Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ

Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΟΠΑ vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ vs Οργάνωσης & Διοίκη
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 71)
  • Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας

  • Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

  • Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής

  • Άλλο οικονομικό τμήμα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

pultas

Νεοφερμένος

Ο pultas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειμαι αναποφασιστος.δεν εχω καταληξει καπου.αναφερομαι συγκεκριμενα στις δυο αυτες σχολες γιατι με ενδιαφερει η λογιστικη.το θεμα ειναι οτι η ΔΕΤ εχει πλεονεκτηματα οπως οτι συνδεεται περισσοτερο με τεχνολογια,κατι απαραιτητο στις μερες μας.ακομα ειναι η μοναδικη σχολη σε ολη την ελλαδα σε αντιθεση με την ΛΟΧΡΗ που παρομοια τμηματα εχει παντου οπως επισης υπαρχουν ΤΕΙ λογιστικης που γεμιζουν ακομα περισσοτερο την αγορα εργασιας.απο την αλλη εχω σκεφτει οτι μπορω να παω ΔΕΤ και να κανω μεταπτυχιακο στη λογιστικη-χρηματοοικονομικη.δεν ξερω δεν μπορω να καταληξω.ποιες ειναι οι αποψεις σας????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Εγώ ανάμεσα σ' αυτά τα δύο είμαι κυρίως και στο Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και δεν ξέρω με ποια σειρά να τα βάλω...

Αρχικα σκεφτόμουν:
1) ΛΟΧΡΗ ΟΠΑ
2) ΔΕΤ ΟΠΑ
3) Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ

Μίλησα με έναν καθηγητή του Λόχρη ο οποίος μου είπε σαν πρώτη επιλογή εάν θέλω λογιστικά/χρηματοοικονομικά να βάλω ΛΟΧΡΗ. Αλλιώς φαινόταν αυτός να προτιμά το ΔΕΤ.

Έχω δεί όλα τα προγράμματα σπουδών και δεν μπορώ να αποφασίσω. Σκεφτόμουν μήπως τελικά είναι καλύτερο να βάλω Οικονομική Επιστήμη και να κάνω μετά μεταπτυχιακό σε ό,τι προτιμώ.

Από ΛΟΧΡΗ μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό σε τεχνολογίες/πληροφορική;
Δηλαδή, να μπορούσα να συνδυάσω την Λογιστική και Χρηματοοικονομική με το τεχνολογικό κομμάτι του ΔΕΤ, δηλαδή Ηλεκτρονικό Εμπόριο, Εφαρμογές Ίντερνετ κλπ.

Κερδίζω σε δικαιώματα υπογραφών κάτι από κάποιο από αυτά τα τμήματα; Οικονομικός & Τραπεζικός Σύμβουλος από ποιό γίνομαι καλύτερα; ΛΟΧΡΗ ή Οικονομικό;

ΥΓ: Εάν βάλω πρώτο οικονομικό τα άλλα δύο τα καίω σίγουρα γιατί οικονομική επιστήμη αν την βάλω περνάω εκτός τραγικής ανόδου της σχολής. Για τα άλλα δύο αυτό δεν ισχύει σίγουρα. ΛΟΧΡΗ έχει 18536 και ΔΕΤ 18431 και έχω βγάλει 18630 στο 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krisisgirl

Νεοφερμένος

Η krisisgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια να σας λυσω την απορια εγω που εχω τελειωσει ΑΣΟΕΕ. το ΔΕΤ ειναι ενα τμημα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. το βασικοτερο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει ξεκαθαρο αντικειμενο και αργοτερα θα εχετε προβλημα στην αγορα.πρακτικα απο το ΔΕΤ δεν βγαινεις ουτε πληροφορικαριος ουτε καλος γνωστης θεματων διοικησης επιχειρησεων.εχω φιλο που το τελειωσε 1ος και δεν τον επαιρναν σε μεταπτυχιακο, ενω αλλα παιδια απο το λο.χρη τα δεχτηκαν αμεσως. γνωμη μου ειναι να δηλωσετε το οικονομικης επιστημης, διοτι ειναι πιο ευρυ το γνωστικο πεδιο και επισης δν θα αντιμετωπισετε τον αμεσο ανταγωνισμο απο τα ΤΕΙ λογιστικης κλπ. ακομη, στο μεταπτυχιακο μπορειτε να εξειδικευτειτε κ σε χρηματοικονομικα και σε business και ο,τι αλλο θελετε
η αποψη μου ειναι να μην ακουτε κ πολυ τους συμβουλατορες απο τα φροντιστηρια διοτι δεν εχουν τις περισσσοτερες φορες ιδεα του τι γινεται.
ps: δεν σας τα λεω αυτα για να ανεβασω τη βαση του τμηματος μου, εγω μαρκετινγκ τελειωσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
παιδια να σας λυσω την απορια εγω που εχω τελειωσει ΑΣΟΕΕ. το ΔΕΤ ειναι ενα τμημα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. το βασικοτερο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει ξεκαθαρο αντικειμενο και αργοτερα θα εχετε προβλημα στην αγορα.πρακτικα απο το ΔΕΤ δεν βγαινεις ουτε πληροφορικαριος ουτε καλος γνωστης θεματων διοικησης επιχειρησεων.εχω φιλο που το τελειωσε 1ος και δεν τον επαιρναν σε μεταπτυχιακο, ενω αλλα παιδια απο το λο.χρη τα δεχτηκαν αμεσως. γνωμη μου ειναι να δηλωσετε το οικονομικης επιστημης, διοτι ειναι πιο ευρυ το γνωστικο πεδιο και επισης δν θα αντιμετωπισετε τον αμεσο ανταγωνισμο απο τα ΤΕΙ λογιστικης κλπ. ακομη, στο μεταπτυχιακο μπορειτε να εξειδικευτειτε κ σε χρηματοικονομικα και σε business και ο,τι αλλο θελετε
η αποψη μου ειναι να μην ακουτε κ πολυ τους συμβουλατορες απο τα φροντιστηρια διοτι δεν εχουν τις περισσσοτερες φορες ιδεα του τι γινεται.
ps: δεν σας τα λεω αυτα για να ανεβασω τη βαση του τμηματος μου, εγω μαρκετινγκ τελειωσα...

