Απορίες για κατατακτήριες

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
1o ετοσ ειμαι στο τμημα φιλολογιας... Δεν περασα περυσι για 200 περιπου μορια κ δεν ειμαι σιγουρη αν θα πεσουν τοσο οι βασεις.. το θεμα ειναι οτι δεν θα ηθελα να εργαστω ως φιλολογος :/ οποτε το βλεπω με κατακτητηριες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι πως εφοσον δεν σου αρεσει:

α) κανεις 10% που ειναι το πιο ανωδυνο
β) δινεις πανελληνιες ξανα

Να κατσεις 4 χρονια σε μια σχολη που δεν σου αρεσει για να δωσεις μετα κατατακτηριες δεν εχει νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Έχει περάσει κανείς με κατατακτηριες στην ψυχολογία παντειου για να μου πει πως του φάνηκε η ύλη και τα θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση...πάντα ο στόχος μου ήταν η νομική ( οχι βέβαια για δικηγορία ) και μιας και δεν πέρασα εστω για λίγα μόρια σκέφτομαι να δώσω κατακτητήριες με το που τελειώσω τη σχολή μου... Εσείς τί λέτε? Θα αξίζει ή τζάμπα θα φάω τα χρόνια μου? ( να ξαναδώσω πανελλήνιες? ) . Επιπλέον ό,τι γνωρίζετε για κατακτητήριες νομικής ( ΤΟΥ ΑΠΘ κυρίως ) θα βοηθούσε αρκετά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σε αυτή τη χώρα που ζούμε δυστηχώς ,κι δη σε μια σχολή σαν την νομική ΑΠΘ μην περιμένεις οι κατακτήριες να είναι αξιοκρατικές.Εχούν ακουστεί πάρα πολλά ,τα οποία και να μην ισχύουν σκέψου οτι θα διαγωνίζεστε πάρα πολλά ατομα για ελάχιστες θέσεις εκ των οποίων αν όχι όλες οι μισές θα ειναι ήδη δωσμένες.Για μένα οι πανελλήνιες ειναι μονόδρομος.Δύο συμφοιτητες μου το κάνανε και δωσανε πανελληνιες αφου πρωτα ηταν μια χρονια σε μας και τωρα ειναι πρωτο ετος στην νομικη:)
Μπορει να φαινεται βουνο αλλα σκεψου το μετα :)) .Να σπουδαζεις κατι που ηθελες απο μικρη και πραγματικα θελεις να το ασκησεις σανη επαγγελμα.
Αν μην τη αλλο εισαι στην πιο παραγωγικη ηλικια,το να τελειωσεις μια σχολη η οποια κατα γενικη ομολογια δεν ειναι ευκολη ,και δεν θα την βγαλεις στα 4 χρονια μονο και μονο για να δωσεις κατατακτηριες μετα ειναι λαθος σκεψη.Λαμβανοντας υπ οψιν οτι ειναι και κατι που το εχεις αποφασισει απο το α εξαμηνο.Αν δεν αντεχεις καθολου την ιδεα περιμενα να κανεις 10 % οχι μονο φετος αλλα και του χρονου 6% που λογικα του χρονου θα την πιασεις τουλαχιστον στο δπθ (συνηθως πεφτουν πολυ οι βασεις γιατι αυτοι που ζητανε να αλλαξουν σχολη μετα το 2 ετος ειναι πολυ λιγοι )
Αυτα απο μενα.Αν τελικα παντως μηνεις σε μας να ξερεις οι πανεηλληνιες θα σου ειναι πολυ πιο ευκολα μολις τελειωσεις το τμημα απο τις κατατακτηριες :P (φιλολογος θα εισαι γαρ )
Καλη σου επιτυχια ο,τι και αν επιλεξεις :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιαδιά νομίζω ότι μπορεί να συνδιαστούν πολύ καλά η φιλολογία και η νομική. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δύσκολες ή εύκολες αλλά οι κατατακτήριες είναι μία επιλογή βάσιμη .


