Άγχος στις εξετάσεις

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Ίδια πάνω κάτω είναι και βαθμολογείται και στα 20 κιόλας. Απλά καμία σχέση η δυσκολία της εξεταστικής, θεωρώ ότι είναι πολύ πιο δύσκολα και λογικό
Δεν νομίζω πως είναι πιο δύσκολα. Απλά είναι ένα νέο αντικείμενο που πρέπει να μάθεις. Θεωρώ ότι είναι ίδια ή αρκετά κοντινής δυσκολίας με αυτά της εξεταστικής του μαθήματος (για αυτό άλλωστε μετά έχεις περασμένα αυτά τα 3 μαθήματα), μην σου πω ότι είναι και τα ίδια που τα ανακυκλώνουν γιατί βαριούνται να βγάλουν καινούργια.

Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι στο ότι όταν δίνεις εξεταστική, γράφεις για να περάσεις γενικά, ενώ εδώ γράφεις και για να περάσεις τους άλλους. Πολύ διαφορετικός ανταγωνισμός.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι στο ότι όταν δίνεις εξεταστική, γράφεις για να περάσεις γενικά, ενώ εδώ γράφεις και για να περάσεις τους άλλους. Πολύ διαφορετικός ανταγωνισμός.

Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή. Είναι και αυτό που κάνει τις κατατακτήριες να μοιάζουν με πανελλήνιες μέχρι έναν βαθμό.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι πιο δύσκολα. Απλά είναι ένα νέο αντικείμενο που πρέπει να μάθεις. Θεωρώ ότι είναι ίδια ή αρκετά κοντινής δυσκολίας με αυτά της εξεταστικής του μαθήματος (για αυτό άλλωστε μετά έχεις περασμένα αυτά τα 3 μαθήματα), μην σου πω ότι είναι και τα ίδια που τα ανακυκλώνουν γιατί βαριούνται να βγάλουν καινούργια.

Νομίζω ότι η μόνη διαφορά είναι στο ότι όταν δίνεις εξεταστική, γράφεις για να περάσεις γενικά, ενώ εδώ γράφεις και για να περάσεις τους άλλους. Πολύ διαφορετικός ανταγωνισμός.

Καλησπέρα. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι, είναι το ίδιο επίπεδο δυσκολίας της εξεταστικής με τις κατατακτήριες. Αρχικά σε όγκο ύλης, έπειτα για τον σκοπό για τον οποίο γράφεις αλλά και ως προς την αυστηρότητα. Σε μία εξεταστική κάποιος καθηγητής μπορεί σίγουρα να είναι αυστηρός, αλλά και ελαστικός και να παραβλέψει κάτι εάν θέλει να βοηθήσει. Σε εξετάσεις κατατακτηρίων, οφείλουν να είναι αντικειμενικοί και μην ξεχνάς ο ένας ανταγωνίζεται τον άλλον, στην εξεταστική να ανταγωνιστείς ποιον και γιατί; Κατάλαβες γιατί θεωρώ την εξεταστική πιο απλή από τις κατατακτήριες, οι τελευταίες κρίνουν την εισαγωγή σου σε μία σχολή, ενώ η εξεταστική αν πέρασες ή όχι το μάθημα. Αυτό που λες και εσύ, αλλά από μόνο του αυτό το κάνει πιο δύσκολο και δεν συγκρίνεται με την εξεταστική. Όπως και ένα απλό διαγώνισμα με το διαγώνισμα των πανελληνίων.

Το αντικείμενο σου αρέσει δεν έχει να κάνει, και επειδή ακριβώς σου αρέσει σε αγχώνει επειδή θες πάση θυσία, να τα καταφέρεις.


Πολύ σωστή παρατήρηση αυτή. Είναι και αυτό που κάνει τις κατατακτήριες να μοιάζουν με πανελλήνιες μέχρι έναν βαθμό.

