4ο Πεδίο Έχουν καλές προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης οι σχολές του 4ου πεδίου;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Nίκο, επειδή εμένα θέλω η ζωή μου να είναι ένα ΧΑΟΣ, αυτά τα σηκώνω. Τα σηκώνει το στομάχι μου. Βάζω τα γέλια, ζω στη τσίτα. Έτσι είμαι σαν άνθρωπος. Δεν μπορώ τα πειθαρχημένα πράγματα, ούτε τη σοβαρότητα. Είμαι "λαικός" με το κόσμο. Θα πω και τις μακακιες μου, θα γελασω, θα πειραξω, θα κοροιδεψω. Είναι η καθημερινοτητα μου αυτα στη δουλειά. Ο καθένας ας διαμορφώσει το μέλλον του, σύμφωνα με τη προσωπικοτητά του

Ε, τότε φίλε μου μη λες σε άλλα posts ότι σου τη δίνει η Ελλάδα. Aυτό λέγεται σύνδρομο ιδρύματος. Μου θυμίζει στρατιώτες όπου στην έξοδο συζητάνε τι τους δίνει στο στρατόπεδο ενώ όσο είναι θαλαμιζόμενοι λένε αχ και βαχ να πάρουν μια έξοδο από το στρατόπεδο για να δουν τον κόσμο.

Ένα αγαπημένο μου τραγούδι του Μαζωνάκη, τα λέει όλα:

Η ζωή μου βήμα πίσω και μπροστά
Πρώτα είναι το θύμα ο φονιάς μετά...
Η ζωή μου πέτρα σε βαθύ γκρεμό
Και όμως λέει η ψεύτρα πως θα σηκωθώ...

Δεν ξέρει ο άνθρωπος τι δεν τον περιμένει και ονειροπολεί
Στήνει παγίδες μοναχός και μέσα μπαίνει για μια ελπίδα ζει.
Στήνει παγίδες μοναχός και μέσα μπαίνει για μια ελπίδα ζει
Δεν ξέρει ο άνθρωπος τι δεν τον περιμένει και όνειρο πολύ.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε, τότε φίλε μου μη λες σε άλλα posts ότι σου τη δίνει η Ελλάδα. Aυτό λέγεται σύνδρομο ιδρύματος. Μου θυμίζει στρατιώτες όπου στην έξοδο συζητάνε τι τους δίνει στο στρατόπεδο ενώ όσο είναι θαλαμιζόμενοι λένε αχ και βαχ να πάρουν μια έξοδο από το στρατόπεδο για να δουν τον κόσμο.

Ένα αγαπημένο μου τραγούδι του Μαζωνάκη, τα λέει όλα:

Η ζωή μου βήμα πίσω και μπροστά
Πρώτα είναι το θύμα ο φονιάς μετά...
Η ζωή μου πέτρα σε βαθύ γκρεμό
Και όμως λέει η ψεύτρα πως θα σηκωθώ...

Δεν ξέρει ο άνθρωπος τι δεν τον περιμένει και ονειροπολεί
Στήνει παγίδες μοναχός και μέσα μπαίνει για μια ελπίδα ζει.
Στήνει παγίδες μοναχός και μέσα μπαίνει για μια ελπίδα ζει
Δεν ξέρει ο άνθρωπος τι δεν τον περιμένει και όνειρο πολύ.

