Αγγλική Φιλολογία, Φιλολογία ή Δημοσιογραφία;

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω δημοσιογραφία χωρίς δεύτερη σκέψη. Τα άλλα δυο δεν έχουν μέλλον, ιδίως η ελληνική φιλολογία, εκτός και αν έχεις τρέλα με τα αγγλικά.


Βαρεθηκα να ακουω οτι το ενα δεν εχει μελλον, το αλλο δεν εχει..
Τη φιλολογια την θεωρω βαρετη ασε που σιχαινομαι τα αρχαια.
Τη δημοσιογραφια την απεκλεισα επειδη πιστευω πως οντως μετα χρειαζεται μεσο, τρεξιμο και λιγο θρασσος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Πανε αγγλικη φιλολογια εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Μολις τελειωσω αγγλικη φιλολογια, θα μπορω να κανω 2ο πτυχιο δημοσιογραφια η ψυχολογια?
Στη φιλολογια απο οσο ξερω, μπορω σιγουρα.

Για πειτε μου επειδη αυριο θα καταθεσω το μηχανογραφικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Hollaback να κανεις οτι ειναι ευχαριστο για σενα..οσο για το βαθμο του ηταν μια χαρα..οι φιλες-συμφοιτητριες της αδερφης μου εγραψαν 13 κ μπηκαν..δ εχει σημασια το τι εγραψες..σημασια ειναι το τι θες εσυ..τι αρεσει σ εσενα..κ θελει καλη σκεψη για το τι θα βαλεις πρωτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τοτε κατσε κ σκεψου καλα τι θελεις να κανεις..σκεψου αν θες ΜΜΕ η αγγλικη..Φετος η καθηγητρια των αγγλικων μας ειχε κανει μεταπτυχιακο στην ψυχολογια κ εκανε κ το μαθημα επιλογης στην α λυκειου "ψυχολογια"..δες καλυτερα τα μεταπτυχιακα καθε σχολης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ναι. βασικα εσυ νασια που εχεις αδερφη στην αγγλικη φιλολογια μηπως μπορεις να μου απαντησεις?
Δηλαδη μετα την σχολη θα μπορω να κανω πανω σε ψυχολογια η δημοσιογραφια, η ειναι εντελως ασχετα με την αγγλικ φιλολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
1.Τα φετινα θεματα ηταν επιπεδου proficiency
2. Και 10.1 να επαιρνα παλι θα το σκεφτομουν. Οποιος εχει πανω απο 10 δικαιουται να τα δηλωσει. Αν ηταν θα ελεγαν οποιος εχει πανω απο 18.
3. Και τραβα στο φορουμ σου τωρα, εδω ειναι Γ Λυκειου και Αποφοιτοι.

Φίλε μόλις τελείωσα την δευτέρα λυκείου και τώρα παρακολουθώ μαθήματα για τη τρίτη!Οπότε μάλλον είμαι στο σωστό forum...
Όσο για τη συμβουλή που σου έδωσα,ήταν σε εντελώς φιλικό επίπεδο και συνεχίζω να πιστεύω οτι επειδή η σχολή αυτή ασχολείται καθαρά με την Αγγλική γλώσσα,με το 14,5 που έγραψες,θα πρέπει να προσπαθήσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα όποια κενά,αν φυσικά δεν θές να γίνεις ακόμα ένας τουρίστας φοιτητής!

Και σιγά που ήταν φέτος τα θέματα επιπέδου proficiency,μην τρελαθούμε κιόλας!Απλά ίσως ήταν λίγο πιο δύσκολα σε σχέση με τα περσινά!

Ξεκόλλα το μυαλό σου και άκου όλες τις απόψεις...Σε καμία περίπτωση δεν θα σε απέτρεπα από το να κάνεις κάτι που σου αρέσει,απλά εξέφρασα τη δική μου άποψη που ούτε απόλυτη είναι ουτε σε υποχρεώνει κανείς να την ακολουθήσεις!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Φίλε μόλις τελείωσα την δευτέρα λυκείου και τώρα παρακολουθώ μαθήματα για τη τρίτη!Οπότε μάλλον είμαι στο σωστό forum...
Όσο για τη συμβουλή που σου έδωσα,ήταν σε εντελώς φιλικό επίπεδο και συνεχίζω να πιστεύω οτι επειδή η σχολή αυτή ασχολείται καθαρά με την Αγγλική γλώσσα,με το 14,5 που έγραψες,θα πρέπει να προσπαθήσεις τουλάχιστον να καλύψεις τα όποια κενά,αν φυσικά δεν θές να γίνεις ακόμα ένας τουρίστας φοιτητής!

