Ικάρων (ΣΙ) Ιπτάμενοι

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Join the club :no1:

Απλά όσοι δηλώνετε 1η προτίμηση το τμήμα ιπταμένων να βάζετε ΠΑΝΤΑ και δευτερη επιλογή στο μηχανογραφικό για την περίπτωση πτητικής ανεπάρκειας στο πρώτο έτος.


**** τα ματια μου **** :'(...
Τελικα κατεληξα αεροναυπηγους.. αντε να βγαλω κανα ερασιτεχνικο να πεταω στην αερολεσχη.. τουλαχιστον μου εχει μεινει η τρελα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

--Silver--

Νεοφερμένος

Ο --Silver-- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γυναικες μέχρι τώρα δεν πετανε F-16. Υποψήφια α/φη είναι: το Eurofighter Tranche 3 (Γερμανία, Βρετανία, Ιταλία, Ισπανία), το Rafale F3/F4 (Γαλλία), το JAS-39E/F Gripen NG (Σουηδία), το Sukhoi Su-35(Ρωσία) , το F-16 Βlock 52+ Advanced ακόμα και η έκδοση Block 60 και το F/A-18E/F Super Hornet (ΗΠΑ). Μεγάλες πιθανότητες έχει το EF, το Rafale και το F-16 Blk 52/60, Ρώσικο με τίποτα όσο και αν το θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω πως μου ειχε ξεφυγει αυτο το θεμα... Βαλτε με και μενα στους υποψηφιους ιπταμενους!...

Αν και πρεπει να στρωθω λιγο στην γυμναστικη γιατι δεν το κοβω να περναω απο τα αθληματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgosvr

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σιδηρόκαστρο (Σέρρες). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
θέλει όσο να ναι καλή φυσική κατάσταση:) άλλωστε στρατιωτική σχολή είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
γεια σας
ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τους ικαρους (τους ιπταμενους)

-εχω διαβασει οτι αν στο πρωτο ετος δεν εχεις καποιες ικανοτητες πτησης
παιρνεις ποδι. Αυτα τα minimum ειναι δυσκολα ή με κανονικη φοιτηση και συνειδητοποιημενη τα περνας μια χαρα?

-ο μισθος οταν βγαινεις απο σχολη ποσο ειναι περιπου?

-τι αθληματα δινω για να μπω

-ασχολουνται μονο με το να πιλοταρουν και να επισκευαζουν κινητηρες ή ειναι στρατιωτες με την κανονικη εννοια?(ασκησης ακριβειας, πορεια 20 χλμ στο ασχετο κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
γεια σας
ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για τους ικαρους (τους ιπταμενους)

-εχω διαβασει οτι αν στο πρωτο ετος δεν εχεις καποιες ικανοτητες πτησης
παιρνεις ποδι. Αυτα τα minimum ειναι δυσκολα ή με κανονικη φοιτηση και συνειδητοποιημενη τα περνας μια χαρα?

-ο μισθος οταν βγαινεις απο σχολη ποσο ειναι περιπου?

