Αναστολή φοίτησης

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κοιτα δεν ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρη αλλα για δραματικη σχολη, ανωτερα σχολη χορου κοκ εχω την εντυπωση οτι ισχυει
ξερει κανεις αλλος μηπως κλτρ;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
κοιτα δεν ειμαι 100 τοις εκατο σιγουρη αλλα για δραματικη σχολη, ανωτερα σχολη χορου κοκ εχω την εντυπωση οτι ισχυει
ξερει κανεις αλλος μηπως κλτρ;
βασικα η απαγορευση παραλληλης φοιτησης ισχυει για τις σχολες του μηχανογραφικου και εαπ.
οι αλλες κανουν οτι θελουν.
αυτο φαινεται απο αν υπογραφεις ΥΔ μη παράλληλης φοιτησης σε αλλο τριτοβαθμιο ιδρυμα.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
αναστολή φοιτησης για ενα εξαμηνο γινεται;
επισης, ποια ειναι τα κριτηρια για αναστολη;καποιος που εργαζεται μπορει να κάνει αναστολή;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
αναστολή φοιτησης για ενα εξαμηνο γινεται;
επισης, ποια ειναι τα κριτηρια για αναστολη;καποιος που εργαζεται μπορει να κάνει αναστολή;
Ναι φυσικα γινεται. Μπορεις να ζητησεις απο 1 μεχρι 4 εξαμηνα με τον νεο νομο, ενω παλιοτερα μπορουσες για οσα εξαμηνα διαρκουσαν οι σπουδες σου. Αν εισαι εργαζομενη ομως, υπαρχει και η λυση του να ζητησεις μερικη φοιτηση, δηλαδη να μπεις σε καθεστως εργαζομενου φοιτητη και να παιρνεις τα μισα μαθηματα ανα εξαμηνο. Με αυτον τον τροπο θα σου δωσει το δικαιωμα η σχολη να κανεις τα διπλασια εξαμηνα, ωστε να τη βγαλεις σιγα σιγα.

Συνηθως δε ζητανε καποια αιτιολογια για αναστολη, εξαρταται και τη σχολη βεβαια, αλλα οι περισσοτερες απλα το αιτεισαι πριν ξεκινησει το εξαμηνο και δηλωσεις μαθηματα και στη δινουν.
 

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παίζει ρόλο που για εμένα είναι 2ο πτυχίο;
Η γραμματεια της σχολής μου είπε ότι πρέπει να υπάρχει αιτιολογία (π.χ ιατρικός λόγος, στρατός)
Υπάρχει κάποιο φεκ για αυτά που αναφέρεις;
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Παίζει ρόλο που για εμένα είναι 2ο πτυχίο;
Η γραμματεια της σχολής μου είπε ότι πρέπει να υπάρχει αιτιολογία (π.χ ιατρικός λόγος, στρατός)
Υπάρχει κάποιο φεκ για αυτά που αναφέρεις;

Μαλλον εχουν αλλαξει περισσοτερο τα πραγματα απο το 2020 που πηρα εγω αναστολη απ οτι φαινεται... Ειχα την εντυπωση πως ισχυαν τα ιδια με τοτε, απλα μειωσαν τα εξαμηνα σε 4, αλλα η κυρια Κεραμιδεως μας επιφυλασσει παντοτε νεες εκπληξεις τελικα. Βλεπω πως το φεκ αναφερει αυτο που σου ειπαν στη σχολη οντως, αν και πιστευω οτι απο σχολη σε σχολη διαφερει η ζητηση δικαιολογητικων.
Εμενα παντως δε μου ζητησαν τιποτα, μου ειπαν απλα στειλε μας ενα email που να λεει ποσα εξαμηνα θες αναστολη και αυτο ηταν, αλλα αφου σου ειπαν ετσι στη γραμματεια της σχολης σου, τοτε πρεπει να βρεις δικαιολογητικα δυστυχως.

Το παρακατω αποσπασμα ειναι αυτο που εγραφε μεχρι περυσι η αίτηση της σχολης μου:
1644420880548.png

ενω τωρα γραφει αυτο:

1644420952181.png



To φεκ ειναι το ΦΕΚ A’ 25/17.02.2021 του Ν. 4777/2021. Στο αθρο 34 στην 3η παραγραφο, αναφερει για το καθεστως μερικης φοιτησης αλλα και για την αναστολη.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
εγώ δηλαδή τώρα που τελείωσα το πρώτο εξάμηνο του πρώτου έτους μπορώ να πάρω αναστολή και να ξαναπάω πριν περάσουν δύο χρόνια?
Μπορεις
Αλλα εξαρτατε απο την σχολη σου αν θα εφαρμοσει τον νομο και ζητησει δικαιολογητικα ασθενειας κλπ.
Οποτε ρωτησε τους
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Μπορεις
Αλλα εξαρτατε απο την σχολη σου αν θα εφαρμοσει τον νομο και ζητησει δικαιολογητικα ασθενειας κλπ.
Οποτε ρωτησε τους
μα εγώ το θέλω για να προετοιμαστώ για την άλλη ανωτέρα σχολή που θέλω και δεν μπορώ να μη δώσω εξεταστική στο δεύτερο εξάμηνο...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
μα εγώ το θέλω για να προετοιμαστώ για την άλλη ανωτέρα σχολή που θέλω και δεν μπορώ να μη δώσω εξεταστική στο δεύτερο εξάμηνο...
Ο νομος δεν το προβλεπει αυτο.
οι σχολες παλαιοτερα δεν ζητουσαν τιποτα , ε μερικες τωρα αρχιζουν και ζητανε.

Να δες μια σχετικη ανακοινωση του παπει

 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
Ο νομος δεν το προβλεπει αυτο.
οι σχολες παλαιοτερα δεν ζητουσαν τιποτα , ε μερικες τωρα αρχιζουν και ζητανε.

Να δες μια σχετικη ανακοινωση του παπει

μπορώ να στείλω e mail να ρωτήσω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορώ να στείλω e mail να ρωτήσω?
πάντως έχω απογοητευτεί πολύ, εγώ είχα κάτι ειδυλλιακό στο μυαλό μου, όχι αυτό το χάλι:(
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
μπορώ να στείλω e mail να ρωτήσω?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


πάντως έχω απογοητευτεί πολύ, εγώ είχα κάτι ειδυλλιακό στο μυαλό μου, όχι αυτό το χάλι:(
μπορεις αλλα καλυτερα απο κοντα να βλεπεις και την γλωσσα του σωματος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειδυλλιακο δημοσιο δεν υπαρχει στην ελλαδα Νεφελη
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.

marian

Νεοφερμένος

Η marian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα,

εχω μπει σε καθεστως μερικής φοίτησης τα τελευταία 2 εξάμηνα. Αρα μπορώ να βγάλω τη σχολή από 4 που είναι, να την πάω στα 8 χρόνια;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
ΛογιξαΚαλησπέρα,
εχω μπει σε καθεστως μερικής φοίτησης τα τελευταία 2 εξάμηνα. Αρα μπορώ να βγάλω τη σχολή από 4 που είναι, να την πάω στα 8 χρόνια;
Λογικά ναι, γι' αυτό είναι το καθεστώς μερικής φοίτησης, για να μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα δουλειά και σπουδές σε βάθος χρόνου χωρίς να σε πιέζει το ν+2.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top