• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ανησυχίες ιατρικής φύσεως

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
1) Περιμενεις μεχρι αυριο.

2) Απευθυνεσαι στο εφημερευον νοσοκομειο. (Εαν δεν ειναι κατι υπερ-επειγον παντως, καλο ειναι να μην επιβαρυνουμε τους εργαζομενους στα Επειγοντα, γιατι μπορει να παρουμε τη σειρα καποιου υπερ-επειγοντος).

Ο καρδιολογος που κολλαει ομως να τον ρωτησεις για κατι τετοιο και ειναι αυτος που πηρες πρωτα τηλεφωνο πριν τον παθολογο;
Γιατί ο καρδιολόγος μου έγραψε τις συγκεκριμένες εξετάσεις και μου είπε όταν βγουν , αν δεν είναι κάτι καλό να πάρω αυτόν ή τον παθολόγο
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αν και γιατρός δεν είμαι, ξέρω ότι αυξημένο ποσοτικό crp μαρτυρεί ύπαρξη φλεγμονής στον οργανισμό. Συνήθως είναι ανεβασμένη σε περίπτωση λοίμωξης (εγώ για παράδειγμα μετά από γαστρεντερίτιδα που με ταλαιπώρησε πάρα πολύ είχα ποσοτικό 10). Αυξημένη crp παρατηρείται ακόμη και σε διαβητικούς, σε αλλεργικούς, σε παχύσαρκους κ.λ.π. Στη δική σου την περίπτωση μάλλον οφείλεται στη νόσηση από covid. Σε κάθε περίπτωση δείξε στο παθολόγο ή τον γενικό ιατρό, που γενικά σε παρακολουθεί, τις εξετάσεις σου και εκείνος θα σε κατευθύνει καταλλήλως. Μην εμπιστεύεσαι ένα φόρουμ για ζητήματα υγείας.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Αν και γιατρός δεν είμαι, ξέρω ότι αυξημένο ποσοτικό crp μαρτυρεί ύπαρξη φλεγμονής στον οργανισμό. Συνήθως είναι ανεβασμένη σε περίπτωση λοίμωξης (εγώ για παράδειγμα μετά από γαστρεντερίτιδα που με ταλαιπώρησε πάρα πολύ είχα ποσοτικό 10). Αυξημένη crp παρατηρείται ακόμη και σε διαβητικούς, σε αλλεργικούς, σε παχύσαρκους κ.λ.π. Στη δική σου την περίπτωση μάλλον οφείλεται στη νόσηση από covid. Σε κάθε περίπτωση δείξε στο παθολόγο ή τον γενικό ιατρό που γενικά σε παρακολουθεί τις εξετάσεις σου και εκείνος θα σε κατευθύνει καταλλήλως. Μην εμπιστεύεσαι ένα φόρουμ για ζητήματα υγείας.
Πήρα τώρα παθολόγο και είπε ότι ή είναι από τον κορονοϊό ή από κάτι αυτοάνοσο... Επίσης μου είπε να παίρνω την θερμοκρασία μου κάθε απόγευμα και τώρα που μετρήθηκα είχα πάλι δέκατα 37.2
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τελικα κανει και βραδυνες βαρδιες ο παθολογος; :P
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πήρα τώρα παθολόγο και είπε ότι ή είναι από τον κορονοϊό ή από κάτι αυτοάνοσο... Επίσης μου είπε να παίρνω την θερμοκρασία μου κάθε απόγευμα και τώρα που μετρήθηκα είχα πάλι δέκατα 37.2
Τα δέκατα που έχεις που οφείλονται; Έχουν σχέση με τα μετα-covid συμπτώματα;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Αν και γιατρός δεν είμαι, ξέρω ότι αυξημένο ποσοτικό crp μαρτυρεί ύπαρξη φλεγμονής στον οργανισμό. Συνήθως είναι ανεβασμένη σε περίπτωση λοίμωξης (εγώ για παράδειγμα μετά από γαστρεντερίτιδα που με ταλαιπώρησε πάρα πολύ είχα ποσοτικό 10). Αυξημένη crp παρατηρείται ακόμη και σε διαβητικούς, σε αλλεργικούς, σε παχύσαρκους κ.λ.π. Στη δική σου την περίπτωση μάλλον οφείλεται στη νόσηση από covid. Σε κάθε περίπτωση δείξε στο παθολόγο ή τον γενικό ιατρό, που γενικά σε παρακολουθεί, τις εξετάσεις σου και εκείνος θα σε κατευθύνει καταλλήλως. Μην εμπιστεύεσαι ένα φόρουμ για ζητήματα υγείας.
Αυτό αν δεν πέσει είναι επικίνδυνο? Μπορεί να προκαλέσει κάτι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα δέκατα που έχεις που οφείλονται; Έχουν σχέση με τα μετα-covid συμπτώματα;
Δεν έχω ιδέα... Ενώ είχα γίνει καλά, αυτήν την εβδομάδα ήμουν χάλια πάλι, δέκατα, πόνοι στην κοιλιά, διάρροιες και δεν μαζεύεται... Σκέφτηκα μήπως κόλλησα γαστρεντερίτιδα αλλά δεν είχα εμετούς και τέτοια
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έκανα σήμερα εξετάσεις αίματος και όλα ήταν οκ και ο θυρεοειδής και όλα αλλά είχα πολύ υψηλή τιμή της crp, είχα 13.5 με όριο το 5... Αυτό από τι οφείλεται? Παίζει ρόλο ο κορονοϊός που πέρασα? Αλλά αυτό έχει έναν μήνα τώρα
...
γράψε μου γενική αίματος λευκά και τύπο (πολυμορφοπύρηνα , λεμφοκύτταρα) επίσης αν πήρες και ΤΚΕ.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
37,2 δεν νοειται ως "πυρετος" αφενως αφου πυρετο οριζουμε θερμοκρασια σωματος πανω απο 37,5, αφετερου η θερμοκρασια του σωματος φυσιολογικα παρουσιαζει μια μικρη αυξηση το απογευμα. Επισης υπεισερχεται και ο παραγοντας της σωστης θερμομετρησης.