εγώ πάντως αυτό που διαβάζω είναι ότι ειδικά όσον αφορά τα μεταπτυχιακά από το ΔΕΤ παίρνουν πολύ εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
παιδια να σας λυσω την απορια εγω που εχω τελειωσει ΑΣΟΕΕ. το ΔΕΤ ειναι ενα τμημα που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. το βασικοτερο μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει ξεκαθαρο αντικειμενο και αργοτερα θα εχετε προβλημα στην αγορα.πρακτικα απο το ΔΕΤ δεν βγαινεις ουτε πληροφορικαριος ουτε καλος γνωστης θεματων διοικησης επιχειρησεων.εχω φιλο που το τελειωσε 1ος και δεν τον επαιρναν σε μεταπτυχιακο, ενω αλλα παιδια απο το λο.χρη τα δεχτηκαν αμεσως. γνωμη μου ειναι να δηλωσετε το οικονομικης επιστημης, διοτι ειναι πιο ευρυ το γνωστικο πεδιο και επισης δν θα αντιμετωπισετε τον αμεσο ανταγωνισμο απο τα ΤΕΙ λογιστικης κλπ. ακομη, στο μεταπτυχιακο μπορειτε να εξειδικευτειτε κ σε χρηματοικονομικα και σε business και ο,τι αλλο θελετε
η αποψη μου ειναι να μην ακουτε κ πολυ τους συμβουλατορες απο τα φροντιστηρια διοτι δεν εχουν τις περισσσοτερες φορες ιδεα του τι γινεται.
ps: δεν σας τα λεω αυτα για να ανεβασω τη βαση του τμηματος μου, εγω μαρκετινγκ τελειωσα...

Ναι και ξερεις εσυ παραπανω.
Kαι μονο ο τροπος που μιλας φενεται οτι λες βλακιες.δν ξερω αν εχεις κανενα συμφερον που τα λες αυτα αλλα καλο ειναι να μην λεμε οτι θελουμε σε παιδια που θελουν οντως την βοηθεια μας για να αποφασισουν.δηλαδη μας λες οτι ο φιλος σου τελειωσε πρωτος στο δετ και δν τον δεχτηκαν σε μεταπτυχιακο?και τα 13χρονα του ischool θα γελανε.αρα ειναι σαν να μας λες οτι αφου δν δεχτηκαν τον πρωτο τοτε δν θα δεχτουν κανενα απο το δετ πραγμα που δν το βλεπω να γινεται.δηλαδη αυτοι απο το δετ που κανουν μεταπτυχιακο στο cambridge και στο LSE τι ειναι?Παντως μην στεναχωριεσαι που δν εφτασες τελικα την βαση του δετ και πηγες μαρκετινγκ.και αυτο μια χαρα σχολη ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olimpia90

Νεοφερμένος

Η olimpia90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εαν καποιος ενδιαφερεται καθαρα για λογιστικη το καλυτερο ειναι να παει στο λοχρη.Ομως εαν δεν ειναι σιγουρος οτι θελει να ασχοληθει με τα λογιστικα το δετ ειναι η καλυτερη επιλογη καθως μεσα απο την επιλογη καποιων μαθηματων λογιστικης μπορεις να ασχοληθεις κ με τα λογιστικα,κανοντας και ενα μεταπτυχιακο πανω στο αντικειμενο .Κατα την γνωμη μου εχει το πιο συγχρονο προγραμμα σπουδων απο ολα τα αλλα τμηματα του οικονομικου Πανεπ.Αθην. και σου δινει πολλες επιλογες εξειδικευσης.Μεσα απο το δετ μπορεις να φτασεις σε υψηλοτερο επιπεδο απο τους φοιτητες του τμηματος μαρκετινγκ και οργανωσης κ διοικησης μεσα απο την επιλογη συγκεκριμενων μαθηματων καθως σου δινει το πλεονεκτημα της πληροφορικης.Βασικα το δετ σου διδασκει πως μπορεις να διοικησεις μια εταιρια μεσα απο την εξελιξη της πληροφορικης και οχι να γινεις προγραμματιστης πχ(εξειδικευμενα προγραμματα ,ποσοτικοποιηση των προβληματων της εταιριας,και βασικα μαθηματα γενικης παιδειας στα 2 πρωτα ετη οπως χρηματοοικονομικα,μαθηματικα,java,databases, και αρχες οργανωσης και διοικησης).Απαραιτητο κατα την γνωμη μου ειναι ομως ενα μεταπτυχιακο.Ειναι κλασεις ανωτερο απο το τμημα οργανωσης κ διοικησης και οσο αναφορα τα μεταπτυχιακα ειναι απο τα τμηματα που εχουν καλη φημη στο εξωτερικο και μαλιστα εχει διακριθει με καποιο βραβειο.Οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια στο site του τμηματος https://www.dmst.aueb.gr/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Είναι τα τρία υψηλότερα βαθμολογικά τμήματα στο 5ο πεδίο.
Το Δ.Ε.Τ. υποτίθεται ότι συνδυάζει πληροφορική με οικονομικά, το Ο.Δ.Ε. ότι προσφέρει γνώσεις σε μια ευρεία γκάμα οικονομικών αντικειμένων και το ΛΟ.ΧΡΗ. ότι είναι το top του πεδίου αλλά και πολύ εξειδικευμένο...

