες μου επιλογές να ξαναδιαβάσω μαθηματικά γυμνασίου και λυκείου και μετά να να ξαναδώσω πανελλήνιες απο το 4ο πεδίο οικονομίας με σκοπό να περάσω Πληροφορική ΑΠΘ (άντε Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ΠΑΜΑΚ), αφού και μου αρέσουν οι υπολογιστές, και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και είναι πιο χρήσημη στο κοινωνικό σύνολο ή δουλεία του προγραμματιστή. Πείτε μου τι να κάνω;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σου αρεσει η πληροφορική, να το κάνεις! Φανταζομαι εχεις παρει και μια ιδεα απο το μαθημα της πληροφορικής στην Β. Απο οτι κατάλαβα δεν σε συγκινούν και πολυ οι σχολές του 1ου πεδίου, οποτε δεν εχει νόημα να σπουδασεις 4 χρόνια κατι που δεν θελεις. Απλα πρεπει να αρχισεις απο το καλοκαίρι, αφου όπως λες έχεις κενά στα μαθηματικά.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν δεν είσαι καλός στα μαθηματικά μάλλον δεν θα σαι καλός ούτε στην οικονομία ουτε στην πληροφορική!
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι μαθητής της Γ' λυκείου στην ομάδα προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών, την οποία επέλεξα λόγω το ότι δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά. Οπώς είναι και το nickname μου είμαι μαθητής του 15, βαθμό που έχω βγάλει δίχως να διαβάσω και πολύ. Σε ένα μήνα δίνω και εγω πανελλήνιες. Προσπαθώ να διαβάσω μα όλο το αναβάλω (σύν οτι έχω κενά στα Αρχαία και στα Λατινικά ένω στην Ιστορία και την Έκθεση τα πάω κάλα) , γενικά δεν είμαι και στην καλύτερη θέση. Σκεφτόμαι οτι άν δεν περάσω στις 5 πρώτες μου επιλογές να ξαναδιαβάσω μαθηματικά γυμνασίου και λυκείου και μετά να να ξαναδώσω πανελλήνιες απο το 4ο πεδίο οικονομίας με σκοπό να περάσω Πληροφορική ΑΠΘ (άντε Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ΠΑΜΑΚ), αφού και μου αρέσουν οι υπολογιστές, και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και είναι πιο χρήσημη στο κοινωνικό σύνολο ή δουλεία του προγραμματιστή. Πείτε μου τι να κάνω;
Εσύ ποιες σχολές προτιμάς από το 1ο πεδίο; Σου αρέσουν ή δεν καίγεσαι και πολύ; Η πληροφορική θα σου άρεσε η απλώς είναι μια λύση ανάγκης λόγω της καλής αποκατάστασης; Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω να δώσεις η όχι του χρόνου σε άλλο πεδίο καθώς δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τις δυνατότητες σου. Εγώ που δίνω μαθηματικά πάντως δεν τα βρίσκω και τόσο τραγικά όμως αν δεν είχες δώσει ποτέ στην ζωή σου βάση σε αυτά δεν ξέρω πως μπορεί να σου φανούν..
Σε παροτρύνω πάντως να διαβάσεις έστω αυτές τις λίγες μέρες όσο μπορείς
Λίγο ιστορία λατινικά και γνωστό στα αρχαία να πάρεις από εκεί όσο περισσότερα μόρια μπορείς και έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου να σκεφτείς το τι θα κάνεις του χρόνου! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Γειά σας. Είμαι μαθητής της Γ' λυκείου στην ομάδα προσανατολισμού ανθρωπιστικών σπουδών, την οποία επέλεξα λόγω το ότι δεν ήμουν καλός στα μαθηματικά. Οπώς είναι και το nickname μου είμαι μαθητής του 15, βαθμό που έχω βγάλει δίχως να διαβάσω και πολύ. Σε ένα μήνα δίνω και εγω πανελλήνιες. Προσπαθώ να διαβάσω μα όλο το αναβάλω (σύν οτι έχω κενά στα Αρχαία και στα Λατινικά ένω στην Ιστορία και την Έκθεση τα πάω κάλα) , γενικά δεν είμαι και στην καλύτερη θέση. Σκεφτόμαι οτι άν δεν περάσω στις 5 πρώτες μου επιλογές να ξαναδιαβάσω μαθηματικά γυμνασίου και λυκείου και μετά να να ξαναδώσω πανελλήνιες απο το 4ο πεδίο οικονομίας με σκοπό να περάσω Πληροφορική ΑΠΘ (άντε Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ΠΑΜΑΚ), αφού και μου αρέσουν οι υπολογιστές, και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και είναι πιο χρήσημη στο κοινωνικό σύνολο ή δουλεία του προγραμματιστή. Πείτε μου τι να κάνω?
Καλησπέρα φίλε μου!
Αρχικά να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις!
Καταρχήν ποιες είναι οι 5 πρώτες σου επιλογές??

