Έβαλε γόβες στο σχολείο και αποβλήθηκε

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ναι για σενα μπορει να μετραει πολυ.Για τον 70χρονο ομως οχι.Αρα,ο γιατρος πρεπει να σταθμισει το εξης:στο νοσοκομειο ειμαι εκει για να γιατρευω.Αρα,το τι θα φοραω ερχεται σε 2η μοιρα.Δεν ειναι Εδω ο χωρος για να δειξω οτι μ αρεσουν τα τατου αλλα εδω γιατρευω τον ασθενη.Που ειναι το δυσκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η υποκρισία και ο πουριτανισμός σε όλο της το μεγαλείο.
Φαντάζομαι τι θα γινόταν εαν συνέβαινε στην Ελλάδα.
Το κόσμια είναι μία πολύ ρευστή έννοια.Και συνήθως εννοεί να μην εμφανίζονται με αδαμιαία περιβολή οι σπουδαστές(ή μαθητές).
Αν και κατά την γνώμη μου,λάθος κίνηση έκανε ο νεαρός.
Έπρεπε να φορέσει κάποια μπλούζα με μήνυμα υπέρ των ομοφυλόφιλων,ώστε σε περίπτωση που του έριχνε αποβολή η διευθύντρια,θα μπορούσε να επικαλεστεί την 1η τροπολογία των ΗΠΑ για ελευθερία του λόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
O Νerwnas έχει δίκιο. Μήπως έχουμε μπλέξει τον όρο δικαιώματα με τον όρο υποχρεώσεις; Ήθελα να ξέρω πόσο κοντά σταματάνε τα όρια της ελευθερίας μας στα όρια του συνάνθρωπού μας; Τον ρωτήσαμε ποτέ, αν θέλει να δεχτεί την κάθε ιδιοτροπία μας ή την επιβάλλουμε ετσιθελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Η υποκρισία και ο πουριτανισμός σε όλο της το μεγαλείο.
Φαντάζομαι τι θα γινόταν εαν συνέβαινε στην Ελλάδα.
Το κόσμια είναι μία πολύ ρευστή έννοια.Και συνήθως εννοεί να μην εμφανίζονται με αδαμιαία περιβολή οι σπουδαστές(ή μαθητές).
Αν και κατά την γνώμη μου,λάθος κίνηση έκανε ο νεαρός.
Έπρεπε να φορέσει κάποια μπλούζα με μήνυμα υπέρ των ομοφυλόφιλων,ώστε σε περίπτωση που του έριχνε αποβολή η διευθύντρια,θα μπορούσε να επικαλεστεί την 1η τροπολογία των ΗΠΑ για ελευθερία του λόγου.

Δεν καταλαβα πουριτανισμος γιατι;
Δεν εχετε καταλαβει κατι το απλο.Και μια κοπελα να πηγαινε στο σχολειο με γοβες,μεικ απ και ντυμενη σαν να παει στα μπουζουκια,το ιδιο σωστο δεν θα ηταν.Γιατι οι υπολοιποι μες στην ταξη να την ανεχθουν;
Το ιδιο κανει και αυτος.Στο σχολειο,στη δουλεια εχουμε εναν κυριο ρολο.Που σταματα και που ξεκινα αυτος δεν μπορω εγω να το καθορισω.

Δηλαδη στην περιπτωση κοριτσιου ντυμενου σαν να παει στα μπουζουκια,θα λεγατε χαρα στο κουραγιο σου κοριτσακι κανεις τη διαφορα;
Ξερω λιγο ατυχες το παραδειγμα αλλα εχει καποια στοιχεια που θελω να καταδειξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ε ναι,αλλα καπου κανεις λαθος δεν νομιζεις; Στο σχολειο,ο εν λογω μαθητης εχει εναν αλλο ρολο,αυτον του διδασκομενου.Δηλαδη παει εκει για να μαθει.Αυτος ειναι ο πρωταρχικος του σκοπος.Οι αλλοι μαθητες δηλαδη γιατι να ειναι υποχρεωμενοι να το ανεχθουν αυτο;Και αν καποιοι ειναι αντιθετοι προς τους γκει,δεν εχουν διακιωμα λογου;Πως αυτος εισβαλλει στην καθημερινοτητα της σχολικης ταξης οπου υποχρεωτικα ολοι συμβιωνουν;Αυτοι δεν εχουν διακιωματα;Δικαιωματα εχει η μειονοτητα και η πλειονοτητα.

Στην κοινωνικη του ζωη μπορει να κανει ο,τι θελει.Αυτο ειναι δημοκρατια.Ας φοραει γοβες σε καθε εξοδο του.