Σκέφτομαι το Δ.Ε.Τ. γιατί πράγματι η πληροφορική είναι ισχυρό - και απαραίτητο, πλέον - επαγγελματικό προσόν, και με ενδιαφέρουν περισσότερο ειδικότητες όπως επιχειρησιακή στρατηγική, management και λήψη πρωτοβουλιών... Δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ οι συμβατικές θέσεις (π.χ. λογιστήριο), αν και γνωρίζω ότι το management πρέπει να είναι δύσκολο ως προς την αποκατάσταση, ειδικά στην Ελλάδα...
Τι άποψη έχετε για τα τρία τμήματα; Θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες των τριτοετών λυκείου που θα επιλέξουμε τμήμα σε λίγο καιρό, αλλά θα ήταν πολύ σημαντικό το ενδιαφέρον φοιτητών και αποφοίτων των τριών τμημάτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
χμμμ.. ο ειδικός στο θέμα είναι ο Chris! :)
Αλλά ας δοκιμάσουμε και εμείς.

Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για το ΟΠΑ και θες να ασχοληθείς με management εγώ εννοείται ότι θα σου πρότεινα το ΟΔΕ. Το ΛΟ. ΧΡΗ συμφωνώ είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο και δεν είναι κάτι που με ένα καλό μεταπτυχιακό δεν μπορείς να ισορροπήσεις αν είσαι από σχολή ΟΔΕ ή ΔΕΤ. ;)
Για το ΔΕΤ δεν έχω να σου πω κάτι γιατί δεν έχω δει το πρόγραμμα σπουδών. Αλλά φαντάζομαι ότι θα έχει αρκετά οικονομικά + management μαθήματα αφού θες να το συνδυάσεις σε τόσο μεγάλο βαθμό με πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
πολυκοσμια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Επειδη ειμαι στη θεση σου φιλε μου,εγω μαλλον πρωτη επιλογη ΟΔΕ θα βαλω.Να παρω ενα πτυχιο με συγκεκριμενο προσανατολισμό και οχι ανακατεμενο οπως το ΔΕΤ ουτε εξειδικευμενο οπως το ΛΟ.ΧΡΗ. και σε 4-5 χρονια βλεπουμε για το μεταπτυχιακο τι παιζει και πραττουμε αναλογως.

Αυτη ειναι η προσωπικη γνωμη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Επειδη ειμαι στη θεση σου φιλε μου,εγω μαλλον πρωτη επιλογη ΟΔΕ θα βαλω.Να παρω ενα πτυχιο με συγκεκριμενο προσανατολισμό και οχι ανακατεμενο οπως το ΔΕΤ ουτε εξειδικευμενο οπως το ΛΟ.ΧΡΗ. και σε 4-5 χρονια βλεπουμε για το μεταπτυχιακο τι παιζει και πραττουμε αναλογως.

Αυτη ειναι η προσωπικη γνωμη μου.:)

Σκοπός του ΔΕΤ δεν είναι να συνδυάσει Πληροφορική και Διοίκηση, δηλαδή είναι λάθος να λέμε ΔΕΤ = (ΟΔΕ +Πληροφορική)/2. :)Κάτι τέτοιο κάνει το τμήμα Διοίκησης και Τεχνολογίας ΠΑΜΑΚ που είναι εντελώς διαφορετικό Από το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας... Άρα, επέτρεψε μου να διαφωνώ με το ανακατεμένο...

Σαν δευτεροετής του ΔΕΤ τα έχω καταλάβει κάπως έτσι :

Το ΟΔΕ κάνει διοίκηση επιχειρήσεων, δηλαδή εμβαθύνει σε λογιστική, μανατζμεντ και ανθρώπινους πόρους και πληροφοριακά συστήματα διοίκησης και γίνεσαι στέλεχος επιχειρήσεων και μάλιστα έχεις και σημαντικό εύρος επιλογών αφού έχουν πολλά επιλογής από άλλα τμήματα.