Αυτο που ειναι χρησιμο να κανεις ειναι να παρακολουθεις τη θερμοκρασια σου, να την καταγραφεις μαζι με την ωρα σε ενα χαρτι, και μαζι να καταγραφεις οποιοδηποτε αλλο συμπτωμα σε ανησυχει (ριγος, αισθηση ψυχους, πονους) μαζι με την εξελιξη του (περασε; εγινε πιο εντονο; αποτομα ή σταδιακα; ) και αυτα συνοδευομενα απο την ωρα, και οταν επισκευθεις τον παθολογο σου να του τα αναφερεις.

Ετσι κι αυτος θα εχει μια πληρεστερη εικονα της καταστασης σου.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αυτό αν δεν πέσει είναι επικίνδυνο? Μπορεί να προκαλέσει κάτι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν έχω ιδέα... Ενώ είχα γίνει καλά, αυτήν την εβδομάδα ήμουν χάλια πάλι, δέκατα, πόνοι στην κοιλιά, διάρροιες και δεν μαζεύεται... Σκέφτηκα μήπως κόλλησα γαστρεντερίτιδα αλλά δεν είχα εμετούς και τέτοια
Ενδεχομένως άρπαξες κάποια ίωση που δεν έχει σχέση με τα μετα-covid συμπτώματα. Η γαστρεντερίτιδα δεν συνοδεύεται απαραίτητα από εμετούς. Μπορεί να εκδηλώνεται μόνο με διάρροια. Να ακούς τον γιατρό σου και να μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος στο διαδίκτυο γιατί θα αναστατωθείς χωρίς λόγο. Σου εύχομαι ταχεία ανάρρωση.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

Συνημμένα

  • IMG_20220317_205533.jpg
    IMG_20220317_205533.jpg
    120.8 KB · Εμφανίσεις: 105

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν ασχολήσε μια χαρά είσαι. Είσαι μικρή σε ηλικία κάτω των 18;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αυτό που θα σου πει ο Παθολόγος σου είναι να κάνεις μια επανάληψη της crp μετά από κάποιο διάστημα μακριά από την λοίμωξη ή σε λίγες μέρες να δει αν έχει πτωτική πορεια ή απλά να μην ασχοληθείς.

