Αλλάζω Κλιματιστικό

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εσείς θα αγοράσετε τα επιδοτούμενα κλιματιστικά τεχνολογίας Inverter ? .



Θέλω ένα πολύ μικρό για το δωμάτιό μου αλλά δεν βρίσκω , όχι και πολύ ακριβό μέχρι 300 ευρώ ( χωρίς την μείωση τιμής ) . Any ideas ? :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
τραβα ρωτα κανα καταστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Και δεν αγοράζεις..

αν και η καλύτερη λύση για το περιβάλλον και το αναπνευστικό σου είναι να ανοίγεις παράθυρα η να βάλεις καναν ανεμιστήρα οροφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Συμφωνώ ειδικά σε μένα που μένω στο βουνό το καλοκαίρι δεν μου είναι απαραίτητο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
πιο βουνό>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,864 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοούν όταν λένε "παλιό κλιματιστικό"; :hmm:
Έχω ένα κλιματιστικό το οποίο αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή και είναι ενεργειακής κλάσης... D. Πληρώ τις προυποθέσεις για αντικατάσταση; :what:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ναι
-----------------------------------------
η επιδότηση ισχύει για να αγοράσεις κλάσης Α αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ερώτηση 14η. Δεν υπάρχει συγκεκριμένος περιορισμός. Οπότε με γειά το καινούριο κλιματιστικό. :P

Το έχουν οργανώσει αρκετά πάντως το site απ' ό,τι βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πρέπει το κλιματιστικό να μην παρουσιάζει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του και θα πρέπει να πας στο κατάστημα της επιλογής σου που θα αγοράσεις το νέο κλιματιστικό με την ταυτότητά σου κι έναν πρόσφατο λογαριασμό της Δ.Ε.Η. του σπιτιού που βρίσκεται το κλιματιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Εμείς θα αλλάξουμε δύο κλιματιστικά τα οποία είναι 10 ετών. Επιτέλους, ήρθε η ώρα να τα ξεφορτωθούμε γιατί έκαναν και αρκετό θόρυβο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δεν μου παιρνεις και μενα ενα γιατι εχω ξεμεινει απο χρηματα ? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Inverter με λιγότερο από 300 ευρώ λίγο δύσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μη σου πω και αδύνατο. Ένα απο τα πιο φτηνά κλιματιστικά ενεργειακής κλάσης Α που είχα βρει όταν έψαχνα (αυτό που έχω στο σπίτι δηλαδή) έκανε 370 ευρώ, και τα inverter είναι πιο ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
πφφφ αντε θα πρεπει να περιμενω τοτε να γινουν ευρεως γνωστα τα ινβερτερ μηπως και πεσουν οι τιμες... μεχρι τοτε ..θα καει καρβουνο :D ( οταν αναβει )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα γίνουν πιο φτηνά στο άμεσο μέλλον, πάντως η wikipedia λέει αυτό:
The higher initial expense is balanced by lower energy bills. In a typical setting the pay-back time is about two years.
https://en.wikipedia.org/wiki/Inverter_(air_conditioning)

Σε 2 χρονάκια τα 'χεις βγάλει τα έξοδα αν πας απο συμβατικό κλιματιστικό σε inverter. Μετά απο αυτό το διάστημα θα έχεις και κέρδος. Εκτός απο την τσέπη σου, επιβαρύνεις και λιγότερο το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη σου πω και αδύνατο. Ένα απο τα πιο φτηνά κλιματιστικά ενεργειακής κλάσης Α που είχα βρει όταν έψαχνα (αυτό που έχω στο σπίτι δηλαδή) έκανε 370 ευρώ, και τα inverter είναι πιο ακριβά.

Καλά, ναι, παίζει και με την ισχύ αυτό. Αλλά ενεργειακής κλάσης Α (δε νομίζω να κυκλοφορούν χαμηλότερης), inverter, στα 12 χιλιάδες BTU (για το σαλόνι ας πούμε), είναι στα 600 ευρώ τουλάχιστον. Για ένα δωμάτιο, αν πούμε ότι χρειάζεται ένα 9αρι, κάτω απ'τα 400 δύσκολα βρίσκεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βρήκα ένα Πανασόνικ ( ινβερτερ ) 410 ευρω περιπου μαζι με την εκπτωση . Ειναι 12.000 btus . Κουτσα στραβα θα τα μαζεψω γιατι δεν παιζει να την βγαλω με τον ανεμιστηρα 3 ιων ιντσων ολο το καλοκαιρι . :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πάντως παιδιά θα δείτε μεγάλη διαφορά. Εμείς έχουμε περίπου 2 χρόνια inverter και η απόδοσή του δε συγκρίνεται με το συμβατικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοούν όταν λένε "παλιό κλιματιστικό"; :hmm:
Έχω ένα κλιματιστικό το οποίο αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή και είναι ενεργειακής κλάσης... D. Πληρώ τις προυποθέσεις για αντικατάσταση; :what:


-petros
Με τον ορο "παλιο κλιματιστικο" εννοουν τα κλιματιστικα που δεν ειναι τεχνολογιας inverter. Ψαξ' το, κι αμα δεν ειναι, δικαιουσαι αντικατασταση.

Εμεις εχουμε ηδη κλιματιστικο inverter 2 ετων, οποτε ασκοπη η αλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top