για μενα στα πλαισια της κοινωνικης μου ζωης συμπεριλαμβανεται και το σχολειο...
μαν,σχολειο δεν παμε μονο να διδασκομαστε... ειναι φορεας κοινωνικοποιησης,ανταλλαγης αποψεων...
κανενας δεν απαγορευσε στον "αντι γκει" (πως το πα ετσι?:P) να εκδηλώσει τις απόψεις του.
τι θα πει γιατι να το ανεχτούν? εγω γιατι ανεχομαι τον καθε μαλακα στο σχολείο μου?:P
καταπατησε κανενος το δικαιωμα?
τι σας πείραξε ακριβώς?
εμενα δεν με ενόχλησε καθόλου.. κανεις δεν μπορει να μου επιβάλλει το πως να ντυνομαι... έτσι δεν ειναι?
με ποια λογικη δηλαδη το σταρακια ειναι ηθικα? και τα τακουνια ειναι ανηθικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Αλλο ανηθικο ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ.
υπερασπιστηκα το μαλακα της ταξης σου;Οσο αδικο εχει και κεινος τοσο αδικο,εχει και αυτος που φορεσε τις γοβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
α) Ξέρεις, στην κοινωνία υπάρχουν κυρώσεις. Όπως όταν κάποιος διαδηλώνει γυμνός ή φορώντας χιτώνες ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο, καταφθάνουν οι αστυνόμοι, έτσι γίνεται και στο σχολείο, μόνο που το ρόλο των αστυφυλάκων αναλαμβάνουν οι καθηγητές. Είναι αλήθεια πως σε εμάς, τους εφήβους, φαίνεται παράλογο να μισείται η διαφορά. Δεν πρόκειται να μεταβληθεί η κατάσταση. Ανάμεσά μας υπάρχουν αυτοί που θα συνωμοτήσουν για να καταστήσουν τα ονειρά μας «ουτοπικά». Και όχι. Δε θα αλλάξει αυτή η κατάσταση με όσες πορίες κι αν κάνουμε. Είναι στο DNA μας ( ; ) !
β) Αν κατάλαβες κι εσύ ο ίδιος τι εννοείς, διαφώτισέ με! :P

στο β) εννοω οτι το τατουαζ δεν πρεπει να αποτελει παραγοντα για να κρινουμε καποιον.
εμενα ομως το τατουαζ δεν μ'αρεσει για τον λογο οτι καποια στιγμη μπορει να μην το θέλω...
αυτο ομως δεν σημαινει οτι αν δω καποιον γεμάτο τατουαζ θα τον κατακρινω..
ομως ναι ..και για μενα μετραει η εξωτερικη εμφανιση (πχ τα τατουαζ)αλλα οχι σε τοσο μεγάλο βαθμο...

παλι δεν ξερω αν σου δωσα να καταλαβεις:P

Αλλο ανηθικο ΑΛΛΟ ΑΝΤΙΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΚΟ.
υπερασπιστηκα το μαλακα της ταξης σου;Οσο αδικο εχει και κεινος τοσο αδικο,εχει και αυτος που φορεσε τις γοβες.

με ποια λογικη λοιπόν τα σταρακια ειναι δεοντολογικα και τα τακουνια αντιδεοντολογικά...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
ειλικρινα,ο,τι να ναι.Δεν διαβαζεις καν/

Δεν αναφερθηκα στα αντιδεοντολογικα παπουτσια.Το να προσπαθεις να περασεις ενα κοινωνικο μηνυμα μεσα απο ενα χωρο οπου ειναι δημιουργημενος για να σου προσφερει κατι το διαφορετικο ειναι αντιδεοντολογικο.Νταξει τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δέν έπρεπε να φάει αποβολή, γιατί έτσι πέτυχε τον στόχο του, και τώρα καθόμαστε και ασχολούμαστε με έναν κάφρο γκέουλα που έβαλε γόβες στην ταξη..

ας φόραγε αυτό καλλίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ειλικρινα,ο,τι να ναι.Δεν διαβαζεις καν/

Δεν αναφερθηκα στα αντιδεοντολογικα παπουτσια.Το να προσπαθεις να περασεις ενα κοινωνικο μηνυμα μεσα απο ενα χωρο οπου ειναι δημιουργημενος για να σου προσφερει κατι το διαφορετικο ειναι αντιδεοντολογικο.Νταξει τωρα;

και εγω ρωτησα το εξής απλο... γιατι τα σταρακια να ναι δεοντολογικα στο χώρο του σχολειου σε αντίθεση με τα τακουνια...