Δεύτερον επειδή και γω ήμουν στο τομέα οικονομίας και πληροφορικής και είδα τα θετικά του και τα αρνητικά του...θέλω να σου πω την άποψη μου περί αυτού!
Κοίτα σαν πεδίο είναι πιο εύκολο από θετική για παράδειγμα αλλά έχει αρκετές δυσκολίες,οι οποίες είναι αρκετά έντονες στο πανεπιστήμιο μετέπειτα.
Στο πεδίο αυτό δίνεις όπως γνωρίζεις Μαθηματικά,ΑΟΘ,Πληροφορική και Έκθεση.

Είπες πριν πως δεν ήσουν καλός στα μαθηματικά,που σημαίνει πως έχεις αρκετά κενά από το Λύκειο και το Γυμνάσιο. Τα κενά αυτά είναι αρκετά δύσκολο να καλυφθούν καθώς έχεις χάσει αρκετά χρόνια την επαφή σου με αυτά και θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις...υπόψην πως τα κένα αυτά δεν καλύπτονται σε 2 μήνες...θα χρειαστείς 1 χρόνο θεωρώ για να καλύψεις όλη αυτή την ύλη και μεγάλη προσπάθεια από εσένα και φυσικά μια μέτρια προς καλή αγάπη για τα μαθηματικά ειδάλλως θα αντιμετωπίζεις το διάβασμα τους σαν αγγαρεία...Ξέρω πως μπορείς να κάνεις ένα πασάλημα σε 2 μήνες αλλά αυτό που θα καταφέρεις είναι ένα τίποτα καθώς τα κενά που έχεις πρέπει να τα κατανοήσεις σε βάθος και να λύσεις πολλές ασκήσεις...με το πασάλημα θα γράψεις στη καλύτερη 5-6 και θα εισαχθείς σε μια σχολή(αν εισαχθείς γιατί με ΕΒΕ ποτέ δεν ξέρεις!) και τα κενά σου εκεί θα διογκωθούν πολύ περισσότερο!

Να ξέρεις αποτελεί πρόβλημα(το γεγονός πως τα μαθηματικά δεν σου άρεσαν και δεν τα διάβαζες με ωριμότητα και υπομονή)καθώς σε οποιαδήποτε σχολή από οικονομίας και πληροφορικής να μπεις...θα φας μπόλικα μαθηματικά στη μάπα(Γραμμική άλγεβρα-Ολοκληρωτικό λογισμό-εξισώσεις διαφορών-διαφορικές εξισώσεις-διανυσματικό λογισμό-πολυμεταβλήτο λογισμό-διακριτά μαθηματικά(ίδιως σε σχολές πληροφορικής)).

Μίλησες πριν για τη σχολή εφαρμοσμένης πληροφορικής στο ΠΑΜΑΚ.Να γνωρίζεις πως γενικά στις σχολές πληροφορικής τα μισά μαθήματα έχουν να κάνουν σχέση με τα μαθηματικά! και αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά...δύσκολα θα βγει η σχολή!

