Υποψήφιοι με το 10% 2012

[Υποψήφιοι με το 10% 2012] Ποια θα είναι η πρώτη σας επιλογή;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μερικες αποριες σχετικα με στρατιωτικες/αστυνομικες/εμπορικο ναυτικο και φετινο 10%.
- Μπορει καποιος αυτη την στιγμη να κανει μηχανογραφικο με 10% για τις παραπανω σχολες;
- Τα αθληματα αν καποιος τα περασε στο παρελθον τοτε που εδινε με το 90% ισχυουν ακομη σαν περασμενα; Δηλαδη να περιμενει μονο τις βασεις.
- Αν καποιος δεν πηγε να δωσει αθληματα την χρονια 2010, 2011 και θελει να ειναι υποψηφιος φετος για το 10% μπορει να δωσει φετος τα αθληματα ή ετσι και αλλιως θα τα ξαναδωσουν ολοι φετος ασχετα αν τα περασαν σε προηγουμενη χρονια ή δεν πηγαν.
-Αν δεν πηγε να δηλωσει ως την 3 Μαρτιου που ηταν η προθεσμια οχι δεν μπορει.
-Οχι ξαναδινει κανονικα τα αθληματα.
-Γενικα καθε χρονια που κανεις μηχανογραφικο και θελεις στρατιωτικες/αστυνομικες σχολες δινεις αθληματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tourtitsa

Νεοφερμένος

Η tourtitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια, γινεται καποιος να δηλωσει τεφαα ή καποια 3ενη φιλολογια με το 10%, αν δεν εχει δωσει τα ειδικα μα9ηματα αλλα εχει περισσοτερα μορια απ οσα χρειαζονται?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas_1992

Νεοφερμένος

Ο kwstas_1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
οχι δυστυχως δεν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tourtitsa

Νεοφερμένος

Η tourtitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

singlakos

Νεοφερμένος

Ο singlakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια γεια σας! εγω εδωσα πανελληνιες περυσι το 2011 και εβγαλα γυρω στα 13000 μορια.. περασα σε μια σχολη στην Κρητη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τρελενομαι με την σχολη αλλα και θελω να γυρισω στην Αθηνα.. οταν βγηκε το 10% καταχαρηκα μπας και γυρισω πισω και περασω σε καποια αλλη σχολη,που θα με ενδιαφερει περισσοτερο απο αυτην που εχω περασει τωρα.το θεμα ειναι οτι με τις περσινες βασεις του 10% δεν περναω σε καμια σχολη της επιλογης μου και στην Αθηνα.. το ξερω οτι οι βασεις του 10% ειναι πολυ ανισορροπες αλλα ρε παιδια δωστε μου καμια ελπιδα γιατι εχω απογοητευτει και το 10% ειναι πραγματικα η μονη μου ελπιδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas_1992

Νεοφερμένος

Ο kwstas_1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
ρωταω μονο οσους γνωριζουν απο προσωπικη εμπειρια...αξιζει να αφησω τη ceid για να παω στους μηχανολογους?απο ολες τις αποψεις..ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδια γεια σας! εγω εδωσα πανελληνιες περυσι το 2011 και εβγαλα γυρω στα 13000 μορια.. περασα σε μια σχολη στην Κρητη αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τρελενομαι με την σχολη αλλα και θελω να γυρισω στην Αθηνα.. οταν βγηκε το 10% καταχαρηκα μπας και γυρισω πισω και περασω σε καποια αλλη σχολη,που θα με ενδιαφερει περισσοτερο απο αυτην που εχω περασει τωρα.το θεμα ειναι οτι με τις περσινες βασεις του 10% δεν περναω σε καμια σχολη της επιλογης μου και στην Αθηνα.. το ξερω οτι οι βασεις του 10% ειναι πολυ ανισορροπες αλλα ρε παιδια δωστε μου καμια ελπιδα γιατι εχω απογοητευτει και το 10% ειναι πραγματικα η μονη μου ελπιδα...

