ΑΟΔΕ ΕΠΑΛ: χρειάζεται φροντιστήριο;

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά... Η ερώτηση μου είναι αυτή και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει εάν χρειάζεται φροντιστήριο 100%. Η αλήθεια είναι πως έχω ξεκινήσει απτο καλοκαίρι και αοθ και αοδε αλλά βλέπω πως το αοδε είναι καθαρά θεωρία και κάτι ασκήσεις γελοίες. Ποια η γνώμη σας; Να συνεχίσω ή με παίρνει και να σταματήσω;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Κάτσε γιατί τώρα έπαθα φλασια. Υπάρχει ακόμα το μάθημα ΑΟΔΕ; Αυτό δεν καταργήθηκε με τον ανασχηματισμό του ΣΎΡΙΖΑ το 2015-2016;

Αν μπορείς να τηρείς τακτικό και πειθαρχημένο διάβασμα ναι μπορείς και είναι καλό να σταματήσεις για να υπάρχει αποσυμφόρηση από ένα μάθημα στο φροντιστήριο. Είναι σημαντικό όμως να τηρήσεις πειθαρχία ως προς το τακτικό διάβασμα του μαθήματος και να μην ξεφύγεις.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κάτσε γιατί τώρα έπαθα φλασια. Υπάρχει ακόμα το μάθημα ΑΟΔΕ; Αυτό δεν καταργήθηκε με τον ανασχηματισμό του ΣΎΡΙΖΑ το 2015-2016;

Αν μπορείς να τηρείς τακτικό και πειθαρχημένο διάβασμα ναι μπορείς και είναι καλό να σταματήσεις για να υπάρχει αποσυμφόρηση από ένα μάθημα στο φροντιστήριο. Είναι σημαντικό όμως να τηρήσεις πειθαρχία ως προς το τακτικό διάβασμα του μαθήματος και να μην ξεφύγεις.
Ναι ναι υπάρχει αλλά νομίζω μόνο σε εμας στο επαλ δίνουνε αοθ,αοδε μαθηματικά και έκθεση! Ναι η αλήθεια είναι πως ο λόγος που θέλω να σταματήσω είναι οικονομικός γιατί θέλω να σταματήσω τα μαθηματικά που κάνω φροντιστήριο για να κάνω ιδιαίτερα και βγαίνουν αρκετά και έλεγα αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω μόνη μου στο συγκεκριμένο 😊
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ναι ναι υπάρχει αλλά νομίζω μόνο σε εμας στο επαλ δίνουνε αοθ,αοδε μαθηματικά και έκθεση! Ναι η αλήθεια είναι πως ο λόγος που θέλω να σταματήσω είναι οικονομικός γιατί θέλω να σταματήσω τα μαθηματικά που κάνω φροντιστήριο για να κάνω ιδιαίτερα και βγαίνουν αρκετά και έλεγα αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω μόνη μου στο συγκεκριμένο 😊

Μπορείς αφού είναι μόνο θεωρία.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά... Η ερώτηση μου είναι αυτή και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει εάν χρειάζεται φροντιστήριο 100%. Η αλήθεια είναι πως έχω ξεκινήσει απτο καλοκαίρι και αοθ και αοδε αλλά βλέπω πως το αοδε είναι καθαρά θεωρία και κάτι ασκήσεις γελοίες. Ποια η γνώμη σας; Να συνεχίσω ή με παίρνει και να σταματήσω;

Ειναι καλο που εχεις την αισθηση οτι ειναι ευκολο μαθημα αλλα θα σου ελεγα να δεις και τα στατιστικα των πανελληνιων.

μεσοσταθμικα

Αλγεβρα 0-5 = 52%
5-10=16%
κατω απο βαση =68%

Αοδε 0-5 = 44%
5-10= 29%
κατω απο βαση = 73%

Και αριστα 17-20= 2%

Φαινεται οτι η αοδε δεν ειναι τοσο απλη οσο φαινετε , οποτε δενειναι φρονιμο να αφησεις το φροντιστηριο. Δυστηχως για το οικονομικο δεν εχω λυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ειναι καλο που εχεις την αισθηση οτι ειναι ευκολο μαθημα αλλα θα σου ελεγα να δεις και τα στατιστικα των πανελληνιων.

