Έρχονται τα "κοινά" και τα "διπλά" πτυχία για τους φοιτητές

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το σημαντικότερο σημείο είναι αν υπάρχει το εφικτό σε μια τέτοια προσπάθεια. Πλέον ακόμη και σε μια κύρια επιστήμη υπάρχουν τόσοι τομείς, υποτομείς που δεν φτάνει ο χρόνος της ζωής για να πει κάποιος ότι αποκτάει μια ευρεία άποψη πόσο μάλλον αν αρχίσουμε τις "βόλτες" σε άλλες επιστήμες με προοπτική ένα δεύτερο, τρίτο, τέταρτο κτλ πτυχίο. Από όλη αυτή την ιστορία, η Κεραμέως δεν μας είπε κάτι: την εργασιακή εγγύηση μετά τη λήψη των δυο πτυχίων. Στα χαρτιά, στον καφέ όλα ακούγονται τέλεια. Δεν σημαίνει ότι επειδή η εποχή "σηκώνει" διεπιστημονικότητα ή επειδή έτσι γίνεται σε άλλες χώρες, πάει να πει ότι σαν μοντέλο πέτυχε. Για δουλειά δεν ακούω κουβέντα και με ανησυχεί η παρέα του Κούλης... :crazy:

Μεταφέροντας την εργασιακή εμπειρία μου από το εξωτερικό, έχοντας συνεργαστεί με πτυχιούχους συνδυαστικών επιστημών, διαπίστωσα ότι η δική μου "μονομέρεια" λόγω του Ελληνικού συστήματος με καθιστά πιο ικανό και ευέλικτο στην επίλυση προβλημάτων στην επιστήμη μου καθώς χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, με την μια επιστήμη, μου δόθηκε η ευκαιρία να την σπουδάσω εις βάθος. Οι υπόλοιποι που απλά συνδυάζουν μια σαλάτα επιστημών είναι ακριβώς οι ίδιοι με τους φοιτητές που προπτυχιακά επιλέγουν κάτι γενικές κατευθύνσεις επειδή θεματικά είναι άσχετοι με αυτό που σπουδάζουν απορρίπτοντας τις προτεινόμενες κατευθύνσεις του Τμήματος γιατί απλά ξέρουν αυτοί και δεν ξέρει το Τμήμα! Τέτοια κουφά πράγματα...

Εννοείται ότι έχω λάβει απίστευτο αριθμό αρνητικών απαντήσεων από χώρες της δυτικής Ευρώπης και στις περισσότερες αρνητικές απαντήσεις αναφέρθηκε η απορία για ποιο λόγο δεν έκανα συνδυαστικό πτυχίο. Η λογική είναι απλή, όταν κάτι δεν το καταλαβαίνουμε, πάμε την συζήτηση εκεί που θέλουμε για να παίξουμε μπάλα. ;)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@Φινεύς παρεχει αυτη την δυνατοτητα το ΠΑΠΕΙ?Ρωταω γιατι θυμαμαι οτι σπουδαζεις στο τμημα Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικης Διοικητικης.
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Θεωρητικά θα μπορούσαμε να πούμε οτι και στην Ελλάδα υπάρχουν δίπλα πτυχία σε συναφή αντικείμενα πχ Ημμυ ( στις περισσότερες χώρες τα πτυχία του Ηλεκτρολόγου μηχανικού και του μηχανικού υπολογιστών παρόλο που τα προγραμματα σπουδών τους επικαλύπτονται είναι διαφορετικά πτυχία).
Βασικά απλα στην Ελλάδα θα δημιουργήσουν περισσότερα προγραμματα όπως αυτό στο οποίο σπουδάζει ο φινευς.
Εγώ σκεφτόμουν αν θα μπορούσε να εφαρμοστεί και αν θα είχε νόημα να εφαρμοστεί ένα σύστημα σαν της Αμερικής με δίπλα πτυχία σε αντικείμενα που επιλέγονται από τον υποψήφιο και όχι σε καθορισμένους συνδυασμούς αυτών.
Ίσως βέβαια μιλώντας για την Ελλάδα που τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι καθορισμένα σε όλους τους κλάδους και που ακομα διαφορετική σειρά των λέξεων στο πτυχίο δίνει διαφορετικά δικαιώματα είναι καλύτερο να σπουδαζουμε κάτι καθαρά από άποψη των δικαιωμάτων που μας προσφέρει.
Είναι μετά στο χέρι μας να αποκτήσουμε γνώσεις και σε άλλα αντικείμενα. Ενδιαφέρον έχει να δουμε πως θα μπορούσε να μεταφραστεί ένα minor σε αντικείμενο μη άμεσα συναφές με το major στην εκείνη αφορά εργασίας.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
@Φινεύς παρεχει αυτη την δυνατοτητα το ΠΑΠΕΙ?Ρωταω γιατι θυμαμαι οτι σπουδαζεις στο τμημα Χρηματοοικονομικης και Τραπεζικης Διοικητικης.
Όντως έχω περάσει στο ΠΑΠΕΙ, αλλά παράλληλα είχα κάνει αίτηση και σε ένα πανεπιστήμιο της Ολλανδίας στο οποίο πλέον παρακολουθώ μαθήματα. Το ΠΑΠΕΙ ήταν απλώς το μπακ απ πλαν μου.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αληθεια πως λεγεται το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτεις και το προγραμμα το οποιο παρακολουθεις?Για ποιο λογο προτιμησες την Ολλανδια απο το ΠΑΠΕΙ και απο καποια αλλη χωρα(π.χ Αγγλια, μιας και φημιζεται για τα business schools)?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αληθεια πως λεγεται το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτεις και το προγραμμα το οποιο παρακολουθεις?Για ποιο λογο προτιμησες την Ολλανδια απο το ΠΑΠΕΙ και απο καποια αλλη χωρα(π.χ Αγγλια, μιας και φημιζεται για τα business schools)?