γιατι ειναι το σχολειο? μονο για την μηδαμινη μορφωση που μας προσφέρει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Nαι σαφως και το σχολειο περα απο μαθηση(αυτο με το μηδαμινη,αμα θες μην πας) ειναι και πηγη κοινωνικοποιησης.Αυτο το παιδι ηθελε να συμβαλλει στην ομαλη ενταξη του στην κοινωνια ως γκει.Αυτο πως θα το καταφερει;Δηλωνοντας οτι οι γκευ ειναι νορμαλ ανθρωποι που δεν διαφερουν απο τους υπολοιπους η οτι θελουν να φορεσουν τακουνια στο σχολειο για να ερθουν σε επικοινωνια με τη θηλυκη τους πλευρα;Ποιος απο τους 2 τροπους θα ταν προτιμοτερος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν δηλαδη ενας γιατρος ειναι τατου μανιακ και γεμισει ολο το χερι του,ειναι δεοντολογικο στο χωρο εργασιας του να προκαλεσει την γιαγια/παπου που δεν θα δεχθει να τον εξετασει;Ποιος απο τους 2 θα φταιει;Καλως η κακως,υπαρχουν μερικοι κανονες.

Εγώ πάντως αν ερχόταν κανάς μαλάκας και τον ενοχλούσε η εμφάνισή μου,θα έβγαζα τον πούτσο μου και θα του τον έχωνα στο στόμα.Γέρος όπως λες θα ήταν,νέος εγώ,πάω ενίοτε και γυμναστήριο (όσο είχα βρει το τζάμπα δηλαδή,λεφτά για συνδρομές δεν έχουμε καρντιά μου),ε,δεν θα δυσκολευτώ μωρέ,του πούστη.Ντάξει,θα μου πεις αυτά τα λέω εκ του ασφαλούς,αν έκανα κάτι τέτοιο αργότερα ως γιατρός θα με απέλυαν/θα έτρωγα μήνυση κλπ.Όντως,λογικά την κότα θα έκανα.Αλλά δεν βαριέσαι μωρέ,η πρόθεση είναι που μετράει,μια φορά σωστό treatment από εμένα δεν θα είχε ο παλιόπουστας.

α) Ξέρεις, στην κοινωνία υπάρχουν κυρώσεις. Όπως όταν κάποιος διαδηλώνει γυμνός ή φορώντας χιτώνες ή δεν ξέρω 'γω τι άλλο, καταφθάνουν οι αστυνόμοι, έτσι γίνεται και στο σχολείο, μόνο που το ρόλο των αστυφυλάκων αναλαμβάνουν οι καθηγητές.

Ξέρεις,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος να βγαίνεις γυμνός στο δρόμο,μπορεί αντίστροφα να σημαίνει ότι οι κανόνες της κοινωνίας είναι για τον πούτσο.

O Νerwnas έχει δίκιο. Μήπως έχουμε μπλέξει τον όρο δικαιώματα με τον όρο υποχρεώσεις; Ήθελα να ξέρω πόσο κοντά σταματάνε τα όρια της ελευθερίας μας στα όρια του συνάνθρωπού μας; Τον ρωτήσαμε ποτέ, αν θέλει να δεχτεί την κάθε ιδιοτροπία μας ή την επιβάλλουμε ετσιθελικά;

Αύριο λέω να βάλω μπλούζα χρώματος μουσταρδί.Ποιον πρέπει να ρωτήσω για να γίνει δεκτή η ιδιοτροπία μου,ώστε να μην κατηγορηθώ ότι την επιβάλλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ξέρεις,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λάθος να βγαίνεις γυμνός στο δρόμο,μπορεί αντίστροφα να σημαίνει ότι οι κανόνες της κοινωνίας είναι για τον πούτσο.
Δεν είπα ότι δε μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Απλώς στην κοινή συνείδηση, η πράξη αυτή θεωρείται αισχρή και αντίθετη στο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δε μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Απλώς στην κοινή συνείδηση, η πράξη αυτή θεωρείται αισχρή και αντίθετη στο σωστό.

Και αυτό που ονομάζεις εσύ "κοινή συνείδηση",οι επικρατούσες αντιλήψεις μιας κοινωνίας δηλαδή,μπορεί επίσης να είναι κάτι τελείως παράλογο.Γενικότερα δεν υπάρχει σωστό και λάθος,διαφορετικές οπτικές γωνίες και απόψεις υπάρχουν.Δεν θα πρέπει να φοβόμαστε να "διαταράξουμε τα χρηστά ήθη της κοινωνίας",αντίθετα θα πρέπει να προσπαθούμε να την φέρουμε σε μια πιο ορθολογική (=φιλελεύθερη) κατεύθυνση.

