Σώματα ασφαλείας

βιλλ77

Νεοφερμένος

Ο βιλλ77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ειμαι σιγουρος οτι το εχετε συζητησει το θεμα αλλα παρακαλω αν μπορει καπιοσ να μου πει λιγα πραγματα για τις σχολες των σωματων ασφαλειας......φετος θα δωσω πανελληνιες και σαν πρωτη επιλογη αν πανε ολα καλα θα εχω την σχολη αξιωματικων αστυνομιασ αλλα και τις θπολοιπες στρατο,ναυτικο,αεοροπορια.....μπορει να με βοηθησει καποιος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Η Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γειά σας! θα μπορούσε να μου πει κάποιος, αν μπορώ να δώσω κατατακτήριες για αστυφυλάκων(χωρίς να χρειαστεί να δώσω πανελλήνιες), ενώ έχω τελειώσει Κοινωνική λειτουργός; Και κάτι άλλο.. το πτυχίο μου, με βοηθά στο να γίνω από αστυφύλακας, αξιωματικός ή δεν έχει καμία σχέση; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Οχι αυτο που λες δεν γινεται. Αστυφυλακας πλεον μπορεις να μπεις μονο μεσω πανελληνιων. Μπορεις ομως εαν εισαι μεχρι 28 να κανεις τα χαρτια σου για το σωμα των ειδικων φρουρων. Απο κει και περα εχω διαβασει πως μελετουν με κατοχη πτυχιου να παρεις εναν βαθμο επιπλεον. Εαν μπεις ως ειδικος φρουρος μετα απο 8 χρονια γινεσαι αστυφυλακας μη παραγωγικων σχολων. Τοτε εαν βγει καποια προκυρηξη για κοινωνικους λειτουργους (ελαχιστες οι πιθανοτητες) μπορει να γινεις αξιωματικος ειδικων καθηκοντων. Αρα για μενα αν σε ενδιαφερει η αστυνομια πηγαινε για ειδικος φρουρος οταν βγει ξανα προκυρηξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Camouflage

Νεοφερμένος

Ο Camouflage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις τρυπα στο αυτι αλλα δεν φορας σκουλαρικι μπορεις να εισαχθεις σε σωματα ασφαλειας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potkapot

Νεοφερμένος

Ο potkapot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις τρυπα στο αυτι αλλα δεν φορας σκουλαρικι μπορεις να εισαχθεις σε σωματα ασφαλειας ?

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί όταν περνάς από τις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) τέλη Ιουνίου και Ιούλιο (για το πρόγραμμα ανά σχολή, δες εδώ) να έχει κλείσει, ή να μην είναι πολύ εμφανής. Και μετά, αν τελικά περάσεις, εννοείται το βγάζεις, αλλιώς συνεχίζεις όπως θες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Εχω και εγω μια αποριουλα!!Θα με ενδιεφερε ,αφου τελειωσω πρωτα τη σχολη μου, να δωσω εξετασεις για να μπω στο Λιμενικο Σωμα(με προκηρυξη νομιζω γινεται αυτο)...επειδη θα ειμαι πτυχιουχος(πρωτα ο Θεος..) θα παω για αξιωματικος?Επισης(πιο σημαντικο), εχω μυωπια πανω απο το επιτρεπομενο οριο...αν κανω λειζερ επιτρεπεται να μπω στο Σωμα?(μακαρι να γινεταιιιιιιιι!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εχω και εγω μια αποριουλα!!Θα με ενδιεφερε ,αφου τελειωσω πρωτα τη σχολη μου, να δωσω εξετασεις για να μπω στο Λιμενικο Σωμα(με προκηρυξη νομιζω γινεται αυτο)...επειδη θα ειμαι πτυχιουχος(πρωτα ο Θεος..) θα παω για αξιωματικος?Επισης(πιο σημαντικο), εχω μυωπια πανω απο το επιτρεπομενο οριο...αν κανω λειζερ επιτρεπεται να μπω στο Σωμα?(μακαρι να γινεταιιιιιιιι!)

Καταρχάς, πόσο καιρό είσαι διατεθειμένη να περιμένεις να βγει προκύρηξη; Πέρυσι βγήκε για το Λιμενικό, δεν νομίζω ότι θα βγει και άλλη στα κοντά.
Δεύτερον, αν βγει προκύρυξη για αξιωματικούς βέβαια θα μπορείς να πας. Μπορεί να βγει όμως μόνο για Λιμενοφύλακες, όπου απαιτείται μόνο απολυτήριο Λυκείου.
Τελος για την μυωπία, μόνο σε όσους πάνε για Ικάρων Ιπτάμενοι δεν επιτρέπεται να έχει γίνει διόρθωση με laser, στα υπόλοιπα σώματα/όπλα είσαι ΟΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Καταρχάς, πόσο καιρό είσαι διατεθειμένη να περιμένεις να βγει προκύρηξη; Πέρυσι βγήκε για το Λιμενικό, δεν νομίζω ότι θα βγει και άλλη στα κοντά.
Δεύτερον, αν βγει προκύρυξη για αξιωματικούς βέβαια θα μπορείς να πας. Μπορεί να βγει όμως μόνο για Λιμενοφύλακες, όπου απαιτείται μόνο απολυτήριο Λυκείου.
Τελος για την μυωπία, μόνο σε όσους πάνε για Ικάρων Ιπτάμενοι δεν επιτρέπεται να έχει γίνει διόρθωση με laser, στα υπόλοιπα σώματα/όπλα είσαι ΟΚ

