Σπουδές Ψυχολογίας

Panosfak

Νεοφερμένος

Ο Panosfak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι απόφοιτος λυκείου και θέλω να σπουδάσω ψυχολογία.
Στις πανελλήνιες δεν εβγαλα τα μόρια που ήθελα,οπότε τώρα ψάχνω να βρω με πιο τρόπο μπορώ να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό,καθώς δεν θέλω να ξαναδώσω..
Απ' οτι ξερω ΙΕΚ με ειδικοτητα στην ψυχολογια δεν υπαρχουν..οπότε να πάω σε κάποιο κολλέγιο?
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι απόφοιτος λυκείου και θέλω να σπουδάσω ψυχολογία.
Στις πανελλήνιες δεν εβγαλα τα μόρια που ήθελα,οπότε τώρα ψάχνω να βρω με πιο τρόπο μπορώ να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό,καθώς δεν θέλω να ξαναδώσω..
Απ' οτι ξερω ΙΕΚ με ειδικοτητα στην ψυχολογια δεν υπαρχουν..οπότε να πάω σε κάποιο κολλέγιο?
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά:P

Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από τον Πανελλήνιο Ψυχολογικό Σύλλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τα Κολέγια δεν αναγνωρίζονται από τον ΔΟΑΤΑΠ και δεν θα μπορέσεις να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος από τον Πανελλήνιο Ψυχολογικό Σύλλογο.

Άδεια δεν παίρνεις ούτε από τον ΠΨΣ ούτε από το ΣΕΨ ούτε από Ελληνική Εταιρία Ψυχολογίας.Ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων είναι αυτός ο οποίος μάλλον φαίνεται ότι είναι ο αποδεκτός σύλλογος Ψυχολόγων με τον οποίο η πολιτεία κάνει διάλογο μιας και κανένας από τους συλλόγους Ψυχολόγων στην Ελλάδα δεν είναι ΝΠΔΔ.

Πλέον η ''άδεια'' έχει αντικατασταθεί από την ''βεβαίωση'' όπως και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας (πχ Ιατροι,Φαρμοκοποιοί,Κτηνίατροι ) και μέχρι πρότεινως η ''άδεια'' εκδιδόταν από τις οικιες Νομαρχίες.Πλέον η ''βεβαίωση'' εκδίδεται από τις κατά τόπους ΔΟΥ.Κάτι στο οποίο ο ΣΕΨ αντιδρά.

Σε κάθε περίπτωση τα κολέγια δεν αναγνωρίζονται από την Ελλάδα και τον ΔΟΑΤΑΠ λόγο του συνταγματικού περιορισμού.Παρόλα αυτά υπάρχει η πιθανότητα να κάνει κάποιος βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα,στη συνέχεια μάστερ και 2-4 χρόνια ειδικότητα και εγραφή στο BPS και ΗPC.Στη συνέχεια μεταφορά των δικαιωμάτων του στην Ελλάδα μέσω της νέας σχετικής διαδικασίας η οποία πρόβλεπεται.Δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν συνάδελφο που να το έχει κάνει ακόμα αυτό.Τρέχα γύρευε δλδ και δε μιλάμε για τα χρόνια που θα κατασπαταληθούν.

Χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ αξιόλογα κολέγια στην Ελλάδα με πραγματικά εντυπωσιακά προγράμματα σπουδών ,ο σίγουρος δρόμος αν θέλει κάποιος να γίνει νόμιμα Ψυχολόγος στην Ελλάδα είναι είτε σπουδές Ελλάδα είτε εξ ολοκλήρου σπουδές εξωτερικό.Για την άλλη διαδικασία μέσω ''Λαμίας'' αν γνωρίσω κάποιον που όντως το κατάφερε θα το αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Στις 25 Μαϊου 2010 δημοσιεύτηκε το Προεδρικό Διάταγμα 38/2010 (ΦΕΚ, Αρ. Φύλλου 78, 25 Μαΐου 2010, Τεύχος Α’) για την ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της Οδηγίας 36/2005 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έτσι τακτοποιείται η αναγνώριση των πτυχίων τα οποία απονέμουν Πανεπιστήμια χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε Ευρωπαίους πολίτες ανεξαρτήτως από το πού έκαναν τις σπουδές τους, εκκρεμότητα που ταλαιπωρούσε επί 20 χρόνια τουλάχιστον 20.000 φοιτητές και αποφοίτους Κολλεγίων.

Τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά.. Είναι σαν να σπούδασες στο εξωτερικό αφού το πτυχίο είναι ολόιδιο.

Όποιος δεν βαρίεται να διαβάσει https://www.ist.edu.gr/pdf/FEK78A-PD38-25ma10.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στις 25 Μαϊου 2010 δημοσιεύτηκε το Προεδρικό Διάταγμα 38/2010 (ΦΕΚ, Αρ. Φύλλου 78, 25 Μαΐου 2010, Τεύχος Α’) για την ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της Οδηγίας 36/2005 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Έτσι τακτοποιείται η αναγνώριση των πτυχίων τα οποία απονέμουν Πανεπιστήμια χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε Ευρωπαίους πολίτες ανεξαρτήτως από το πού έκαναν τις σπουδές τους, εκκρεμότητα που ταλαιπωρούσε επί 20 χρόνια τουλάχιστον 20.000 φοιτητές και αποφοίτους Κολλεγίων.

Τα πτυχία αναγνωρίζονται κανονικά.. Είναι σαν να σπούδασες στο εξωτερικό αφού το πτυχίο είναι ολόιδιο.

Όποιος δεν βαρίεται να διαβάσει https://www.ist.edu.gr/pdf/FEK78A-PD38-25ma10.pdf

Η παραπάνω οδηγία αφορά στη μεταφορά επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα από τρίτες χώρες.Μια διαδικασία που δεν έχει σχέση με την ακαδημαική αναγνώριση η οποία και απαιτεί αναγνώριση μέσω ΔΟΑΤΑΠ και συνταγματική αναθεώρηση ώστε να αναγνωρίζοντε ακαδημαικά τα κολέγια.

Σε ότι αφορά την Ψυχολογία όπως τα είπα παραπάνω.Δεν ''αναγνωρίζεται'' το πτυχίο αλλά μεταφέρονται τα επαγγελματικά δικαιώματα ''μέσω Λαμίας'' .Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε μια περίπτωση που έχει επιτυχώς μεταφέρει τα επαγγελματικά του δικαιώματα από Βρετανία Ελλάδα έχοντας βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα.Αν και θεωρητικά γίνεται ύστερα από μια δαιδαλώδη διαδικασία,ας μου υποδείξει κάποιος έστω και έναν Ψυχολόγο που το έχει κάνει επιτυχώς.Ειλικρινά θα με ενδιέφερε.Αναφέρομαι για τα συνεργαζόμενα Κολέγια με Βρετανικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Και πού ακριβώς χρειάζεται η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ????
Λες και θα βρεί κανείς δουλειά στο δημόσιο ή στην Ελλάδα γενικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πλέον η ''άδεια'' έχει αντικατασταθεί από την ''βεβαίωση'' όπως και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας (πχ Ιατροι,Φαρμοκοποιοί,Κτηνίατροι ) και μέχρι πρότεινως η ''άδεια'' εκδιδόταν από τις οικιες Νομαρχίες.Πλέον η ''βεβαίωση'' εκδίδεται από τις κατά τόπους ΔΟΥ.Κάτι στο οποίο ο ΣΕΨ αντιδρά.

Οι κτηνίατροι αποτελούν γεωτεχνικό επάγγελμα (μαζί με τους γεωπόνους, δασολόγους, γεωλόγους και ιχθυολόγους ως πτυχιούχοι πανεπιστημίων και μόνο) και αποκτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΓΕΩΤεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, Κλάδος Κτηνιάτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οι κτηνίατροι αποτελούν γεωτεχνικό επάγγελμα (μαζί με τους γεωπόνους, δασολόγους, γεωλόγους και ιχθυολόγους ως πτυχιούχοι πανεπιστημίων και μόνο) και αποκτούν άδεια άσκησης επαγγέλματος από το ΓΕΩΤεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, Κλάδος Κτηνιάτρων.