To ότι μου τι δίνει η Ελλάδα, δεν έχει σχέση με το αν είμαι χάος μέσα μου. Τι δουλεια εχει το ενα με το άλλο. Απλά πιστεύω ότι όταν κάποιος πάει στο Εξωτερικό, Ειδικά ο Έλληνας, με το που πατάει το πόδι του αλλάζει νοοτροπία. ΤΟ έζησα και στη Γερμανία όταν πήγα ταξίδι, και στην Αγγλία και στη Γαλλία. Δεν ξέρω αν το κάνει το κλιμα, ή ο νους επειδή πηγαίνει σε "ξένο έδαφος" αλλά κατευθείαν μέσα μου, έγινε πειθαρχημένος, με πιο καθαρό μυαλό. Εδώ η χώρα που ζούμε είναι ΜΠανανία. Ε μέσα στο χάος , λογικό να γίνεσαι και εσύ χάος. Αυτά εμένα που με νευρίαζουν στην Ελλάδα δεν έχουν να κάνουν με τη προσωπικοτητά του και τη νοοτροπία μου. Ασφαλώς και νευρίαζω με κάποια πράγματα, αλλά μέχρι να δω τι θα κάνω και ΑΝ θα μου βγουν αυτά που θέλω, δεν παύω να είμαι ο εαυτός μου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα είχε ενδιαφέρον αν οι απόφοιτοι Οικονομικών Τμημάτων "άλλαζαν" την νοοτροπία του δημοσίου στα πρότυπα δυτικών χωρών:
  • γραφεία με χωρίσματα
  • υποχρεωτική χρήση ραντεβού για να την είσοδο στην δημόσια υπηρεσία
  • πορτιέρης και αστυνομικός φρουρός στην είσοδο για επιβεβαίωση ραντεβού
  • τύπος management με Ανάλυση SWOT
Αυτά που αναφέρω είναι μερικές ιδέες για να "μπει" ο Έλληνας σε μια πειθαρχημένη γραμμή με μαζική επιβολή εισπρακτικών προστίμων σε όσους θέλουν να νομίζουν ότι ζουν σε ένα χάος. Ιδέες υπάρχουν απλά το πολιτικό κόστος είναι πιο βαρύ. Άντε να πας να κάνεις ένα σεμινάριο σε κάποιον ΟΤΑ για Ανάλυση SWOT και οι δημοτικοί κοτζαμπάσηδες θα κοιτάζουν λες και είναι κινέζικη γραφή. Ο μισθός να είναι καλά. Οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι Mike. Αν τους αφήσεις σε ένα χάος, δεν θα έχουν διαφορά συμπεριφοράς από ότι σε μια ζούγκλα. Απλά σε ξένες χώρες, η διοίκηση πήρε μέτρα νωρίς και έκοψε το βήχα.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα είχε ενδιαφέρον αν οι απόφοιτοι Οικονομικών Τμημάτων "άλλαζαν" την νοοτροπία του δημοσίου στα πρότυπα δυτικών χωρών:
  • γραφεία με χωρίσματα
  • υποχρεωτική χρήση ραντεβού για να την είσοδο στην δημόσια υπηρεσία
  • πορτιέρης και αστυνομικός φρουρός στην είσοδο για επιβεβαίωση ραντεβού
  • τύπος management με Ανάλυση SWOT
Αυτά που αναφέρω είναι μερικές ιδέες για να "μπει" ο Έλληνας σε μια πειθαρχημένη γραμμή με μαζική επιβολή εισπρακτικών προστίμων σε όσους θέλουν να νομίζουν ότι ζουν σε ένα χάος. Ιδέες υπάρχουν απλά το πολιτικό κόστος είναι πιο βαρύ. Άντε να πας να κάνεις ένα σεμινάριο σε κάποιον ΟΤΑ για Ανάλυση SWOT και οι δημοτικοί κοτζαμπάσηδες θα κοιτάζουν λες και είναι κινέζικη γραφή. Ο μισθός να είναι καλά. Οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι Mike. Αν τους αφήσεις σε ένα χάος, δεν θα έχουν διαφορά συμπεριφοράς από ότι σε μια ζούγκλα. Απλά σε ξένες χώρες, η διοίκηση πήρε μέτρα νωρίς και έκοψε το βήχα.

Σίγουρα. Πρόσφατα, κοίταξα πως γίνεται ο διορισμός στο Δημόσιο σε χώρες του Εξωτερικού. Αν δεν κάνω λάθος μόνο στην Ολλανδία δεν μου άρεσε. Κατά τα άλλα, παντού υπήρχε δικαιοσύνη, σεβασμός. Το θέμα ειναι οτι εδώ ΔΕΝ γίνεται πάντοτε ο Δημόσιος υπάλληλος να έχει το απυρόβλητο. Για μένα στο Δημόσιο, πρέπει να μπαίνουν μόνο άνθρωποι με κύρος και εκείνοι που ολοκληρώνουν την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης. Πχ εχω ανάγκη σαν κράτος να προσλάβω για φέτος 1000 άτομα. Εγώ σαν ΕΣΔΔ θα προσλάβω αυτα τα 1000 ατομα μεσω διαγωνισμού, θα περάσουν από εξοχυνιστικά τεστ κλπ, και οσοι μπουν θα τους προετοιμασω ενα χρόνο για το Δημόσιο. Αλλά θα πάρω 1000 άτομα, που θα έχουν και το απαραίτητο μορφωτικό επίπεδο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στην Γερμανία πάντως στο δημόσιο ειδικών υπηρεσιών θα δεις και υπαλλήλους με διδακτορικό! και άψογα Αγγλικά. Εννοείται ότι έχουν ικανότητες άψογης χρήσης υπολογιστών, σε επίπεδο διεκπεραίωσης εγγράφων και καταχώρησης ψηφιακών δεδομένων για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Αντίθετα στο δημόσιο χαμηλών καθηκόντων θα δεις και εκεί άτομα ανάλογου εκτοπίσματος, που πάνε αργά σαν τα ζώα. Γι' αυτό και έχουν μισθούς του 600ρικου αλλά και μισθούς του 7000ρικου (το μήνα) για έναν κοινό δημόσιο υπάλληλο.