Για μένα μείνε θεωρητική,κάλυψε τα κενά σου(καλύπτονται πολύ πιο εύκολα τα κενά στα αρχαία/λατινικά παρά στα μαθηματικά).Αν σε προβληματίζει η αποκατάσταση υπάρχουν σχολές στο 1ο πεδίο που αποφέρουν μια σχετικά καλή αποτακάσταση όπως
Δημόσια Διοίκηση Παντείου
Διεθνών και Ευρωπαικών Πάντειο/ΠΑΠΕΙ
ΜΜΕ(αλλά μόνο το κομμάτι του communication)
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Εσύ ποιες σχολές προτιμάς από το 1ο πεδίο; Σου αρέσουν ή δεν καίγεσαι και πολύ; Η πληροφορική θα σου άρεσε η απλώς είναι μια λύση ανάγκης λόγω της καλής αποκατάστασης; Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω να δώσεις η όχι του χρόνου σε άλλο πεδίο καθώς δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τις δυνατότητες σου. Εγώ που δίνω μαθηματικά πάντως δεν τα βρίσκω και τόσο τραγικά όμως αν δεν είχες δώσει ποτέ στην ζωή σου βάση σε αυτά δεν ξέρω πως μπορεί να σου φανούν..
Σε παροτρύνω πάντως να διαβάσεις έστω αυτές τις λίγες μέρες όσο μπορείς
Λίγο ιστορία λατινικά και γνωστό στα αρχαία να πάρεις από εκεί όσο περισσότερα μόρια μπορείς και έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου να σκεφτείς το τι θα κάνεις του χρόνου! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!
Ως πρώτη μου επιλογή θα βάλω το Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε του ΑΠΘ, τωρα για τις υπόλυπες επιλογές δεν εχω αποφασίσει. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω η Πληροφορική μου αρέσει και λόγω επαγγελματικής αποκατάστασης και επειδή μου αρέσουν οι υπολογιστές.
Αν σε προβληματίζει η αποκατάσταση υπάρχουν σχολές στο 1ο πεδίο που αποφέρουν μια σχετικά καλή αποτακάσταση όπως
Δημόσια Διοίκηση Παντείου
Διεθνών και Ευρωπαικών Πάντειο/ΠΑΠΕΙ
ΜΜΕ(αλλά μόνο το κομμάτι του communication)
Σε ευχαριστώ για τις σχολές που μου προτείνεις αλλά δυστιχώς με συμφέρει να σπουδάσω Θεσσαλονίκη. Καμιά αξιόλογη σχολή υπάρχει εκεί;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ως πρώτη μου επιλογή θα βάλω το Δημοσιογραφίας και Μ.Μ.Ε του ΑΠΘ, τωρα για τις υπόλυπες επιλογές δεν εχω αποφασίσει
Μια χαρα σχολή αν την πιάσεις...μπορείς να κάνεις πχ μεταπτυχιακό σε marketing...και διεθνείς σχέσεις!
Καμιά αξιόλογη σχολή υπάρχει εκεί;
Διεθνών και Ευρωπαικών ΠΑΜΑΚ
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Υπάρχει και ή σχολή σλαβικών σπουδών στο παμακ, πού έχει κατεύθυνση οικονομικών και εγγραφή στο οικονομικό επιμελητήριο
Ή σχολή ΜΜΕ θέλει και ξένη γλώσσα, φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οταν λες σου αρεσει η πληροφορική?Εχεις μάθει κάποια γλώσσα προγραμματισμού μόνος σου? Ασχολείσαι με κάτι σχετικό?
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Για να είσαι καλός στο ΑΕΠΠ δε χρειάζεται να έχεις κανένα υπόβαθρο στα μαθηματικά, είναι πολύ εύκολο μάθημα αν μπεις στη λογική, ΑΟΘ απλά να λύνεις ως προς έναν άγνωστο άντε κι ένα σύστημα με δύο άγνωστους αλλά θα τα μάθεις είναι πανευκολα. Α και να κάνεις πράξεις με 4ψηφια και 5ψηφια νούμερα, αλλά αυτά είναι δημοτικού θα στα πουν μια και θα σου μείνουν. Μαθηματικά με ένα μέτριο διάβασμα πιάνεις το 10-11. Άμα έχεις κατανοήσει σε βάθος την ύλη αλλά έχεις κενά από προηγούμενες τάξεις δύσκολα περνάς το 15. Αυτή είναι η άποψη μου για τα μαθήματα κατεύθυνσης
 

georgem23

Νεοφερμένος

Ο georgem23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Σκεφτόμαι οτι άν δεν περάσω στις 5 πρώτες μου επιλογές να ξαναδιαβάσω μαθηματικά γυμνασίου και λυκείου και μετά να να ξαναδώσω πανελλήνιες απο το 4ο πεδίο οικονομίας με σκοπό να περάσω Πληροφορική ΑΠΘ (άντε Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ΠΑΜΑΚ), αφού και μου αρέσουν οι υπολογιστές, και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση και είναι πιο χρήσημη στο κοινωνικό σύνολο ή δουλεία του προγραμματιστή. Πείτε μου τι να κάνω;
Εγώ νομίζω ότι η πληροφορική και συγκεκριμένα το τμήμα που αναφέρεις έχουν τουλάχιστον στα δύο πρώτα έτη πολλά και δύσκολα μαθηματικά (και το συγκεκριμένο τμήμα νομίζω συνδυάζει και λίγο οικονομικά) .

Αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά νομίζω ότι θα δυσκολευτείς πολύ στις πανελλήνιες γιατί ακόμα και να καλύψεις όλα τα κενά ( εδώ υπάρχει ένα site που έχει όλες τις απαραίτητες γνώσεις των μαθηματικών που χρειάζονται για τη Γ' Λυκείου) και αυτό που είπε ο ''GeorgePap2003'' δηλαδή ότι θα τα βλέπεις σαν αγγαρεία και δε θα διαβάζεις όπως πρέπει.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την βοήθεια. Μάλλον αυτό που θα κάνω θα είναι να μείνω στο 1ο πεδίο, να διαβάσω για τις εξετάσεις, να περάσω σε μια απο τις σχολές που θέλω, και ίσως ασχοληθώ με την Πληροφορική κάνοντας δεύτερο πτυχίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top