Έχω κρίσεις πανικού - υπάρχει κάποιος καλός Ψυχολόγος στην Αθήνα;

ΜαρίαΖΤ

Νεοφερμένος

Η ΜαρίαΖΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Ψάχνω να βρω έναν/μια ψυχολόγο στην Αθήνα,κατά προτίμηση κέντρο. Έχω πολύ άσχημες κρίσεις πανικού και αν ξέρετε κάποιο άτομο που σας έχει βοηθήσει σε αυτό τον τομέα..και αν είναι οικονομικές οι τιμές τους.
Ευχαριστώ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Ψάχνω να βρω έναν/μια ψυχολόγο στην Αθήνα,κατά προτίμηση κέντρο. Έχω πολύ άσχημες κρίσεις πανικού και αν ξέρετε κάποιο άτομο που σας έχει βοηθήσει σε αυτό τον τομέα..και αν είναι οικονομικές οι τιμές τους.
Ευχαριστώ
Καλημέρα Μαρία
Οι σοβαρές κρίσεις πανικού θέλουν καλή διάγνωση και θεραπεία.
Πρέπει να σε δει και ψυχίατρος (για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων των κρίσεων πανικου) και ψυχολόγος ώστε να σε καθοδηγήσει να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου, και να αποφύγεις μελλοντικές κρίσεις,καθώς και να δείτε τι ακριβώς φταίει.

Άρχισε με ψυχολόγο, να σε βοηθήσει από το κομμάτι του, και αν είναι απαραίτητο να κάνεις θεραπεία, τότε θα πας και σε ψυχίατρο.
Αν έχεις βαριά αγοραφοβία, κατάθλιψη, κρίσεις πανικού που σε κάνουν να εμφανίζεις βίαιη συμπεριφορά ή τάσεις αυτοκτονίας, σε παρακαλώ να πας ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ στον ψυχίατρο για θεραπεία.

Σου εύχομαι καλή ανάρρωση, και να θυμάσαι, μαζί με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο σου, θα πρέπει να βοηθησεις και εσύ τον εαυτό σου να το ξεπεράσει με την βοήθεια τους. ❤️

(Ονόματα ιατρών εδώ απαγορεύονται νμζ, μόνο με προσωπικό μήνυμα αν σου στείλει κάποιος)
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας!
Ψάχνω να βρω έναν/μια ψυχολόγο στην Αθήνα,κατά προτίμηση κέντρο. Έχω πολύ άσχημες κρίσεις πανικού και αν ξέρετε κάποιο άτομο που σας έχει βοηθήσει σε αυτό τον τομέα..και αν είναι οικονομικές οι τιμές τους.
Ευχαριστώ
Εγώ δεν θα σου πρότεινα ψυχίατρο, θα σου γράψει φάρμακα... Και λύση δεν θα βρεθεί! Όταν λες κρίσεις πανικού εννοείς ότι συνοδεύονται και από ταχυπαλμίες? Ξεκινά αρχικά με καρδιολόγο, κάνε και γαστροσκόπηση γιατί πολλές φορές οι ταχυπαλμίες προέρχονται από το στομάχι... Αν είναι θέμα άγχους τότε ο ψυχολόγος πιστεύω θα βοηθήσει
 

ΜαρίαΖΤ

Νεοφερμένος

Η ΜαρίαΖΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ δεν θα σου πρότεινα ψυχίατρο, θα σου γράψει φάρμακα... Και λύση δεν θα βρεθεί! Όταν λες κρίσεις πανικού εννοείς ότι συνοδεύονται και από ταχυπαλμίες? Ξεκινά αρχικά με καρδιολόγο, κάνε και γαστροσκόπηση γιατί πολλές φορές οι ταχυπαλμίες προέρχονται από το στομάχι... Αν είναι θέμα άγχους τότε ο ψυχολόγος πιστεύω θα βοηθήσει
Ταχυπαλμιες, τρέμουλο, εμετός, πόνος στο στήθος..όλα αυτά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα Μαρία
Οι σοβαρές κρίσεις πανικού θέλουν καλή διάγνωση και θεραπεία.
Πρέπει να σε δει και ψυχίατρος (για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων των κρίσεων πανικου) και ψυχολόγος ώστε να σε καθοδηγήσει να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου, και να αποφύγεις μελλοντικές κρίσεις,καθώς και να δείτε τι ακριβώς φταίει.

Άρχισε με ψυχολόγο, να σε βοηθήσει από το κομμάτι του, και αν είναι απαραίτητο να κάνεις θεραπεία, τότε θα πας και σε ψυχίατρο.
Αν έχεις βαριά αγοραφοβία, κατάθλιψη, κρίσεις πανικού που σε κάνουν να εμφανίζεις βίαιη συμπεριφορά ή τάσεις αυτοκτονίας, σε παρακαλώ να πας ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ στον ψυχίατρο για θεραπεία.

