Αθλήματα

persefonh

Νεοφερμένος

Η persefonh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Συνήθως ποια είναι η σειρά διεξαγωγής των αθλημάτων; π.χ. Ξεκινάς με το χιλιάρι και μετά τα υπόλοιπα; Γιατί αυτό συνεπάγεται ότι θα έχεις κουραστεί πολύ για να ανταπεξέλθεις και στα ακόλουθα. Από την άλλη και τελευταίο να είναι το χιλιάρι, θα πρέπει να σου έχουν μείνει ανάσες για να το βγάλεις.

Γενικά είναι απαιτητικά τα αθλήματα; Σας φάνηκαν/τα βγάλατε πιο εύκολα εκεί από ότι τα βγάζατε στις προπονήσεις σας ή το αντίθετο;

Επίσης, υπάρχει ενδιάμεσος χρόνος ξεκούρασης ανάμεσα στα αθλήματα; Ας πούμε ένα 5λεπτο λίγο, να ανασυγκροτηθείς;

Τέλος, επειδή έχω ακούσει ότι στην αστυνομία είναι πιο αυστηροί και κόβουν πιο εύκολα σε αντίθεση με τον στρατό, πιστεύετε είναι καλύτερο να επιλέξεις να δώσεις με τον στρατό (π.χ. ΣΣΑΣ) ανεξάρτητα που δεν θα το βάλεις στο μηχανογραφικό, επειδή είναι πιο ελαστικοί;

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ευσπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Λοιπον καλησπερα :)
Τα αθληματα ειναι (στο στρατο τουλαχιστον): χιλιαρι, υψος,μηκος,100σταρι και τελος σφαιρα
Τα αθληματα ειναι και δεν ειναι απαιτητικα. Εγω για παραδειγμα δεν ειχα καμια επαφη με τον αθλητισμο και ειχα ζοριστει. Αλλοι φιλοι μου κανανε προπονησεις δυο βδομαδες πριν να δωσουν και τα καταφερανε. Ειναι σχετικο. Εκεινη την ημερα θελοντας και μη τα βγαζεις γιατι πιεζεσαι για να περασεις. Δυο χρονιες εδωσα και τις δυο το χιλιαρι το εβγαζα στις προπονησεις ακριβως ενω στις εξετασεις νωριτερα. Ο χρονος ξεκουρασης που θα εχεις ειναι επισης σχετικος. Μπαινετε πολλες ομαδες στο γηπεδο και μεχρι η μια ομαδα να κανει το χιλιαρι η αλλη περιμενει και παει λεγοντας. Ας πουμε οτι ενα 5λεπτο με 10λεπτο το εχεις για ξεκουραση. Τελος ναι η αστυνομια ειναι αυστηρη ειδικα στις γυναικες οποτε πηγαινε στρατο που ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα και ας μην το δηλωσεις στο τελος. Καλη επιτυχια!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
πιστεύετε προλαβαίνω να προετοιμαστώ για αθλήματα μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο; λόγω διάφορων προβλήματων και επειδή έτρεχα με τα μαθήματα τα άφησα εντελώς
 

persefonh

Νεοφερμένος

Η persefonh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πιστεύετε προλαβαίνω να προετοιμαστώ για αθλήματα μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο; λόγω διάφορων προβλήματων και επειδή έτρεχα με τα μαθήματα τα άφησα εντελώς
Εγω εκανα απο σεπτεμβριο και τα εβγαζα με τα χιλια ζορια. Αν εχεις ξανασχοληθει με αθλητισμο και το εχεις με τη γυμναστικη δεν θα ειναι κατι
 