Με ότι κλάδο της νομικής και να ασχοληθείς πρέπει να κατέχεις την ελληνική γλώσσα και τι το καλύτερο για αυτό από το να σπουδάσεις ένα φιλολογικό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaMp

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα, απλώς σκέφτομαι μήπως φάω πολλά χρόνια στην αναμονή..
( Θα μου πεις και νομική να πάω κ να τελειώσω κλπ πάλι στην αναμονή θα ειμαι :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Η νομικη εχει λιγους κλαδους.
Νομικη συμβουλος σε μεγαλη εταιρεια-τραπεζα.
Δικηγορος
Συμβολαιογραφος
Δικαστικος
Διπλωματης(μετα απο διπλωματικο σωμα κτλ)

Θα σου ελεγα μιας και περιπλεκεται το πραγμα,για να μην χανεις χρονο να βρεις πιοο επαγγελμα ακριβως θελεις να κανεις αρχικα.
Επειτα εαν αυτο ειανι νομικο,
1)κοιτας εξωτερικο
2)κοιτας πτυχια εξ αποστασεως πανεπιστημιου.Επειτα μολις παρεις το πτυχιο απο εξ αποστασεως κανεις και ενα διδακτορικο πχ για να το εμπλουτισεις σαν πτυχιο. Με αυτον τον τροπο δεν χανεις καθολου χρονο...Ομως δεν ξερω εαν μπορεις ετσι να μπεις διπλωματικο σωμα η δικαστικο σωμα.Το λεω γιατι σημασια ξερεις στις μερες μας εχει η δουλεια.Δηλαδη εαν ειναι να χανεις χρονο σε σπουδες καλυτερα να το κανεις ετσι και να κερδισεις χρονο σε επαγγελματικη εμπειρια καθοτι αυτο ειναι το δυσκολο για τα επομενα 25 χρονια που θα πεσει η ανεργια.
Εαν τιποτα απο τα παραπανω τοτε
1)να γραφτεις στη σχολη σου
2) να δινεις πανελληνιες καθε χρονο μεσα στα 2-3 χρονια πριν παρεις πτυχιο φιλολογιας,για νομικη
Εαν δεν περασεις παιρνεις πτυχιο φιλολογιας και δινεις κατατακτηριες.Ετσι θα εχεις 1 πτυχιο φιλολογιας και πας για δευτερο νομικης σε μια εξεταση που αλλοι δινουν 3-4 χρονια με φροντιστηρια και πληρωνοντας λεφτα σε καθηγητες για να περασουν .Δηλαδη πολυ ανταγωνιστικη εξεταση ,

Οποτε συμφερει το πτυχιο εξ αποστασεως ή το εξωτερικο για νομικος.

Ομως ,εαν εχεις και πτυχιο φιλολογιας και νομικης μπορεις να ασχοληθεις με πολιτιστικα θεματα υπαρχουν καποια μεταπτυχιακα πολιτισμου και υποθετικα σε μια καλη περιοδο της Ελλαδας που γινονται προσληψεις σε μουσεια και κτλ ειναι καλος συνδιασμος,επειδη ειμαι εντελως εξω απο το χωρο εχω υποψιν οτι αυτο εκανε πχ η ΣΙμωνη Ζαφειροπουλου`
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μεταπτυχιακα πολιτισμου και μουσειολογιας η ιστοριας της τεχνης κυριως απο ιστορικο-αρχαιολογικο οχι φιλολογια.Δεν εχει τιποτα απολυτως επαγγελματικα η νομικη εκτος αν εχεις ετοιμο πελατολογιο και γραφειο.Οποτε αφοσιωσου θα ελεγα στα φιλολογικα για να βρεις μια δουλεια σχετικη.Μπορεις να ασχοληθεις με διαφορα απο κειμενογραφος διαφημιση επιμελεια κειμενων και εκδοτικους οικους μεχρι τα...κλασικα με ιδιαιτερα και φροντιστηριο.Νομικη τι θα γινεις η Ελιζα Βοζεμπεργκ η η Θανου αχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αγνοειτε εναν καθοριστικο παραγοντα που λεγεται προσωπικη ευχαριστηση..Δεν λεω πως με τη νομικη θα βρει σιγουρα δουλεια και θα γινει πλουσια αλλα ρε παιδες 4 χρονια σε μια σχολη που δεν της αρεσει και δεν την ικανοποιει?

