Όχι κενές θέσεις στα ΑΕΙ-ΤΕΙ!

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Πιστευετε οτι θα επρεπε να ηταν ανοιχτες οι θεσεις για αυτους που τις πηραν καποιοι αλλοι χωρις να τις χρησιμοποιουσουν;
Φετος με το 90% μπορει να υπαρχουν σχολες οπου οι φοιτητες απλα περασαν και να μην θελουν να την ακολουθησουν.
Ακομη ειδαμε οτι μερικες θεσεις εμειναν κενες και στις ειδικες κατηγοριες για ολους.
πχ: Δεν υπηρχε καποιος μουσουλμανος που να ηθελε να μπει στο Τει Αθηνας.
Οσοι εκαναν 10% επισης μπορει να το εκαναν "απλα να δουν μηπως περασει καπου" ενω οι σχολες "θα τους περιμενουν"
Τι εννοω με ολα αυτα;
Αν μια σχολη συνολο μαζι με τις ειδικες κατηγοριες περνει 350 ατομα μπορει να υπαρχουν 45 κενες θεσεις επειδη δεν υπηρχαν 35 πολυτεκνοι και 10 μουσουλμανοι.
Μπορει μολις τελιωνουν οι εγγραφες των φοιτητων και δει η σχολη οτι εχει "χωρο" να κανει προκυρηξη βαση βαθμολογιας για αυτους που δεν περασαν στην ανωτατη εκπαιδευση...γιατι μπορει αυτοι οι 15 σε μια σχολη με το 10% να μην κανουν καθολου εγγραφη..κυριως σε αυτο αναφερομαι επειδη αυτοι του 10% οι περισσοτεροι σπουδαζουν ηδη.

υγ: ειχα ακουσει καποτε οτι γινοντε τετοια πραγματα στα κρυφα..πχ αν μια πολυτεχνιακη σχολη εχει 2-3 φοιτητες που δεν πηγαν βαζει μεσα 2-3 απο ψιλοασχετη σχολη χωρις να υπαρχει καν αντιστοιχια μετταγραφης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δικια μου αποψη για το 10% ειναι οτι θα επρεπε ο καθε ενας που κανει μηχανογραφικο να υπογραφει μια δεσμευση η οποια να λεει οτι εφοσον περασει σε μια απο τις σχολες που δηλωσει θα πρεπει υποχρεωτικα να αφησει την προηγουμενη και προαιρετικα να εγγραφει σε αυτην που περασε. Αυτο το λεω κυριως με την εννοια οτι πολλοι δηλωσαν σχολες στις οποιες δεν θα πηγαιναν και ετσι πολλες θεσεις πηγαν χαμενες. Θα ηθελα πολυ να δω το ποσοστο αυτων που οντως πηγε στη σχολη που περασε. Βεβαια, το 10% πλεον δεν υφισταται οποτε πιστευω δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.

