Πίεση & Διάβασμα

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Συνεχώς..όλοι λένε πως το μυστικό για τν μαθητή,τον φοιτητή και γενικά για να πετύχεις είναι πίεση.Το άγχος,ο φόβος,η συνεχής προσπάθεια.Εγώ λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω κάτι.Αν η πίεση είναι το κλειδί τότε γιατί εγώ με την καθηγήτρια μου που ναι μεν ήταν αυστηρή αλλά φιλική,υπομονετική και αγαπητή αγάπησα τα φιλολογικα μαθηματα ενώ με πίεση τώρα μισώ τα μαθηματικά επειδή μια ζωή τα θυμάμαι με πίεση εξαιτίας των καθηγητών και με άγχος και γιατί στα αγγλικά ναι μεν πήρα το FCE αλλά μισώ το φροντιστήριο γιατί η καθηγήτρια που κάνει μια ζωή τα θέλει όλα στην εντέλεια και τώρα ειμαι απελπισμένος γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.Λοιπόν δεν ξέρω ειλικρινά γιατί έκανα αυτό το topic αλλά σίγουρα μέσα από δικά σας περιστατικά πίεσης μπορεί να βγήκατε ζημιωμένοι ή ωφελιμένοι και αυτά θέλω να δω και να καταλάβω επιτέλους που κάνω εγώ το λάθος και γιατί δεν τα πάω καλά με την πίεση αλλά θεωρώ πως σιγα-σιγα και με υπομονή και κόπο όλα γινονται.Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Συνεχώς..όλοι λένε πως το μυστικό για τν μαθητή,τον φοιτητή και γενικά για να πετύχεις είναι πίεση.

Πού γίνεται αυτό, ποιοι το λένε; Σε κοροϊδεύουν μην ακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
το ξερω δεν τους ακουω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε θέλει πίεση, θέλει πειθαρχεία.

Mods: Κάντε τον τίτλο λίγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλενα21

Νεοφερμένος

Η Έλενα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μην ακούς κανέναν... Η πίεση δεν βοηθά σε τίποτα... Διάβαζε με τους δικούς σου ρυθμούς (καλύπτοντας βέβαια αυτά που πρέπει να ξέρεις) κι όλα θα πάνε καλά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εξαρτάται πως το εννοείς. Υπάρχουν άτομα που χωρίς λίγο σπρώξιμο αφήνονται. Ή ακόμη λειτουργούν καλύτερα υπό πίεση. Άλλοι όμως, με την πίεση κομπλάρουν και μπλοκάρουν καλύτερα (ελληνιστί :P)

Προσωπικά, υπό πίεση αποδίδω καλύτερα. Μπαίνω σε πρόγραμμα.
Ε κάπου κάπου σου ρχεται ένα ξεσπασματάκι.... ηρεμείς... και μετά φτου και από την αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όταν διάβασα τον τίτλο δεν ξέρετε για τι πράγμα νόμιζα ότι θα ήταν το θέμα! :P

Εγώ πάντως πιστεύω ότι αυτό με την πίεση δεν πιάνει με όλους! Δεν είναι απόλυτο, δλδ δεν αποτελεί μυστικό επιτυχίας ή κάτι τέτοιο. Εγώ πχ δεν την αντέχω, άλλους όμως τους βοηθάει.
Εγώ θέλω ηρεμία, να μου αρέσει αυτό που κάνω, να επιλέγω εγώ την ώρα που θα ασχοληθώ με κάτι και όχι να το κάνω επειδή έτσι πρέπει! Αλλά και πάλι δεν είναι πάντα έτσι. Άλλοτε χρειάζεται.
Γενικά όπως είπα και πριν είναι σχετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
όπως ειπαν ολοι σχεδόν,η πίεση εξαρτάται απο το άτομο.Προσωπικά,την αναζητούσα με την έννοια της πειθαρχίας και της οργάνωσης.Ποτε μου δεν τα πηγα καλα με καθηγητές που πίεζαν υπερβολικά,ούτε όμως και με τους υπερβολικά χαλαρούς.Ήθελα άτομα που απορροφούσαν 100% τις δυνατότητες μου χωρίς να με εξοντώνουν. Το παν,για αρχη είναι η θέληση και ο στόχος.Μετα η οργάνωση και η προσωπική επαγρύπνηση.όταν κανεις κατι που σ αρεσει ακόμα και η πίεση ομορφαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όταν διάβασα τον τίτλο δεν ξέρετε για τι πράγμα νόμιζα ότι θα ήταν το θέμα! :P

και εγώ ήμουν έτοιμη να πω ότι είμαι υποτασική χαχαχα αλλά πάλι καλά διάβασα το πρώτο ποστ πριν κάνω comment :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
και εγώ ήμουν έτοιμη να πω ότι είμαι υποτασική χαχαχα αλλά πάλι καλά διάβασα το πρώτο ποστ πριν κάνω comment :P
χαχαχαχαχα!! ακριβώς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
εγω προσωπικα λειτουργω καλυτερα υπο πιεση αλλα η πλειονοτητα των ανθρωπων προτιμαει την ηρεμια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Δε θέλει πίεση, θέλει πειθαρχεία.