Σίγουρα, αλλά πρόσεξε στις πανελλήνιες μπορείς να περάσεις σε 1 ή περισσόττερες σχολές της επιθυμίας σου, ενώ στις κατατακτήριες περνάς ή όχι στην σχολή που θες.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.
Καλησπέρα. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι, είναι το ίδιο επίπεδο δυσκολίας της εξεταστικής με τις κατατακτήριες. Αρχικά σε όγκο ύλης, έπειτα για τον σκοπό για τον οποίο γράφεις αλλά και ως προς την αυστηρότητα. Σε μία εξεταστική κάποιος καθηγητής μπορεί σίγουρα να είναι αυστηρός, αλλά και ελαστικός και να παραβλέψει κάτι εάν θέλει να βοηθήσει. Σε εξετάσεις κατατακτηρίων, οφείλουν να είναι αντικειμενικοί και μην ξεχνάς ο ένας ανταγωνίζεται τον άλλον, στην εξεταστική να ανταγωνιστείς ποιον και γιατί; Κατάλαβες γιατί θεωρώ την εξεταστική πιο απλή από τις κατατακτήριες, οι τελευταίες κρίνουν την εισαγωγή σου σε μία σχολή, ενώ η εξεταστική αν πέρασες ή όχι το μάθημα. Αυτό που λες και εσύ, αλλά από μόνο του αυτό το κάνει πιο δύσκολο και δεν συγκρίνεται με την εξεταστική. Όπως και ένα απλό διαγώνισμα με το διαγώνισμα των πανελληνίων.
Η ύλη γιατί είναι διαφορετική;
Τώρα για την αυστηρότητα είναι αρκετά υποκειμενικό. Υπάρχουν μαθήματα της εξεταστικής που ο καθηγητής ούτε που σε ξέρει/θυμάται, μην πω για τα μαθήματα που τα διορθώνουν μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί βοηθοί. Πρέπει να σε ξέρει ο άλλος, τι δουλειά έχεις κάνει μέσα στο εξάμηνο για να πει άντε ας βάλω κάτι παραπάνω. Και πάλι παίζεται, υπάρχουν καθηγητές που αντλούνε όλη τους την αυστηρότητα. Και στις κατακτήτριες μπορεί να είναι ελαστικοί αν είναι λίγα τα άτομα, γιατί πρέπει κάποιους να πάρουν όπως και να έχει, απλά συνήθως οι εξεταζόμενοι είναι αρκετοί και έχουν την ευχέρεια να είναι πιο αυστηροί.
Πιο απλή και λιγότερο αγχωτική μπορεί να είναι γιατί όπως είπα δεν υπάρχει ανταγωνισμός(στην εξεταστική) αλλά σε δυσκολία θεμάτων δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Είναι όπως τους έρθει εκείνη την ώρα να διαλέξουν θέματα, μπορεί να τύχουν δύσκολα, μπορεί και εύκολα, δεν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί ιδιαίτερα. Αγγαρεία είναι και για αυτούς. Παίζει και η τύχη ρόλο στο τι θα σου πέσει.
Για το αντικείμενο είπα ότι είναι πιο δύσκολο γιατί είναι κάτι που δεν το έχεις διδαχθεί και απλά το διαβάζεις από ένα βιβλίο. Άμα το είχες στην σχολή, τα ακριβώς ίδια θέματα, θα έβλεπες ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολα για εσένα.
Γενικά, επειδή βλέπω ότι τις έχουμε μεγαλοποιήσει πολύ, δεν είναι τόσο τρομακτικά τα πράγματα. Είναι δικαιολογημένο το άγχος αλλά δες το σαν μια ακόμα εξεταστική, μην σκέφτεσαι πόσοι είναι και τι κάνουν. :)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά πρόσεξε στις πανελλήνιες μπορείς να περάσεις σε 1 ή περισσόττερες σχολές της επιθυμίας σου, ενώ στις κατατακτήριες περνάς ή όχι στην σχολή που θες.