Mόνο οι Έλληνες τη φημίζουν την Αγγλία. :morning1:
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Mόνο οι Έλληνες τη φημίζουν την Αγγλία. :morning1:
Ναι, για αυτο και η Αγγλια εχει τα καλυτερα πανεπιστημια(lse,lbs,cambridge,oxford,king college,queen mary university).Να συνεχισω ή φτανουν?Τετοιο κομπλεξ δεν εχω ξαναδει...
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αληθεια πως λεγεται το πανεπιστημιο στο οποιο φοιτεις και το προγραμμα το οποιο παρακολουθεις?Για ποιο λογο προτιμησες την Ολλανδια απο το ΠΑΠΕΙ και απο καποια αλλη χωρα(π.χ Αγγλια, μιας και φημιζεται για τα business schools)?
Έχω επιλέξει το Double Degree in Economics and Econometrics στο Erasmus University of Rotterdam (EUR). Είναι ένα πολύ δυνατό (διπλό) πτυχίο με πολύ καλή φήμη, η οικονομετρία είναι πολύ hot αντικείμενο στην αγορά εργασίας και θεωρώ πως θα έχω και πολλές επιλογές μετά λόγω του ποσοτικού υποβάθρου που θα έχω αποκτήσει. Αγγλία δε με έπαιρνε ούτε οικονομικά, επιπλέον στα καλά πανεπιστήμια ήταν απαραίτητα τα a levels ή το ib (εγώ δημόσιο τελείωσα) και το Ηνωμένο Βασίλειο δε βρίσκεται στα άμεσα σχέδια μου, οπότε προτίμησα ένα πανεπιστήμιο της Δυτικής Ευρώπης. Όσο για το ΠΑΠΕΙ, το Χρηματοοικονομικής και Διοικητικής το έχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση, απλώς η Οικονομετρία μου φάνηκε και μου φαίνεται πιο σωστή επιλογή για μένα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ναι, για αυτο και η Αγγλια εχει τα καλυτερα πανεπιστημια(lse,lbs,cambridge,oxford,king college,queen mary university).Να συνεχισω ή φτανουν?Τετοιο κομπλεξ δεν εχω ξαναδει...

Απλά στην Ελλάδα ρίχνουμε και λίγο παραπάνω διαφήμιση από όσο το αξίζει. Δεν μου λένε κάτι τα εν λόγω Πανεπιστήμια: είναι καλά. Μέχρι εκεί. Απλά δεν θα έκανα υστερική διαφήμιση.
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Πάντως Καμερον, μην απορρίπτεις συλλήβδην αυτό που λέει ο nPb. Σε πολύ μεγάλο βαθμό έχει δίκιο. Αν εξαιρέσεις τα πολύ δυνατά πανεπιστήμια της Αγγλίας (αυτά που έχεις ήδη ανάφερει με ορισμένες αλλαγές) τα άλλα δε θεωρώ πως ''αξίζουν''. Απλώς αρκετοί Έλληνες που δεν τα καταφέρνουν με τις Πανελλήνιες στρέφονται σε αυτά και διαφημίζουν και αυτά και κάτ' επέκταση τις σπουδές στην Αγγλία χωρίς ουσιαστικό λόγο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το να πιάνουμε το Πανεπιστήμιο της Oxford ή του Cambridge με ένα οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο της Αγγλίας φυσικά, ε, είναι λίγο άκυρο. Τα δυο αυτά Πανεπιστήμια παρέχουν είδος σπουδών που δεν ταιριάζουν με κανένα άλλο συμβατικό Πανεπιστήμιο της Ευρώπης τουλάχιστον, χωρίς να σημαίνει ότι μόνο αυτά τα Πανεπιστήμια παρέχουν μοναδικά συστήματα σπουδών πάνω σε διάφορες επιστήμες. Γιατί δεν μιλάμε για την υπόλοιπη Αγγλία και την Ευρώπη;