Το ΔΕΤ κάνει Διοικητική Επιστήμη και επικεντρώνεται στην πληροφορία μέσω των πληροφοριακών συστημάτων.ΔΕΝ είναι τμήμα Διοίκηση Επιχειρήσεων, έχει άλλο πρόγραμμα σπουδών... Είναι διαφορετικά... Ένας του ΟΔΕ είναι προορισμένος για υψηλότερη θέση απ'ότι ένας ΔΕΤάριος που είναι πιο κοντά στην παραγωγή, πιο τεχνικός...Αυτή είναι η διαίσθησή μου βλέποντας το πρόγραμμα του ΟΔΕ...
Διοικητική Επιστήμη είναι συνώνυμη της Εφαρμοσμένη Επιχειρησιακής Έρευνας (Management Science που δεν έχει σχέση με το management or Operations Research)...Δηλαδή, έχουμε πχ. ένα μάθημα Λογιστικής ( το ΟΔΕ έχει πολλά), ένα Μανατζμεντ (το ΟΔΕ προφανώς εμβαθύνει) απλά για τα βασικά. Ο ΔΕΤάριος δεν ξέρει λογιστική, δεν ξέρει τις θεωρίες μάνατζμεντ, αλλά ξέρει να γράφει κώδικα, να φτιάχνει ιστοσελίδες, τέτοια πράγματα. Αντίθετα, έχουμε πιο πολλά μαθήματα μαθηματικών μοντέλων, ποσοτικών μεθόδων, την εφαρμογή τους σε προβλήματα δρομολόγησης οχημάτων, logistics (όχι λογιστική), μαθήματα που ασχολούνται με αλγόριθμους, πιθανότητες, λήψη αποφάσεων με ποσοτικά κριτήρια, συνδυαστική βελτίστοποίηση, μαθηματικού προγραμματισμού κ.α. Επίσης, η κατεύθυνση πληροφοριακών συστημάτων είναι πιο soft απ'ότι ένα τμήμα πληροφορικής και ασχολείται με web development, ηλεκτρονικό επιχειρείν, μοντελοποίηση Πληροφοριακών Συστημάτων και τέτοια που χρειάζονται στην επιχείρηση... Δηλαδή, μη περιμένετε να μάθετε Λειτουργικά, Δίκτυα, Υπολογιστικά Συστήματα και πράγματα κοντά στη μηχανή στο ΔΕΤ...Τέλος, υπάρχει κατεύθυνση Στρατηγικής και Ανθρωπίνων Πόρων που είναι πολλά μαθήματα Business, δηλαδή ΟΔΕ και δεν σας τη συνιστώ γιατί 1) υπάρχει ολόκληρο ΟΔΕ που είναι καλύτερο σε αυτά, 2) καλύτερα μεταπτυχιακό τέτοια θέματα και 3) έτσι πως είναι, είναι εύκολη και πάνε όλοι για να πάρουν πτυχίο:D. Υποθέτω το κάνανε για να βολέψουν καθηγητές (σοβαρά), αφού δεν είναι άμεσο αντικείμενό μας...Μεταπτυχιακά (νομίζω δύσκολα αποφεύγεις το master πια) πάνε παιδιά σε παραδοσιακές ειδικότητες business όπως :marketing, management, πληροφοριακά συστήματα ΑΝΕΤΑ. Πιο δύσκολα πάνε, αλλά πάνε, σε Computer Science και επιχειρησιακή έρευνα, αν επιλέξουν τα σωστά μαθήματα, κυρίως κατεύθυνση ποσοτικών και επιχειρησιακής έρευνας ή και κάποια από πληροφορική πιο θεωρητικά χωρίς να είναι απαραίτητο. Παράδειγμα: πέρυσι πήγαν 11 άτομα απ'τό ΔΕΤ στο Computing Science του Imperial https://www3.imperial.ac.uk/computing ενώ σε operations research έχουν πάει και σε καλά αμερικανικά (Columbia κλπ).:) Και γενικά οι ποσοτικοί πάνε καλύτερα σε μας...

Α! Ένα tip, μπορώ να σας πω ότι αν θέλετε να μάθετε χρηματοοικονομικά ή λογιστική και δεν θα κάνετε master μη πάτε στο ΔΕΤ αλλά τρέχοντας ΛοΧρή ή ΟΔΕ ... Το τμήμα μας επικεντρώνεται σε ποσοτικές μεθόδους στα χρηματοοικονομικά και όχι σε ολόκληρο το πεδίο και γενικότερα έχει βάλει προσωρινούς καθηγητές και δείχνει ότι το αφήνει... Αν τώρα θέλετε μάστερ σε Finance ή Λογιστική όπου και να πάτε (ΛΟΧΡΗ ,ΟΔΕ ΔΕΤ ) σας παίρνουν, με προβάδισμα στο ΛοΧρή( το οποίο αν σας ενδιαφέρει είναι πολύ πολύ καλό τμήμα).