Άρα καταλήγουμε στο ότι κατατακτήριες = binary πανελλήνιες. :Ρ
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά έχω μια απορία. Πρόσφατα μιλούσα με κάποιον και μου είπε ότι μπορείς να δώσεις κατατακτήριες όταν φτάσεις στο 2ο έτος αν και εφόσον έχεις περασμένα όλα τα μαθήματα. Είμαι σίγουρη ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, όμως υπήρχε ποτέ αυτό το σύστημα? Ξέρουν οι παλαιότεροι να απαντήσουν?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά έχω μια απορία. Πρόσφατα μιλούσα με κάποιον και μου είπε ότι μπορείς να δώσεις κατατακτήριες όταν φτάσεις στο 2ο έτος αν και εφόσον έχεις περασμένα όλα τα μαθήματα. Είμαι σίγουρη ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, όμως υπήρχε ποτέ αυτό το σύστημα? Ξέρουν οι παλαιότεροι να απαντήσουν?
οχι δεν ισχυει 100%.μαλλον θα εννοουσε τη δυνατοτητα μεταγραφων στο ιδιο φυσικα πανεπιστημιο αλλα αλλη πολη και παλι ακομα και αυτο δεν ηταν σιγουρο και εξαρτιοταν απο το εισοδημα,αν εχεις αδερφο φοιτητη και παει λεγοντας.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
οχι δεν ισχυει 100%.μαλλον θα εννοουσε τη δυνατοτητα μεταγραφων στο ιδιο φυσικα πανεπιστημιο αλλα αλλη πολη και παλι ακομα και αυτο δεν ηταν σιγουρο και εξαρτιοταν απο το εισοδημα,αν εχεις αδερφο φοιτητη και παει λεγοντας.
Δεν νομίζω να μιλούσε για μετεγγραφές γιατί δεν απαιτούνταν ποτέ εξετάσεις. Μου είπε συγκεκριμένα ότι ο μπαμπάς του ήθελε να δώσει από γερμανική φιλολογία για ελληνική. Αρα μιλάμε για τις δεκαετίες 80 και 90. Αν γινόταν κάτι τέτοιο νομίζω ήταν το καλύτερο σύστημα ever
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δεν νομίζω να μιλούσε για μετεγγραφές γιατί δεν απαιτούνταν ποτέ εξετάσεις. Μου είπε συγκεκριμένα ότι ο μπαμπάς του ήθελε να δώσει από γερμανική φιλολογία για ελληνική. Αρα μιλάμε για τις χρονιές 1987-1990. Αν γινόταν κάτι τέτοιο νομίζω ήταν το καλύτερο σύστημα ever
για τοσο παλια δεν γνωριζω.αλλα δεν πιστευω να ισχυε ποτε αυτο.αλλωστε το νοημα των κατατακτηριων ειναι να εχεις ηδη στην κατοχη σου ενα πτυχιο!Ποιο το νοημα να πηγαινε ενας δευτερο ετος να δωσει κατατακτηριες??Ας εδινε πανελληνιες.Δεν το χω ξανακουσει ποτε αυτο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Από όσα βρήκα στο ίντερνετ (από το 2000) και έπειτα σίγουρα για να δώσεις κατατακτήριες έπρεπε να έχεις ολοκληρώσει πτυχίο. Ίσως εννοούσε ότι μπήκε στο 2ο έτος στο άλλο τμήμα; Γιατί αυτό γίνεται συχνά.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Από όσα βρήκα στο ίντερνετ (από το 2000) και έπειτα σίγουρα για να δώσεις κατατακτήριες έπρεπε να έχεις ολοκληρώσει πτυχίο. Ίσως εννοούσε ότι θα έμπαινε στο 2ο έτος στο άλλο τμήμα; Γιατί αυτό γίνεται συχνά.
Επέμενε ότι ο πατέρας του έδωσε χωρίς πτυχίο... αλλά μάλλον αυτός έκανε λάθος. Θα του είπε ότι μπήκε γ εξάμηνο και νόμιζε ότι έδωσε στο γ εξάμηνο
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά έχω μια απορία. Πρόσφατα μιλούσα με κάποιον και μου είπε ότι μπορείς να δώσεις κατατακτήριες όταν φτάσεις στο 2ο έτος αν και εφόσον έχεις περασμένα όλα τα μαθήματα. Είμαι σίγουρη ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, όμως υπήρχε ποτέ αυτό το σύστημα? Ξέρουν οι παλαιότεροι να απαντήσουν?

Πάντως, όταν κάνεις τα χαρτιά σου για τις κατατακτήριες πια πρέπει να καταθέσεις κι ένα αντίγραφο πτυχίου ΑΕΙ της ημεδαπής ή του εξωτερικού αναγνωρισμένου από τον ΔΟΑΤΑΠ. Οπότε, πια δεν παίζει σίγουρα.

