Σπουδές Αρχιτεκτονικής στο εξωτερικό μετά από ΤΕΙ

jesusgun

Νεοφερμένος

Ο jesusgun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια.
Σε κανα χρόνο τελειώνω το τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων στο ΤΕΙ.
Επειδη υπάρχει ένα θεματάκι με τα δικαιώματα και γενικά με τις δουλειές στο Ελλάντα, ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό.

Το σκεφτόμουν για master, αλλά πρόσφατα άκουσα ότι παίζουν και σχολές αρχιτεκτονικής με τριετές πρόγραμμα σπουδών, στις οποίες οι απόφοιτοι των ΤΕΙ παρακολουθούν μόνο 2 χρόνια. Με λίγα λόγια, μετά το πτυχίο του ΤΕΙ, πας 2 χρονακια έξω και είσαι αρχιτεκτονας κανονικός. (κυρίως στην Αγγλία)

Ερώτηση 1: Γνωρίζει κανείς πως μπορω να βρω ποια (3ετή) πανεπιστήμια "κόβουν" από τους πτυχιούχους της σχολής μου τον ένα χρόνο?
Ερώτηση 2: Τι θα μου προτείνατε? Να πάω για ένα τέτοιο πτυχίο και μετά για μάστερ, ή κατευθείαν για μάστερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ερώτηση 1: Γνωρίζει κανείς πως μπορω να βρω ποια (3ετή) πανεπιστήμια "κόβουν" από τους πτυχιούχους της σχολής μου τον ένα χρόνο?
Ερώτηση 2: Τι θα μου προτείνατε? Να πάω για ένα τέτοιο πτυχίο και μετά για μάστερ, ή κατευθείαν για μάστερ?

Γνωρίζω αρκετούς αποφοίτους της σχολής σου, που με κατατακτήριες μπήκαν στην αρχιτεκτονική ΕΜΠ και τους έχουν αναγνωρίσει ελάχιστα μαθήματα μιας και το πρόγραμμα σπουδών σας έχει σοβαρές αδυναμίες σε ό,τι αφορά τα στατικά και τα πολεοδομικά που καταλαμβάνουν μεγάλο μέρος των σπουδών της αρχιτεκτονικής.
Έξω δε γνωρίζω τι γίνεται αλλά τα δύο χρόνια σπουδών βγαίνοντας αρχιτέκτονας ..κανονικός τα βρίσκω τραγικά λίγα και μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί καλά.
Στα πολυτεχνεία αυτά που ισχύουν συνήθως (τουλάχιστον σε αυτά που εγώ ξέρω) είναι τα 3+2. Στα τρία χρόνια βγαίνεις κάτι σαν υπομηχανικός και με τα επιπλέον δύο έτη αρχιτέκτονας κανονικός που λες κι εσύ. :P

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτησή σου, μάλλον έχει να κάνει με το τι προτιμάς εσύ περισσότερο. Με τι θα ήθελες να ασχοληθείς. Το μάστερ πάνω σε τι θέλεις να το κάνεις; Το αρχιτεκτονική μοιάζει πολύ γενικό...


πς. Aν έχεις σκοπό να επιστρέψεις Ελλάδα μετά την ολοκλήρωση των σπουδών σου και να εργαστείς εδώ σαν αρχιτέκτονας (εδώ γελάμε) υπολόγισε ότι θα δυσκολευτείς αρκετά με τα κατασκευαστικά δεδομένα της σεισμογενής μας χώρας. Θα σχεδιάζεις υποστυλωματάκια εσύ χαρωπά στο σχεδιαστήριό σου και θα πηγαίνεις στον εργολάβο και θα βάζει τα γέλια (στην καλύτερη των περιπτώσεων) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεια.
Σε κανα χρόνο τελειώνω το τμήμα Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων στο ΤΕΙ.
Επειδη υπάρχει ένα θεματάκι με τα δικαιώματα και γενικά με τις δουλειές στο Ελλάντα, ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου στο εξωτερικό.

Το σκεφτόμουν για master, αλλά πρόσφατα άκουσα ότι παίζουν και σχολές αρχιτεκτονικής με τριετές πρόγραμμα σπουδών, στις οποίες οι απόφοιτοι των ΤΕΙ παρακολουθούν μόνο 2 χρόνια. Με λίγα λόγια, μετά το πτυχίο του ΤΕΙ, πας 2 χρονακια έξω και είσαι αρχιτεκτονας κανονικός. (κυρίως στην Αγγλία)

Ερώτηση 1: Γνωρίζει κανείς πως μπορω να βρω ποια (3ετή) πανεπιστήμια "κόβουν" από τους πτυχιούχους της σχολής μου τον ένα χρόνο?
Ερώτηση 2: Τι θα μου προτείνατε? Να πάω για ένα τέτοιο πτυχίο και μετά για μάστερ, ή κατευθείαν για μάστερ?

Η απάντηση στην πρώτη ερώτησή σου είναι ότι μόνο στην Αγγλία προσφέρονται αυτά τα προγράμματα σπουδών (τριετή BSc στα οποία σου αναγνωρίζουν τα μαθήματα του πρώτου έτους), στα οποία οι απόφοιτοι των ΤΕΙ μπορούν να εισαχθούν απευθείας στο δεύτερο έτος. Το πρόβλημα είναι όταν γυρίσεις στην Ελλάδα δεν θα αναγνωριστεί ο τίτλος αυτός αλλά θα πρέπει να γυρίσεις με MEng (Master of Engineering) για το οποίο θα χρειαστεί ένας επιπλέον χρόνος μετά τα δύο χρόνια του BSc.

Για τη δεύτερη ερώτησή σου, θα σου πρότεινα να πάς για κάποιο τέτοιο BSc πτυχίο εάν κάνεις και το MEng ώστε να πάρεις την σχετική αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ ότι είναι ισότιμο με το αντίστοιχο πτυχίο των Ελληνικών Πολυτεχνικών Σχολών. Από την άλλη μεριά, εάν επιλέξεις να κάνεις κάποιο μάστερ στο εξωτερικό, θα πρέπει να μιλήσεις με τον ΔΟΑΤΑΠ εάν μπορείς να πάρεις κάποια ισοτιμία, αν και το θεωρώ αρκετά δύσκολο έως αδύνατο αφού το πτυχίο σου από το ΤΕΙ δεν έχει σχέση με το πτυχίο της Αρχιτεκτονικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top