Έχω χάλια ψυχολογία και δεν διαβάζω αρκετά

TKTKTK

Νεοφερμένος

Η TKTKTK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) κ τωρα κανω επαναληψεις και προσπαθω να βγαλω ολη την υλη.Ειμαι γενικα καλη μαθητρια,τα πιανω ευκολα κ οι καθηγητες μου κ στο σχολειο και στο φροντιστηριο πιστευουν θα τα καταφερω στις πανελληνιες.Απο την μια με κανουν να νιωθω καλυτερα αλλα απο την αλλη νιωθω σαν να μην καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια στο διαβασμα.Δηλαδη διαβαζω μεταξυ 2-6 ωρες την ημερα,καποιες φορες μεχρι 8-9 ωρες τα σαββατοκυριακα,αλλα νιωθω οτι δεν θα βγαλω την υλη εγκαιρως μονο που βγαινει μια χαρα.Νιωθω οτι ξεχναω οτι διαβασα μετα απο λιγο καιρο.Εχω πολυ αυτοπεποιθηση στον εαυτο μου οτι θα καταφερω να περασω στην σχολη που επιθυμω,αλλα απο την αλλη νιωθω πολλες ανασφαλειες πως θα τα ξεχασω ολα,ειδικα στην ιστορια,και θα τα παω χαλια.Ειναι σαν καταθλιψη,δεν μπορω να συγκεντρωθω πολυ καλα πλεον.Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον γινεται αισιοδοξη,αφου κ διαβαζω κ βρηκα τα περσινα κ τα προπερσινα θεματα σχετικα ευκολα σε ολα τα μαθηματα. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) κ τωρα κανω επαναληψεις και προσπαθω να βγαλω ολη την υλη.Ειμαι γενικα καλη μαθητρια,τα πιανω ευκολα κ οι καθηγητες μου κ στο σχολειο και στο φροντιστηριο πιστευουν θα τα καταφερω στις πανελληνιες.Απο την μια με κανουν να νιωθω καλυτερα αλλα απο την αλλη νιωθω σαν να μην καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια στο διαβασμα.Δηλαδη διαβαζω μεταξυ 2-6 ωρες την ημερα,καποιες φορες μεχρι 8-9 ωρες τα σαββατοκυριακα,αλλα νιωθω οτι δεν θα βγαλω την υλη εγκαιρως μονο που βγαινει μια χαρα.Νιωθω οτι ξεχναω οτι διαβασα μετα απο λιγο καιρο.Εχω πολυ αυτοπεποιθηση στον εαυτο μου οτι θα καταφερω να περασω στην σχολη που επιθυμω,αλλα απο την αλλη νιωθω πολλες ανασφαλειες πως θα τα ξεχασω ολα,ειδικα στην ιστορια,και θα τα παω χαλια.Ειναι σαν καταθλιψη,δεν μπορω να συγκεντρωθω πολυ καλα πλεον.Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον γινεται αισιοδοξη,αφου κ διαβαζω κ βρηκα τα περσινα κ τα προπερσινα θεματα σχετικα ευκολα σε ολα τα μαθηματα. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?
Αυτο ειναι μια φυσιολογικη αντιδραση ψιλομπερδεματος του μυαλου λογω των πανελληνιων και εμφανιζεται πιο πολυ στα κοριτσια.
Σου συνιστω ενεσεις ελπιδας και ταυτιση με την φυση.
1) Μαχαιρι τα σοσιαλ ..μιλας μονο με φωνη με δικα σου προσωπα και μονο αν σου λενε ελπιδοφορα πραγματα και οχι απαισιοδοξες προειδοποιησεις .
2) Περπατας στην φυση ( παρκο ) ή στην θαλασσα
3) Πας σε παιδικη χαρα να βλέπεις παιδακια να παιζουν
4) Πας στο σχολάσμα δημοτικου
5)Κοβεις μαχαιρι ταινιες με σκεψη, τρομου, δρασης κλπ..βλεπεις μονο κωμωδίες.
6) Πας στα μαγαζια να χαζεψεις και να παρεις εστω κατι μικρο που σου αρεσει
7) Πας κομμωτήριο , μανικιουρ, πεντικιουρ, καθαρισμο προσωπου.
8) Λες την σχεση σου να σε αποθεωνει
9) Αν παιζει κανεις σεξ.. εφοσον το εχεις ετοιμο ..οχι ,οχι να ψαχτεις στο ασχετο.
10) Κανεις ευχαριστα πραγματα
11) Κοιμασαι αρκετα.
12) Τρως φρουτα... πολλα φρουτα ....και πινεις πολυ τσαι λουιζας
13) Μυριζεις φυσικες μυρωδιες...δυοσμο , λεβαντα, λεμονανθο κλπ
14) Βαζεις βαζο με λουλουδια εκει που καθεσαι
15) Αν εισαι αθλητρια...τρεχεις ή παιζεις
Και θα ερθεις στα ισια σου.

