Ένας φίλος μου αποφάσισε στη μέση της χρονιάς να ξαναδώσει Πανελλαδικές. Προλαβαίνει να προετοιμαστεί σωστά;

Mehmeti

Νεοφερμένος

Η Mehmeti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φίλος μου αποφάσισε να ξανά δώσει Πανελλήνιες και στοχεύει σε μια σχολή με βάση πάνω κάτω 18000 μόρια. Είπε θα διαβάσει μόνος του. Υπήρξε καλός μαθητής, έξυπνος δηλαδή αλλά ποτέ δεν καθότανε να διαβάζει με τις ώρες. Τώρα λέει το έχει πάρει απόφαση και έχει μια εβδομάδα που διαβάζει κάθε μέρα 10ωρα, λέει το βλέπει σαν δουλειά. Θέλω να τον στηρίξω αλλά δεν ξέρω.
Δεν είναι λίγο αργά τώρα; θέλω να πω μπαίνουμε Γενάρη, οι άλλοι έχουν σίγουρα ήδη βγάλει την ύλη και αρχίσει επαναλήψεις αυτός πως θα τα καταφέρει;
Δεν ξέρω τι να του πω.
Από τη μια το βρίσκω μη ρεαλιστικό από την άλλη ίσως με διαψεύσει.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εχει ξαναδωσει; Εχει τελειωσει καποια σχολη; Ποσο πολυ εχει απομακρυνθει χρονικα απο τις τελευταιες πανελληνιες που εδωσε;
Το συστημα εχει αλλαξει πεντακοσιες φορες μεσα σε μια δεκαετια (προς το δυσκολοτερο) και σιγουρα θα θελει καποιο χρονο για να μπει στο πνευμα των εξετασεων οπως εχουν διαμορφωθει πια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλο θα ηταν να προετοιμαστει για τις πανελληνιες του 22 (αν τον παιρνει)
 

Mehmeti

Νεοφερμένος

Η Mehmeti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εχει ξαναδωσει; Εχει τελειωσει καποια σχολη; Ποσο πολυ εχει απομακρυνθει χρονικα απο τις τελευταιες πανελληνιες που εδωσε;
Το συστημα εχει αλλαξει πεντακοσιες φορες μεσα σε μια δεκαετια (προς το δυσκολοτερο) και σιγουρα θα θελει καποιο χρονο για να μπει στο πνευμα των εξετασεων οπως εχουν διαμορφωθει πια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλο θα ηταν να προετοιμαστει για τις πανελληνιες του 22 (αν τον παιρνει)
Το 2019 έδωσε.
Έχει περάσει 1 χρόνος δηλαδή.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Και γιατι το συζηταμε; Δεν καταλαβα; Επειδη θα διαβασει μονος του; Η αληθεια ομως ειναι (αναθεωρω) οτι στα 18 ειναι λιγο δυσκολο να στρωθει καποιος απο μοναχος του. Χρειαζεται καποιον απο πανω του.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Και γιατι το συζηταμε; Δεν καταλαβα; Επειδη θα διαβασει μονος του; Η αληθεια ομως ειναι (αναθεωρω) οτι στα 18 ειναι λιγο δυσκολο να στρωθει καποιος απο μοναχος του. Χρειαζεται καποιον απο πανω του.
Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι απόλυτα εφικτό να προετοιμαστεί κάποιος μόνος του για τις πανελλήνιες. Θέλει όμως, αδιαμφισβήτητα, πειθαρχία για να φτάσει αυτόν τον στόχο χωρίς κάποιον να τον επιβλέπει.
Αν δεν έχεις όμως την οικονομική δυνατότητα τι να κανείς; Παίρνεις όλα τα βοηθήματα, προετοιμάζεσαι μόνος σου, λύνεις παλιά θέματα και ελπίζεις για το καλύτερο.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Ναι αλλά τι γίνεται με τη δήλωση για τις εξετάσεις; Πρόλαβε την προθεσμία;
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι αλλά τι γίνεται με τη δήλωση για τις εξετάσεις; Πρόλαβε την προθεσμία;
Η προθεσμία για τη δήλωση συμμετοχής στις πανελλήνιες για τους αποφοίτους δεν έχει βγει ακόμα. Μαλλον μπερδεύεις την προθεσμία δήλωσης συμμετοχής πανελληνίων των μαθητών που ήταν σχεδόν πριν ένα μήνα
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Η προθεσμία για τη δήλωση συμμετοχής στις πανελλήνιες για τους αποφοίτους δεν έχει βγει ακόμα. Μαλλον μπερδεύεις την προθεσμία δήλωσης συμμετοχής πανελληνίων των μαθητών που ήταν σχεδόν πριν ένα μήνα
Σωστά, ευχαριστώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,485 μηνύματα.
Φίλος μου αποφάσισε να ξανά δώσει Πανελλήνιες και στοχεύει σε μια σχολή με βάση πάνω κάτω 18000 μόρια. Είπε θα διαβάσει μόνος του. Υπήρξε καλός μαθητής, έξυπνος δηλαδή αλλά ποτέ δεν καθότανε να διαβάζει με τις ώρες. Τώρα λέει το έχει πάρει απόφαση και έχει μια εβδομάδα που διαβάζει κάθε μέρα 10ωρα, λέει το βλέπει σαν δουλειά. Θέλω να τον στηρίξω αλλά δεν ξέρω.
Δεν είναι λίγο αργά τώρα; θέλω να πω μπαίνουμε Γενάρη, οι άλλοι έχουν σίγουρα ήδη βγάλει την ύλη και αρχίσει επαναλήψεις αυτός πως θα τα καταφέρει;
Δεν ξέρω τι να του πω.
Από τη μια το βρίσκω μη ρεαλιστικό από την άλλη ίσως με διαψεύσει.
Το 2019 που εδωσε τι βαθμους επιασε?
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Φίλος μου αποφάσισε να ξανά δώσει Πανελλήνιες και στοχεύει σε μια σχολή με βάση πάνω κάτω 18000 μόρια. Είπε θα διαβάσει μόνος του. Υπήρξε καλός μαθητής, έξυπνος δηλαδή αλλά ποτέ δεν καθότανε να διαβάζει με τις ώρες. Τώρα λέει το έχει πάρει απόφαση και έχει μια εβδομάδα που διαβάζει κάθε μέρα 10ωρα, λέει το βλέπει σαν δουλειά. Θέλω να τον στηρίξω αλλά δεν ξέρω.
Δεν είναι λίγο αργά τώρα; θέλω να πω μπαίνουμε Γενάρη, οι άλλοι έχουν σίγουρα ήδη βγάλει την ύλη και αρχίσει επαναλήψεις αυτός πως θα τα καταφέρει;
Δεν ξέρω τι να του πω.
Από τη μια το βρίσκω μη ρεαλιστικό από την άλλη ίσως με διαψεύσει.
Κάνεις λάθος δεν έχουν βγάλει όλοι την ύλη μέχρι τώρα .... Μην μας ΑΓΧΏΝΕΤΕ χωρίς λόγο
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κάνεις λάθος δεν έχουν βγάλει όλοι την ύλη μέχρι τώρα .... Μην μας ΑΓΧΏΝΕΤΕ χωρίς λόγο
Πολλοί γνωστοί μου που δίνουν έχουν βγάλει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα από το καλοκαίρι-Σεπτέμβριο και όλοι τουλάχιστον μέχρι τον Νοεμβριο-Αρχες Δεκεμβρη και τώρα κάνουν επαναλήψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Πολλοί γνωστοί μου που δίνουν έχουν βγάλει την ύλη στα περισσότερα μαθήματα από το καλοκαίρι-Σεπτέμβριο και όλοι τουλάχιστον μέχρι τον Νοεμβριο-Αρχες Δεκεμβρη και τώρα κάνουν επαναλήψεις.
Λογικό μου ακουγεται. Τρεξανε να προλαβουν το επομενο lockdown.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και γιατι το συζηταμε; Δεν καταλαβα; Επειδη θα διαβασει μονος του; Η αληθεια ομως ειναι (αναθεωρω) οτι στα 18 ειναι λιγο δυσκολο να στρωθει καποιος απο μοναχος του. Χρειαζεται καποιον απο πανω του.