Είναι εμποτισμένο στη Γερμανική κουλτούρα ότι δεν αξίζουν όλοι να έχουν τον ίδιο μισθό! Τέλος. Τα προσόντα θέσης και η προϋπηρεσία είναι οι βασικοί δείκτες που καθορίζουν την μισθολογική κλίμακα.

Ας δούμε μια θέση του Ελληνικού δημοσίου με την ταξινόμηση "ΠΕ Οικονομικού-Διοικητικού" τι είδους προσόντα απαιτεί; Μόρια μήπως από 2-3 μεταπτυχιακά, ECDL και άσχετες πιστοποιήσεις;
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην Γερμανία πάντως στο δημόσιο ειδικών υπηρεσιών θα δεις και υπαλλήλους με διδακτορικό! και άψογα Αγγλικά. Εννοείται ότι έχουν ικανότητες άψογης χρήσης υπολογιστών, σε επίπεδο διεκπεραίωσης εγγράφων και καταχώρησης ψηφιακών δεδομένων για τις ανάγκες της υπηρεσίας. Αντίθετα στο δημόσιο χαμηλών καθηκόντων θα δεις και εκεί άτομα ανάλογου εκτοπίσματος, που πάνε αργά σαν τα ζώα. Γι' αυτό και έχουν μισθούς του 600ρικου αλλά και μισθούς του 7000ρικου (το μήνα) για έναν κοινό δημόσιο υπάλληλο.

Είναι εμποτισμένο στη Γερμανική κουλτούρα ότι δεν αξίζουν όλοι να έχουν τον ίδιο μισθό! Τέλος. Τα προσόντα θέσης και η προϋπηρεσία είναι οι βασικοί δείκτες που καθορίζουν την μισθολογική κλίμακα.

Ας δούμε μια θέση του Ελληνικού δημοσίου με την ταξινόμηση "ΠΕ Οικονομικού-Διοικητικού" τι είδους προσόντα απαιτεί; Μόρια μήπως από 2-3 μεταπτυχιακά, ECDL και άσχετες πιστοποιήσεις;

Ξέρεις ποιο είναι το λάθος που πας να κάνεις. Συγκρίνεις ΚΡΑΤΗ- και ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ που είναι χρόνια μπροστά σε σχέση με εμάς. Επίσης συγκρίνεςι κράτη με ΠΑΙΔΕΙΑ με τη Μπανανία.

ΔΕΝ θα γίνουμε ΠΟΤΕ ΚΡΑΤΟΣ. ΔΕΝ μπορούμε να γίνουμε. Για να γίνεις κράτος πρέπει να έχεις ανθρώπους να αγαπάνε τη χώρα τους. Εδώ δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Να σε πληροφορήσω ότι το ΔΗμόσιο πλεον στην Ελλάδα δεν έχει τα χρήματα που είχε, συν ότι τους έχουν κοπεί τα δώρα. Χτες βρήκα έναν γνωστό μου στο δρόμο που έχει αρκετά χρόνια στο Δημόσιο ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ με μάστερ και πάνω από 25 χρόνια στο ΔΗμόσιο. 1500 ευρώ το μήνα λαμβάνει. Όπως μου είπε" για το βρέξει-χιονίσει αξίζει Μιχάλη,αλλιώς η μιζέρια μέσα εκεί γίνεται ολοένα και χειρότερη". Και πιστεψε με αν διαβάσεις το συνταξιοδοτικό-ασφαλιστικό νομοσχέδιο που τους έκανε, τους διέλυσε. Τους έβαλε να βγαίνουν στη σύνταξη στα 62 στο Δημοσιο με 25ετία ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. Και αν δεν κάνω λάθος αυτό αφορά μειωμένη. Που κάποτε στο δημόσιο έφευγαν χωρίς όριο ηλικίας , αρκεί να είχαν 15ετία. Δηλ εμπαινε καποιος 28 χρονων και στα 43 εβγαινε με μειωμενη 800 ευρω
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
καλησπερα σας ειπα φετος λογω καραντινας να στρωθω στο διαβασμα και να προσπαθησω να μπω σε μια καλη σχολη...ειχα δωσει και το 2019(διοικηση στο ΠΑΔΑ ειχα περασει)Αλλα δεν ημουν τοσο ευχαριστημενος απο το επιπεδο της σχολης...σκεφτομαι να παω για ενστολα ειτε σε καποια αλλη οικονομικη σχολη...σαν οικονομικη σχολη ποιες πιστευετε οτι εχουν καλη επαγγελματικη αποκατασταση
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Ποιες σχολές από το 4ο πεδίο πιστεύετε ότι σου εξασφαλίσουν καλά εφόδια στην Ελλάδα για την αγορά εργασίας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Ποιες σχολές από το 4ο πεδίο πιστεύετε ότι σου εξασφαλίσουν καλά εφόδια στην Ελλάδα για την αγορά εργασίας;
Οικονομικες
Μηχανικων παραγωγης- Βιομηχανικης σχεδιασης και παραγωγης
Τεχνολογιων ψηφιακης βιομηχανιας (εκπα)
Μηχανικων Διοικησης και οικονομιας (χιος)
ΔΕΤ,ΟΔΕ, ΔΕΟ, ΔΕ
Λοχρη