Σε μικρές ηλικίες συχνά βλέπουμε σε φυσιολογικά παιδιά και crp 10 η οποία είναι φυσιολογική (μερικά βιβλία γιάφουν εώς 8mg/dl. Ακόμα και έτσι η crp είναι ελαφρώς αυξημένη. Πιθανό μαζί με το covid να κολλήσες και κανένας στρεπτόκοκκο αλλά ότι και να είναι σε αποδρομή τώρα (αφού η γενική αίματος ειναι καλη). Ενας λόγος για ήπια αυξημένη Crp ειναι και τα αντισυλληπτικά ότι και να είναι δεν υπάρχει λόγω ανησυχίας.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κοπέλα μου μια χαρά είσαι. Αν είναι δυνατόν, αν ήταν σοβαρό θα σού έλεγαν ο μικροβιολόγος ή ο καρδιολόγος κάτι.

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Ή άποψή μου είναι να διερευνήσεις περισσότερο το ζήτημα του άγχους, παρά όλα τα υπόλοιπα. Το άγχος και τα σχετικά δεν θα τα διερευνήσεις στον καρδιολόγο, ούτε στον παθολόγο αλλά σε ειδικό ψυχικής υγείας :)
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
αυτό που θα σου πει ο Παθολόγος σου είναι να κάνεις μια επανάληψη της crp μετά από κάποιο διάστημα μακριά από την λοίμωξη ή σε λίγες μέρες να δει αν έχει πτωτική πορεια ή απλά να μην ασχοληθείς.