VasoKour

Νεοφερμένος

Η VasoKour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπον καλησπερα :)
Τα αθληματα ειναι (στο στρατο τουλαχιστον): χιλιαρι, υψος,μηκος,100σταρι και τελος σφαιρα
Τα αθληματα ειναι και δεν ειναι απαιτητικα. Εγω για παραδειγμα δεν ειχα καμια επαφη με τον αθλητισμο και ειχα ζοριστει. Αλλοι φιλοι μου κανανε προπονησεις δυο βδομαδες πριν να δωσουν και τα καταφερανε. Ειναι σχετικο. Εκεινη την ημερα θελοντας και μη τα βγαζεις γιατι πιεζεσαι για να περασεις. Δυο χρονιες εδωσα και τις δυο το χιλιαρι το εβγαζα στις προπονησεις ακριβως ενω στις εξετασεις νωριτερα. Ο χρονος ξεκουρασης που θα εχεις ειναι επισης σχετικος. Μπαινετε πολλες ομαδες στο γηπεδο και μεχρι η μια ομαδα να κανει το χιλιαρι η αλλη περιμενει και παει λεγοντας. Ας πουμε οτι ενα 5λεπτο με 10λεπτο το εχεις για ξεκουραση. Τελος ναι η αστυνομια ειναι αυστηρη ειδικα στις γυναικες οποτε πηγαινε στρατο που ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα και ας μην το δηλωσεις στο τελος. Καλη επιτυχια!

Καλησπέρα!
Κοίτα, παίζει να είναι αναλόγως το εξεταστικό κέντρο, γιατί στη ΣΜΥ πχ δίναμε όλοι κάτι ταυτόχρονα, ενώ στη ΣΣΑΣ όχι ακριβώς έτσι. Για τη ΣΣΑΣ που ενδιαφέρει εσένα, η σειρά είναι:
1. Χιλιάρι
2. Ύψος
3. Μήκος
4. Εκατοστάρι
5. Σφαίρα (τουλάχιστον έτσι ήταν σε εμένα)
Γενικά όταν πας θα σας πουν και οι ίδιοι ότι μετά το χιλιάρι δε θα σας βάλουν κάτι δρομικό, ακριβώς επειδή μόλις τρέξατε, άρα είτε ύψος είτε σφαίρα υποθέτω. Επίσης, ασφαλώς υπάρχει χρόνος ξεκούραης, να πάρετε μια ανάσα. Και δε γίνεται και διαφορετικά, αφού είστε πολλές οι ομάδες που εξετάζεστε.
Γενικά αν τα βγάζεις στις προπονήσεις δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι, αφού εκεί πιθανότατα θα τα πας και καλύτερα.
Τέλος, και εγώ για την αστυνομία ξέρω ότι κόβουν πιο πολύ, και ιδιαίτερα τα κορίτσια. Αλλά εντάξει, και ο στρατός δεν είναι τόσο χαλαρός, απλά πχ στο ύψος μπορεί αν το ακουμπήσεις το κοντάρι/σχοινί να σου πουν περνάς και τελειώνει η υπόθεση, ή σε κάποιο άλλο να κάνουν λίγο τα στραβά μάτια.
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις διευκρινίσεις! Να είστε καλά! Όσον αφορά τις ΠΚΕ για το στρατό, γνωρίζετε αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις συγκριτικά με την Αστυνομία που θέλω εγώ; Εκτός από τα αθλήματα που διαφοροποιούνται οι χρόνοι, οι ψυχομετρικές και κυρίως οι υγειονομικές εξετάσεις είναι οι ίδιες που απαιτούνται και για την αστυνομία; Γιατί έχω ακούσει ότι στον στρατό κόβουν αρκετά στις οφθαλμολογικές εξετάσεις για δυσχρωματοψία κ.ά., κάτι που νομίζω δεν ισχύει και για την Αστυνομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πιστεύετε προλαβαίνω να προετοιμαστώ για αθλήματα μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο; λόγω διάφορων προβλήματων και επειδή έτρεχα με τα μαθήματα τα άφησα εντελώς
Καλησπέρα, αν σε παρηγορεί ούτε εγώ έχω αρχίσει ακόμα, αλλά πιστεύω πως με εντατική προπόνηση και θέληση θα βγουν! Καλή επιτυχία!
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Όσον αφορά τις ΠΚΕ για το στρατό, γνωρίζετε αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις συγκριτικά με την Αστυνομία που θέλω εγώ; Εκτός από τα αθλήματα που διαφοροποιούνται οι χρόνοι, οι ψυχομετρικές και κυρίως οι υγειονομικές εξετάσεις είναι οι ίδιες που απαιτούνται και για την αστυνομία; Γιατί έχω ακούσει ότι στον στρατό κόβουν αρκετά στις οφθαλμολογικές εξετάσεις για δυσχρωματοψία κ.ά., κάτι που νομίζω δεν ισχύει και για την Αστυνομία.
Καταρχάς, εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο, οι χρόνοι δε διαφοροποιούνται σε αστυνομία και στρατό. Επειδή απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι θες αστυνομία, οι χρόνοι και τα όρια που πρέπει να πιάσεις είναι αυτά των όπλων. Δηλαδή και μέσω των ΠΚΕ του στρατού να δώσεις, αυτά τα όρια πρέπει να πιάσεις, και γενικά στους χρόνους δεν είναι τόσο ελαστικοί όσο μπορούν να είναι στα υπόλοιπα αθλήματα. Τώρα, όσον αφορά τις ΠΚΕ της αστυνομίας, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Αλλά μην τα φαντάζεστε τόσο τραγικά τα πράγματα ρε παιδιά, δηλαδή μην αγχώνεστε για τα ψυχομετρικά. Πρέπει απλά να μην έχεις κανένα ψυχικό νόσημα και να δουν ότι ανήκεις στην κατηγορία του μέσου ηλίθιου Έλληνα, της πλάκας είναι. Στα ψυχομετρικά δεν κόβεται σχεδόν ποτέ κανείς.
Όσον αφορά αυτό με τη δυσχρωματοψία, έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο ίσως να αναγράφεται στην προκήρυξη όταν βγει. Αν σε βοηθήσει καθόλου δες και αυτό:
 