Mods: Κάντε τον τίτλο λίγο
Εγω λεω τι μου ζητανε..δεν πρεπει να αλλαξει ο τιτλος .Αλλο πειθαρχεια αλλο πιεση

Όταν διάβασα τον τίτλο δεν ξέρετε για τι πράγμα νόμιζα ότι θα ήταν το θέμα! :P

Εγώ πάντως πιστεύω ότι αυτό με την πίεση δεν πιάνει με όλους! Δεν είναι απόλυτο, δλδ δεν αποτελεί μυστικό επιτυχίας ή κάτι τέτοιο. Εγώ πχ δεν την αντέχω, άλλους όμως τους βοηθάει.
Εγώ θέλω ηρεμία, να μου αρέσει αυτό που κάνω, να επιλέγω εγώ την ώρα που θα ασχοληθώ με κάτι και όχι να το κάνω επειδή έτσι πρέπει! Αλλά και πάλι δεν είναι πάντα έτσι. Άλλοτε χρειάζεται.
Γενικά όπως είπα και πριν είναι σχετικό.
Εγω οταν λεω θα ασχοληθω με κατι ασχολουμαι.Αλλα οχι απλα πιεζουν,ωιαζονται για πραγματα που δεν χρειαζονται.Και ειδικα στα αγγλικα δεν χαριζονται.Ας μην ειχες απορια ας ρωτουσες ας ηξερες ας γνωριζες,τυπικοτητες.


Εξαρτάται πως το εννοείς. Υπάρχουν άτομα που χωρίς λίγο σπρώξιμο αφήνονται. Ή ακόμη λειτουργούν καλύτερα υπό πίεση. Άλλοι όμως, με την πίεση κομπλάρουν και μπλοκάρουν καλύτερα (ελληνιστί :P)

Προσωπικά, υπό πίεση αποδίδω καλύτερα. Μπαίνω σε πρόγραμμα.
Ε κάπου κάπου σου ρχεται ένα ξεσπασματάκι.... ηρεμείς... και μετά φτου και από την αρχή!
Κοιτα λιγη πιεση χρειαεται αλλα οχι διαρκης,ειδικα οταν εισαι στο τελος.Αλλα το σημαντικοτερο ειναι το προγραμμα.

όπως ειπαν ολοι σχεδόν,η πίεση εξαρτάται απο το άτομο.Προσωπικά,την αναζητούσα με την έννοια της πειθαρχίας και της οργάνωσης.Ποτε μου δεν τα πηγα καλα με καθηγητές που πίεζαν υπερβολικά,ούτε όμως και με τους υπερβολικά χαλαρούς.Ήθελα άτομα που απορροφούσαν 100% τις δυνατότητες μου χωρίς να με εξοντώνουν. Το παν,για αρχη είναι η θέληση και ο στόχος.Μετα η οργάνωση και η προσωπική επαγρύπνηση.όταν κανεις κατι που σ αρεσει ακόμα και η πίεση ομορφαίνει.
Ακριβως.Στην αρχη πας με τους ρυθμους σου.Οχι αργους ουτε βιαστικους.Μετα φευγεις σβελα ,αλλα οταν εισαι ετοιμος!
και εγώ ήμουν έτοιμη να πω ότι είμαι υποτασική χαχαχα αλλά πάλι καλά διάβασα το πρώτο ποστ πριν κάνω comment :P

:P

χαχαχαχαχα!! ακριβώς.:P
Καλα που το διαβασατε καλα τοτες:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά για να λειτουργήσω καλά και να αφομοιώσω χρειάζομαι πίεση.... Και χωρίς την αφόρητη πίεση που συνεχώς ένιωθα την περασμένη χρονιά στην Γ' Λυκείου, δε θα κατάφερνα να περάσω Ιατρικό ΣΣΑΣ... Για αυτό δε το μετανιώνω καθόλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
συντροφε η πιεση δεν θα σε βοηθησει! απλα θα αγχωθεις και θα χασεις τον μπουσουλα! κανε αυτο που γουσταρεις οπως γουσταρεις και θα σαι καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
συντροφε η πιεση δεν θα σε βοηθησει! απλα θα αγχωθεις και θα χασεις τον μπουσουλα! κανε αυτο που γουσταρεις οπως γουσταρεις και θα σαι καλα :)

δεν λειτουργει ομως παντα ετσι καποιους (οπως εμενα ) τους βοηθαει η εργασια υπο πιεση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν λειτουργει ομως παντα ετσι καποιους (οπως εμενα ) τους βοηθαει η εργασια υπο πιεση!!!!

κοιτα λιγο πισεση παντα βοηθα!! αλλα η συνεχης πιεση κια το αγχος δεν εχει καλη καταληξη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trick

Νεοφερμένος

Η trick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Το κλειδί είναι να συνειδητοποιήσεις πως ο,τι κάνεις το κάνεις για τον εαυτό σου, τα φιλολογικά, τα αγγλικά, τα μαθηματικά...ο μόνος τρόπος να βγει κανείς χαμένος από την διαδικασία της μάθησης είναι να...μην συμμετάσχει σε αυτήν!

Προσωπικά ψάχνω ενδιαφέρον σε οτιδήποτε είμαι "υποχρεωμένη" να ασχοληθώ...και τρώγοντας έρχεται και η όρεξη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
κοιτα λιγο πισεση παντα βοηθα!! αλλα η συνεχης πιεση κια το αγχος δεν εχει καλη καταληξη :)

εννοειται πως μιλαω για πιεση μεσα σε λογικα ορια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κοιτα λιγο πισεση παντα βοηθα!! αλλα η συνεχης πιεση κια το αγχος δεν εχει καλη καταληξη :)
And one day you drop dead in the middle of a street
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top