-τι αθληματα δινω για να μπω

-ασχολουνται μονο με το να πιλοταρουν και να επισκευαζουν κινητηρες ή ειναι στρατιωτες με την κανονικη εννοια?(ασκησης ακριβειας, πορεια 20 χλμ στο ασχετο κλπ)
Γεια σου φίλε.Δεν είμαι ιπτάμενος στην ικάρων αν και θα το ήθελα πολύ αλλά λόγω μυωπίας δεν μπόρεσα(αν και είχα το βαθμό).Επειδή έχω όμως αρκετές πληροφορίες θα σου απαντήσω.Λοιπόν:1)Ισχύει ότι κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης στη σχολή μπορεί να κριθείς ακατάλληλος για πτήση(πτητική ανεπάρκεια).Αυτό δεν είναι κάτι άδικο.Λαμβάνουν υπ'όψη σωματικά και άλλα κριτήρια για να συμπεράνουν κάτι τέτοιο.Δεν το κάνουν ούτε από κακία ούτε επειδή θέλουν να σε κόψουν.Αν κριθείς πτητικώς ανεπαρκής να λες πάλι καλά που το διάγνωσαν νωρίς πριν βρεθείς στο cockpit ενός F-16 και φας το κεφάλι σου.Η πτητική ανεπάρκεια διαγνώσκεται συνήθως στο 1ο ή 2ο έτος.Ωστόσο ακόμα και αν κριθείς πτητικά ανεπαρκής δεν παίρνεις πόδι αλλά έχεις τη δυνατότητα αν θες να συνεχίσεις ως προσωπικό εδάφους(ελεγκτής αεράμυνας) και να ακολουθήσεις κανονική καριέρα αξιωματικού ως προσωπικό εδάφους.
2)Ο μισθός εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και σε ποια μονάδα θα μπεις.Αν δεν κάνω λάθος μαζί με το πτητικό επίδομα κυμαίνεται στα 1800-2000 Ε.
3)Τα αθλήματα είναι τα ίδια που δίνεις για τις υπόλοιπες στρατιωτικές σχολές,όμως απαιτούνται λίγο καλύτερες επιδόσεις(googlαρε και θα τα βρεις)
4)Οι ιπτάμενοι δεν επισκευάζουν κινητήρες.Αυτή είναι δουλειά των μηχανοσυνθέτων από ΣΤΥΑ.Δεν είναι στρατιώτες αλλά στρατιωτικοί.Ως ιπτάμενοι στη πολεμική φυσικά και παίρνουν συχνά μέρος σε διάφορες στρατιωτικές ασκήσεις με άλλα αεροπλάνα.Είναι γνήσιοι στρατιωτικοί.
Τέλος θέλω να σου πω,επειδή είδα έχεις ανοίξει θέματα για πολλές σχολές καλύτερα να την αφήσεις την ικάρων ιπτάμενοι.Αυτή η σχολή είναι μόνο για όσους θέλουν να γίνουν ιπτάμενοι και τίποτα άλλο.Δεν το κάνουν ούτε για τα λεφτά ούτε για τη μονιμότητα.Κάθε μέρα παίζουν τη ζωή τους κορόνα γράμματα για να προασπίσουν τα συμφέροντα αυτής της χώρας.Αν δεν γουστάρεις τρελά το αεροπλάνο δεν θα φύγεις από το 1ο έτος αλλά από τη πρώτη βδομάδα.Πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος ότι μόνο αυτό θέλεις να κάνεις στη ζωή σου και τίποτα άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
1ον ευχαριστω για τις αναριθμητες πληροφοριες
2ον το πιθανον <<forum spamming>> που κανω ειναι γιατι ψαχνομαι το σιγουρο ειναι οτι θελω να παω στρατο
3ον αν δεν εχω μυωπια αλλα αστιγματισμο 1 και 1.2 υπαρχει καποιο prob? γιατι δεν εχω δει περιορισμο ουτε για αστιγματισμο ουτε για υπερμετρωποια ουτε για τιποτα τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
1ον ευχαριστω για τις αναριθμητες πληροφοριες
2ον το πιθανον <<forum spamming>> που κανω ειναι γιατι ψαχνομαι το σιγουρο ειναι οτι θελω να παω στρατο
3ον αν δεν εχω μυωπια αλλα αστιγματισμο 1 και 1.2 υπαρχει καποιο prob? γιατι δεν εχω δει περιορισμο ουτε για αστιγματισμο ουτε για υπερμετρωποια ουτε για τιποτα τετοιο
Δεν σε κατηγορώ για spamming.Απλώς επειδή έχεις ανοίξει πολλά θέματα και ψάχνεις πληροφορίες για πολλές σχολές συμπέρανα ότι δεν έχεις κατασταλάξει τί ακριβώς θέλεις να κάνεις και γι αυτό είπα ότι η ικάρων ιπτάμενοι(και μηχανικοί) είναι για άτομα που έχουν κατασταλάξει από καιρό ότι αυτό θέλουν να κάνουν στη ζωή τους.Τέσπα δεν είμαι και ο ειδικός ούτε θα σου πω τί να κάνεις αλλά ξαναλέω ότι για να πας σε αυτή τη σχολή δεν πρέπει να γουστάρεις μόνο το στρατό αλλά ακόμα πολύ περισσότερο να γουστάρεις το αεροπλάνο όπως εγώ:D
Για τη μυωπία και αστιγματισμό υπάρχουν συγκεκριμένα όρια.Ενδεικτικά απ'ότι είδα πρέπει να έχεις οπτική οξύτητα 20/20 που σημαίνει μηδέν βαθμούς μυωπία.Αναζητούν το τέλειο μάτι.Για αστιγματισμό δεν λέει κάτι αλλά αν δεν χρειάζεται να φοράς γυαλιά τότε πιθανώς να μην υπάρχει πρόβλημα.Πρόσεξε:Δεν πρέπει να έχεις καθόλου μυωπία,ούτε λίγο οπότε πήγαινε στον οφθαλμίατρό σου να σε εξετάσει για να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις καθόλου μυωπία.Σημειωτέον δεν σε δέχονται στους ιπτάμενους αν κάνεις λέιζερ.Είναι η μόνη σχολή που συμβαίνει αυτό,ακόμα και στους μηχανικούς στην ικάρων σε δέχονται με λέιζερ αλλά εκεί η βάση είναι άπιαστη.Αν θες αυτή τη σχολή και φυσικά έχεις το βαθμό κοίταξε να μπεις σε μια καλή φυσική κατάσταση γιατί η σχολή ικάρων είναι η στρατιωτική σχολή με την περισσότερη γυμναστική(περισσότερη και από ευελπίδων και όλες τις άλλες).Πρόσεξε να μην κουράζεις τα μάτια σου όταν διαβάζεις ή όταν βλέπεις τηλεόραση κλπ και με μέτρο τα videogames για να μην αποκτήσεις έστω και ελάχιστη μυωπία,ζήτα συμβουλές από τον οφθαλμίατρό σου για αυτά.Ότι άλλο θες να ρωτήσεις εδώ είμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