persefonh

Νεοφερμένος

Η persefonh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις διευκρινίσεις! Να είστε καλά! Όσον αφορά τις ΠΚΕ για το στρατό, γνωρίζετε αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις συγκριτικά με την Αστυνομία που θέλω εγώ; Εκτός από τα αθλήματα που διαφοροποιούνται οι χρόνοι, οι ψυχομετρικές και κυρίως οι υγειονομικές εξετάσεις είναι οι ίδιες που απαιτούνται και για την αστυνομία; Γιατί έχω ακούσει ότι στον στρατό κόβουν αρκετά στις οφθαλμολογικές εξετάσεις για δυσχρωματοψία κ.ά., κάτι που νομίζω δεν ισχύει και για την Αστυνομία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Καλησπέρα, αν σε παρηγορεί ούτε εγώ έχω αρχίσει ακόμα, αλλά πιστεύω πως με εντατική προπόνηση και θέληση θα βγουν! Καλή επιτυχία!
Εγω δεν εχω ιδεα για ψυχομετρικες αστυνομιας. Απο τις προηγουμενες φορες που ειχα δωσει ειχαν ψιλοδιαφορες με του στρατου αλλα πανω κατω σε ολα τα σωματα ειναι ιδιες οι εξετασεις τιποτα το γουαου. Περσυ στη σασς να πω την αληθεια εμενα με εξετασαν στα ματια γιατι ειχα λιγη μυωπα και αστιγματισμο. Γενικα αν δουνε στα υγειονομικα κατι περιεργο το εξεταζουν και ειναι λογικο. Δεν ξερω αν εχουνε βγει οι προκυριξεις αλλα εκει αναγραφονται ολα (εννοω τι παθησεις κοβουν κτλ κτλ)
 