Σε μικρές ηλικίες συχνά βλέπουμε σε φυσιολογικά παιδιά και crp 10 η οποία είναι φυσιολογική (μερικά βιβλία γιάφουν εώς 8mg/dl. Ακόμα και έτσι η crp είναι ελαφρώς αυξημένη. Πιθανό μαζί με το covid να κολλήσες και κανένας στρεπτόκοκκο αλλά ότι και να είναι σε αποδρομή τώρα (αφού η γενική αίματος ειναι καλη). Ενας λόγος για ήπια αυξημένη Crp ειναι και τα αντισυλληπτικά ότι και να είναι δεν υπάρχει λόγω ανησυχίας.
Δεν παίρνω τέτοια χάπια:) τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!❤️ Όλοι οι γιατροί που πήρα είπαν ότι είναι από τον κοβιντ
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
Χθες, όπως κατέβαινα τις σκάλες, δεν είδα ότι έχει και άλλα σκαλοπάτια και έπεσα και γύρισε ο αστράγαλος και σήμερα απλά ΥΠΟΦΈΡΩ! Δεν μπορώ να το πατήσω πονάει απίστευτα, έχει πρηστεί λίγο αλλά δεν μελανιασε... Πονάει απίστευτα, δεν μπορείτε να φανταστείτε, ειδικά όταν το σηκώνω για να αλλάξω βήμα με πεθαίνει στον πόνο. Και το κακό είναι ότι είμαι μόνη μου και δεν μπορώ να πάω να βγάλω ακτινογραφίες, πώς θα περπατήσω μέχρι εκεί? Είναι αδύνατον... 5 λεπτά είναι από το σπίτι μου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περπατήσω ως εκεί. Παίζει να είναι σπάσιμο ή απλό διάστρεμμα? Ας μη σχολιάσω το γεγονός ότι σκίστηκε όλο το χέρι μου με μία γιγαντιαία γρατζουνιά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Χθες, όπως κατέβαινα τις σκάλες, δεν είδα ότι έχει και άλλα σκαλοπάτια και έπεσα και γύρισε ο αστράγαλος και σήμερα απλά ΥΠΟΦΈΡΩ! Δεν μπορώ να το πατήσω πονάει απίστευτα, έχει πρηστεί λίγο αλλά δεν μελανιασε... Πονάει απίστευτα, δεν μπορείτε να φανταστείτε, ειδικά όταν το σηκώνω για να αλλάξω βήμα με πεθαίνει στον πόνο. Και το κακό είναι ότι είμαι μόνη μου και δεν μπορώ να πάω να βγάλω ακτινογραφίες, πώς θα περπατήσω μέχρι εκεί? Είναι αδύνατον... 5 λεπτά είναι από το σπίτι μου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να περπατήσω ως εκεί. Παίζει να είναι σπάσιμο ή απλό διάστρεμμα? Ας μη σχολιάσω το γεγονός ότι σκίστηκε όλο το χέρι μου με μία γιγαντιαία γρατζουνιά
πρεπει να πας νοσοκομειο για εκτιμιση και ναρθηκα και φαρμακευτικη αγωγη.
μπορει να μην ειναι σοβαρο καταγμα αλλα θελει την φροντιδα του. Εχει διαραγει ο θυλακας με το υγρο και για αυτο πρήστηκε.
παιρνεις το 166 και ερχεται , δεν εχει σημασια οτι εισαι παιδι και στα παιδια ερχεται.
εκει θα σου κανουν και παυσιπονη ενεση για τον πονο , ζητα τους και κανενα χαπι για μετα μεχρι να ερθει η μανα σου να παει να στα παρει.
επειδη το 166 δεν θα σε γυρισει σπιτι , θα σε φωναξουν ταξι.
αν εχεις πατεριτσες παρτες μαζι σου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,855 μηνύματα.
πρεπει να πας νοσοκομειο για εκτιμιση και ναρθηκα και φαρμακευτικη αγωγη.
μπορει να μην ειναι σοβαρο καταγμα αλλα θελει την φροντιδα του. Εχει διαραγει ο θυλακας με το υγρο και για αυτο πρήστηκε.
παιρνεις το 166 και ερχεται , δεν εχει σημασια οτι εισαι παιδι και στα παιδια ερχεται.
εκει θα σου κανουν και παυσιπονη ενεση για τον πονο , ζητα τους και κανενα χαπι για μετα μεχρι να ερθει η μανα σου να παει να στα παρει.
επειδη το 166 δεν θα σε γυρισει σπιτι , θα σε φωναξουν ταξι.
αν εχεις πατεριτσες παρτες μαζι σου.
Δεν μπορώ να πάω σε ιδιώτη γιατρό? Τώρα βάζω λίγο πάγο και αν είναι κατά το απόγευμα θα πάω να βγάλω ακτινογραφίες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πρεπει να πας νοσοκομειο για εκτιμιση και ναρθηκα και φαρμακευτικη αγωγη.
μπορει να μην ειναι σοβαρο καταγμα αλλα θελει την φροντιδα του. Εχει διαραγει ο θυλακας με το υγρο και για αυτο πρήστηκε.
παιρνεις το 166 και ερχεται , δεν εχει σημασια οτι εισαι παιδι και στα παιδια ερχεται.
εκει θα σου κανουν και παυσιπονη ενεση για τον πονο , ζητα τους και κανενα χαπι για μετα μεχρι να ερθει η μανα σου να παει να στα παρει.
επειδη το 166 δεν θα σε γυρισει σπιτι , θα σε φωναξουν ταξι.
αν εχεις πατεριτσες παρτες μαζι σου.
Αν ήταν σπάσιμο δεν θα μελανιαζε?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top