Σόρυ αν κούρασα :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Διοικητική Επιστήμη είναι συνώνυμη της Εφαρμοσμένη Επιχειρησιακής Έρευνας (Management Science που δεν έχει σχέση με το management or Operations Research)...Δηλαδή, έχουμε πχ. ένα μάθημα Λογιστικής ( το ΟΔΕ έχει πολλά), ένα Μανατζμεντ (το ΟΔΕ προφανώς εμβαθύνει) απλά για τα βασικά. Ο ΔΕΤάριος δεν ξέρει λογιστική, δεν ξέρει τις θεωρίες μάνατζμεντ, αλλά ξέρει να γράφει κώδικα, να φτιάχνει ιστοσελίδες, τέτοια πράγματα. Αντίθετα, έχουμε πιο πολλά μαθήματα μαθηματικών μοντέλων, ποσοτικών μεθόδων, την εφαρμογή τους σε προβλήματα δρομολόγησης οχημάτων, logistics (όχι λογιστική), μαθήματα που ασχολούνται με αλγόριθμους, πιθανότητες, λήψη αποφάσεων με ποσοτικά κριτήρια, συνδυαστική βελτίστοποίηση, μαθηματικού προγραμματισμού κ.α.

Δηλαδή η Διοικητική Επιστήμη δεν έχει άμεση σχέση με τη Διοίκηση Επιχειρήσεων, όπως είναι προσανατολισμένο το ΔΕΤ;
Και κάτι άλλο, έχω ακούσει από γνωστό μου ότι το ΟΔΕ προσφέρει πολύ επιφανειακές γνώσεις στο θέμα "πληροφορική"... Γιατί να μην απευθυνθεί κάποιος που ενδιαφέρεται κυρίως για Διοίκηση στο ΔΕΤ, ενώ παράλληλα θέλει να πάρει γερές βάσεις, που χρειάζονται πια, στην πληροφορική; Η κατεύθυνση πληροφορικής του ΟΔΕ πιστεύεις ότι προσφέρει κάτι τέτοιο;
Βέβαια, έτσι όπως μας το περιέγραψες, το ΔΕΤ μοιάζει λίγο "αποσπασματικό" τμήμα... Λίγο αυτό, λίγο εκείνο, λίγο το άλλο... Προσφέρει ουσιαστικές και ολοκληρωμένες γνώσεις ή είναι λίγο επιφανειακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Δηλαδή η Διοικητική Επιστήμη δεν έχει άμεση σχέση με τη Διοίκηση Επιχειρήσεων, όπως είναι προσανατολισμένο το ΔΕΤ;
Και κάτι άλλο, έχω ακούσει από γνωστό μου ότι το ΟΔΕ προσφέρει πολύ επιφανειακές γνώσεις στο θέμα "πληροφορική"... Γιατί να μην απευθυνθεί κάποιος που ενδιαφέρεται κυρίως για Διοίκηση στο ΔΕΤ, ενώ παράλληλα θέλει να πάρει γερές βάσεις, που χρειάζονται πια, στην πληροφορική; Η κατεύθυνση πληροφορικής του ΟΔΕ πιστεύεις ότι προσφέρει κάτι τέτοιο;
Βέβαια, έτσι όπως μας το περιέγραψες, το ΔΕΤ μοιάζει λίγο "αποσπασματικό" τμήμα... Λίγο αυτό, λίγο εκείνο, λίγο το άλλο... Προσφέρει ουσιαστικές και ολοκληρωμένες γνώσεις ή είναι λίγο επιφανειακό;

Η Διοικητική Επιστήμη είναι διεπιστημονική περιοχή. Ισορροπεί ανάμεσα στα Μαθηματικά, τα Οικονομικά και την Θεωρητική Πληροφορική. Γι'αυτό, θα δεις πολλούς μηχανικούς, μαθηματικούς και καθαρούς (lol) οικονομολόγους να κάνουν μεταπτυχιακά σε Διοικητική Επιστήμη... Αλλά προσεγγίζει αλλιώς το θέμα Διοίκηση Επιχειρήσεων. Να στο πω αλλιώς: όταν δουλέψεις σε μια εταιρεία μόλις πάρεις πτυχίο (έστω ότι είμαστε σε ιδανική χώρα :redface:) τι θα σε βάλουν να κάνεις; Να διοικήσεις 50 ανθρώπους ή να ανάλυσεις κάποια δεδομένα ώστε να βγάλεις μια χρήσιμη πληροφορια που κάποιοι άλλοι θα αξιοποιήσουν για την επιχείρηση; Μάλλον το δεύτερο...:)