Σε διάφορα δημόσια Πανεπιστήμια της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης θα συναντήσει κάποιος ταλέντα ερευνητών και διδακτικού προσωπικού. Ψάξτε λίγο τι γίνεται με τις δημοσιεύσεις, εργασίες, φόρουμ, συνέδρια κλπ.

Mε την ίδια λογική για ποιο λόγο μια βρετανική βιομηχανία να δεχθεί έναν Έλληνα που έχει σπουδάσει σε ένα Ελληνικό Πανεπιστήμιο μικρής πόλης; Από πού το γνωρίζει; Σκεφτείτε λίγο την άλλη πλευρά, όταν στην Ελλάδα μας αρέσει να ακούμε την κάθε θείτσα να λέει ότι το παιδί πήγε...Αγγλία! αλλά δεν ξέρει ακριβώς που και τι γιατί με όλο το δίκιο της, όταν δεν είσαι από μια χώρα δεν ξέρεις τα κουλά της επαρχίας της εκάστοτε χώρας. Καταλάβατε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Noμίζω αντί για δεύτερα πτυχία ας κοιτάξει η ηγεσία και οι αρμόδιοι φορείς ανά επιστήμη να συμμαζέψουν λίγο τον καθηγητοπατερισμό και την φαυλότητα στα Τμήματα, τους κουμπάρους, τους θείους, τους διάφορους άσχετους που την είδαν φοιτητές με το ζόρι, αλλά και να εξετάσουν ξανά τις εσωτερικές κατευθύνσεις. Μια ανανέωση των κατευθύνσεων ανά Τμήμα αλλά και διάφορες δομικές αλλαγές management, προώθησης / διαφήμισης, marketing επικοινωνίας (όπως συμβαίνει στο εξωτερικό εδώ και δεκαετίες), νομίζω θα έδινε άλλη εικόνα στα δημόσια Πανεπιστήμια.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Η μανια με πτυχια συνεχιζεται βλεπω
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η μανια με πτυχια συνεχιζεται βλεπω

Kάτι πρέπει να τάξουν στις εκλογές. Εφόσον οι επιχειρήσεις κλείνουν (λόγω ραγδαίας οικονομικής ανάπτυξης), οι πολιτικοί με κάτι πρέπει να απασχολούν τον κόσμο. Με μια κουδουνίστρα. Μια τα πολλαπλά πτυχία, μια οι μπουλντόζες του Άδωνη, μια ο covid που μας χάλασε την ανάκαμψη (ύφεση με γεωτρύπανο πιο βαθιά)... ο καιρός περνάει. Σε μια σοβαρή χώρα, πρώτα θα έψαχναν την αιτία της οικονομικής χρεωκοπίας πριν προχωρήσουν σε αναδόμηση στα Πανεπιστήμια. Μα μου τις βρίσκω τόσο ωραίες λέξεις: αναδόμηση. Ούτε στο Παλιό Πασόκ να ήμουν. :loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάνεις τι έγινε τελικά με τα δίπλα πτυχία και αν θα ισχύσουν για τις Πανελλήνιες του 2021; Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα είναι δυνατή η επιλογή μιας πολυτεχνικής σχολής σε συνδυασμό με μια άλλη συναφούς αντικειμένου (πχ μαθηματικό και ΗΜΜΥ) ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,497 μηνύματα.
Γνωρίζει κάνεις τι έγινε τελικά με τα δίπλα πτυχία και αν θα ισχύσουν για τις Πανελλήνιες του 2021; Επίσης γνωρίζει κανείς αν θα είναι δυνατή η επιλογή μιας πολυτεχνικής σχολής σε συνδυασμό με μια άλλη συναφούς αντικειμένου (πχ μαθηματικό και ΗΜΜΥ) ;
Κοολ Δημητρη, μια ιδεα ειπαν , εχει δρομο ακομα το πραγμα, πως θα ειναι ,πως επιλεγεσαι κλπ.
Κρατώντας μικρο καλαθι, περιμενεις την πρωτη πληροφορια στο νομοσχεδιο το φεβρουαριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top