ΑΕΙ Νηπιαγωγών vs IEK Νηπιαγωγών

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχω σπουδάσει Γεωπόνος, μια σχολή εντελώς άκυρη για εμένα την οποία έβγαλα με την λογική ότι "κάτι πρέπει να σπουδάσω".

Πλέον είμαι 24, τελείωσα από στρατό, κι εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά να σπουδάσω στους Νηπιαγωγούς. Είναι κάτι που μ' αρέσει και το σκεφτόμουν αρκετό καιρό. Ωστόσο, δεν έχω ιδέα από που να το πιάσω.

Η μία λύση είναι οι κατατακτήριες. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν και δεν ξέρω καν αν με το πτυχίο από το Γεωπονικό μπορώ να αιτηθώ και να συμμετέχω. Είδα πως οι βάσεις είναι χαμηλές. Δεν κρύβω πως με αγχώνουν και τα χρόνια. Αν μπω στα 25 θα τελειώσω 29-30 χρονών και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να δουλέψω, με την λογική ότι ένας 30άρης με 5 χρόνια ήδη στο αντικείμενο θα επιλεχθεί πρώτος.

Η άλλη λύση είναι το ΙΕΚ. Έχω φίλες που τελείωσαν αντίστοιχα τμήματα Νηπιαγωγών από ΙΕΚ, Κρατικά και Ιδιωτικά, και βρήκαν ανταπόκριση στην αγορά και δουλεύουν κανονικά.

Ποια η γνώμη σας; Τι πιστεύετε;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μπορείς κανονικά με το πτυχίο Γεωπόνου να δώσεις κατατακτήριες.
Για τα άλλα δεν γνωρίζω...
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ΙΕΚ Νηπιαγωγών είναι Βρεφοκόμων που είναι οι ηλικές 0-4.
Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες και να περάσεις ή να δώσεις Πανελλήνιες άλλο όμως οι Βρεφοκόμοι και άλλο οι Νηπιαγωγοί. Επίσης, από το ΙΕΚ βγαίνεις βοηθός βρεφοκόμου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Έχω σπουδάσει Γεωπόνος, μια σχολή εντελώς άκυρη για εμένα την οποία έβγαλα με την λογική ότι "κάτι πρέπει να σπουδάσω".

Πλέον είμαι 24, τελείωσα από στρατό, κι εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι σοβαρά να σπουδάσω στους Νηπιαγωγούς. Είναι κάτι που μ' αρέσει και το σκεφτόμουν αρκετό καιρό. Ωστόσο, δεν έχω ιδέα από που να το πιάσω.

Η μία λύση είναι οι κατατακτήριες. Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν και δεν ξέρω καν αν με το πτυχίο από το Γεωπονικό μπορώ να αιτηθώ και να συμμετέχω. Είδα πως οι βάσεις είναι χαμηλές. Δεν κρύβω πως με αγχώνουν και τα χρόνια. Αν μπω στα 25 θα τελειώσω 29-30 χρονών και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να δουλέψω, με την λογική ότι ένας 30άρης με 5 χρόνια ήδη στο αντικείμενο θα επιλεχθεί πρώτος.

Η άλλη λύση είναι το ΙΕΚ. Έχω φίλες που τελείωσαν αντίστοιχα τμήματα Νηπιαγωγών από ΙΕΚ, Κρατικά και Ιδιωτικά, και βρήκαν ανταπόκριση στην αγορά και δουλεύουν κανονικά.

Ποια η γνώμη σας; Τι πιστεύετε;

Εχω ακούσει τα χείριστα για τον ιδιωτικό τομέα όσον αφορά τα νηπιαγωγεία.
Επίσης, όσο και αν η κοινωνία είναι ζωντανός οργανισμός και στο χέρι μας να την αλλάξουμε, δεν μπορώ να σου κρύψω - επειδη σε ενδιαφέρει η αποκατάσταση-ότι προτιμούνται γυναίκες.
Δυστυχως τα στερετυπα καλά κρατουν και πέρα από την κρατούσα οικονομικη κατάσταση το φύλο θα είναι ακομα ένας ανασταλτικός παράγοντας για την εύρεση εργασίας.

Δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το δημοτικής;

θαρρω θα έχεις πιο ευκολη αποκατάσταση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top