Άλλο παράδειγμα του τι κάνει ένας Διοικητικός Επιστήμονας ή Επιχειρησιακός Ερευνητής: Έστω ένα προϊόν παράγεται σε 4 εργοστάσια και πουλιέται σε 40 καταστήματα. Ο ανώτερος (the big boss κι έτσι χαχα:D) σου ζητά να προσδιορίσεις ακριβώς ποια ποσότητα θα παράγεται και θα διακινείται από τα εργοστάσια, ώστε η επιχείρηση να μεγιστοποιήσει το κέρδος της. Φυσικά πρέπει να ξέρεις τους περιορισμούς ότι έχετε μόνο 15 φορτηγά και τα όρια παραγωγής κάθε εργοστάσιου... Ο ΔΕΤάριος ξέρει ότι αυτό είναι πρόβλημα Μαθηματικού Προγραμματισμού (ή παίρνει τηλέφωνο τον ΔΕΤάριο από τον οποίο αντέγραφε στη σχολή ή whatever xaxa:P)
1. Ξεκινάς.:P
2.Παίρνεις πληροφορίες για τα όρια παραγωγής και όλα τα τυχόν προβλήματα κλπ. (αυτό εννοούσα πιο κοντά σε παραγωγή το ΔΕΤ).
3.Διατυπώνεις το μαθηματικό μοντέλο (φτιάχνεις συναρτήσεις, περιορισμούς). Ίσως κάνεις έρευνα για το αν θα χρησιμοποιήσεις γραμμικό προγραμματισμό ή ακέραιο προγραμματισμό...
4. Θα χρησιμοποιήσεις κάποιο αλγόριθμο (ίσως Simplex); Θα προσεγγίσει το αποτέλεσμα καλά; Μήπως θα έχει τεράστια πολυπλοκότητα και θα κάνει 800 χρόνια; Κοιτάς και άλλες περιπτώσεις
5. Θα χρησιμοποιήσεις κάποιο software σε κάποιο στάδιο (Solver, LINDO); Ίσως χρειαστεί να γράψεις κώδικα (Java, C++)...
6. Το λύνεις. Παρουσιάζεις το αποτέλεσμα.
Αν προκυψει κάποιο λάθος GOTO 2.
αλλιώς
7. Τέλος.:)

Αν αυτό σας άρεσε θα σας αρέσουν τα περισσότερα μαθήματα του ΔΕΤ... ;)

Τώρα για το αν θα μάθεις ολοκληρωμένα πληροφορική, αυτό δεν θα γίνει πουθενά αλλού εκτός από ένα τμήμα πληροφορικής ή επιστήμης υπολογιστών.:) Στο ΔΕΤ θα μάθεις την θεωρία που χρειάζεται και για τη Διοικητική Επιστήμη (κυρίως Αλγορίθμους, πολυπλοκότητες), θα μάθεις να γράφεις κώδικα (3 εξάμηνα Java, 1 C, scripting γλώσσες για το web) και γενικότερα θα μάθεις να σχεδιάζεις πληροφοριακά συστήματα και να τα μοντελοποιείς...Η πληροφορική προορίζεται για εργαλείο σου για τη δική σου επιστήμη, με άλλα λόγια. Πολλά παιδιά συνεχίζουν σε μεταπτυχιακά computer science πάντως και τους παίρνουν μια χαρά αλλά κυρίως είναι οι πιο ποσοτικοί γιατί χρειάζεται μαθηματικό υπόβαθρο και όχι αυτοί που πάνε ανθρώπινους πόρους (απ'ότι κατάλαβες μισώ την κατεύθυνση χαχα). Ξαναλέω, αν θες να μάθεις πληροφορική ως επιστήμη να πας σε τμήμα πληροφορικής και όχι στο ΔΕΤ. Είναι προφανές μαν:).

Στο ΟΔΕ δεν γράφουν κώδικα γενικά είναι λιγότερο τεχνικοί και πιο business, ακόμα και στην κατεύθυνση... Βέβαια, παίρνουν και πολλά επιλογής από ΔΕΤ, Πληροφορική... οπότε δεν ξέρω.

Γιατί αποσπασματικό; Αρκετά συγκεκριμένο είναι και στη Ελλάδα δεν υπάρχει άλλο ίδιο. Ίσως να μου το εξηγήσεις αυτό, αν θες:). Παντώς υπάρχει και επιστημονική ένωση https://www.informs.org/ και πολλά πανεπιστήμια έχουν προπτυχιακό πρόγραμμα . Γενικά η διαφορά σου με τον μηχανικό και τον μαθηματικό που καταλήγουν συναδελφοί σου είναι πως έχεις και μια business κουλτούρα. Αν αυτό χρειάζεται ή όχι... Απόψεις είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Tsekis, ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον... Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις. Εγώ σκέφτομαι το Δ.Ε.Τ., επειδή δε θέλω καθαρή πληροφορική, αλλά κάτι που να περιέχει και αρκετή πληροφορική και αρκετά οικονομικά... Όσον αφορά το χαρακτηρισμό "αποσπασματικό", εννοώ το ότι δεν είναι προσανατολισμένο σε κάτι "καθαρόαιμο", αν και, όπως τα λες, μου φαίνεται ότι η Διοικητική Επιστήμη είναι περισσότερο αυτόνομη απ' ότι νόμιζα...
Θα συνεχίσω την ..."ανάκριση" και θα σε ρωτήσω κάτι ακόμη στο οποίο θα μπορούσες να με διαφωτίσεις λιγάκι... Είχα διαβάσει σε ένα σχετικό βιβλίο επαγγελματικού προσανατολισμού ότι οι απόφοιτοι του τμήματος δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα και παίρνουν πτυχίο επιπέδου 4. Ξέρω όμως ότι αυτό έχει αλλάξει πλέον και ότι εγγράφεσαι στο Ο.Ε.Ε. και έχεις τα δικαιώματα του οικονομολόγου και του λογιστή... Τι επιπέδου είναι πλέον το πτυχίο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Tsekis, ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον... Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις. Εγώ σκέφτομαι το Δ.Ε.Τ., επειδή δε θέλω καθαρή πληροφορική, αλλά κάτι που να περιέχει και αρκετή πληροφορική και αρκετά οικονομικά... Όσον αφορά το χαρακτηρισμό "αποσπασματικό", εννοώ το ότι δεν είναι προσανατολισμένο σε κάτι "καθαρόαιμο", αν και, όπως τα λες, μου φαίνεται ότι η Διοικητική Επιστήμη είναι περισσότερο αυτόνομη απ' ότι νόμιζα...
Θα συνεχίσω την ..."ανάκριση" και θα σε ρωτήσω κάτι ακόμη στο οποίο θα μπορούσες να με διαφωτίσεις λιγάκι... Είχα διαβάσει σε ένα σχετικό βιβλίο επαγγελματικού προσανατολισμού ότι οι απόφοιτοι του τμήματος δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα και παίρνουν πτυχίο επιπέδου 4. Ξέρω όμως ότι αυτό έχει αλλάξει πλέον και ότι εγγράφεσαι στο Ο.Ε.Ε. και έχεις τα δικαιώματα του οικονομολόγου και του λογιστή... Τι επιπέδου είναι πλέον το πτυχίο; :confused:

