Όριο στο B1 και Β2 γαλλικων;

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλημερα, θα θελα να ρωτησω οσους εδωσαν το Γεναρη πτυχιο Β1 ή Β2 γαλλικων (αυτο του Γαλλικου Ινστιτουτου, οχι το Κρατικο Πιστοποιητικο). Αμα κοπω στα προφορικα και ακουστικο, παιζει να το περασω με αριστα στα αλλα δυο μερη (εκθεση και κατανοηση κειμενου)? Ευχαριστω πολυ! Πρεπει να παρω το πτυχιο αλλα δυστυχως εχω τεραστια αδυναμια στο ακουστικο κ κατ επεκταση και στο προφορικο αφου δεν καταλαβαινω ευκολα τη γλωσσα λογω προφορας (ιδιο θεμα ειχα και στα ισπανικα αλλα περασα το Β2 με οριακο στα προφορικα ως εκ θαυματος και επισης και στα γερμανικα στο C1 περασα το πτυχιο επειδη μου εβαλαν στο προφορικο ενα μοριο παραπανω ενω αν ηταν ενα λιγοτερο θα κοβομουν σε ολο το πτυχιο. Στα γαλλικα ομως δεν παιζει το οριακο αφου δεν καταλαβαινω ουτε μιση προταση).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Για να κοπεις απο μια ενότητα πρεπει να εχεις στην συγκεκριμένη ενοτητα κάτω απο 5 στα 25.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ας πούμε οτι εχεις 2 εξαρια στο ακουστικό και στο προφορικό. Σύνολο 12 στα πενήντα. Στις αλλες δυο ενότητες πρεπει να εχεις συνολικά 38 στα πενήντα για να περάσεις με 50 στα 100. Δηλαδή τη βαση.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ας πούμε οτι εχεις 2 εξαρια στο ακουστικό και στο προφορικό. Σύνολο 12 στα πενήντα. Στις αλλες δυο ενότητες πρεπει να εχεις συνολικά 38 στα πενήντα για να περάσεις με 50 στα 100. Δηλαδή τη βαση.
Oκ καταλαβα, αρα οχι λιγοτερο απο 5 σε καθε ενοτητα και σε καθε περιπτωση 50 τουλαχιστον συνολικα! Σ ευχαριστω πολυ!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ετσι ακριβώς. Xάρηκα που σε βοήθησα. Ο,τι θες ρώτησέ με.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Αληθεια τοσο χαμηλα? Και στο Β1 και β2? Καλα οχι οτι ειναι κ σιγουρο οτι θα παρω 5/25
Εάν έχεις ανησυχία ότι δεν θα πιάσεις ούτε 5/25, μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς σοβαρά κατά πόσο έχεις επαφή με τη γλώσσα; Σκοπός σου είναι να μάθεις τη γλώσσα για να επικοινωνείς με γαλλόφωνους και στο εργασιακό σου περιβάλλον ή να κάνεις συλλογή από πιστοποιητικά;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εάν έχεις ανησυχία ότι δεν θα πιάσεις ούτε 5/25, μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς σοβαρά κατά πόσο έχεις επαφή με τη γλώσσα; Σκοπός σου είναι να μάθεις τη γλώσσα για να μπορείς να τη χρησιμοποιείς επαγγελματικά ή να κάνεις συλλογή από πιστοποιητικά;
Δεν ηξερα για το 5/25. Ειναι τυπικη απαιτηση απο την εργασια μου να εχω Β2 τουλαχιστον σε περιπτωση που χρειαστει, δε χρειαζεται ομως σχεδον ποτε στη συγκεκριμενη δουλεια. Και αμα χρειαστει θα ναι σε γραπτο κειμενο, που παντα παιρνω αριστα σε ολα τα πτυχια, στο ακουστικο προφορικο εχω θεμα μονο. Οποτε οχι, δεν κανω συλλογη απο πτυχια :) και προσωπικα απεχθανομαι τα γαλλικα για να θελω να τα μαθω και καλα μαλιστα.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Δεν ηξερα για το 5/25. Ειναι τυπικη απαιτηση απο την εργασια μου να εχω Β2 τουλαχιστον σε περιπτωση που χρειαστει, δε χρειαζεται ομως σχεδον ποτε στη συγκεκριμενη δουλεια. Και αμα χρειαστει θα ναι σε γραπτο κειμενο, που παντα παιρνω αριστα σε ολα τα πτυχια, στο ακουστικο προφορικο εχω θεμα μονο. Οποτε οχι, δεν κανω συλλογη απο πτυχια :) και προσωπικα απεχθανομαι τα γαλλικα για να θελω να τα μαθω και καλα μαλιστα.
Η βάση για το πιστοποιητικό είναι χαμηλή (50/100) και θα σου φανεί εύκολο, ειδικά σε σύγκριση με τα γερμανόφωνα. Το ακουστικό του Delf B2 είναι απαιτητικό. Στα προφορικά εάν μάθεις τη δομή της παρουσίασης μπορείς να πετύχεις ακόμα και καλό βαθμό χωρίς μεγάλη προσπάθεια.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Η βάση για το πιστοποιητικό είναι χαμηλή (50/100) και θα σου φανεί εύκολο, ειδικά σε σύγκριση με τα γερμανόφωνα. Το ακουστικό του Delf B2 είναι απαιτητικό. Στα προφορικά εάν μάθεις τη δομή της παρουσίασης μπορείς να πετύχεις ακόμα και καλό βαθμό χωρίς μεγάλη προσπάθεια.
Ευχαριστω, ελπιζω να πιασω αυτο το 5 στο ακουστικο, στα προφορικα με διαβεβαιωσαν κ απο τη δουλεια οτι ειναι βατο. Στο ακουστικο ειμαι ακομη χειροτερη απο ο,τι στο προφορικο. Τι να πω ελπιζω να μην πατωσω! Να σαι καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Nα ρωτησω, στο Σ1 των γαλλικων ισχυουν τα αυτα ή ανεβαινει πολυ το οριο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σε ολα ισχυει το ιδιο. Και στο C2.
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ευχαριστω, ελπιζω να πιασω αυτο το 5 στο ακουστικο, στα προφορικα με διαβεβαιωσαν κ απο τη δουλεια οτι ειναι βατο. Στο ακουστικο ειμαι ακομη χειροτερη απο ο,τι στο προφορικο. Τι να πω ελπιζω να μην πατωσω! Να σαι καλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Nα ρωτησω, στο Σ1 των γαλλικων ισχυουν τα αυτα ή ανεβαινει πολυ το οριο?
Αν κάποιος δε μπορεί να επικοινωνήσει καθόλου δε νομίζω να του πουν 'βάλε 5/25 μόνο και μόνο επειδή ήρθε', ή επειδή 'έγραψε το όνομά του'. Δε το λέω για σένα. Γενικά μιλάω. Πάντως πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να πάρεις κάτω από 5/25 στα προφορικά που υπάρχει τόση αμεσότητα με τον εξεταστή (έδωσα το 2015 για Β2:))
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top