Αναδρομικός υπολογισμός της βέλτιστης εξωσχολικής εκπαίδευσης

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Υπήρχε αθωότητα αλλα νομιζω, ή τουλάχιστον στο δικο μου σχολείο, τα παιδια ηταν πιο κακα. Στο λυκειο , με τα ίδια παιδια, περασα πολύ καλύτερα γιατι είμασταν πιο ώριμοι και συνεννοούμασταν καλύτερα.

Θυμήθηκα τώρα πως καναμε στο γυμνάσιο αν καθόταν ενα κοριτσι με ενα αγορι μαζι στο θρανίο , πραγματικά γελαω
Ναι έχεις δικιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποιος θα ηταν ο πιο δίκαιος τρόπος που θα μας οδηγούσε στην εισοδο μας στα αει, αλλα σίγουρα δνε ειναι η πανελλαδικές. Παίζει πολυ μεγαλο ρολο η τυχη, το λεω απο μεγαλη προσωπική εμπειρία, δεν έχει σημασία το ποσο εχεις διαβάσει και τι ξερεις, κρινεται "το μελλον σου" απο 12 ωρες (3×4) , ειναι τραγικό
Στο εξωτερικό τι κάνουν ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Ναι έχεις δικιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στο εξωτερικό τι κάνουν ?
Δεν θελω να πω καποια τρομερή ανοησία αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι στις ΗΠΑ συμφωνα με το gpa και αλλα κριτήρια περνάνε σε καποιο πανεπιστήμιο αλλα διαλέγουν αυτοι ποιο τμημα θα παρακολουθήσουν εννοω ψυχολογια, νομική, ιατρική κτλ. Ετσι νομίζω οτι γινεται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν θελω να πω καποια τρομερή ανοησία αλλα ΝΟΜΙΖΩ οτι στις ΗΠΑ συμφωνα με το gpa και αλλα κριτήρια περνάνε σε καποιο πανεπιστήμιο αλλα διαλέγουν αυτοι ποιο τμημα θα παρακολουθήσουν εννοω ψυχολογια, νομική, ιατρική κτλ. Ετσι νομίζω οτι γινεται ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Είμαι βλάχα τι είναι το gpa ?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Είμαι βλάχα τι είναι το gpa ?
Γράφουνε κατι εξετάσεις και ειναι ο βαθμός τους πως βγάζουμε εμεις μορια
Απλα παρακολουθώ διάφορους στο YouTube και το ξερω. Για τα υπολοιπανπου είπα τονίζω οτι δεν ειμαι σίγουρη
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γράφουνε κατι εξετάσεις και ειναι ο βαθμός τους πως βγάζουμε εμεις μορια
Απλα παρακολουθώ διάφορους στο YouTube και το ξερω. Για τα υπολοιπανπου είπα τονίζω οτι δεν ειμαι σίγουρη
Ααα ε τότε μοιάζει με πανελλήνιες
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ το GPA μετράτε από όλα τα χρόνια στο λύκειο και ανάλογα με τη βαθμολογία σου μπορείς να κάνεις αίτηση σε κάποιο κολέγιο, το "μέγιστο" είναι γύρω στα 4.0. Άρα πρέπει να έχεις τέλειους βαθμούς σε όλα τα μαθήματα όλες τις χρονιές για να περάσεις σε ένα καλό κολέγιο. Βέβαια εκεί κοιτάνε και εξωσχολικες δραστηριότητες, κλαμπ κλπ και πρέπει να πληρώσεις και για να κάνεις αίτηση και για να πας. Διαλέγεις σε τι σχολή θες αλλά κάποιες απαιτούν παραπάνω εξετάσεις πχ ιατρική και νομική. Προφανώς μπαίνεις και με τα λεφτά των γονιών αν χρειαστεί.

Διαφωνώ στο να προσμετρούνται δραστηριότητες όπως αθλήματα στην ένταξη στο πανεπιστήμιο καθώς δεν έχουν όλοι τα λεφτά για τέτοια. Στην επαρχία που είμαι εγώ έχουμε λίγες αθλητικές ομάδες που χρειάζονται αρκετή συνδρομή για να συμμετέχεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στις ΗΠΑ το GPA μετράτε από όλα τα χρόνια στο λύκειο και ανάλογα με τη βαθμολογία σου μπορείς να κάνεις αίτηση σε κάποιο κολέγιο, το "μέγιστο" είναι γύρω στα 4.0. Άρα πρέπει να έχεις τέλειους βαθμούς σε όλα τα μαθήματα όλες τις χρονιές για να περάσεις σε ένα καλό κολέγιο. Βέβαια εκεί κοιτάνε και εξωσχολικες δραστηριότητες, κλαμπ κλπ και πρέπει να πληρώσεις και για να κάνεις αίτηση και για να πας. Διαλέγεις σε τι σχολή θες αλλά κάποιες απαιτούν παραπάνω εξετάσεις πχ ιατρική και νομική. Προφανώς μπαίνεις και με τα λεφτά των γονιών αν χρειαστεί.

Διαφωνώ στο να προσμετρούνται δραστηριότητες όπως αθλήματα στην ένταξη στο πανεπιστήμιο καθώς δεν έχουν όλοι τα λεφτά για τέτοια. Στην επαρχία που είμαι εγώ έχουμε λίγες αθλητικές ομάδες που χρειάζονται αρκετή συνδρομή για να συμμετέχεις.
Ισχύει . Αυτό λέμε όμως ότι το κράτος θα έπρεπε να παρέχει αυτά και άλλα πολλά .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top