Ναι το μπερδεύω αυτό συνέχεια.Δεν είναι και ο τομέας μου απλά νόμζα θεωρείται Ιατρικό.Όπως και να έχει για τα υπόλοιπα είναι όπως τα έδωσα.


Και πού ακριβώς χρειάζεται η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ????
Λες και θα βρεί κανείς δουλειά στο δημόσιο ή στην Ελλάδα γενικά

Αν θέλεις να εργαστείς νόμιμα ως Ψυχολόγος στην Ελλάδα λέω εγώ τώρα ; Διότι δε ξέρω αν σου διαφεύγει αλλά ακόμα οι νόμοι στην Ελλάδα νομίζω ισχύουν.Νόμιμη άσκηση επαγγέλματος Ψυχολόγου δε μπορεί να έχει ουδείς ο οποίος δεν έχει αναγνωρισμένο τίτλο και ακαδημαικά εκτός από την περίπτωση μεταφοράς επαγγελματικών δικαιωμάτων από τρίτες χώρες που για τα συνεργαζόμενα κολέγια με Βρετανία είναι τρέχα γύρευε τρεχαγυρευόπουλε διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Voredor

Νεοφερμένος

Ο Voredor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη για την ενόχληση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα που συζητάτε, θα ήθελα να σας ρωτήσω (και αν μπορείτε να μου απαντήσετε) το εξής : Αν αποφασίσω να σπουδάσω σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα (στον τομέα της Ψυχολογίας), μετά το τέλος τον προπτυχιακών μου σπουδών θα έχω τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες εργασίας στο εξωτερικό ? Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )

Νομίζω πως ναι. Αφού μπορείς να γραφτείς και στον βρετανικό σύλλογο ψυχολόγων. Μόνο εδώ έχουν τέτοια κολλήματα με τα πτυχία. Λες και τα δικά μας πανεπιστήμια είναι καλά... :confused:
Τέλος πάντων!

Ρώτα και αλλού καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παιδιά συγγνώμη για την ενόχληση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα που συζητάτε, θα ήθελα να σας ρωτήσω (και αν μπορείτε να μου απαντήσετε) το εξής : Αν αποφασίσω να σπουδάσω σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα (στον τομέα της Ψυχολογίας), μετά το τέλος τον προπτυχιακών μου σπουδών θα έχω τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες εργασίας στο εξωτερικό ? Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )

Ναι, ειδικότερα για την Βρετανία,υπό την προυπόθεση ότι το πτυχίο σου προέρχεται από σχολή της οποίας το πρόγραμμα σπουδών Ψυχολογίας δίνει Graduate Basis for Chartered Membership ,άρα αναγνωρισμένο από τον BPS τότε θα έχεις όλα τα δικαιώματα και εδώ στην Βρετανία.

