6ο μάθημα για Πανελλήνιες

Lady_Of_Carnage

Νεοφερμένος

Η Ελένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
ρε παιδια εγω ειμαι της αποψης οτι Βιολογια ειναι καλυτερη επιλογη απ'οτι τα Μαθηματικα γιατι τη βιολογια τη μαθαινεις απ'εξω(σιγα 2 κεφαλαιακια ειναι) ενω τα μαθηματικα δε λεω ειναι ευκολα αλλα παντα μπορουν να βαλουν κατι να σε μπερδεψουν...Στη βιολογια το 100αρι ειναι σιγουρο αν εχεις διαβασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ναι αλλα για καποιον που ειναι θετικη/τεχνολογικη και ειναι καλος στα μαθηματικα, και δεν ειναι καλος η δεν αντεχει την αποστηθιση τα Μαθηματικα γενικης ειναι σχεδον μονοδρομος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demizzzzzzzzzzz

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καταρχας καλημερα!!!
8α ηθελα να μ πειτε οσοι ξερετε
τι γινεται με το μαθημα επιλογησς της βιολογιας στην γ λυκειου.
εγω 9α παω β τωρα αλλα 9α 9ελα να παρω βιολογια τ χρονου(απο 9εωρητικη κατευθ. π ειμαι)γ να ανοιξω τ τει των παραφαρμακευτικων.
αυτο μπορει να γινει ετσι?
χανονται πολλα μορια ομως???
σΣυγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα συνηθως χανεις πολλα μορια. κυριως αν εισαι απο θεωρητικη. εγω που εδωσα φετος με μαθημα γενικης βιολογια εβγαλα στο πρωτο 17300 ενω στο 3ο 16116:(. εχασα δηλαδη πανω απο 1000 μορια. γιαυτο στο μηχανογραφικο ειχα βαλει σχολες μονο απο το πρωτο πεδιο.Πντως αλλοι χασαν λιγοτερα οπως η αδερφη μου που εχασε μονο 600 μορια. Παντως αν εισαι πολυ καλη στη βιολογια και ειδικα στην εκθεση νομιζω οτι δεν θα χασεις αρκετα μορια,:bye: σου ευχομαι καλη επιτυχια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν θα με βοηθήσει ένα από τα πολυμέσα-δίκτυα ή εφαρμογές υπολογιστων για την πληροφορική.

Για να καταλάβω καλά, αν πάρω οικονομία θα δώσω υποχρεωτικά στατιστική 6ο μάθημα, κ αν θέλω δίνω και οικονομία για extra;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγώ ξαναδίνω και πέρυσι που έδωσα βιολογιά έγραψα 19.9 όμως την συχαίνομαι!!!!!!!!Δεν άντεχω να την ξαναδιαβάσω να πάρω μαθηματικά γενικής ? Εγώ τα λατρεύω τα μαθηματικά κ δν αντέχω την αποστήθιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλα εδωσες περσι και πηρες 19,9 και φετος θες να ξεκινησεις απο την αρχη ενα καινουργιο μαθημα;; :D

Μηπως να το ξανασκεφτεις; Μια απλη επαναληψη θα κανεις.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ στο πρώτο είχα 17998 και στο τρίτο 16768.

αυτό με τα μαθήματα βαρύτητας που λέει η μαρία είναι πάντως σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν θα με βοηθήσει ένα από τα πολυμέσα-δίκτυα ή εφαρμογές υπολογιστων για την πληροφορική.

Για να καταλάβω καλά, αν πάρω οικονομία θα δώσω υποχρεωτικά στατιστική 6ο μάθημα, κ αν θέλω δίνω και οικονομία για extra;

Αυτο που θα σε βοηθησει πολυ ειναι να λιωσεις στα μαθηματικα κατευθυνσης,αντε και λιγο στην ΑΕΠΠ.Η πληροφορικη και τα πολυμεσα δε θα σου προσφερουν κατι επιπλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, και καλώς με βρήκατε!

Ξεκίνησε το νέο έτος, τελειώνω φέτος!

Λοιπόν, έχω σκοπό να περάσω πληροφορική.
Δήλωσα οικονομία από άγνεια, χωρίς να ξέρω τι είναι το καθένα και μου είπαν ότι θα φορτωθω Στατιστική (Μαθηματικά Γενικής παιδείας), και την οικονομία την οποία μπορώ να τη δώσω αν ενδιαφέρομαι για 5ο πεδίο, ή να εξεταστώ ενδοσχολικά...Αν κάνω κάποιο λάθος, διορθώστε με.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι αφού θέλω να πάω πληροφορική, ίσως θα ήταν καλύτερο να διαλέξω Εφαρμογές Υπολογιστών. Ξέρετε μήπως ποιά είναι η διαφορά από το μάθημα "Πολυμέσα-Δίκτυα";

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας :bye:


Είναι, κατά τεκμήριο, το ευκολότερο μάθημα η Στατιστική. Το ΑΟΘ ειναι το μόνο επιλογής που γίνεται σοβαρά διότι συνδέεται με τις Πανελλήνιες. Τα υπόλοιπα επιλογής ειναι απλός χαβαλές. Δεν έχει σημασία τι μάθημα θα πάρεις τώρα επιλογή. Αυτά που θα δώσεις πανελληνίως θα τα δηλώσεις σε 6 μήνες, το Φεβρουάριο. Και τα υπολοιπα θα τα δώσεις ενδοσχολικώς.
Η διαφορά των Εφαρμογών Η/Υ με τα Πολυμέσα δεν είναι ουσιώδης. Γιατί απλά δεν διδάσκονται και συνήθως ειναι χαβαλές. Απλά επειδη εφαρμογές μπορείς να πάρεις μια χρονιά στη Β ή στη Γ κι επειδή στη Β δεν υπάρχει άλλο που να άπτεται των Η/Υ, υπάρχουν τα Πολυμέσα στη Γ ως εναλλακτική.
Όσο για τη φύση του ΑΟΘ, έχει μέτριου μεγέθους θεωρία που έχει πολλές ομοιότητες και με την Οικονομία της Α' λυκείου, αλλά έχει και ασκήσεις πάνω σε θέματα παραγωγής και οικονομίας, στις οποίες τα δυσκολότερα μαθηματικά που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι η επίλυση μιας δευτεροβάθμιας εξίσωσης. Σε γενικές γραμμές οι έννοιές του μπορούν ν'αποδοθούν και ελεύθερα (φυσικά με πιστότητα στους ορισμούς και τις έννοιες, από τη σκοπιά της Οικονομίας), αντίθετα με το ΑΟΔΕ, όπου βαθμολογείσαι ανάλογα με το πόσο πιστά έχεις μάθει το βιβλίο απ'εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frank16

Νεοφερμένος

Ο Frank16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και εγω εχω παρομοιο προβλημα με αυτο του φιλου, σχετικα με το μαθημα επιλογης.
(Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα το πω εδω)
Και εγω θελω να παω Πληροφορικη. Πρυσι ημουνα Θετικη, φετος τεχνολογικη.

Δεν ειμαι πολυ του διαβασματος, αλλα το παλευω ...

Το προβλημα μου ειναι σχετικα με το μαθημα επιλογης ...

Την Βιολογια, μαλλον την απορριπτω λογω του οτι εχω καποια κενα απο τις προηγουμενες ταξεις.
Για την Ιστορια δεν το συζητω καν ...
Το Αοθ, σκεφτομαι να μην το παρω μιας και θα εχω ενα μαθημα παραπανω να διαβαζω

Και ειμαι αναμεσα σε Στατιστικη και Φυσικη ...

Εχω μεγαλη απορία, γιατί δεν επιλεγει κανεις την φυσικη ...
Απ οτι ειδα εδω στο φορουμ, δεν την συζητάει κανεις σχεδον... και στο σχολειο μου ειμαι ο μονος που σκεφτομαι να την επιλεξω.

Γιατι λοιπον γινεται αυτο ? Ποια ειναι η διαφορα απο τα υπολοιπα μαθηματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Και εγω εχω παρομοιο προβλημα με αυτο του φιλου, σχετικα με το μαθημα επιλογης.
(Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα το πω εδω)
Και εγω θελω να παω Πληροφορικη. Πρυσι ημουνα Θετικη, φετος τεχνολογικη.

Δεν ειμαι πολυ του διαβασματος, αλλα το παλευω ...

Το προβλημα μου ειναι σχετικα με το μαθημα επιλογης ...

Την Βιολογια, μαλλον την απορριπτω λογω του οτι εχω καποια κενα απο τις προηγουμενες ταξεις.
Για την Ιστορια δεν το συζητω καν ...
Το Αοθ, σκεφτομαι να μην το παρω μιας και θα εχω ενα μαθημα παραπανω να διαβαζω

Και ειμαι αναμεσα σε Στατιστικη και Φυσικη ...

Εχω μεγαλη απορία, γιατί δεν επιλεγει κανεις την φυσικη ...
Απ οτι ειδα εδω στο φορουμ, δεν την συζητάει κανεις σχεδον... και στο σχολειο μου ειμαι ο μονος που σκεφτομαι να την επιλεξω.

Γιατι λοιπον γινεται αυτο ? Ποια ειναι η διαφορα απο τα υπολοιπα μαθηματα ?

Ακριβώς τα ίδια κ εδώ. Θετική (σχέδιο όμως) και Τεχνολογική φέτος. Νομίζω στη Βιολογία δε παίζει ρόλο τι έκανες πέρσι...Δεν την έχεις και στην Κατεύθυνση...Άκουσα είναι 50 σελίδες, αλλά γεμάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και εγω εχω παρομοιο προβλημα με αυτο του φιλου, σχετικα με το μαθημα επιλογης.
(Για να μην ανοιγω νεο τοπικ θα το πω εδω)
Και εγω θελω να παω Πληροφορικη. Πρυσι ημουνα Θετικη, φετος τεχνολογικη.