------------------------------

Άσχετο:μην μιλάτε και σ'αυτό το θέμα για αριστερά ρε.Κάθε φορά που ακούω αριστερά,σκέφτομαι τον Λένιν και ανακατεύομαι.Μετά μου 'ρχεται στο μυαλό και ο Τσίπρας και δένει το γλυκό.Σεβαστείτε με λίγο ρε παιδιά,θέλω να φάω και βραδινό γαμώτη.Άλλωστε το θέμα δεν έχει να κάνει με την αριστερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρε παιδια τι λετε;
Αν δηλαδη ενας γιατρος ειναι τατου μανιακ και γεμισει ολο το χερι του,ειναι δεοντολογικο στο χωρο εργασιας του να προκαλεσει την γιαγια/παπου που δεν θα δεχθει να τον εξετασει;Ποιος απο τους 2 θα φταιει;Καλως η κακως,υπαρχουν μερικοι κανονες.
Και το σχολειο υποτυπωδως χωρος εργασιας θα μπορουσε να θεωρηθει.Αν ηθελε να φορεσει τις γοβες,ας το εκανε σε μια εξοδο του στην κοινωνικη του ζωη.Την ιδια απηχηση θα χε και θα μπορουσε να περασει τα οποια μηνυματα ηθελε για την προσωπικη του ζωη-προτιμησεις.
Και εμένα δεν μου αρέσουν οι ιατροί με γραβάτες και πουκάμισα,μπορώ να τους το απαγορεύσω; Όχι,απλά αλλάζω ιατρό. So simple.
Συμφωνώ..έξω μπορεί να κάνει ό,τι θέλει, αλλά στο σχολείο πιστεύω ότι πρέπει να έχει μία σχετικά κόσμια εμφάνιση.:)
Μήπως να φορέσουμε και ποδιές όπως μερικά χρονάκια πριν; :whistle:
Δε θα αλλάξει αυτή η κατάσταση με όσες πορίες κι αν κάνουμε. Είναι στο DNA μας ( ; ) !
Στην νοοτροπία μας είναι,όχι στο DNA.Μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την...
Δεν εχετε καταλαβει κατι το απλο.Και μια κοπελα να πηγαινε στο σχολειο με γοβες,μεικ απ και ντυμενη σαν να παει στα μπουζουκια,το ιδιο σωστο δεν θα ηταν.Γιατι οι υπολοιποι μες στην ταξη να την ανεχθουν;
Για τον ίδιο λόγο,που θα την ανεχθούν με το ίδιο ντύσιμο και στα μπουζούκια.
ενταξη του στην κοινωνια ως γκει.Αυτο πως θα το καταφερει;Δηλωνοντας οτι οι γκευ ειναι νορμαλ ανθρωποι που δεν διαφερουν απο τους υπολοιπους η οτι θελουν να φορεσουν τακουνια στο σχολειο για να ερθουν σε επικοινωνια με τη θηλυκη τους πλευρα;Ποιος απο τους 2 τροπους θα ταν προτιμοτερος;
Ένταξη στην κοινωνία,ε;
Ωραίο τρόπο αντιμετώπισης της διαφορετικότητας έχει η κοινωνία μας τότε. :worry:
διευθύντρια δήλωσε ότι ποτέ δεν είπε στο μαθητή ότι η εμφάνισή του προκαλεί αναστάτωση στους συμμαθητές του, ενώ υποστήριξε ότι του ζήτησε να βγάλει τις γόβες γιατί είχαν ψηλό τακούνι και φοβήθηκε ότι ο νεαρός μπορεί να τραυματιστεί
Αυτό δεν βλέπω να αγγίζει κανέναν.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Στην νοοτροπία μας είναι,όχι στο DNA.Μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την...
Αυτό εννοώ. Όμως επειδή η νοοτροπία αυτή δεν πρόκειται να αλλάξει (προσωπική άποψη), την ανέφερα ως περασμένη στο DNA...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Και εμένα δεν μου αρέσουν οι ιατροί με γραβάτες και πουκάμισα,μπορώ να τους το απαγορεύσω; Όχι,απλά αλλάζω ιατρό. So simple.

Μήπως να φορέσουμε και ποδιές όπως μερικά χρονάκια πριν; :whistle:

Στην νοοτροπία μας είναι,όχι στο DNA.Μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την...