Για το 90% ειναι λιγο πιο περιπλοκη η κατασταση. Ας πουμε οτι καποιος επιθυμει να περασει σε ενα Φυσικο. Με τα μορια που εχει παιρναει Κρητη. Και ετσι, παει μετα απο λιγες μερες να νοικιασει σπιτι. Οι εγγραφες εχουν διαρκεια περιπου 2 εβδομαδες. Ας πουμε λοιπον οτι το Φυσικο Ιωαννινων ετυχε να εχει μια κενη θεση επειδη καποιος δεν εκανε εγγραφη και ο επομενος που τη δικαιουταν ηταν αυτος που περασε Κρητη. Αυτος λοιπον θα πρεπει (υποθετικα) στη συνεχεια να κανει την διαγραφη απο τη σχολη του και να παει Ιωαννινα. Ετσι ομως δημιουργειτε κενη θεση στο Φυσικο Κρητης και θα ολο αυτο θα μπει σε εναν βρονχο ο οποιος θα διαρκει πολυ. Οποτε, δεν βλεπω εναν καθαρα πρακτικο τροπο με τον οποιο να γινοταν να γινει εκμεταλευση ολων των θεσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Μπορει να θεωρουν οτι θελουν να δωσουν στο υποψηφιο μια δευτερη ευκαιρια για σχολη. Αλλα οταν τελικα αποφασισει ο υποψηφιος σε ποια σχολη θα παει τοτε τον σεπτεβριο να ξαναγινοντε μηχανογραφικα γιατι τοτε θα ξερει αυτος με το 10% ποια σχολη θα αφησει αρα θα μεινει μια θεση κενη ειτε στην μια ειτε στην αλλη σχολη. Οσο για το ποσοστο δεν νομιζω ποτε να το δουμε που ανεφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο που θεωρω εγω καλητερο σαν λυση ειναι η σχολες εξ αρχης να ανακοινωνουν εναν αριθμο θεσεων, οπως κανουν αλλωστε, και αν δεν καληφθουν απο της εγγραφες να υπαρχουν επιλαχοντες.
Πως θα λειτουργεισει ομως αυτο... Σιγουρα οχι με διπλα μηχανογραφικα που ανεφερε ο pride, απαιτιτε πολυ δουλεια και κοπος, με ενα μηχανογραφικο και εγινε χαμος φετος, φανταστειτε με δυο... Ουτε με τον τροπο που ανεφε ο πετροπουλος οπου καπιος που περασε πχ Κρητη θα παει μετα Ιωαννινα. Αν πχ το μαθηματικο στην κρητη εχει 5 κενες θεσεις θα παρει 5 ατομα, που ειχανε δηλωσει αυτην την σχολη, και οι οπιοι δεν περασαν σε καμια σχολη, και με κρητιριο την βαθμολογια παντα.
Απο το πρωτο κιολας μηχανικο δλδ θα δημιουργουνται λιστες αναμονης για τα πανεπιστιμια, οπως τωρα εχουμε σειρα επιτιχιας να υπαρχει και η σειρα επιλαχοντων.
Ειναι πολυ περιπλοκο βεβαια, γιατι μπορει καπιος σαν επιλαχων να ειναι σε παραπολλες σχολες και να τυχενει να περναει σε αρκετες απο αυτες σε θεση καπιου που δεν πηγε. Οποτε θελει πολυ δουλεια εκει περα, αλλα τουλαχιστν θα ηταν δικαιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Ολα αυτα ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινουν.
Αλλα στο υπουργειο δεν σκεφτοντε οτι θα γεμισουν περισσοτερο και οι επαρχιακες σχολες γιατι και εκει μενουν κενες θεσεις.
Εννοειτε πως δεν αναφερομαστε στα ατομα που απλα κανουν μηχανογραφικο και γραφοντε στην σχολη..μπορει απλα να θελουν να την βγαλουν στο μελλον ή να θελουν να εχουν φοιτιτικα δικαιωματα και φθηνα εισητηρια..αλλα κυριως στις θεσεις που στις οποιοες δεν θα γινουν καν εγγραφες επειδη ο υποψηφιος ειναι ηδη σε αλλη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
πολλα ατομα που εκαναν 10% στο τελος μετανιωνουν και δεν εγγραφονται στην σχολη με αποτελεσμα η θεση να μενει κενη! υπαρχει περιπτωση να οργανωσουμε μια ομαδα που να ζηταει να μην μεινουν ακαλυπτες θεσεις? ετσι και αλλιως τελευται χρονια θα ειναι φετο με το 10% ισως κατι να γινει! επισης με ολες τις καταληψεις που γινονται χανεται ηδη χρονος απο τα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πολλα ατομα που εκαναν 10% στο τελος μετανιωνουν και δεν εγγραφονται στην σχολη με αποτελεσμα η θεση να μενει κενη! υπαρχει περιπτωση να οργανωσουμε μια ομαδα που να ζηταει να μην μεινουν ακαλυπτες θεσεις? ετσι και αλλιως τελευται χρονια θα ειναι φετο με το 10% ισως κατι να γινει! επισης με ολες τις καταληψεις που γινονται χανεται ηδη χρονος απο τα μαθηματα...
Φίλε μου είναι πολύ δύσκολο να οργανώθεί. Προσπάθησε να μαζέψεις και παράλληλα στύλε μηνύματα σε ειδησεογραφικά site και στο υπουργείο. απλά δε θα σου δώσουν σημασία. Αυτό είναι ο λόγος που πιστεύω οτι οι αγαναχτισμένοι είναι υποκεινούμενη και δε δημιουργήθηκαν από το facebook. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγω παιδια ειμαι μεσα σαυτη την προσπαθεια.Οποιος αλλος θελει να συμμετασχει ας στειλει μηνυμa εδω να το οργανωσουμε.Προτεινω να γραψουμε επιστολη και να τη στειλουμε τοσο στην υπουργο οσο και στην κρατικη τηλεοραση και στα μεγαλα blogs.Θα ναι επισημη επιστολη και θα ζηταει το αυτονοτητο δηλαδη να καλυφθουν οι κενες θεσεις τονιζοντας οτι οι θεσεις του 10% ειναι ελαχιστες και δεν ειναι δικαιο να χαθουν ειδικα φετος που η ζητηση ηταν τεραστια και που ειναι η τελευταια ευκαιρια παιδιων να περασουν στη σχολη που εχασαν.Το θεμα ειναι να γινει αμεσα πριν ξεκινησουν οι εγγραφες στις σχολες.Οποιος εχει και αλλες ιδεες ας τις προτεινει απο εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αρχικά πρέπει να γίνει groub στο facebook. Όταν μαζευτεί αρκετός κόσμος στέλνεις mail στα κανάλια στα site και στο υπουργείο. Aπλά αν δεν έχεις την στήριξη των ΜΜΕ συλλόγους εκπαιδευτικών... δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα

Αν και δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει προσωπικά βρίκσω λογικό αυτό που λες και πιστεύω ότι πρέπει να γίνει.

Το πρώτο βήμα είναι το groub στο facebook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
ναι κι εγω δε νομιζω να αλλαξει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Για το 10% που λέτε , άκουσα στο Ραδιόφωνο πως η ΟΛΜΕ θα κινητοποιηθεί για την επαναφορά του έως το 2014 με αγώνες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παντως ειναι πολυ δυσκολο γιατι αν σκεφθειτε οτι μια σχολη εχει 20 θεσεις και την δηλωσαν φετο με το 10% 50 ατομα αν ο ο 20ος δεν εγγραφει μεχρι τις 30 σεπτεμβριου τοτε ας υποθεσουμε οτι δινεται παραταση 1 βδομαδα για τον 21ο να εγγραφει! αν ομως δεν παει και ο 21ος? δεν γινεται να συνεχιστει αυτο μεχρι τον 50ο... τουλαχιστον ομως θα μπορουσε να δοθει τουλαχιστον μια βδομαδα για τον 21ο να εγγραφει και αν δεν εγγραφει ουτε αυτος τοτε ας μεινει κενη η θεση... μπορει καποιος που εχει καλο λογο να κανει ενα group στο facebook? επισης οσα site ξερετε για την παιδεια ενημερωστε τα με την προταση μου! μην ξεχνατε υπαρχει και το twitter της διαμαντοπουλου αλλα δεν ξερω ποσο χρησιμο μπορει να ειναι...
επισης το σχετικο παραδειγμα που εδωσα παραπανω καλο ειναι να αναφερθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
παντως ειναι πολυ δυσκολο γιατι αν σκεφθειτε οτι μια σχολη εχει 20 θεσεις και την δηλωσαν φετο με το 10% 50 ατομα αν ο ο 20ος δεν εγγραφει μεχρι τις 30 σεπτεμβριου τοτε ας υποθεσουμε οτι δινεται παραταση 1 βδομαδα για τον 21ο να εγγραφει! αν ομως δεν παει και ο 21ος? δεν γινεται να συνεχιστει αυτο μεχρι τον 50ο... τουλαχιστον ομως θα μπορουσε να δοθει τουλαχιστον μια βδομαδα για τον 21ο να εγγραφει και αν δεν εγγραφει ουτε αυτος τοτε ας μεινει κενη η θεση... μπορει καποιος που εχει καλο λογο να κανει ενα group στο facebook? επισης οσα site ξερετε για την παιδεια ενημερωστε τα με την προταση μου! μην ξεχνατε υπαρχει και το twitter της διαμαντοπουλου αλλα δεν ξερω ποσο χρησιμο μπορει να ειναι...
επισης το σχετικο παραδειγμα που εδωσα παραπανω καλο ειναι να αναφερθει.
Πρέπει να καίγεσαι άμεσα φίλε..Αν το θες τόσο πολύ γιατί δεν κάνεις εσύ το γκρουπάκι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
δεν εχω καλο λογο! δεν μπορω να πω πολλα πραματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shooteras