Και σιγά που ήταν φέτος τα θέματα επιπέδου proficiency,μην τρελαθούμε κιόλας!Απλά ίσως ήταν λίγο πιο δύσκολα σε σχέση με τα περσινά!

Ξεκόλλα το μυαλό σου και άκου όλες τις απόψεις...Σε καμία περίπτωση δεν θα σε απέτρεπα από το να κάνεις κάτι που σου αρέσει,απλά εξέφρασα τη δική μου άποψη που ούτε απόλυτη είναι ουτε σε υποχρεώνει κανείς να την ακολουθήσεις!:no1:


Με εκνευριζει οταν καποιος τρωει σουπα και κανει θορυβο.
Αλλα ξερεις τι με εκνευριζει περισσοτερο?
Αυτοι που μιλανε για πραγματα τα οποια δεν εχουν ψαξει και ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ.
Λοιπον μαθε οτι στα αγγλικα μπαινουν σχεδον οτι βαθμοι να ναι. Ειχα φιλο με Prof και πηρε 9.9. Ηξερε αριστα αγγλικα. Απο 5 ετων μιλαει. Και ενας αλλος 3 φορες δεν πηρε λουερ πηγε για πλακα και τοθυ βαλανε 17. Επομενως, δεν μπορεις να κρινεις εσυ, αν ξερω αγγλικα εγω απο εναν μονο βαθμο. Γκε-γκε?
Αντε μπραβο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Έλεος....απλά...δεν θα κάτσω να ασχοληθώ άλλο μαζί σου,αφου είσαι τόσο ξεροκέφαλος που δεν βλέπεις πέρα από το δάχτυλο σου...εγώ απλά εξέφρασα μια άποψη....

Μπορεί πράγματι να έχεις δίκαιο(γιατί ξέρεις όταν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος παραδέχομαι το λάθος μου και σταματάω),μπορεί να γνωρίζεις πολύ καλά αγγλικά και να γίνεις ένας λαμπρός επιστήμονας(στ'αλήθεια στο εύχομαι)...αν όμως δεν μάθεις να κάνεις διάλογο και να ακούς και μια διαφορετική άποψη,"ΑΝΘΡΩΠΟΣ" ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

th@nasis

Νεοφερμένος

Ο th@nasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γιατι καθεστε και τσακωνεστε αφου μπορειτε πολυ απλα να ρωτησετε εναν ανθρωπο που ειναι μεσα στα πραγματα οπως εγω...το εχω ξαναπει και σε προηγουμενο post σπουδαζω αγγλικη φιλολογια οποτε ρωτηστε με οτι θελετε σχετικα με την σχολη και θας σας απαντησω!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γιατι καθεστε και τσακωνεστε αφου μπορειτε πολυ απλα να ρωτησετε εναν ανθρωπο που ειναι μεσα στα πραγματα οπως εγω...το εχω ξαναπει και σε προηγουμενο post σπουδαζω αγγλικη φιλολογια οποτε ρωτηστε με οτι θελετε σχετικα με την σχολη και θας σας απαντησω!!!!!!!!!


Μολις τελειωσω αγγλικη φιλολογια, θα μπορω να κανω 2ο πτυχιο δημοσιογραφια η ψυχολογια?
Στη φιλολογια απο οσο ξερω, μπορω σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leonigp

