Άσκηση στον ηλεκτρομαγνητισμό

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε μια άσκηση από ένα βοήθημα που έχω στον ηλεκτρομαγνητισμό στο ερώτημα δ έχω βρει διαφορετικά αποτελέσματα σε σχέση με αυτά που υπάρχουν στις λύσεις. Εγώ χρησιμοποίησα θμκε στις λύσεις χρησιμοποιείται η αδε σε όλες τις ασκήσεις που έχω λύσει από το βοήθημα αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά στις μεθόδους αλλά πάντα έχουμε τα ίδια αποτελέσματα εκτός από αυτήν τι έχω κάνει λάθος σας παραθέτω εκφώνηση και την λύση μου
 

Συνημμένα

  • IMG_20210614_121858.jpg
    IMG_20210614_121858.jpg
    2.3 MB · Εμφανίσεις: 175
  • IMG_20210614_121920.jpg
    IMG_20210614_121920.jpg
    2.9 MB · Εμφανίσεις: 169
  • IMG_20210614_121925.jpg
    IMG_20210614_121925.jpg
    3 MB · Εμφανίσεις: 157

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Τι αποτελεσμα λεει ο δασκαλος στο (δ)?
Βασικα αυτος που εγραψε την ασκηση ειναι ψυχακιας , εβαλε το πεδιο προς τα εξω για να σταμπουλιξεις το χερι σου και να κανεις λαθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φαντάζομαι εννοείς το βοήθημα, γιατί δάσκαλος μια φορά δεν μας την έβαλε αλλά την βρήκα σε βοήθημα. Τεσπά ολική θερμότητα βγάζει Qθ= 115 J, Q= 28,75 J και Q1 = 86,25 J
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Η εφαρμογη του θεωρηματος της κινητικης ενεργειας στις περιπτωσεις που εχουμε θερμικες απωλειες ειναι τραβηγμενη απο τα μαλλια οταν μαλιστα θεωρουμε οτι ολη η ενεργεια της δυναμης laplace δημιουργει το θερμικο φαινομενο joule.
Αυτο που μπορω να πω για την λογικη του λυτη της ασκησης ειναι οτι εφαμοζει το θεωρημα της ενεργειας ως εξης.
Εργο βαρυτικης δυναμης μειον εργο δυναμης laplace = διαφορα κινητικης ενεργειας
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρήκα τελικά το λάθος μου είχα βάλει θετικό έργο του βάρους στην περίπτωση που ανεβαίνει ο αγωγός. Στο φροντιστήριο την μέθοδο του θμκε μας έμαθαν να χρησιμοποιούμε και βγαίνει άνετα. Απλά είχα ξεχάσει να βάλω στο mgd1συν180° το συν 180 στο πρώτο θμκε για αυτό μου βγήκε λάθος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Ωραια, καλο ειναι να αρχιζεις τα μεγεθη απο τον ορισμο τους, αν και αυτο συνηθίζεται σε μη ορατες περιπτωσεις.
Αλλα τωρα οτι λεει το φροντιστηριο ειναι νομος, τα επαναστατικα στο πανεπιστημιο.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γιατί παίρνεις 2 ΘΜΚΕ; Τσάμπα κόπος. Πάρε για την αρχική εκτόξευση ως την στιγμή που αποκτά οριακή ταχύτητα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top