Παρακαλώ ! Και εγώ είχα τους προβληματισμούς σου πάντως :)... Ίσως φταίει ότι μαζί με το ΛοΧρη είναι τα νεώτερα τμήματα του ΟΠΑ και ενώ το ΛοΧρή είναι αρκετά προφανές με τι ασχολείται (όσο προφανές για έναν 18χρονο) για το ΔΕΤ δεν ισχύει αυτό.

Ναι γράφεσαι στο Ο.Ε.Ε και έχεις δικαιώματα λογιστή Β κατηγορίας, όπως και οι Οικονομικάριοι και οι ΟΔίτες... Γενικά παιδιά, αυτά ισχύουν μόνο για το Δημόσιο, το οποίο μας έχει τελειώσει...:redface: Οπότε μην ασχολείστε.

Τι σημαίνει επίπεδο πτυχίου; Δεν το ξέρω αυτό:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το επίπεδο πτυχίου έχει κάποια σχέση με την ισχύ του πτυχίου, νομίζω... Για παράδειγμα, κάποιες σχολές προσφέρουν πτυχία επιπέδου 4 ή 5, ενώ τα μεταπτυχιακά 6, κ.λπ. Δεν ξέρω αν ισχύει πλέον γιατί πριν ένα χρόνο είχα διαβάσει ότι οι πρυτάνεις είχαν προτείνει αλλαγές στην αξιολόγησή τους...

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο... Εδώ δεν ξέρουμε ακόμη τι σημαίνει οικονομία - δεν έχουμε κάνει τίποτα ιδιαίτερο στο λύκειο, θα ξέρουμε τι θα πει "Διοικητική Επιστήμη"; Εσύ, πάντως, φαίνεσαι ευχαριστημένος με το Δ.Ε.Τ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Το επίπεδο πτυχίου έχει κάποια σχέση με την ισχύ του πτυχίου, νομίζω... Για παράδειγμα, κάποιες σχολές προσφέρουν πτυχία επιπέδου 4 ή 5, ενώ τα μεταπτυχιακά 6, κ.λπ. Δεν ξέρω αν ισχύει πλέον γιατί πριν ένα χρόνο είχα διαβάσει ότι οι πρυτάνεις είχαν προτείνει αλλαγές στην αξιολόγησή τους...

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο... Εδώ δεν ξέρουμε ακόμη τι σημαίνει οικονομία - δεν έχουμε κάνει τίποτα ιδιαίτερο στο λύκειο, θα ξέρουμε τι θα πει "Διοικητική Επιστήμη"; Εσύ, πάντως, φαίνεσαι ευχαριστημένος με το Δ.Ε.Τ....

Ούτε εγώ ξέρω... Γενικά από εσένα το ακούω πρώτη φορά :) αυτό με τα πτυχία.

Γενικά πιστεύω αν δε τελειωσεις έστω το προπτυχιακό πρόγραμμα μιας επιστήμης ή ενός αντικειμένου δεν έχεις πλήρη εικόνα. Δηλαδή ίσως τα πράγματα να είναι λίγο αλλιώς τελικά απ'ότι σου λέω...