Νεοφερμένος

Ο shooteras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγω παιδια ειμαι μεσα σαυτη την προσπαθεια.Οποιος αλλος θελει να συμμετασχει ας στειλει μηνυμa εδω να το οργανωσουμε.Προτεινω να γραψουμε επιστολη και να τη στειλουμε τοσο στην υπουργο οσο και στην κρατικη τηλεοραση και στα μεγαλα blogs.Θα ναι επισημη επιστολη και θα ζηταει το αυτονοτητο δηλαδη να καλυφθουν οι κενες θεσεις τονιζοντας οτι οι θεσεις του 10% ειναι ελαχιστες και δεν ειναι δικαιο να χαθουν ειδικα φετος που η ζητηση ηταν τεραστια και που ειναι η τελευταια ευκαιρια παιδιων να περασουν στη σχολη που εχασαν.Το θεμα ειναι να γινει αμεσα πριν ξεκινησουν οι εγγραφες στις σχολες.Οποιος εχει και αλλες ιδεες ας τις προτεινει απο εδω
Και εγώ μέσα!Να γίνει η προσπάθεια,γιατί το θέμα είναι ότι η μεγάλη αυτή άνοδος των βάσεων οφείλεται σε φοιτητές υψηλόβαθμων τμημάτων,που κάνανε χαβαλέ,για να στερήσουν τις θέσεις από άτομα που πραγματικά θέλουνε να περάσουνε σε μια συγκεκριμένη σχολή!Εδώ δεν μιλάμε όπως είπε κάποιος φίλος για 1 θέση,το θέμα είναι ότι οι περισσότερες θα μείνουνε κενές και αυτό είναι δεδομένο,αφού δεν θα αφήσουν το καλό το τμήμα για να γραφτούν σε μια χειρότερη σχολή γιαυτούς!!!Δημιουργείται τεράστιο ζήτημα,και πρέπει να καταφέρουμε μετά την περίοδο των εγγραφών να ισχύσει σύστημα επιλαχόντων,αφού στις 30 του Σεπτέμβρη θα έρθει η επιβεβαίωση ότι σχεδόν κανείς δεν πήγε να γραφτεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lalak