για τι σχολες μιλαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

singlakos

Νεοφερμένος

Ο singlakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καμια θεωριτικη σχολη οποιαδηποτε.. ακομα και τεφαα.. αλλα Αθηνα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
ρωταω μονο οσους γνωριζουν απο προσωπικη εμπειρια...αξιζει να αφησω τη ceid για να παω στους μηχανολογους?απο ολες τις αποψεις..ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Κωστα ολες οι πολυτεχνικες σχολες του Πανεπιστημιου Πατρων ειναι πολυ καλες και περιλαμβανουν καθηγητες με ορεξη , καλες υποδομες και πανω απο ολα δεν εχουν απροσωπο χαρακτηρα οπως ορισμενες σχολες της πρωτευουσας, πραγμα που σε βοηθα να γινεις καλος μηχανικος. Για την τωρινη σχολη σου εχω ακουσει τα καλυτερα καθως εχω γνωστους , πρωην συμμαθητες. Πιστευω οτι πρεπει να ακολουθησεις αυτο που σου αρεσει και απο εκει και περα ολες οι σχολες έχουν μαθήματα σύγχρονα που τα "αναζητα" η αγορα εργασίας.
Αν θες την αποψη μου κανε 10% για να εισαχθεις στην σχολη Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Τεχνολογιας Υπολογιστων ή στην σχολη Μηχανολογων και αεροναυπηγων μηχανικων , καθως σε μια Ελλαδα στην οποια μετα απο πεντε χρονια δεν θα ξερουμε τι θα εχει να μας δωσει η αγορα εργασιας, τα επαγγελματικα δικαιωματα των δυο αυτων σχολων θα ειναι ενα καλο στηριγμα. Και απο την αλλη πιστευω οτι οι δυο σχολες που προανεφερα εχουν μεγαλυτερο ευρος εφαρμογων, ενω ο χωρος της πληροφορικης ισως να ειναι κορεσμενος και ανταγωνιστικος. Στην ουσια ο φοιτητης σχολης Ηλεκτρομηχανολογων δεν διαλεγει επαγγελμα στα δεκαοχτω του , αλλα πολυ αργοτερα αφου μπορει να ασχοληθει πρακτικα με τα παντα. Μπορεις βεβαια να το ψαξεις καλυτερα το θεμα ρωτωντας εμπειρους μηχανικους, φοιτητες των εν λογω σχολων , να δεις τι θα σου πουν και αυτοι. Αν επιλεξεις την σχολη Μηχανολογων και αεροναυπηγων μηχανικων ενδεχεται να ειμεθα συμφοιτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@ria

Νεοφερμένος

Η M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝ! Εκεί που ήταν όλα οκ, αρχίζουν και πάλι τα μπερδέματα...
1)Αν τελικά δεν γράψεις πανελλήνιες και δώσεις με 10% για μία κανονική σχολή εκτός Στρατιωτικών,Αστυνομίας κοκ δεν απαιτείται να είχες κάνει καμιά αίτηση, έτσι δεν είναι? Αυτό μου είπαν και στο σχολείο μου αλλά λένε διάφορα κι έχει φοβηθεί το μάτι μου...
2)Αφού θα γίνει και πάλι ηλεκτρονική υποβολή μηχανογραφικών λογικά θα διαμορφώσουμε ξανά νέους κωδικούς ασφαλείας (password), έτσι δεν είναι? Στην τελική ποιός θα θυμάται εναν κωδικό που υποτίθεται πως δεν θα του χρησίμευε ξανά αφού είχε καταργηθεί το 10%...
Αν ξέρει κανείς να απαντήσει γιατί στο τέλος θα τη βγάζουμε με Πρόζακ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomaniakos

Νεοφερμένος

Ο trelomaniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
καμια θεωριτικη σχολη οποιαδηποτε.. ακομα και τεφαα.. αλλα Αθηνα παντα..

κοιτα απο θεωρητικες σχολες υπαρχουν απο θεολογια μεχρι νομικη..δεν εχεις καποια προτιμηση?καποιο τομεα που να σε ενδιαφερει? γενικα υπαρχουν σχολες που μπορεις να φτασεις οπως ,μεθοδολογιας της ιστοριας και θεωριας της επιστημης .τμημα θεολογιας ,τμημα κοινωνικης ανθρωπολογιας στο παντειο,τμημα κοινωνιολογιας,πολιτικης επιστημης&ιστοριας..αυτα πιστευω οτι υπαρχει πιθανοτητα να τα φτασεις..δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος γιατι δεν τις καθοριζω εγω :P αλλα θα πεσουν αρκετα οι βασεις οποτε μπορεις να πιασεις καποια απο αυτα..γιατι δεν σκεφτεσαι και το ενδεχομενο να δωσεις του χρονου?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas_1992

Νεοφερμένος

Ο kwstas_1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
πιστευω πως με καλυψες αρκετα..θα ακολουθησω τις συμβουλες σου αλλα και τις επιθυμιες μου και ευχομαι και εγω να ειμαστε συμφοιτητες...σ'ευχαριστω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

singlakos

Νεοφερμένος

Ο singlakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Με τιποτα! δεν ξαναπερναω το ιδιο λουκι.. ναι με ενδιαφερουν τα ΜΜΕ.. αλλα ξερω οτι σε οποιαδηποτε σχολη μπεις η οποια να ειναι θεωρητικη μπορεις να ασχοληθεις με τον συγκεκριμενο τομεα... ας ελπισουμε ολοι να πεσουν και να μην κανουν μηχανογρααφικα ολοι για την πλακα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι με ενδιαφερουν τα ΜΜΕ.. αλλα ξερω οτι σε οποιαδηποτε σχολη μπεις η οποια να ειναι θεωρητικη μπορεις να ασχοληθεις με τον συγκεκριμενο τομεα...

