Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ!Θα σε ξαναρωτησω συντομα!
thank-you-from-christian-vision-alliance.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Δεν θέλουν απέξω να αποστηθίζουμε? Δηλαδή ?
Στο ακαδημαϊκό επίπεδο οι ερωτήσεις απαιτούν πιο σύνθετη και κριτική σκέψη. Ο καθηγητής δεν θέλει να δει πόσο καλός παπαγάλος είσαι. Οι σημειώσεις από μόνες τους προάγουν τη κριτική σκέψη καθώς σημειώνεις αυτά που κρίνεις σημαντικά από την αγόρευσιν του καθηγητού. Δεν κάθεσαι να σημειώσεις μέχρι και τη κάθε τελεία.
Μη σε αγχώνει το αν δεν συγκρατήσεις κάτι, ανθρώπινο είναι και συμβαίνει σε κάθε διάλεξη σε όλους. Αν χάσεις μάθημα παίρνεις τις σημειώσεις από συμφοιτητή.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Eγώ αντίθετα είμαι καλό παπαγάλος !!! Φοβάμαι μήπως αυτά πού θεωρώ εγώ σημαντικά δεν είναι για τον καθηγητή. και αφού παίρνω σημειώσεις από τον συμφοιτητή με την σειρά τους και αυτός δεν ξέρω αν έχεις γράψει αυτά πού θεωρεί ο καθηγητής και πάει αλυσίδα....
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Eγώ αντίθετα είμαι καλό παπαγάλος !!! Φοβάμαι μήπως αυτά πού θεωρώ εγώ σημαντικά δεν είναι για τον καθηγητή. και αφού παίρνω σημειώσεις από τον συμφοιτητή με την σειρά τους και αυτός δεν ξέρω αν έχεις γράψει αυτά πού θεωρεί ο καθηγητής και πάει αλυσίδα....
Καλά μην αγχώνεσαι για αυτά, δεν είναι και επιστήμη. Θα το καταλάβεις εκείνη την ώρα πως λειτουργεί. Λες και εμείς οι παλιότερες σειρές ξέραμε τι παίζει με σημειώσεις και σε όλους φαινόταν δύσκολο πριν αρχίσουμε. Πίστεψέ με, περισσότερο θα σε αγχώσει το πως θα βγουν τα μαθήματα που κρατάνε 2.5-3 ώρες και μετά από ένα σημείο είναι απίστευτα κουραστικό παρά το αν θα κρατάς καλές σημειώσεις. :P
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εντάξει, συγνώμη αν σε κούρασα απλά έχω πολλές απορίες. Αύριο πάλι. Καλό βράδυ
Και ευχαριστώ όλους σας!!!
unnamed.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Εντάξει, συγνώμη αν σε κούρασα απλά έχω πολλές απορίες. Αύριο πάλι. Καλό βράδυ
Και ευχαριστώ όλους σας!!!
View attachment 85169
Αν κουραζόμουν δεν θα απαντούσα, δεν με υποχρεώνει κανένας να απαντάω. Ρώτα όσο θες. Άλλωστε όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο και θυμόμαστε. Εγώ δεν είχα και κανέναν να με κατατοπίσει. Πήγα εντελώς στα τυφλά.
 

katerinavld

Νεοφερμένος

Η katerinavld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γενικά για τα μαθήματα στα Πανεπιστήμια και όχι μόνο για τη Φιλοσοφική.
Πόσες ώρες την ημέρα σύνολο, θα έχει ένας φοιτητής μάθημα;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Γενικά για τα μαθήματα στα Πανεπιστήμια και όχι μόνο για τη Φιλοσοφική.
Πόσες ώρες την ημέρα σύνολο, θα έχει ένας φοιτητής μάθημα;
Εξαρτάται. Δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός σε καμία σχολή. Συνήθως όμως στις σχολές που δεν επιλέγεις εσύ ποια μαθήματα θα πάρεις στο κάθε εξάμηνο και σε κάνει απευθείας εγγραφή η γραμματεία έχουν προνοήσει να μην είναι πολλά μαζί και να είναι 1 την ημέρα ( άντε το πολύ δύο ) οπότε πες χονδρικά 3 ώρες το λιγότερο, 6 το ανώτερο. Αν εσύ επιλέγεις τα μαθήματα τότε εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα πόσα θα έχεις μπορεί να μην έχεις και κανένα μπορεί να έχεις και πολλά μαζί, κάθε μέρα αλλάζει, εσύ φτιάχνεις το πρόγραμμα σου. Εγώ σε ένα εξάμηνο είχε τύχει να μου μείνουν μόνο 5 μαθήματα υποχρεωτικά και δεν μπορούσα να πάρω παραπάνω όπως θα ήθελα γιατί στα προηγούμενα εξάμηνα είχα πάρει πολλά και μερικά εξ αυτών ήτο ίδια μέρα με αποτέλεσμα από όλη τη βδομάδα μόνο 2 μέρες να έχω μαθήματα. Ζωάρα εκείνο το εξάμηνο.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τα μαθήματα είναι μόνο πρωινά έτσι? Επίσης χρειάζεται να πας φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις στο πανεπιστήμιο?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Τα μαθήματα είναι μόνο πρωινά έτσι? Επίσης χρειάζεται να πας φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις στο πανεπιστήμιο?
Όχι. Τα μαθήματα αρχίζουν από τις 8:30 το πρωί και τελειώνουν 9 το απόγευμα.