Ναι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και οργανωμένο είναι και καλούς καθηγητές έχει (λίγοι είναι οι καμμένοι:P)... Αν σ'αρέσει το αντικείμενο να πας. Αν και έχει ξαναμπεί στο forum, ορίστε η έρευνα επαγγελματικής αποκατάστασης για το ΔΕΤ: https://www.dmst.aueb.gr/news/DMST 2010_survey results.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
εγω θα σου ελεγα οδε,απο το οποιο περνεις γενικες γνωσεις πανω στις λειτουργιες της επιχειρησης τα πρωτα 2 χρονια(μανατζμεντ,μαρκετινγκ,λογιστικη,χρηματοοικονομικα,πληροφοριακα συστηματα κτλ) και στην συνεχεια εμβαθυνεις στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει .για το δετ θα συμφωνησω με τα λεγομενα του τσεκι απλα θεωρω οτι εχει 2 μεγαλα αρνητικα το συγκεκριμενο τμημα( δεν νοειται στελεχος να μην εχει γνωσεις λογιστικης και οτι το δετ δεν κανει συγκεκριμενα πραγματα ειναι λiγω πασπαρτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα μιλήσω και εγω λοιπόν!!Οπως βλέπεις αριστερά είμαι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών! Ο tsekis έχει μια αρκετά αντικειμενική άποψη περί του τμήματος του αλλά είναι λίγο σπάνιο να το βρείς σε άλλους ΔΕΤαριους οι οποίοι πιστεύουν ότι το το τμήμα τους είναι ΟΔΕ + ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ και αυτο τους κάνει TOP! Κατ'εμε, θα επιλέξεις ένα τμήμα ανάλογα με τι σου αρέσει! Το ΟΔΕ είναι ενα πολύ ευέλικτο τμήμα και έχει και κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων οπως και μαθηματα ελευθερης επιλογης απο αλλα τμηματα οπότε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ το πτυχίο σου με τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν πέρα των υποχρεωτικών!Εμένα μου άρεσε πολύ ο προγραμματισμός αλλά πέρα απο εκεί δεν ήθελα να ασχοληθώ με αυτόν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Το ΟΔΕ είναι τμήμα με 90 χρόνια ιστορία και τα τμήματα ΛΟΧΡΗ και αν δεν κάνω λαθος και το ΔΕΤ φτιάχτηκαν το 1999-2000 απο κατευθύνσεις του ΟΔΕ!Το ΛΟΧΡΗ με το ΟΔΕ έχουν πάνω απο τα μισά μαθήματα κοινά!Απλά,το ΛΟΧΡΗ εξειδικεύει πολυ περισσότερο!Εγω είμαι της άποψης να κάνεις κάτι γενικό και μετα αφού θα δεις ενα ευρυ φάσμα μαθημάτων , βλέπεις τι σου αρέσει και αναλόγως πραττεις όταν πάρεις το πτυχιο! Οτι άλλο άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
...( δεν νοειται στελεχος να μην εχει γνωσεις λογιστικης και οτι το δετ δεν κανει συγκεκριμενα πραγματα ειναι λiγω πασπαρτου)

Οκ για τη λογιστική. Μα πασπαρτού:P; Μην ανησυχείς δεν θα γράψω και άλλο κατεβατό αλλά εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω :).

Θα μιλήσω και εγω λοιπόν!!Οπως βλέπεις αριστερά είμαι πρωτοετής φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών! Ο tsekis έχει μια αρκετά αντικειμενική άποψη περί του τμήματος του αλλά είναι λίγο σπάνιο να το βρείς σε άλλους ΔΕΤαριους οι οποίοι πιστεύουν ότι το το τμήμα τους είναι ΟΔΕ + ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ και αυτο τους κάνει TOP! Κατ'εμε, θα επιλέξεις ένα τμήμα ανάλογα με τι σου αρέσει! Το ΟΔΕ είναι ενα πολύ ευέλικτο τμήμα και έχει και κατεύθυνση Πληροφοριακών Συστημάτων οπως και μαθηματα ελευθερης επιλογης απο αλλα τμηματα οπότε ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙΣ το πτυχίο σου με τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν πέρα των υποχρεωτικών!Εμένα μου άρεσε πολύ ο προγραμματισμός αλλά πέρα απο εκεί δεν ήθελα να ασχοληθώ με αυτόν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Το ΟΔΕ είναι τμήμα με 90 χρόνια ιστορία και τα τμήματα ΛΟΧΡΗ και αν δεν κάνω λαθος και το ΔΕΤ φτιάχτηκαν το 1999-2000 απο κατευθύνσεις του ΟΔΕ!Το ΛΟΧΡΗ με το ΟΔΕ έχουν πάνω απο τα μισά μαθήματα κοινά!Απλά,το ΛΟΧΡΗ εξειδικεύει πολυ περισσότερο!Εγω είμαι της άποψης να κάνεις κάτι γενικό και μετα αφού θα δεις ενα ευρυ φάσμα μαθημάτων , βλέπεις τι σου αρέσει και αναλόγως πραττεις όταν πάρεις το πτυχιο! Οτι άλλο άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις!

Να σημειώσω μόνο (για ιστορικούς λόγους και μόνο) ότι το ΔΕΤ δεν έχει καμία σχέση με καμία κατεύθυνσης του ΟΔΕ αλλά προέκυψε από ένα άλλο τμήμα που υπήρχε στα 90's στο ΟΠΑ που λεγόταν Μάρκετινκγ και Επιχειρησιακής Έρευνας (και θεωρούνταν εξαιρετικό). Το κομμάτι του Μάρκετινγκ έμεινε στο τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας ενώ το κομμάτι της Επιχειρησιακής Έρευνας και των ποσοτικών καθώς και κάποιοι καθηγητές της Πληροφορικής (που ασχολούνταν με αποφάσεις και μοντελοποίηση πληροφοριακών συστημάτων κλπ.) κάνανε το ΔΕΤ.

Υπάρχουν και low-profile ΔΕΤάριοι πάντως Chris. Το ψιλοτραγικό είναι να το λένε αυτό μετά το 3ο έτος...:(
Γενικά είμαστε παρεξηγημένοι χαχα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top