Νεοφερμένος

Ο lalak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια οποιος εχει γνωστο σε υπουργειο,ΜΜΕ,συλλογους καθηγητων και μπορει ας στειλει ενα pm.Εχω κι εγω υποψην μου καποια βlogs που χουν αναγνωσιμοτητα και θα μπορουσαμε να στειλουμε επιστολη.Ας προτεινει ο καθενας τωρα τι θα συμπεριλαμβανει η επιστολη και που θα δινει βαρος.Εγω σκεφτομουν να γραψουμε το εξης:" Φετος το ενδιαφερον για το 10% ήταν περισσοτερο απο καθε αλλη χρονια αυξημενο.Χιλιαδες μαθητες περσι ειτε λογω λιγων μοριων ειτε λογω λανθασμενης επιλογης μηχανογραφικου δεν εισηχθησαν στη σχολη της επιθυμιας τους.Φετος ηταν η τελευταια τους ευκαιρια να περασουν στη σχολη της αρεσκειας τους και πολλοι ειχαν εναποθεσει τις ελπιδες τους στο θεσμο του 10%.Ωστοσο λογω του οτι ηταν η τελευταια χρονια χιλιαδες μαθητες κατεθεσαν μηχανογραφικο μερος των οποιων χωρις να εχουν σκοπο να εγκαταλειψουν τη σχολη φοιτησης τους.Ετσι παιδια που επιθυμουσαν διακαως την εισοδο τους στη σχολη με το 10% μειναν απεξω και εισηχθησαν μαθητες με υψηλους βαθμους που απλα εκαναν 10% εντελως επιπολαια με σκοπο να δουν που θα περασουν την τελευταια χρονια.Πολλοι απο αυτους που πετυχαν δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν σχολη και επομενως δεν προκειται να εγγραφουν στη σχολη που περασαν αφηνοντας τη θεση αυτη κενη.Αυτο που ζηταμε ειναι το αυτονοητο.Δηλαδη οι θεσεις που θα μεινουν κενες και δε θα εγγραφουν οι επιτυχοντες να καλυφθουν απο τους επιλαχοντες με βαση των αριθμο των μοριων.Πολλα παιδια που περσι ειχαν χασει τη σχολη για ελαχιστα μορια επελεξαν να καταθεσουν μηχανογραφικο με το 10% ενω θα μπορουσαν να δωσουν πανελληνιες απ την αρχη εφοσον γνωριζαν οτι θα ανεβαιναν τοσο οι βασεις.Αυτα τα παιδια εχασαν μια ολοκληρη χρονια και πλεον δεν εχουν ελπιδες αφου φετος ηταν η τελευταια χρονια με το 10%.Επιπλεον οι θεσεις με το 10% ειναι ελαχιστες και επομενως οταν υπαρχει τετοια αυξημενη ζητηση ειναι αδικο να μενουν κενες θεσεις.Σας ζηταμε να ενεργησετε ωστε οι θεσεις που δεν καλυφθησαν απο επιτυχοντες να δοθουν στους αμεσως επομενους βαθμολογικα."Πως σας φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
πολυ καλο αλλα γινεται να προσθεσεις με τον δικο σου λογο " τουλαχιστον 1 φορα να δινονται οι κενες θεσεις στους επομενους υποψηφιους καθως θα ειναι ακατορθωτο εαν καθε φορα ο επομενος υποψηφιος δεν εγγραφεται στην σχολη να παραχωρειται η κενη θεση στον επομενο και μετα παλι στο επομενο διοτι αυτο θα παρει πολυ χρονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Παιδια οποιος εχει γνωστο σε υπουργειο,ΜΜΕ,συλλογους καθηγητων και μπορει ας στειλει ενα pm.Εχω κι εγω υποψην μου καποια βlogs που χουν αναγνωσιμοτητα και θα μπορουσαμε να στειλουμε επιστολη.Ας προτεινει ο καθενας τωρα τι θα συμπεριλαμβανει η επιστολη και που θα δινει βαρος.Εγω σκεφτομουν να γραψουμε το εξης:" Φετος το ενδιαφερον για το 10% ήταν περισσοτερο απο καθε αλλη χρονια αυξημενο.Χιλιαδες μαθητες περσι ειτε λογω λιγων μοριων ειτε λογω λανθασμενης επιλογης μηχανογραφικου δεν εισηχθησαν στη σχολη της επιθυμιας τους.Φετος ηταν η τελευταια τους ευκαιρια να περασουν στη σχολη της αρεσκειας τους και πολλοι ειχαν εναποθεσει τις ελπιδες τους στο θεσμο του 10%.Ωστοσο λογω του οτι ηταν η τελευταια χρονια χιλιαδες μαθητες κατεθεσαν μηχανογραφικο μερος των οποιων χωρις να εχουν σκοπο να εγκαταλειψουν τη σχολη φοιτησης τους.Ετσι παιδια που επιθυμουσαν διακαως την εισοδο τους στη σχολη με το 10% μειναν απεξω και εισηχθησαν μαθητες με υψηλους βαθμους που απλα εκαναν 10% εντελως επιπολαια με σκοπο να δουν που θα περασουν την τελευταια χρονια.Πολλοι απο αυτους που πετυχαν δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν σχολη και επομενως δεν προκειται να εγγραφουν στη σχολη που περασαν αφηνοντας τη θεση αυτη κενη.Αυτο που ζηταμε ειναι το αυτονοητο.Δηλαδη οι θεσεις που θα μεινουν κενες και δε θα εγγραφουν οι επιτυχοντες να καλυφθουν απο τους επιλαχοντες με βαση των αριθμο των μοριων.Πολλα παιδια που περσι ειχαν χασει τη σχολη για ελαχιστα μορια επελεξαν να καταθεσουν μηχανογραφικο με το 10% ενω θα μπορουσαν να δωσουν πανελληνιες απ την αρχη εφοσον γνωριζαν οτι θα ανεβαιναν τοσο οι βασεις.Αυτα τα παιδια εχασαν μια ολοκληρη χρονια και πλεον δεν εχουν ελπιδες αφου φετος ηταν η τελευταια χρονια με το 10%.Επιπλεον οι θεσεις με το 10% ειναι ελαχιστες και επομενως οταν υπαρχει τετοια αυξημενη ζητηση ειναι αδικο να μενουν κενες θεσεις.Σας ζηταμε να ενεργησετε ωστε οι θεσεις που δεν καλυφθησαν απο επιτυχοντες να δοθουν στους αμεσως επομενους βαθμολογικα."Πως σας φαινεται?
ειναι καλογραμμενο...εγω λεω να το στειλεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
οκ αν ειναι θα δημιουργησω εγω το γκρουπ sto fb εσεις εαν εχετε γνωστους στο υπουργειο προωθηστε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
οκ αν ειναι θα δημιουργησω εγω το γκρουπ sto fb εσεις εαν εχετε γνωστους στο υπουργειο προωθηστε το!

εγω δυστυχως δεν εχω κανεναν γνωστο.......παντως και σε blog να το στειλεις λογου χαρη το ''τρομαχτικο''....επισης σε e-mail στο υπουργειο...δε ξερω τί αλλο....οσο για το facebook με συγχωρεις αλλα δεν νομιζω να δωσει και βαρυνουσα σημασια το υπουργειο σε ενα site κοινωνικης δικτυωσης..και δεν εχουμε ολοι fb...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top