Και σε παρακαλώ όχι. Είμαστε η μόνη χώρα που έχει φροντιστήριο για τα μαθήματα του πανεπιστήμιου. Δηλαδή κάπου έλεος.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Τα μαθήματα είναι μόνο πρωινά έτσι? Επίσης χρειάζεται να πας φροντιστήριο για να ανταπεξέλθεις στο πανεπιστήμιο?
Τα μαθήματα μπορεί να είναι και απογευματινά. Αν παρακολουθείς τα μαθήματα και έχεις ένα πρόγραμμα στο διάβασμα γιατί να χρειαστείς φροντιστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και για να μην αγχωθεις ότι θα έχεις 12 ώρες μάθημα την ημέρα λάβε υπόψη σου ότι το εξάμηνο θα έχεις, ανάλογα με τη σχολή, ας που με 7-8 μαθήματα. Κάθε μάθημα θα είναι μια φορά την εβδομάδα επί ένα τρίωρο. Το αν θα είναι πρωί η απόγευμα εξαρτάται από τον καθηγητή και το πρόγραμμα
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Συγνώμη δηλαδή δεν έχεις κάθε μέρα από Δευτέρα ως Παρασκευή σίγουρα από ένα μάθημα?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Συγνώμη δηλαδή δεν έχεις κάθε μέρα από Δευτέρα ως Παρασκευή σίγουρα από ένα μάθημα?
Όχι, δεν είναι σχολείο. Σε είπα διάβασε το πρόγραμμα σπουδών και δες αν τα μαθήματα τα δηλώνεις εσύ ή στα δηλώνει η γραμματεία. Αν γίνεται το δεύτερο τότε μάλλον θα έχεις κάθε μέρα μάθημα. Αν τα δηλώνεις εσύ τότε το πόσες και ποιες μέρες θα έχεις μάθημα εξαρτάται από εσένα. Επίσης υπάρχει η περίπτωση να τύχει να έχεις πρωί ένα μάθημα και απόγευμα ένα άλλο την ίδια μέρα.
 

Marinakiiiiiii

Νεοφερμένος

Η Marinakiiiiiii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Όχι. Τα μαθήματα αρχίζουν από τις 8:30 το πρωί και τελειώνουν 9 το απόγευμα.

Και σε παρακαλώ όχι. Είμαστε η μόνη χώρα που έχει φροντιστήριο για τα μαθήματα του πανεπιστήμιου. Δηλαδή κάπου έλεος.
Ξέρεις γιατί το έγραψα? Εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ. Πέρασα ευτυχως στην πρωτη μου επιλογή με πολύ πολύ ατομικό διάβασμα. Αλλά ξαφνικά βλέπω στη περιοχή μου κάτι φροντιστήρια πού γραφουν " Φοιτητές ήρθε η ώρα !!! Συγχαρητήριαα !!! Ελάτε στο φροντιστήριο μας για να ξαναπετύχετε τώρα πιά ως πτυχιούχος..." και τρελαίνομαι. Λέω απέφυγα ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ τα φροντιστήρια και με κυνηγάνε από πίσω ακόμα και στο Παννεπιστήμιο?
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,298 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί το έγραψα? Εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ. Πέρασα ευτυχως στην πρωτη μου επιλογή με πολύ πολύ ατομικό διάβασμα. Αλλά ξαφνικά βλέπω στη περιοχή μου κάτι φροντιστήρια πού γραφουν " Φοιτητές ήρθε η ώρα !!! Συγχαρητήριαα !!! Ελάτε στο φροντιστήριο μας για να ξαναπετύχετε τώρα πιά ως πτυσιούχος..." και τρελλαίνομαι. Λέω απέφυγα ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ τα φροντιστήρια και με κυνηγάνε από πίσω ακόμα και στο Παννεπιστήμιο?
και καλά έκανες και απέφυγε τα και άλλο. Αφού κατάφερες να τα αποφύγεις στο χάος των πανελληνίων και μάλιστα είχες απόλυτη επιτυχία τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα στη σχολή. Αυτή σου τη πειθαρχία κράτα την και συνέχισε. Τα φροντιστήρια είναι απλά παθογένειες του εκπαιδευτικού συστήματος που είναι ελαττωματικό από κάθε άποψη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top