Προσοχή όμως γιατί πλέον τα τελευταία χρόνια ο British Psychological Society έχει αυξήσει τον πήχυ των απαιτήσεων του (η Ψυχολογία αποτελεί μια από τις 5 δημοφιλέστερες επιλογές σπουδών των Βρετανών φοιτητών) θα πρέπει να έχεις πάρει το πτυχίο σου με βαθμό υψηλότερο του 2.2 ή αλλιώς Lower Second. Αν έχεις πτυχίο με οτιδήποτε λιγότερο από 2.2 ακόμα και από top tier Uni τότε ο BPS θα απορρίψει την αίτηση σου για εγγραφή του σε αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι απόφοιτος λυκείου και θέλω να σπουδάσω ψυχολογία.
Στις πανελλήνιες δεν εβγαλα τα μόρια που ήθελα,οπότε τώρα ψάχνω να βρω με πιο τρόπο μπορώ να σπουδάσω το αντικείμενο αυτό,καθώς δεν θέλω να ξαναδώσω..
Απ' οτι ξερω ΙΕΚ με ειδικοτητα στην ψυχολογια δεν υπαρχουν..οπότε να πάω σε κάποιο κολλέγιο?
Τι προτείνεται εσείς?
Ευχαριστώ προκαταβολικά:P
Έχω τελειώσει ψυχολογία σε κολέγιο και θα σου πρότεινα να το ψάξεις τρελά πριν κάνεις αυτό το βήμα. Πολλά λεφτά (και δε μιλάω μόνο για τα δίδακτρα) και πολύ τρέξιμο μετά για να αποδείξεις σε εργοδότες και συναδέλφους ότι δεν είσαι ελέφαντας (ή μήπως είσαι?? :P). Πριν εμπιστευτείς κάποιο κολέγιο, θα σου πρότεινα να ψάξεις κυρίως τις συνεργασίες που έχει κάθε κολέγιο. Με ποιο πανεπιστήμιο συνεργάζεται, τι είδους συνεργασία έχει, θα μπορείς να συνεχίσεις εκεί τις σπουδές σου (αν το θελήσεις), έχει έγκριση το πρόγραμμα από τους αντίστοιχους φορείς του εξωτερικού?? Αυτά ρώτησε. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζεις τι είδους συνεργασία έχει το εκάστοτε κολέγιο. Και πρόσεξε όσα γράφει ο Panos. Είναι πολύ σωστά και έγκυρα.
Προσωπικά, αν με ρωτάς, θα πρότεινα να ξαναδώσεις πανελλαδικές. Οι 9 μήνες προετοιμασίας δε συγκρίνονται με το τρέξιμο,την ανασφάλεια και το άγχος που θα περάσεις για να βγάλεις άκρη με την αναγνώριση. Όπως και να' χει, σκέψου καλά την επιλογή σου. :D

Άδεια δεν παίρνεις ούτε από τον ΠΨΣ ούτε από το ΣΕΨ ούτε από Ελληνική Εταιρία Ψυχολογίας.Ο Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων είναι αυτός ο οποίος μάλλον φαίνεται ότι είναι ο αποδεκτός σύλλογος Ψυχολόγων με τον οποίο η πολιτεία κάνει διάλογο μιας και κανένας από τους συλλόγους Ψυχολόγων στην Ελλάδα δεν είναι ΝΠΔΔ.

Πλέον η ''άδεια'' έχει αντικατασταθεί από την ''βεβαίωση'' όπως και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα υγείας (πχ Ιατροι,Φαρμοκοποιοί,Κτηνίατροι ) και μέχρι πρότεινως η ''άδεια'' εκδιδόταν από τις οικιες Νομαρχίες.Πλέον η ''βεβαίωση'' εκδίδεται από τις κατά τόπους ΔΟΥ.Κάτι στο οποίο ο ΣΕΨ αντιδρά.

Σε κάθε περίπτωση τα κολέγια δεν αναγνωρίζονται από την Ελλάδα και τον ΔΟΑΤΑΠ λόγο του συνταγματικού περιορισμού.Παρόλα αυτά υπάρχει η πιθανότητα να κάνει κάποιος βασικές σπουδές σε κολέγιο στην Ελλάδα,στη συνέχεια μάστερ και 2-4 χρόνια ειδικότητα και εγραφή στο BPS και ΗPC.Στη συνέχεια μεταφορά των δικαιωμάτων του στην Ελλάδα μέσω της νέας σχετικής διαδικασίας η οποία πρόβλεπεται.Δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν συνάδελφο που να το έχει κάνει ακόμα αυτό.Τρέχα γύρευε δλδ και δε μιλάμε για τα χρόνια που θα κατασπαταληθούν.