Γνώμη μου πως η πολύ επίβλεψη κάνει κακό...όταν ήμουν 17 αντιπαθούσα την φιλόλογο που μου έκανε ιδιαίτερα και είχα την ψευδαίσθηση πως διάβαζα γι'αυτήν παρά για τον εαυτό μου.Αν δεν είχα αυτό το σκεπτικό,θα τα πήγαινα καλύτερα.

Βέβαια έδινα 10 μαθήματα τότε και το πρόβλημα με μένα ήταν το μηχανογραφικό.Επρεπε να δηλώσω Νοσηλευτική ΤΕΙ όπου πέρναγα και θα είχα έτοιμη δουλειά τώρα.
 

Eustace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eustace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γνώμη μου πως η πολύ επίβλεψη κάνει κακό...όταν ήμουν 17 αντιπαθούσα την φιλόλογο που μου έκανε ιδιαίτερα και είχα την ψευδαίσθηση πως διάβαζα γι'αυτήν παρά για τον εαυτό μου.Αν δεν είχα αυτό το σκεπτικό,θα τα πήγαινα καλύτερα.

Βέβαια έδινα 10 μαθήματα τότε και το πρόβλημα με μένα ήταν το μηχανογραφικό.Επρεπε να δηλώσω Νοσηλευτική ΤΕΙ όπου πέρναγα και θα είχα έτοιμη δουλειά τώρα.
Ναι εχεις δικιο. Αλλα κι απο την αλλη θεωρω λιγο δυσκολο να κατσει ο αλλος στα 18 και να διαβασει προγραμματισμενα για πανελληνιες. Αν μπορει, μαγκια του. Ειναι αναλογα τον ανθρωπο.
 

Guest 090132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι θεωρητική, μια χαρά προλαβαίνει να προετοιμαστεί. Εκεί τα εξεταζόμενα μαθήματα δεν απαιτούν προηγούμενες γνώσεις και μπορεί οποιοσδήποτε να ανταπεξέλθει και μόνο με την αποστήθιση της ύλης. Ίσως το άγνωστο φαίνεται βουνό εκ πρώτης όψεως, αλλά με τη συχνή εξάσκηση γίνεται παιχνιδάκι. Καλή του διασκέδαση.


Σε περίπτωση που ανήκει σε κάποια άλλη κατεύθυνση, στοχεύει σε σχολή με 18000 μόρια και ξεκινάει τώρα το διάβασμα, χαρά στο κουράγιο του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top