Δεν ειμαι πολυ του διαβασματος, αλλα το παλευω ...

Το προβλημα μου ειναι σχετικα με το μαθημα επιλογης ...

Την Βιολογια, μαλλον την απορριπτω λογω του οτι εχω καποια κενα απο τις προηγουμενες ταξεις.
Για την Ιστορια δεν το συζητω καν ...
Το Αοθ, σκεφτομαι να μην το παρω μιας και θα εχω ενα μαθημα παραπανω να διαβαζω

Και ειμαι αναμεσα σε Στατιστικη και Φυσικη ...

Εχω μεγαλη απορία, γιατί δεν επιλεγει κανεις την φυσικη ...
Απ οτι ειδα εδω στο φορουμ, δεν την συζητάει κανεις σχεδον... και στο σχολειο μου ειμαι ο μονος που σκεφτομαι να την επιλεξω.

Γιατι λοιπον γινεται αυτο ? Ποια ειναι η διαφορα απο τα υπολοιπα μαθηματα ?

Στη βιολογια δεν πολυμετρανε τα οποια κενα εχεις, απο τη στιγμη ομως που φετος ξεσκιστεις και μαθεις ολες τις σελιδες απ'εξω.

Επισης αμα παρεις το ΑΟΘ τοτε εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να παρεις και Στατιστικη.

Το θεμα ειναι οτι αν παρεις φυσικη δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να το ακουλουθησεις, αν πχ στο σχολειο σου δεν το δινει κανεις αλλος πως θα γινει σωστο μαθημα;;;

Εγω θα σου ελεγα στατιστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elli@

Νεοφερμένος

Η Έλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κιάτο (Κόρινθος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ναι όντως χάνεις πολλά μόρια...
Να φανταστείς ότι στο 1ο πεδίο το άριστα είναι 20000(πρωτότυπο:D) ενώ στο 3ο 18300 ή 18600...Δεν είμαι σίγουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ναι όντως χάνεις πολλά μόρια...
Να φανταστείς ότι στο 1ο πεδίο το άριστα είναι 20000(πρωτότυπο:D) ενώ στο 3ο 18300 ή 18600...Δεν είμαι σίγουρη...

18600..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Λοιπόν αφού παίρνεις βιολογία μπορείς να επιλέξεις όλα τα ΤΕΙ του 3ου πεδίου.... Μόρια χάνεις μόνο στα ΑΕΙ του 3ου πεδίου,όχι στα ΤΕΙ
Χανεις ακριβως τα ιδια μορια προσβασης σε οποιαδηποτε σχολη του 3ου πεδιου,ειτε ειναι ΑΕΙ ειτε ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το άριστα απο θεωρητική,για 3ο πεδίο είναι 18600 μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis

Νεοφερμένος

Ο gourlis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
καταρχας καλημερα!!!
8α ηθελα να μ πειτε οσοι ξερετε
τι γινεται με το μαθημα επιλογησς της βιολογιας στην γ λυκειου.
εγω 9α παω β τωρα αλλα 9α 9ελα να παρω βιολογια τ χρονου(απο 9εωρητικη κατευθ. π ειμαι)γ να ανοιξω τ τει των παραφαρμακευτικων.
αυτο μπορει να γινει ετσι?
χανονται πολλα μορια ομως???

Μαστιχοπάστελο μπορει να γινει αυτό που λες, έχοντας όμως υπόψη σου οτι θα έχεις χασούρα μορίων σε όλες τις σχολές (και ΑΕΙ και ΤΕΙ).
Η χασουρα μορίων και σε αυτή και σε όλες τις κατευθύνσεις είναι γύρω στα 1000 μόρια συν-πλην κάτι.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Η ελαχιστη απωλεια μοριων ειναι 1400 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις.
1.Ειμαι Θετική και σκέφτομαι του χρόνου να πάρω επιλογής τη Βιολογία μιας κι μ αρέσει και είναι και σχετικά εύκολη. Το θέμα είναι ότι ναι μεν με ενδιαφέρει αποκλειστικά το 3ο πεδίο αλλά υπάρχει δυστυχώς και η περίπτωση να μη γράψω καλά και να μην μπορώ να μπω στις ενδιαφέρουσες σχόλες του 3ου πεδίου. Επειδή θα έχω επιλέξει βιολογία δεν θα μπορώ να μπω σε σχολές άλλων πεδίων; (βλ. Φυσικο κτλ)
2.Για να μπει κάποιος στις Στρατιωτικές του 3ου πεδίου πρέπει να δώσει ΑΟΘ ή κάτι τέτοιο άκουσα. Ισως είναι Ράδιο Αρβύλα αλλά οκ :P
Ευχαριστώ
Υ.Γ Sorry αν το θεμα εχει μπει σε λαθος κατηγορια αλλα δεν ηξερα που αλλου ταιριαζε :xixi::(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top