Ε τωρα αν νιωθεις στιγμες τρομου ή να κοβεται η αναπνοη σου ..ή οταν βαζεις το κεφαλι στο μαξιλαρι αρχιζουν βασανιστικες σκεψεις, ζητας προσωρινη βοηθεια απο νευρολογο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1 , 2 , 3 , ... , 13 , 14
Ωραία όλα αυτά. Όμως, αν τα κάνει όλα αυτά, δεν θα της μένει χρόνος για μελέτη...

Book Read GIF
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά. Όμως, αν τα κάνει όλα αυτά, δεν θα της μένει χρόνος για μελέτη...

Book Read GIF
ε δεν θελει πολυ μελετη ...τα ξερει.. τα περσινα θεματα της φαινονται απλα.
τι να την κανεις την κατοστορτα την βενζινα αμα τα μπεκ ειναι βουλωμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fofo

Νεοφερμένος

Η fofo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) κ τωρα κανω επαναληψεις και προσπαθω να βγαλω ολη την υλη.Ειμαι γενικα καλη μαθητρια,τα πιανω ευκολα κ οι καθηγητες μου κ στο σχολειο και στο φροντιστηριο πιστευουν θα τα καταφερω στις πανελληνιες.Απο την μια με κανουν να νιωθω καλυτερα αλλα απο την αλλη νιωθω σαν να μην καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια στο διαβασμα.Δηλαδη διαβαζω μεταξυ 2-6 ωρες την ημερα,καποιες φορες μεχρι 8-9 ωρες τα σαββατοκυριακα,αλλα νιωθω οτι δεν θα βγαλω την υλη εγκαιρως μονο που βγαινει μια χαρα.Νιωθω οτι ξεχναω οτι διαβασα μετα απο λιγο καιρο.Εχω πολυ αυτοπεποιθηση στον εαυτο μου οτι θα καταφερω να περασω στην σχολη που επιθυμω,αλλα απο την αλλη νιωθω πολλες ανασφαλειες πως θα τα ξεχασω ολα,ειδικα στην ιστορια,και θα τα παω χαλια.Ειναι σαν καταθλιψη,δεν μπορω να συγκεντρωθω πολυ καλα πλεον.Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον γινεται αισιοδοξη,αφου κ διαβαζω κ βρηκα τα περσινα κ τα προπερσινα θεματα σχετικα ευκολα σε ολα τα μαθηματα. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?
Κάνε πράγματα που αγαπάς για να παίρνεις μια ανάσα από το διάβασμα. Τώρα αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο αλλά σίγουρα, όσο χαλαρωτικό και αν δείχνει επιφανειακά, μην κάθεσαι πολύ στα σοσιαλ (τικτοκ, ινστα κλπ). Λιώνει ο εγκέφαλος, πως να το πούμε τώρα αλλιώς..
Βγες για ένα πρωινό καφεδάκι με την παρέα σου, εφόσον έχεις, και αν όχι, μην κωλωσεις. Κάνε καφέ ή ο,τι σαρεσει και βγες έξω να πάρεις βιταμίνη D. Πίστεψε με, ο ήλιος κάνει θαύματα στην ανθρώπινη ψυχολογία, σε τονώνει.
Γυμνασου να εκτονωθείς, τραγούδα, χόρεψε...
Επιβράβευσε τον εαυτό σου, πήγαινε για ψώνια, πάρε ένα ρούχο που σου κάνει κλικ στο μάτι, κάποιο αξεσουαρ, ή κάτι που σκέφτεσαι να αγοράσεις καιρό.
Κόψε επαφές με όσους δεν σου προσφέρουν γαλήνη ή δεν στην εμπνέουν.. σημαντικό αυτό.
Άκου μουσική, ζωγράφισε, διάβασε κάποιο εξωσχολικό βιβλίο, γράψε ένα μυθιστόρημα ή ποίηση. Δεν υπάρχει πιο όμορφος τρόπος έκφρασης, και είναι αποτελεσματικός.
Και κάτι ακόμα, fake it till you make it, που λέμε. Είναι όλα θέμα ψυχολογίας, και είναι εύκολο να παίξεις με το μυαλό ενός ανθρώπου, άρα ξεκίνα να λες ενθαρρυντικά λόγια στον εαυτό σου και θα δεις βελτίωση.