μεσοσταθμικα

Αλγεβρα 0-5 = 52%
5-10=16%
κατω απο βαση =68%

Αοδε 0-5 = 44%
5-10= 29%
κατω απο βαση = 73%

Και αριστα 17-20= 2%

Φαινεται οτι η αοδε δεν ειναι τοσο απλη οσο φαινετε , οποτε δενειναι φρονιμο να αφησεις το φροντιστηριο. Δυστηχως για το οικονομικο δεν εχω λυση.
το αοδε ειναι καθαρη παπαγαλια ουτε ασκησεις δεν εχει , αυτα τα ποσοστα υπαρχουν διοτι δεν διαβασαν καποιοι αν η δομη στα επαλ ειναι οπως ηταν στα γελ..( για τα θεματα μιλαω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Από όσο θυμάμαι το ΑΟΔΕ του ΓΕΛ ήταν απλό,του επαλ θα είναι πολύ πιο εύκολο. Γενικά,πιστεύω όμως,είναι σχετικά το ίδιο.
Το ΑΟΔΕ γενικά είναι ένα μάθημα που με απλό διάβασμα άνετα γράφεις 20. Εγώ την μόνη φορά που είχα δώσει πανελλαδικές (πριν 6 χρόνια) είχα γράψει 20 σε αυτό και βιολογία γενικής 18,είναι και μικρό βιβλίο.
Καλό είναι να κάνεις φροντιστήριο σε κάποιο πιο δύσκολο μάθημα (πχ. μαθηματικά),το ΑΟΔΕ μόνο θεωρία είναι.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Από όσο θυμάμαι το ΑΟΔΕ του ΓΕΛ ήταν απλό,του επαλ θα είναι πολύ πιο εύκολο. Γενικά,πιστεύω όμως,είναι σχετικά το ίδιο.
Το ΑΟΔΕ γενικά είναι ένα μάθημα που με απλό διάβασμα άνετα γράφεις 20. Εγώ την μόνη φορά που είχα δώσει πανελλαδικές (πριν 6 χρόνια) είχα γράψει 20 σε αυτό και βιολογία γενικής 18,είναι και μικρό βιβλίο.
Καλό είναι να κάνεις φροντιστήριο σε κάποιο πιο δύσκολο μάθημα (πχ. μαθηματικά),το ΑΟΔΕ μόνο θεωρία είναι.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου😊 κάνω σε όλα τα μαθήματα φροντιστήριο απτό καλοκαίρι,απλά επειδή δεν είμαι ευχαριστημένη απτά μαθηματικά θα κάνω ιδιαίτερα και σκεφτόμουν απλά αν θα μπορούσα να σταματήσω το συγκεκριμένο μάθημα
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου😊 κάνω σε όλα τα μαθήματα φροντιστήριο απτό καλοκαίρι,απλά επειδή δεν είμαι ευχαριστημένη απτά μαθηματικά θα κάνω ιδιαίτερα και σκεφτόμουν απλά αν θα μπορούσα να σταματήσω το συγκεκριμένο μάθημα
Ναι,δώσε πιο πολύ έμφαση στα μαθηματικά και,για να κάνεις ιδιαίτερα,φαντάζομαι έχεις υψηλούς στόχους οπότε καλό είναι να δώσεις έμφαση σε αυτά που σε δυσκολεύουν πιο πολύ.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δώσεις έμφαση στο ΑΟΔΕ. Ναι μεν θέλει διάβασμα/μελέτη,αλλά προσπάθησε να κάνεις και τεστ μόνος στο σπίτι. Δώσε και πολύ έμφαση στα σωστά/λάθος γιατί είναι πολύ tricky και σου κόβουν εύκολα βαθμούς. Ρωτά και τον καθηγητή σου για απορίες ή τεστ αν μπορεί να σου δώσει,μην ντρέπεσαι και καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Γιώργος - Κόρινθος

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος - Κόρινθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΑΟΔΕ κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται φροντιστήριο, χίλιες φορές ΑΟΘ, μαθηματικά και εκθεση(;). Πράγματι οι ασκήσεις είναι γελοίες και σχεδόν όλο το βιβλίο είναι θεωρία.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Κάτσε γιατί τώρα έπαθα φλασια. Υπάρχει ακόμα το μάθημα ΑΟΔΕ; Αυτό δεν καταργήθηκε με τον ανασχηματισμό του ΣΎΡΙΖΑ το 2015-2016;

Αν μπορείς να τηρείς τακτικό και πειθαρχημένο διάβασμα ναι μπορείς και είναι καλό να σταματήσεις για να υπάρχει αποσυμφόρηση από ένα μάθημα στο φροντιστήριο. Είναι σημαντικό όμως να τηρήσεις πειθαρχία ως προς το τακτικό διάβασμα του μαθήματος και να μην ξεφύγεις.
Στο σχολείο μου δυο κοπέλες έγραψαν 19 και 20 στα δύο μαθήματα ειδικότητας χωρίς καθόλου φροντιστήριο 😀
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Τελικά βλέπω εσείς των οικονομικών πέρα από τα μαθηματικά καλοπερνάτε :kitty:
Είχα κάποιους συμμαθητές στο φροντιστήριο, στο μάθημα της έκθεσης που ήταν στη κατεύθυνση των οικονομικών. Δεν διάβαζαν αρκετά και πολλές φορές δεν έφερναν ασκήσεις όμως κατάφεραν και έγραψαν 17+. Μου είπαν ότι σε σύγκριση με την θετική η κατεύθυνση τους είναι αρκετά εύκολη, αναρωτιέμαι αν ισχύει
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Στο σχολείο μου δυο κοπέλες έγραψαν 19 και 20 στα δύο μαθήματα ειδικότητας χωρίς καθόλου φροντιστήριο 😀

Εδω υπάρχουν άτομα που περνάνε Ιατρική χωρίς φροντιστήρια. Είναι καθαρά θέμα της αυτοπειθαρχίας και της δεκτικοτητας ενός μαθητή σε συνδυασμό με την αφοσίωση και την μεταδοτικότητα του καθηγητή. Εγώ προσωπικά ειλικρινά ήθελα να σταματήσω το φροντιστήριο μετά από ένα σημείο. Με βοηθούσε και με κάλυπτε απόλυτα το σχολείο ( αλλά οι κλασικές ανασφάλειες των Ελλήνων γονιών ).
 
Top