Αγγλική Φιλολογία - δίνουν παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια;

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι κι αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
Μας είπε ένας φίλος ότι και οι δύο σχολές της Αγγλικής Φιλολογίας δεν δίνουν πλέον παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Θα πρέπει τελειώνοντας τη σχολή το παιδί να κάνει και έξτρα σπουδές.
Είναι αλήθεια;
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το είχα ξανακούσει ποτέ, τώρα που το κοίταξα όμως έτσι φαίνεται


Στο άρθρο αυτό αναφέρει τα επαγγέλματα με τα οποία μπορεί να ασχοληθεί οποίος σπουδάσει αγγλική φιλολογία και τα επιπλέον πτυχία / μεταπτυχιακά που χρειάζονται.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος τελειώνει Φιλολογία ή Μαθηματικών ή Φυσικής δεν μπορεί να διδάξει;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος τελειώνει Φιλολογία ή Μαθηματικών ή Φυσικής δεν μπορεί να διδάξει;
Αμα περαστει το νεο νομοσχεδιο , νομιζω πως οχι. Πρεπει να κανεις εξτρα σπουδες. Φαντασου ενας που εχει περασει μαθηματικο τι εχει να τραβηξει , οταν ο μεσος ορος αποφοιτησης ειναι στα 6-7 χρονια
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή όποιος τελειώνει Φιλολογία ή Μαθηματικών ή Φυσικής δεν μπορεί να διδάξει

Για Φιλολογία πάντως όχι
Πρέπει να περάσεις παιδαγωγικό δευτεροβαθμιας στο φιλολογικό τμήμα ώστε να μπορείς να διδάξεις σε γυμνάσιο ή λύκειο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι κι αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.
Μας είπε ένας φίλος ότι και οι δύο σχολές της Αγγλικής Φιλολογίας δεν δίνουν πλέον παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Θα πρέπει τελειώνοντας τη σχολή το παιδί να κάνει και έξτρα σπουδές.
Είναι αλήθεια;
Μεχρι να αποφοιτησει το κοριτσι θα εχουν αλλαξει διαφοροι παραμετροι οποτε μην το ψαχνεις απο τωρα.
Την παιδαγωγικη επαρκεια ολο την βγαζουν απο τις συναφεις σχολες και ολο παραμενει.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Για Φιλολογία πάντως όχι
Πρέπει να περάσεις παιδαγωγικό δευτεροβαθμιας στο φιλολογικό τμήμα ώστε να μπορείς να διδάξεις σε γυμνάσιο ή λύκειο
Δηλαδή αν τελειώσεις Φιλολογία μου λες ότι δεν διδάσκεις ενώ αν περάσεις παιδαγωγικό δευτεροβαθμιας μπορείς να διδαξεις;
Μεχρι να αποφοιτησει το κοριτσι θα εχουν αλλαξει διαφοροι παραμετροι οποτε μην το ψαχνεις απο τωρα.
Την παιδαγωγικη επαρκεια ολο την βγαζουν απο τις συναφεις σχολες και ολο παραμενει.
"Μεχρι να αποφοιτησει το κοριτσι θα εχουν αλλαξει διαφοροι παραμετροι οποτε μην το ψαχνεις απο τωρα."

Εδώ δεν έχεις άδικο. Άσε που άλλα είναι τα σχέδια της κι όχι να διδαξει. Απλώς ρωτάω για να ξέρω. Μανούλα γαρ....

"Την παιδαγωγικη επαρκεια ολο την βγαζουν απο τις συναφεις σχολες και ολο παραμενει."

Τι εννοείς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Δηλαδή αν τελειώσεις Φιλολογία μου λες ότι δεν διδάσκεις ενώ αν περάσεις παιδαγωγικό δευτεροβαθμιας μπορείς να διδαξεις;

"Μεχρι να αποφοιτησει το κοριτσι θα εχουν αλλαξει διαφοροι παραμετροι οποτε μην το ψαχνεις απο τωρα."

Εδώ δεν έχεις άδικο. Άσε που άλλα είναι τα σχέδια της κι όχι να διδαξει. Απλώς ρωτάω για να ξέρω. Μανούλα γαρ....

"Την παιδαγωγικη επαρκεια ολο την βγαζουν απο τις συναφεις σχολες και ολο παραμενει."

Τι εννοείς;
ε τι να εννοω,, αυτο που λεω.
και προηγούμενοι υπουργοι θελησαν να την αφαιρεσουν απο τις ''καθηγητικές'' σχολες .
αφαιρεση σημαινει οτι η σχολη δεν διδασκει εκεινα τα προαιρετικα μαθηματα που οδηγουν στην επαρκεια.
Οι σχολες αντεδρασαν για προφανεις λογους και η επαρκεια εμεινε.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αν τελειώσεις Φιλολογία μου λες ότι δεν διδάσκεις ενώ αν περάσεις παιδαγωγικό δευτεροβαθμιας μπορείς να διδαξεις;
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη
Κι εγώ το βρίσκω περίεργο αλλά όλοι οι καθηγητές και καθηγήτριες φιλολογικών που γνωρίζω έχουν βγει από το παιδαγωγικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top