παλι καλα για αυτο με τη μυωπια!και λιμενοφυλακας μια χαρα μου πεφτει!!=ΡΡ
τωρα για το ποσο θα περιμενω...αυτο ειναι οντως ενα θεματακι!!!!!ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Εχω και εγω μια αποριουλα!!Θα με ενδιεφερε ,αφου τελειωσω πρωτα τη σχολη μου, να δωσω εξετασεις για να μπω στο Λιμενικο Σωμα(με προκηρυξη νομιζω γινεται αυτο)...επειδη θα ειμαι πτυχιουχος(πρωτα ο Θεος..) θα παω για αξιωματικος?Επισης(πιο σημαντικο), εχω μυωπια πανω απο το επιτρεπομενο οριο...αν κανω λειζερ επιτρεπεται να μπω στο Σωμα?(μακαρι να γινεταιιιιιιιι!)
Σαν πτυχιούχος μπορείς να μπείς με 3 τρόπους στο λιμενικό:
1) Με εξετάσεις και αθλήματα στη Σχολή ναυτικών δοκίμων όπου γίνεσαι αξιωματικός καριέρας μετα απο ακαδημαικη στρατιωτικη και ναυτικη εκπαιδευση 13 μηνων και ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα στην ιεραρχία.Γίνεσαι σημαιοφορος μάχιμος αξιωματικός (οι γυναίκες πάνε στα γραφεία). Σε αυτες τις εξετασεις δεν μετρανε μεταπτυχιακα και μορια αλλά εξετασεις σε 3-4 μαθήματα (μαθηματικα, εκθεση, οικονομικα κλπ). Οριο ηλικιας 26 χρονια
2) Το λιμενικο βγάζει προκυρηξεις για επιλογη πτυχιουχων πολυτεχνειου οικονομικων και νομικης που εισαγονται σε μη παραγωγικη σχολη για εκπαιδευση 3-4 μηνων και βγαινουν ανθυποπλοιαρχοι (υπολοχαγοι). Εκει μετρανε πολυ τα μεταπτυχιακα, διδακτορικα, ξενες γλωσσες και δεν δινεις αθληματα.Προκειται για μη μαχιμους αξιωματικους που δεν ανεβαινουν γρηγορα την ιεραρχια. Οριο ηλικιας για νομικη νομιζω 31-32, για πολυτεχνειο 30.
3) Ως υπαξιωματικος με προκυρηξη οπου μετρανε τα μορια, οι γλωσσες, ο βαθμος πτυχιου και τα αθληματα

Σε οτι αφορα την μυωπια, το οριο ειναι 2.5 οταν εισαι μαχιμος.Επιτρεπεται διορθωση με laser
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Σαν πτυχιούχος μπορείς να μπείς με 3 τρόπους στο λιμενικό:
1) Με εξετάσεις και αθλήματα στη Σχολή ναυτικών δοκίμων όπου γίνεσαι αξιωματικός καριέρας μετα απο ακαδημαικη στρατιωτικη και ναυτικη εκπαιδευση 13 μηνων και ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα στην ιεραρχία.Γίνεσαι σημαιοφορος μάχιμος αξιωματικός (οι γυναίκες πάνε στα γραφεία). Σε αυτες τις εξετασεις δεν μετρανε μεταπτυχιακα και μορια αλλά εξετασεις σε 3-4 μαθήματα (μαθηματικα, εκθεση, οικονομικα κλπ). Οριο ηλικιας 26 χρονια
2) Το λιμενικο βγάζει προκυρηξεις για επιλογη πτυχιουχων πολυτεχνειου οικονομικων και νομικης που εισαγονται σε μη παραγωγικη σχολη για εκπαιδευση 3-4 μηνων και βγαινουν ανθυποπλοιαρχοι (υπολοχαγοι). Εκει μετρανε πολυ τα μεταπτυχιακα, διδακτορικα, ξενες γλωσσες και δεν δινεις αθληματα.Προκειται για μη μαχιμους αξιωματικους που δεν ανεβαινουν γρηγορα την ιεραρχια. Οριο ηλικιας για νομικη νομιζω 31-32, για πολυτεχνειο 30.
3) Ως υπαξιωματικος με προκυρηξη οπου μετρανε τα μορια, οι γλωσσες, ο βαθμος πτυχιου και τα αθληματα

Σε οτι αφορα την μυωπια, το οριο ειναι 2.5 οταν εισαι μαχιμος.Επιτρεπεται διορθωση με laser