Καλο κουράγιο, το χεις :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) κ τωρα κανω επαναληψεις και προσπαθω να βγαλω ολη την υλη.Ειμαι γενικα καλη μαθητρια,τα πιανω ευκολα κ οι καθηγητες μου κ στο σχολειο και στο φροντιστηριο πιστευουν θα τα καταφερω στις πανελληνιες.Απο την μια με κανουν να νιωθω καλυτερα αλλα απο την αλλη νιωθω σαν να μην καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια στο διαβασμα.Δηλαδη διαβαζω μεταξυ 2-6 ωρες την ημερα,καποιες φορες μεχρι 8-9 ωρες τα σαββατοκυριακα,αλλα νιωθω οτι δεν θα βγαλω την υλη εγκαιρως μονο που βγαινει μια χαρα.Νιωθω οτι ξεχναω οτι διαβασα μετα απο λιγο καιρο.Εχω πολυ αυτοπεποιθηση στον εαυτο μου οτι θα καταφερω να περασω στην σχολη που επιθυμω,αλλα απο την αλλη νιωθω πολλες ανασφαλειες πως θα τα ξεχασω ολα,ειδικα στην ιστορια,και θα τα παω χαλια.Ειναι σαν καταθλιψη,δεν μπορω να συγκεντρωθω πολυ καλα πλεον.Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον γινεται αισιοδοξη,αφου κ διαβαζω κ βρηκα τα περσινα κ τα προπερσινα θεματα σχετικα ευκολα σε ολα τα μαθηματα. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?
Ακόμα και να γίνει αυτό που λες...να τα ξεχάσεις δηλαδή...πάλι μετά απο λίγο θα σου έρθουν. Για την ακρίβεια πολύς κόσμος που έχει άγχος το πρώτο πράγμα που νιώθει μόλις παίρνει θέματα μπροστά του είναι οτι δεν ξέρει τίποτα και οτι δεν θυμάται τίποτα. Ωστόσο μέσα στα πρώτα 15-20 λεπτά που αρχίζουν και σκέφτονται, σιγά σιγά τους έρχονται όλα.

Εσύ αυτό που έχεις να κάνεις μόνο είναι να κάνεις τακτικές επαναλήψεις. Όλα τα άλλα θα γίνουν όπως πρέπει, όταν πρέπει, μην καις υπερβολικά το κεφάλι σου.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Τώρα που έχουμε ΣΚ είναι μια καλή ευκαιρία να βγεις λίγο έξω και να ξεσπάσεις. Εμένα με βοήθησε πολύ όταν έδινα πέρσι. Κάνε ένα διάλειμμα τώρα. Μην διαβάσεις 1-2 μέρες. Δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Αν διαβάσεις πάρτο λίγο πιο χαλαρά. Είναι κρίμα γιατί στο τέλος θα εξουθενωθείς.

Take a break
 

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της γ λυκειου (θεωρητικη κατευθυνση) κ τωρα κανω επαναληψεις και προσπαθω να βγαλω ολη την υλη.Ειμαι γενικα καλη μαθητρια,τα πιανω ευκολα κ οι καθηγητες μου κ στο σχολειο και στο φροντιστηριο πιστευουν θα τα καταφερω στις πανελληνιες.Απο την μια με κανουν να νιωθω καλυτερα αλλα απο την αλλη νιωθω σαν να μην καταβαλλω ιδιαιτερη προσπαθεια στο διαβασμα.Δηλαδη διαβαζω μεταξυ 2-6 ωρες την ημερα,καποιες φορες μεχρι 8-9 ωρες τα σαββατοκυριακα,αλλα νιωθω οτι δεν θα βγαλω την υλη εγκαιρως μονο που βγαινει μια χαρα.Νιωθω οτι ξεχναω οτι διαβασα μετα απο λιγο καιρο.Εχω πολυ αυτοπεποιθηση στον εαυτο μου οτι θα καταφερω να περασω στην σχολη που επιθυμω,αλλα απο την αλλη νιωθω πολλες ανασφαλειες πως θα τα ξεχασω ολα,ειδικα στην ιστορια,και θα τα παω χαλια.Ειναι σαν καταθλιψη,δεν μπορω να συγκεντρωθω πολυ καλα πλεον.Προσπαθω να ειμαι οσο το δυνατον γινεται αισιοδοξη,αφου κ διαβαζω κ βρηκα τα περσινα κ τα προπερσινα θεματα σχετικα ευκολα σε ολα τα μαθηματα. Μπορειτε να μου δωσετε καποιες συμβουλες?
Η συμβουλή από εμένα σαν μαθήτρια της γ λυκείου της θεωρητικής είναι να μην υπολογίζεις τις ώρες που διαβάζεις μπορεί για εσένα η μισή ώρα διάβασμα να είναι αποδοτική και να σου μένει το τι διαβαζεις,δεν χρειάζεται να βάζεις πρόγραμμα στο μυαλό σου εκεί που καταλαβαίνεις ότι το διάβασμα σου πάει χαμένο φύγε κάνε μια βόλτα άκου μουσική συζητά με τον άνθρωπο που σε βοηθά να ξεχαστείς διοργάνωσε ένα πρόγραμμα με πράγματα που θέλεις να κανεις το καλοκαίρι (όλοι μας θεωρώ αναζητάμε μέρος διακοπών με την παρέα) μην ζαλίζεις το μυαλό σου μόνο με το θέμα των πανελληνίων μην χαλάς την φετινή σου χρόνια με άγχος και στρες το οποίο μόνο κακο σου κάνει Καο στα αποτελέσματα των πανελληνίων και στην ψυχική σου υγεία(βασικός παράγοντας επιτυχίας πανελληνίων 😂)
 
Top