Χωρίς να σημαίνει πως δεν υπάρχουν πολύ αξιόλογα κολέγια στην Ελλάδα με πραγματικά εντυπωσιακά προγράμματα σπουδών ,ο σίγουρος δρόμος αν θέλει κάποιος να γίνει νόμιμα Ψυχολόγος στην Ελλάδα είναι είτε σπουδές Ελλάδα είτε εξ ολοκλήρου σπουδές εξωτερικό.Για την άλλη διαδικασία μέσω ''Λαμίας'' αν γνωρίσω κάποιον που όντως το κατάφερε θα το αναφέρω.
Έχεις δίκιο σε όλα. Αυτή είναι η υπάρχουσα κατάσταση.... :/:

Και πού ακριβώς χρειάζεται η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ????
Λες και θα βρεί κανείς δουλειά στο δημόσιο ή στην Ελλάδα γενικά
Αν λάβουμε υπόψιν αυτό που λες, τότε είναι που δεν πρέπει να σπαταλήσει κάποιος χρήματα σε κάποιο κολέγιο. Δεν είναι αρκετή η ανασφάλεια που σου δημιουργείται από την προβληματική αγορά εργασίας?? Ωφελεί να βάλει κανείς στο κεφάλι του επιπλέον άγχος και ανασφάλεια ("θα βρω εργασία ως απόφοιτος κολεγίου? είναι αρκετές οι σπουδές που έκανα? τα λεφτά που έδωσα, έπιασαν τόπο?)?? Τα ερωτήματα είναι πολλά και ως επί το πλείστον.... αναπάντητα! :hypno:

Παιδιά συγγνώμη για την ενόχληση, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα που συζητάτε, θα ήθελα να σας ρωτήσω (και αν μπορείτε να μου απαντήσετε) το εξής : Αν αποφασίσω να σπουδάσω σε κάποιο κολλέγιο στην Ελλάδα (στον τομέα της Ψυχολογίας), μετά το τέλος τον προπτυχιακών μου σπουδών θα έχω τα ίδια δικαιώματα και δυνατότητες εργασίας στο εξωτερικό ? Δηλαδή, το πτυχίο μου στο εξωτερικό ,θα είναι ισάξιο με τα πτυχία απόφοιτων άλλων πανεπιστημίων και κολλεγίων του εξωτερικού ? (Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ! )
Ναι, λογικά θα είναι ισάξιο, απλά καλό θα ήταν να σιγουρευτείς για την συνεργασία που έχει το κολέγιο σου με το "μητρικό"!Τί ακριβώς έχει συμφωνηθεί. Ψάξε το όσο δεν πάει αυτό το θέμα. Στην ανάγκη ζήτα και τα αντίστοιχα έγγραφα από τους υπεύθυνους του κολεγίου. Θα δώσεις τόσα χρήματα, να μη ξέρεις τι έχουν κάνει?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicolettasp

Νεοφερμένος

Η Nicolettasp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Σκέφτομαι την Ψυχολογία διότι μου αρέσει σαν αντικείμενο πάρα πολύ.Έχει όμως προοπτικές στην Ελλάδα; Οκ,κάνουμε αυτό που μας αρέσει,αλλά άμα είναι να ψωμοζητάω καλύτερα να περάσω Αγγλική Φιλολογία και να την αφήσω ως χόμπυ..Τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
nefeli
ποιο κολλέγιο τελίωσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όταν τελειώσεις κολλέγιο ψυχολογίας το καλύτερο είναι να πας να βγάλεις εντός Ε.Ε. την άδεια σσκήσεως επαγγέλματος και μετά να μεταφέρεις όμορφα και ωραία τα δικαιώματα σου στην Ελλάδα.

Οσο αφορά αν έχει προοπιτικές η ψυχολογία στην Ελλάδα αυτό εξαρτάται το να διοριστείτε και να βολευτειτε κάπου ξεχάστε το μπορείτε όμως να ανοίξετε δικό σας γραφείο και αν είστε ικανοί να βγάλετε πάρα πολλά λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ομως ποιο κολλέγιο είναι καλό για αυτό το επάγγελμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
AMC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
H ψυχολογια δεν εχει πολυ δημοσιο αλλα αν ασχοληθεις σοβαρα μπορεις να βγαλεις πολλα χρηματα.
Ειναι σχολη με κυρος και προοπτικες απλα θελει κυνηγι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν ξέρω καλά αγγλικά οπότε δεν μπορώ να πάω στο deree το ΑMC θέλει αγγλικά;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top