Σου εύχομαι καλή ανάρρωση, και να θυμάσαι, μαζί με τον ψυχολόγο/ψυχίατρο σου, θα πρέπει να βοηθησεις και εσύ τον εαυτό σου να το ξεπεράσει με την βοήθεια τους. ❤️

(Ονόματα ιατρών εδώ απαγορεύονται νμζ, μόνο με προσωπικό μήνυμα αν σου στείλει κάποιος)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, πολύ βοηθητικές οι συμβουλές σου 💗
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Οι κρισεις πανικου ειναι βασανιστικες και απανθρωπες και θελουν αμεση αμεση αντιμετωπιση με soft φαρμακα. Οποτε οπως λενε τα κοριτσια ο ψυχιατρος ή ο νευρολογος μπορει να το κανει αυτο.
Ε μετα οταν φυγουν τα συπτωματα και θα φυγουν πολυ συντομα , μετα θελει κουβεντα για το ξεριζωμα. Η κουβεντα αυτη ειναι θεμα του ψυχολογου ή του ψυχιατρου.
Κυριως φροντισε αρχικα να αποφυγεις τις συγκεκριμενες καταστασεις που τις δημιουργουν.

Ωραια πηγαινε στο γιατρο να σου γραψει την συνταγη να φυγουν τα συμπτωματα μες την εβδομαδα , δεν θελει πολα λεφτα και στο ΕΟΠΠΥ μπορεις και μετα με την ησυχία σου επιλεγεις τα επομενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το βαλω,αλλα υπαρχει η πολυ χρησιμη ιστοσελιδα doctoranytime,οπου μπορεις να βρεις γιατρους,και σε καποιες περιπτωσεις να συγκρινεις και τιμες.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Οι κρισεις πανικου ειναι βασανιστικες και απανθρωπες και θελουν αμεση αμεση αντιμετωπιση με soft φαρμακα. Οποτε οπως λενε τα κοριτσια ο ψυχιατρος ή ο νευρολογος μπορει να το κανει αυτο.
Ε μετα οταν φυγουν τα συπτωματα και θα φυγουν πολυ συντομα , μετα θελει κουβεντα για το ξεριζωμα. Η κουβεντα αυτη ειναι θεμα του ψυχολογου ή του ψυχιατρου.
Κυριως φροντισε αρχικα να αποφυγεις τις συγκεκριμενες καταστασεις που τις δημιουργουν.

Ωραια πηγαινε στο γιατρο να σου γραψει την συνταγη να φυγουν τα συμπτωματα μες την εβδομαδα , δεν θελει πολα λεφτα και στο ΕΟΠΠΥ μπορεις και μετα με την ησυχία σου επιλεγεις τα επομενα.

Ταχυπαλμιες, τρέμουλο, εμετός, πόνος στο στήθος..όλα αυτά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, πολύ βοηθητικές οι συμβουλές σου 💗
Αυτό ακριβώς που λέει και το παιδι.

Πρώτα θα χρειαστείς θεραπεία για να φύγει ο πόνος στο στήθος και οι εμετοι, και μετά για να αλλάξεις τρόπο ζωής κουβέντα με ψυχολόγο.

Θα σου έλεγα να σε δει και ένας καρδιολόγος και γαστρεντερολογος.
Επειδή και εγώ είχα σοβαρά θέματα με κρίσεις πανικού, χρειάστηκε να πάρω θεραπεία για το στομάχι γιατί το είχα καταστρέψει από το άγχος, πήγα και σε καρδιολόγο όλα οκ.

Το κακο με τις κρίσεις πανικού είναι ότι στην αρχή δεν θες να παραδεχτείς ότι είναι ψυχιατρικό το θέμα, και καταντας να χαλάς ένα κάρο χρήματα σε καρδιολογους.
Θεραπεία για το άγχος μου απαγόρεψε ο νευρολόγος μου λόγω πάθησής μου, για ψυχολόγο δεν υπήρχε οικονομική δυνατότητα, οπότε αναγκάστηκα να το περάσω μόνη μου.
Μου πήρε 5μηνες.

Αφού μενεις Αθήνα, και δεν αντέχεις πολλά οικονομικα, μπορείς να απευθυνθείς στο μιλαμου (δωρεάν) ή σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας στην Αττική, ή ακόμη και στον ψυχολόγο του πανεπιστημίου σου (αν είσαι φοιτήτρια), διότι όντως 40€ για 45 λεπτά είναι πάρα πολλά για ένα νέο άτομο, δεδομένου ότι θα χρειαστείς σίγουρα πάνω από 10 συνεδρίες με τον ψυχολόγο.

Σου εύχομαι καλή ανάρρωση, και αν θες να μιλήσεις σε κάποιον, στειλε μας εδώ❤️
 

skyway

Νεοφερμένος

Ο skyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το βαλω,αλλα υπαρχει η πολυ χρησιμη ιστοσελιδα doctoranytime,οπου μπορεις να βρεις γιατρους,και σε καποιες περιπτωσεις να συγκρινεις και τιμες.
Σπάνια θα βρεις καλό γιατρό εκεί, και ο γιατρός σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το Α και το Ω, καλό είναι να βρεις γιατρό ρωτώντας γνωστούς που έμειναν ικανοποιημένοι. (σε αυτό το site κατα κανόνα είναι γιατροί που δεν πατάει ο κόσμος).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top