VasoKour

Νεοφερμένος

Η VasoKour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω δεν εχω ιδεα για ψυχομετρικες αστυνομιας. Απο τις προηγουμενες φορες που ειχα δωσει ειχαν ψιλοδιαφορες με του στρατου αλλα πανω κατω σε ολα τα σωματα ειναι ιδιες οι εξετασεις τιποτα το γουαου. Περσυ στη σασς να πω την αληθεια εμενα με εξετασαν στα ματια γιατι ειχα λιγη μυωπα και αστιγματισμο. Γενικα αν δουνε στα υγειονομικα κατι περιεργο το εξεταζουν και ειναι λογικο. Δεν ξερω αν εχουνε βγει οι προκυριξεις αλλα εκει αναγραφονται ολα (εννοω τι παθησεις κοβουν κτλ κτλ)
Σε ευχαριστώ πολύ! Από ό,τι κατάλαβα, οι υγειονομικές εξετάσεις πραγματοποιούνται σε νοσοκομείο και κάνεις περαιτέρω εξετάσεις εκείνη την στιγμή μόνο αν κάτι δεν τους αρέσει; Διαφορετικά, απλά μετράνε τον δείκτη μάζας σώματος και βλέπουν τις εξετάσεις που τους έχεις δώσει και κρίνουν ανάλογα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
πιστεύετε προλαβαίνω να προετοιμαστώ για αθλήματα μέχρι τον Μάρτιο-Απρίλιο; λόγω διάφορων προβλήματων και επειδή έτρεχα με τα μαθήματα τα άφησα εντελώς
Αν ο δεικτης μαζας σωματος σου ειναι μεσα στα φυσιολογικα δεν θα εχεις θεμα...αλλα πρεπει να κανεις προπονηση (3-4 φορες την εβδομαδα) σε ολα με προπονητη ..και να κανεις και βαρακια για την σφαιρα και να σου δειξουν πως την ριχνουν εκμεταλευομενοι το βαρος του σωματος στην ορμη-ωθηση που θελει.
Αυτα για ολα εκτος πυροσβεστικης ...εκει αστα... αμφιβολα ζορια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε ευχαριστώ πολύ! Από ό,τι κατάλαβα, οι υγειονομικές εξετάσεις πραγματοποιούνται σε νοσοκομείο και κάνεις περαιτέρω εξετάσεις εκείνη την στιγμή μόνο αν κάτι δεν τους αρέσει; Διαφορετικά, απλά μετράνε τον δείκτη μάζας σώματος και βλέπουν τις εξετάσεις που τους έχεις δώσει και κρίνουν ανάλογα;
Δεν νομιζω οτι τα νοσοκομεια εμπλεκονται ...εσυ τους πας τις εξετασεις απο ιδιωτες γιατρους και τις δεχονται...μεχρι να τις επαναλαβουν αυτοι οταν μπεις και να σε διωξουν αν ειναι ψεματα...
Προτιμισε ΠΚΕ στο στρατο ..αυτοι εχουν αναγκη..στην αστυνομια θελουν να διωχνουν τα κοριτσια και εχουν πολλούς ( αποψη )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Διαφορετικά, απλά μετράνε τον δείκτη μάζας σώματος και βλέπουν τις εξετάσεις που τους έχεις δώσει και κρίνουν ανάλογα;
Σε εμένα δεν μέτρησαν τίποτα πέραν του ύψους.

Τα άλλα όλα ήταν εξετάσεις που τους προσκόμισα.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
έμαθα ότι βγήκε η προκήρυξη , τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Ε άμα τη διαβάσεις θα είναι ξεκάθαρο τι έχεις να κάνεις. Εκεί τα γράφει όλα.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ναι τώρα είδα ότι ανοίγουν στις 29/01 οι αιτήσεις , απλά μου είπανε στο σχολείο ότι έχουν βγει εδώ και κάτι μερες και αγχώθηκα:dizzy2:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Α, κατάλαβα. Ε ναι, εντάξει, λογικό να αγχώθηκες.
Πάντως διάβασέ την προσεκτικά για να δεις από τώρα τι χαρτιά πρέπει να μαζέψεις (μην τρέχεις τελευταία στιγμή), από ποια ημερομηνία και έπειτα πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις σε νοσοκομεία/ιδιώτες κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top