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά αυτό δεν ισχύει πλέον, έχει πάψει εδώ και καμιά 10αριά χρόνια...Συνεχίστε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

singlakos

Νεοφερμένος

Ο singlakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω παρα πολλους γνωστους που εχουν κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.. και γνωστους δημοσιογραφους... απειροι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εχω παρα πολλους γνωστους που εχουν κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.. και γνωστους δημοσιογραφους... απειροι..

Επειδή είμαι μέσα στη σχολή 10 χρόνια, νομίζω κάτι ξέρω παραπάνω. :) Πλέον, είναι τόσοι πολλοί οι απόφοιτοι σχετικών σχολών που πολύ απλά, δεν χωράνε οι εκτός! Πρώτα υπάρχουν ΑΕΙ, υπάρχουν και κάποια ΤΕΙ και μετά έρχονται και τα ΙΕΚ (δημόσια και ιδιωτικά), που δεν αφήνουν περιθώρια σε κάποιον άκυρο να μπει στη δουλειά. Χώρια που δεν έχουν τις γνώσεις να το κάνουν. Παλιά γινόταν. Πλέον ούτε καν. (Αν και πρέπει να προσδιορίσουμε τι σημαίνει δημοσιογραφία για να δούμε την πραγματικότητα. Παρουσιάζω εκπομπή δεν σημαίνει δημοσιογραφία. Γράφω μία φορά σε ένα τοπικό περιοδικό ή σε ένα site δεν σημαίνει δημοσιογραφία).

Οι γνωστοί δημοσιογράφοι βγήκαν όταν δεν υπήρχαν σχολές ΜΜΕ. Δεν μπαίνουν στην σύγκριση. (Αν και οι περισσότεροι κατάλαβαν και έβγαλαν και το γνωστό Εργαστήρι Δημοσιογραφίας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

singlakos

Νεοφερμένος

Ο singlakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα σου ειπε κανεις να μας πεις τις γνωσεις σου και τις συμβουλες σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@ria

Νεοφερμένος

Η M@ria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μου είπαν στο σχολείο πως αν έχω κάνει αίτηση για το 90%, για μία οποιαδήποτε σχολή ,αν θέλω να κάνω μηχανογραφικό για 10%, μπορώ να την ανακαλέσω μέχρι και 20 μέρες πριν ξεκινήσουν οι πανελλαδικές, αυτό ισχύει έτσι δεν είναι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstas_1992

Νεοφερμένος

Ο kwstas_1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι για το οποιο εχω μπερδευτει πραγματικα επειδη εχω ακουσει και τις δυο αποψεις..γινεται κανεις να καταθεσει 10% για δευτερη συνεχομενη χρονια εφοσον εχει κανει και περυσι?παρακαλω να μου απαντησουν μονο οσοι εχουν ρωτησει και γνωριζουν καλα..ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
θελω να ρωτησω κατι για το οποιο εχω μπερδευτει πραγματικα επειδη εχω ακουσει και τις δυο αποψεις..γινεται κανεις να καταθεσει 10% για δευτερη συνεχομενη χρονια εφοσον εχει κανει και περυσι?παρακαλω να μου απαντησουν μονο οσοι εχουν ρωτησει και γνωριζουν καλα..ευχαριστω! :)

ΝΑΙ ,οι απόφοιτοι του 2010 και του 2011 μπορούν να καταθέσουν μηχανογραφικό για 10%
[ ανεξαρτήτως αν οι απόφοιτοι του 10 κατέθεσαν και πέρσυ ]

Μου είπαν στο σχολείο πως αν έχω κάνει αίτηση για το 90%, για μία οποιαδήποτε σχολή ,αν θέλω να κάνω μηχανογραφικό για 10%, μπορώ να την ανακαλέσω μέχρι και 20 μέρες πριν ξεκινήσουν οι πανελλαδικές, αυτό ισχύει έτσι δεν είναι?:worry:

Σύμφωνα με έγγραφο που κοινοποίησε το Υπουργείο Παιδείας στις 23/2/2012 ( στο minedu.gov.gr ) :

Όσοι από τους αποφοίτους έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2012 (για το 90% των θέσεων εισακτέων) και τελικά επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων (χωρίς νέα εξέταση), πρέπει μέχρι και την Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012 να προσέλθουν στο Λύκειο που υπέβαλαν την αρχική Αίτηση-Δήλωση για να την ανακαλέσουν.

Κάτι νεότερο απο αυτό δεν έχει δημοσιευτεί σχετικά με αυτό που ρωτάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top