Νεοφερμένος

Η leonigp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εξαρτάται από το νομικό πλαίσιο της εποχής και το κάθε τμήμα (κατατακτήριες κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
hollaback ρωτησα αυτο που μου ειπες..Λοιπον η αγγλικη φιλολογια μαλλον δεν εχει μεταπτυχιακο που να εχει σχεση με δημοσιογραφια..βεβαια σιγουρα με βαση το νομο θα μπορεισ να μπεις στη σχολη που σε ενδιαφερει με κατατακτηριες..παντως αν ειναι να σ αρεσει πιο πολυ η δημοσιογραφια βαλτην 1η..γιατι δ θα εχει νοημα να σπουδασεις 4 χρονια στην αγγλικη για να καταληξεις στο τελος στο τμημα της δημοσιογραφιας κ να ασχοληθεις μ αυτο..αν κ προνομιο θα ναι κ αυτο..απλα θα εχεις χασει χρονο..its up to u!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

na_s_ia

Νεοφερμένος

Η na_s_ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οσο για το βαθμο στο ειδικο μαθημα μην το συζητατε αλλο!δεν μετραει τι εγραψες..δ αποδεικνυει ο βαθμος του ειδικου ποσο καλα αγγλικα ξερει καποιος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aress18

Νεοφερμένος

Ο aress18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πάντως όχι δημοσογραφία.δν έχει αποκατάσταση καθώς πρωτιμώνται οι απόφοιτοι ιδιωτικών σχολών δημοσιογραφίας (Ant1) κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hans

Νεοφερμένος

Ο hans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας! Διάβασα όσα λέτε και είπα αν και λίγο καθυστερημένα να απαντήσω. Είμαι και εγώ αγγλική φιλολογία. Το τι έγραψες πανελλαδικές στα αγγλικά δεν παίζει σπουδαίο ρόλο. Άτομα που πήρανε 13 μπορεί να πάρουν και 10 στο πανεπιστήμιο και το αντίστροφο. Αν κρατάς αυτά που λένε ο ικαθηγητές και κάνεις και self-study τότε είναι εύκολα τα πράγματα. Επιπλέον ήθελα να σου πω να μην αγχώνεσαι για 2ο πτυχείο ακόμα hollaback γιατί είναι νωρίς και θα περάσεις από διάφορα σταδια. Έξάλλου ποιος σου είπε ότι από αγγλική ή ελληνική φιλολογία δε μπορείς να ασχοληθείς με τη δημοσιογραφία? Ίσα ίσα καλλιεργείς το λόγο και όπως μας έχει πει μια καθηγητρία μας υπάρχουν φοιτητές της που αρθρογραφούν σε περιοδικά, εφημερίδες (κυριώς reviews βιβλίων, ταινιών). Τρίτο και τελευταίο ήθελα να πω πως αρχαία κάνεις στη σχολή εφόσον τα επιλέξεις.. Το πτυχείο μας γράφει και ελληνική φιλολογία για 2 λόγους. Πρώτα για τη συμπλήρωση ωρών σε λύκειο ( δηλαδή αν ένας αγγλικός δεν συμπληρώνει το υποχρεωτικό ωράριο κάνοντας αγγλικά, τότε του δίνουνε κείμενα ή ιστορία να διδάξει) και ένας δεύτερος λόγος είναι το θέμα της μετάφρασης γιατί για να κάνεις μετάφραση πρέπει να είσαι καλός γνώστης και των 2 γλωσσών με τις οποίες ασχολείσαι. Αυτά είχα να πω. Για ότι άλλο feel free to ask me!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πάντως όχι δημοσογραφία.δν έχει αποκατάσταση καθώς πρωτιμώνται οι απόφοιτοι ιδιωτικών σχολών δημοσιογραφίας (Ant1) κτλ.....

Σωστό αυτό. Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sokolatitsa

Νεοφερμένος

Η Sokolatitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας,έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα την σχολή αγγλικής φιλολογίας.Πηγαίνω στην πρώτη λυκείου και έδωσα για το lower (Michigan και Edexcel) δυστυχώς πήρα μόνο το edexcel ,στο άλλο κόπηκα στο listening.Λέω να τα σταματήσω τώρα και να συνεχίσω αργότερα(μετά από κάποια χρόνια)Θέλω να ρωτήσω αν είναι δύσκολη η σχολή και τι μαθήματα κάνεις.Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι που έχει σχέση με τις σχολές γενικά.π.χ.Αν είσαι πολύτεκνος και περάσεις στην Πάτρα σε μία σχολή μπορείς να πάς στην Αθήνα λόγω πολυτεκνείας.....Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top