Σε ευχαριστω πααααρα μα παααρα πολυυυυυ!!!με βοηθησες πολυ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να μπει στο λιμενικό με προκήρυξη...πρέπει να έχει απολυτήριο λυκείου, ξένη γλώσσα, ecdl, αθλήματα.....θέλει και κάτι άλλο? Πέρα από το μέσο που ακούγεται.....πότε δίνει γραπτές εξετάσεις?? Υπάρχει διαφορετικός τρόπος αν είναι απόφοιτος αει/τει? Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να μπει στο λιμενικό με προκήρυξη...πρέπει να έχει απολυτήριο λυκείου, ξένη γλώσσα, ecdl, αθλήματα.....θέλει και κάτι άλλο? Πέρα από το μέσο που ακούγεται.....πότε δίνει γραπτές εξετάσεις?? Υπάρχει διαφορετικός τρόπος αν είναι απόφοιτος αει/τει? Ευχαριστώ!
Γιατι σκεφτεσαι να μπεις στο λιμενικο για να παρεις πιο ευκολα μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γιατι σκεφτεσαι να μπεις στο λιμενικο για να παρεις πιο ευκολα μεταγραφη?

χαχα καλό...αλλά αν και έχω το μπόι και όλα τα άλλα δεν τα έχω καλά με τα αθλήματα....ενδιαφέρεται η κολλητή μου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να μπει στο λιμενικό με προκήρυξη...πρέπει να έχει απολυτήριο λυκείου, ξένη γλώσσα, ecdl, αθλήματα.....θέλει και κάτι άλλο? Πέρα από το μέσο που ακούγεται.....πότε δίνει γραπτές εξετάσεις?? Υπάρχει διαφορετικός τρόπος αν είναι απόφοιτος αει/τει? Ευχαριστώ!
τα κριτηρια-προσόντα και ο τροπος αξιολογησης διαφέρει ανάλογα την προκυρηξη καποιεσ φορεσ εχει παρει μονο με γραπτες εξετασεις καποιες αλλεσ μονο με αντικειμενικα κριτηρια.Γενικα για να γινει καποιος αξιωματικος πρεπει να έχει πτυχιο ΑΕΙ κ' γραπτες εξετασεις .Για υπαξιωματικος (κελευστης) περνει καποιον αριθμο ατομων και με ΑΕΙ/ΤΕΙ και με απολυτήριο λυκειου(16+) για λιμενοφυλακας με απολυτηριο λυκειου (10+).Μπορεισ να ριξεις και μια ματια στο σιτε του λιμενικου δες τισ παλαιοτερες προκυρηξεις για να βγαλεις μια γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
τα κριτηρια-προσόντα και ο τροπος αξιολογησης διαφέρει ανάλογα την προκυρηξη καποιεσ φορεσ εχει παρει μονο με γραπτες εξετασεις καποιες αλλεσ μονο με αντικειμενικα κριτηρια.Γενικα για να γινει καποιος αξιωματικος πρεπει να έχει πτυχιο ΑΕΙ κ' γραπτες εξετασεις .Για υπαξιωματικος (κελευστης) περνει καποιον αριθμο ατομων και με ΑΕΙ/ΤΕΙ και με απολυτήριο λυκειου(16+) για λιμενοφυλακας με απολυτηριο λυκειου (10+).Μπορεισ να ριξεις και μια ματια στο σιτε του λιμενικου δες τισ παλαιοτερες προκυρηξεις για να βγαλεις μια γνωμη

Σε ευχαριστω πολυ.....το ατομο που απλα ειναι στο λιμανι με στολη και αρβυλες....αυτο δεν ειναι λιμενοφυλακας?? ειμαι ασχετη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Συνήθως ο λιμενοφύλακας αναλαμβάνει καθήκοντα "τροχονόμου" στα λιμάνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Συνήθως ο λιμενοφύλακας αναλαμβάνει καθήκοντα "τροχονόμου" στα λιμάνια

ναι αυτο εννοω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ.....το ατομο που απλα ειναι στο λιμανι με στολη και αρβυλες....αυτο δεν ειναι λιμενοφυλακας?? ειμαι ασχετη :p
λιμενοφύλακας είναι το αντιστοιχο του αστυφυλακα με λιγα λογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
λιμενοφύλακας είναι το αντιστοιχο του αστυφυλακα με λιγα λογια.
Σε ευχαριστω...για να μπεις εκει δηλαδη πρεπει να εχεις απολυτηριο, Lower και ecdl....για να κανεις αιτηση....τις γραπτες εξετασεις και τα αθληματα ποτε τα δινεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Σε ευχαριστω...για να μπεις εκει δηλαδη πρεπει να εχεις απολυτηριο, Lower και ecdl....για να κανεις αιτηση....τις γραπτες εξετασεις και τα αθληματα ποτε τα δινεις??
Δες μια προκήρυξη του 2014:https://www.hcg.gr/sites/default/files/article/attach/proklf122014.pdf
μια του 2011:https://www.hcg.gr/system/files/docs/files/prokiriksi_lf_lselakt.pdf
μια του 2008:https://www.hcg.gr/system/files/docs/files/lf2008.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top