Δεν ξέρω μήπως ο πατέρας του πλαστογράφησε κάποιο πτυχίο, βέβαια... :Ρ
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
για τοσο παλια δεν γνωριζω.αλλα δεν πιστευω να ισχυε ποτε αυτο.αλλωστε το νοημα των κατατακτηριων ειναι να εχεις ηδη στην κατοχη σου ενα πτυχιο!Ποιο το νοημα να πηγαινε ενας δευτερο ετος να δωσει κατατακτηριες??Ας εδινε πανελληνιες.Δεν το χω ξανακουσει ποτε αυτο
Εντάξει διαφορετικά μαθηματα οι πανελλήνιες και διαφορετικά οι κατατακτήριες. Όποτε έχει κάποιο νόημα.. δεν πιστεύω όμως να γινόταν ποτε γιατί και τους δικούς μου που ρώτησα δεν θυμούνται τιποτα τέτοιο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο μαρκος βασιλης και κοιτωντας στα χαρτια που χρειαζεται να καταθεσεις για κατατακτηριες ειναι πρωτο και απαραιτητο πιστοποιητο περατωσης σπουδων ή αντιγραφο πτυχιου!!Ειναι δυνατον να συνεβη κατι τετοιο??Και στην γραμματεια τι κανανε πινανε καφε??Και πες δεν τον πηρανε χαμπαρι οταν εδωσε.Στην συνεχεια οταν εκανε εγγραφη στη σχολη τι προσκομισε αντι για αντιγραφο πτυχιο??Οτι ηταν φοιτητης στη γερμανικη φιλολογια??Πολυ εξτριμ σεναριο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Οπως ειπε και ο μαρκος βασιλης και κοιτωντας στα χαρτια που χρειαζεται να καταθεσεις για κατατακτηριες ειναι πρωτο και απαραιτητο πιστοποιητο περατωσης σπουδων ή αντιγραφο πτυχιου!!Ειναι δυνατον να συνεβη κατι τετοιο??Και στην γραμματεια τι κανανε πινανε καφε??Και πες δεν τον πηρανε χαμπαρι οταν εδωσε.Στην συνεχεια οταν εκανε εγγραφη στη σχολη τι προσκομισε αντι για αντιγραφο πτυχιο??Οτι ηταν φοιτητης στη γερμανικη φιλολογια??Πολυ εξτριμ σεναριο.
Δεν είπα ποτέ ότι πέρασε. Άρα προφανώς δεν χρειάστηκε ούτε αντίγραφο πτυχίου ούτε βεβαίωση περάτωσης. Προφανώς ο γιος του δεν έχει καταλάβει ή πατέρας του τον τρολλάρει για να πάει σε όποια σχολή περάσει. κλαιω.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι πέρασε. Άρα προφανώς δεν χρειάστηκε ούτε αντίγραφο πτυχίου ούτε βεβαίωση περάτωσης. Προφανώς ο γιος του δεν έχει καταλάβει ή πατέρας του τον τρολλάρει για να πάει σε όποια σχολή περάσει. κλαιω.
θα πει καποιος το 1987 φαντασου τι γραμματειακη υποστηριξη θα υπηρχε ετσι ωστε να τσακωσουν αυτον τον παραβατη
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θέλω να βγω εκτός θέματος αλλά έχω μια απορία. Πρόσφατα μιλούσα με κάποιον και μου είπε ότι μπορείς να δώσεις κατατακτήριες όταν φτάσεις στο 2ο έτος αν και εφόσον έχεις περασμένα όλα τα μαθήματα. Είμαι σίγουρη ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, όμως υπήρχε ποτέ αυτό το σύστημα? Ξέρουν οι παλαιότεροι να απαντήσουν?

Μήπως προερχόταν από σχολή διετούς κύκλου σπουδών;
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γερμανική φιλολογία σπούδαζε.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ίσχυε κάτι τέτοιο! Και πώς να ίσχυε αφού δεν έχει καμία λογική!
Μάλλον κάτι άλλο του είπε, κάτι άλλο κατάλαβε αυτός ... Κάποια παρανόηση τέλος πάντων!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top