airforce

Νεοφερμένος

Η airforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδια.ειμαι καινουργια εδω..και θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας σχετικα με την ικαρων..γιατι ξερετε εχω φαει κολλημα για ιπταμενος ειναι πραγματικα το ονειρο μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γεια σας παιδια.ειμαι καινουργια εδω..και θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας σχετικα με την ικαρων..γιατι ξερετε εχω φαει κολλημα για ιπταμενος ειναι πραγματικα το ονειρο μου...:)


η ικάρων δέν είναι για γυναίκες. Ούτε για όλους τους άντρες είναι. Απο τις πιο απαιτητικές μονάδες του στρατού. Πιο δύσκολη και απο τα ΛΟΚ. Αν πας σίγουρα θα σε βάλουνε ώς προσωπικό εδάφους. να πετάξεις αληθηνό f-16 πολύ δύσκολο.

ΣΤΥΑ η ΣΥΔ το σκέφτεσαι?. μόνο 2 χρόνια είναι, και αρκετές γυναίκες επιλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
η ικάρων δέν είναι για γυναίκες
είσαι σίγουρος;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , για την σχολη ικαρων , πρεπει να ξερεις μερικα πραγματα για τα μαχητικα η μαθαινεις τα παντα εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
είσαι σίγουρος;:hmm:

μπορούν να μπούν γυναίκες στην σχολή, αλλα με τίποτα δεν τις βάζουν πιλότους στα αεροπλάνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
μπορούν να μπούν γυναίκες στην σχολή, αλλα με τίποτα δεν τις βάζουν πιλότους στα αεροπλάνα.
Σίγουρα για τις γυναίκες είναι πολύ πιο απαιτητική και δύσκολη η εκπαίδευση αλλά δεν υπάρχει απαγόρευση για γυναίκες στη σχολή ικάρων,τόσο για ιπτάμενους όσο και για μηχανικούς.Υπάρχουν ήδη γυναίκες ιπτάμενες,απόφοιτες σχολή ικάρων,μάλιστα μία είναι στα phantom αλλά για f16 και αναχαιτίσεις σίγουρα δεν θα παίρνουν γυναίκες.Και στην αεροπορία στρατού έχει γυναίκες ελικοπτεράδες,είχε και σχετικό θέμα στην εκπομπή της ΕΤ1.
Γεια σας παιδια , για την σχολη ικαρων , πρεπει να ξερεις μερικα πραγματα για τα μαχητικα η μαθαινεις τα παντα εκει?
Εκεί θα σου τα μάθουν όλα μη φοβάσαι τίποτα.Αρκεί να τα καταφέρεις στην εκπαίδευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , για την σχολη ικαρων , πρεπει να ξερεις μερικα πραγματα για τα μαχητικα η μαθαινεις τα παντα εκει?

Εκεί τα μαθαίνεις, αν και συνήθως αυτοί που γουστάρουν τα αεροπλάνα, έχουν ψαχτεί από μόνοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εκεί τα μαθαίνεις, αν και συνήθως αυτοί που γουστάρουν τα αεροπλάνα, έχουν ψαχτεί από μόνοι τους.

εχω ψαχτει και ψαχνομαι ακομα , απλα και εγω δεν ξερω τι γινετε οταν μπεις , τι ασκησεις κανεις .. εχω ακουσει για 100μετρα σε 16sec.Και ακομα ψαχνω για τις πληροφοριες αυτες .. αν χρειαζεσαι εκπαιδευση etc...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
https://www.e-kimolia.gr/html/athlisis.htm
ψαξε να βρεις κατι παρομοιο στην πολη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
εχω ψαχτει και ψαχνομαι ακομα , απλα και εγω δεν ξερω τι γινετε οταν μπεις , τι ασκησεις κανεις .. εχω ακουσει για 100μετρα σε 16sec.Και ακομα ψαχνω για τις πληροφοριες αυτες .. αν χρειαζεσαι εκπαιδευση etc...

Ε ναι... για να μπεις περνάς αθλήματα, όπως σε όλες τις στρατιωτικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περιορισμός φύλου στους Ιπταμένους. Αν καταφέρεις να τελειώσεις τη σχολή και την αντίστοιχη εκπαίδευση, γίνεσαι κανονικά πιλότος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top