Για τον ίδιο λόγο,που θα την ανεχθούν με το ίδιο ντύσιμο και στα μπουζούκια.

Ένταξη στην κοινωνία,ε;
Ωραίο τρόπο αντιμετώπισης της διαφορετικότητας έχει η κοινωνία μας τότε. :worry:

Αυτό δεν βλέπω να αγγίζει κανέναν.. :hmm:

1)Yπαρχει σαφης οδηγια ουτε κοντο παντελονι να μην φορανε οι γιατροι το καλοκαιρι.Περα απο μερικους καβαλημενους,λες να ναι πολλοι εκεινοι το καλοκαιρι που να θελουν να σκανε με το μακρυ το παντελονι και εξω να βραζει ο τοπος με 40αρι; Wtf
2)Στα μπουζουκια αυτο ειναι το συνηθες ντυσιμο οποτε ειναι λογικο να τη δεχτουν ετσι.Μηπως να φοραμε παντου ο,τι θελουμε;Αντε να μην υπαρχει καμια διαφοροποιηση.Οπως,θελετε ελατε ανεξαρτητου κοινωνικης εκδηλωσης κτλπ.Κοριτσια ελατε και με νυφικο
3)Ε καθε ατομο δεν καταβαλλει αγωνα να μπει στην κοινωνια;Τι απο γεννησιμιου με ταμπελακι ''εδω η ταδε κοινωνικη ομαδα'' γεννηθηκαμε; :confused:

οσον αφορα τα λογια της διευθυντριας ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι απτελουν δικαιολογια γιατι επεβαλε στο μαθητη την 3ημερη καμπανα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πω πω...μα τι νομοταγεις που ειστε ολοι εδω μεσα.Αλλος μιλαει για δεοντολογικες αρχες,αλλος για ηθικες αρχες και αλλος απλως για τους ψυχρους νομους της κοινωνιας,που επειδη ειναι νομοι πρεπει για να ειμαστε καλοι πολιτες και να μας κλεισουν θεση για τον παραδεισο να τους υπακουμε τυφλα...μα σε τι κοινωνια ζω...την λατρευω.

Βεβαια...πρακτικα,δεν ξερω κατα ποσο το προσωπικο ντυσιμο του ατομου μπορει να κριθει,ποσο μαλλον να απαγορευτει με τους αγραφους νομους...οι οποιοι εντάσσονται στο πλαισιο της ξεκαθαρης και τοσο αντικειμενικης ηθικολογιας(μα τοσο ομως) και ''κοινης'' γνωμης της μαζας...
Αυριο η μαζα μπορει να πει οτι 1+1=3...επειδη το λεει δηλαδη η μαζα πρεπει εγω να μην αντιδρασω,επειδη θα την θιξω?ΟΧΙ,θα πραξω με τον δικο μου τροπο.
Ποιοι ειστε εσεις κυριοι που θα πειτε τι ειναι ηθικα ορθο και τι οχι?Ποιοι ειστε εσεις που θα κρινετε αν ενα ατομο ντυνεται ''σωστα'' η λανθασμενα?
Μαλλον δεν εχετε κατανοησει την ρευστοτητα του ''σωστου'' και του ''λαθους''...
Ειναι φανερο οτι οι εννοιολογικες εκφανσεις του σωστου και του λαθους δε υπαρχουν ''φυσει'' σε μια κοινωνια αλλα διαμορφωνονται σε αυτη με βαση τις κοινωνικοπολιτικες της αντιληψεις και τους θεσμους της...αρα δεν υπαρχει μια σταθερα του σωστου και του λαθους...μιλαμε για μια υποκειμενικοτητα.
Το ιδιο και ο νομος,ειναι ενα παγιωμενο ρευστο συμπλεγμα που εχει φτιαχτει για να κραταει την κοινωνια σε μια κατασταση υπνωσης,ωστε το ατομο να μαθει την υποταγη ως σωστη συμπεριφορα...και ηθικη,μην το ξεχασω.

Λυπαμαι,αλλα αυτες οι αντιληψεις τυπου ''ειναι λαθος γιατι θιγει την μαζα η το πληθος'' πανε την κοινωνια 1000 χρονια πισω...σε αναχρονιστικες αντιληψεις και διεργασιες.

Νομοταγεις πολιτες,μονιμοι ισοβιτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
και πριν σαραντα χρονια αν γυναικα εβαζε παντελονι γινοταν πανικος ,ελεος δλδ, βασικες αρχες καθενας μπορει να φοραει οτι θελει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
ΜΑΓΚΙΑ ρε φίλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top