Πληροφορικες
Μηχανικοι Η/Υ
Πληροφορικες
Οικονομικες πληροφορικης (οπα)
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Οικονομικες
Μηχανικων παραγωγης- Βιομηχανικης σχεδιασης και παραγωγης
Τεχνολογιων ψηφιακης βιομηχανιας (εκπα)
Μηχανικων Διοικησης και οικονομιας (χιος)
ΔΕΤ,ΟΔΕ, ΔΕΟ, ΔΕ
Λοχρη

Πληροφορικες
Μηχανικοι Η/Υ
Πληροφορικες
Οικονομικες πληροφορικης (οπα)
Θα συμφωνήσω σε αρκετα αλλά το οδε πολύ θεωρητικό θα έλεγα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε αρκετα αλλά το οδε πολύ θεωρητικό θα έλεγα
Δεν είμαι φαν του χωρου αλλα νομιζω οτι Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ειναι ιδια παραγματα με την Διοικηση Επιχειρησεων.
Μηπως το μπερδευουμε με το ΔΕΟΣ (οπα) ,ναι αυτο ειναι θεωρητικο.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Δεν είμαι φαν του χωρου αλλα νομιζω οτι Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ειναι ιδια παραγματα με την Διοικηση Επιχειρησεων.
Μηπως το μπερδευουμε με το ΔΕΟΣ (οπα) ,ναι αυτο ειναι θεωρητικο.
Γενικά η διοίκηση είναι πολύ θεωρητική πιστεύω στα προπτυχιακά...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Γενικά η διοίκηση είναι πολύ θεωρητική πιστεύω στα προπτυχιακά...
Τι να πω, αυτα περιμενουν τα παιδια που επιλεγουν τα οικονομικα.
Αν εσυ θελεις ''χαμηλοτερο κεντρο βαρους'' δες την κατευθυνση ''πληροφορικα συστηματα'' και αμα θες να μπλεξεις με φυσικη την Μηχανικων Διοικησης και οικονομιας αλλα πρεπει να τρεχεις στην χιο ή την βιομηχανικης σχεδιαση και παραγωγης παδα.
Βεβαια υπαρχει και η λογιστικη αλλα δεν την αντεχουν ολοι οι τυποι ανθρωπων.
 

eri548

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eri548 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τα ναυτιλιακά δεν έχουν καλή αποκατάσταση;; Είναι κι αυτά στο 4ο πεδίο
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τα ναυτιλιακά δεν έχουν καλή αποκατάσταση;; Είναι κι αυτά στο 4ο πεδίο
Οχι γιατί οι άνθρωποι με σπουδές στα ναυτιλιακά στις ναυτιλιακές εταιρείες είναι περίπου το 5% των εργαζόμενων στην ναυτιλία και γιατί στην Ελλάδα θες βυσματάρα για να πάς εκεί.Ενα αρκετά μεγάλο ποσοστό της τάξης του 30-35% είναι ναυτικοί απο Ακαδημίες Εμπορικου Ναυτικού (πλοίαρχοι και μηχανικοί) που έχουν κάνουν χρόνια στα βαπόρια και έχουν αποκτήσει θαλάσσια εμπειρία και μετά ως αρχικαπετάνιοι και αρχιμηχανικοί στελεχώνουν τα γραφεία σε νευραλγικές θέσεις στο HSQE στο Operations στο Τεχνικό Τμήμα και στα spares πλοίων και απο εκει και πέρα ενα 55-60% είναι ειδικότητες δικηγόρων,λογιστών,ναυπηγών,ναυλομεσιτών,οικονομολογών που κάνουν υπόλοιπα και ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό 5% είναι απο ναυτιλιακά ΠΑ.ΠΕΙ/Πανεπ Αιγαίου και κάνουν την λάντζα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Τα ναυτιλιακά δεν έχουν καλή αποκατάσταση;; Είναι κι αυτά στο 4ο πεδίο
Εχει γινει αρκετη κουβεντα για τα ναυτιλιακά απο πιο ειδήμονες και τα απομυθοποιησαν καπως και συμφωνω και εγω , Ξεφυλισε το
Αλλα αμα σου κατσει τετοια υποθεση, ενα μεταπτυχιακο δρομο ειναι στο παπει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top