Καλυτερα 10% και πανελληνιες αν χρειαστει παρα να χαραμισεις 4 χρονια της ζωης σου στη φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
κανεις δε της εγγυαται οτι θα της αρεσει η νομικη. εχει κανει καποια πρακτικη για να δει τα πραγματα εκ των εσω; οχι...
συχνα προσδοκουμε αλλα πραγματα απο ενα αντικειμενο σπουδων, απο αυτα που πραγματι μπορει να σου παρεχει.
πολλοι ηθελαν να γινουν μικροι αστροναυτες. ποσοι γινανε εν τελει; τα ονειρα παραμενουν ονειρα ορισμενες φορες, οσο σκληρο κι αν μπορει να φαινεται για καποιους αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κανεις δεν εγγυαται οτι θα της αρεσει η νομικη αλλα ειναι σιγουρο πως δεν της αρεσει η φιλολογια. Μονο γι αυτο αξιζει η προσπαθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τι ευχαριστηση ρε και βλακειες.Η κοπελα γραφει οτι δεν θελει να γινει δικηγορος.Θα διαβασεις ενα καρο νομικα βιβλια για να γινεις τι ακριβως;Προφανως ανηκει στην κατηγορια του τυπου θελω να πουλαω μουρη με το πτυχιο και δεν εχει να κανει με πραγματικο ενδιαφερον για το επαγγελμα και την νομικη επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cortomaltese

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ρε βλακεντιε μπορει να της αρεσει το περιεχομενο σπουδων και οχι η δικηγορια.Αμαν κρινεις απο το τιποτα και κατηγορεις χωρις ενδειξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιαδιά νομίζω ότι μπορεί να συνδιαστούν πολύ καλά η φιλολογία και η νομική. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δύσκολες ή εύκολες αλλά οι κατατακτήριες είναι μία επιλογή βάσιμη . Με ότι κλάδο της νομικής και να ασχοληθείς πρέπει να κατέχεις την ελληνική γλώσσα και τι το καλύτερο για αυτό από το να σπουδάσεις ένα φιλολογικό τμήμα.

Ναι, έχω κι εγώ την ίδια άποψη. Είναι ιδανικός ο συνδυασμός φιλολογίας και νομικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλογητός

Νεοφερμένος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδια , χαιρετώ την παρεα. Δεν ήξερα που να το αναρτήσω αλλα εφόσον πρόκειται για κατατακτήριες γράφω εδω :) , θελω να δώσω για γεωπονική Αθηνών (συγκεκριμένα ζωικής ) κ θα ήθελα αν καποιος εχει δώσει για το ιδιο(;) καθώς κ αν υπάρχουν καπου τα βιβλία ή τα εχει καποιος ( εάν δεν αλλάξει η ύλη για 2017-2018)
Τελος , εγω ενδιαφέρομαι πρώτον να ανοίξω μια πτηνοτροφική μονάδα για μενα , κ δεύτερον οι περισσότεροι φίλοι μου κ γνωστοί ασχολούνται με τα ζωντανά (αιγοπρόβατα-αγελάδες)
Ευχαριστω πολυ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Τι ευχαριστηση ρε και βλακειες.Η κοπελα γραφει οτι δεν θελει να γινει δικηγορος.Θα διαβασεις ενα καρο νομικα βιβλια για να γινεις τι ακριβως;Προφανως ανηκει στην κατηγορια του τυπου θελω να πουλαω μουρη με το πτυχιο και δεν εχει να κανει με πραγματικο ενδιαφερον για το επαγγελμα και την νομικη επιστημη.

Καλη η μαλακια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis t

Νεοφερμένος

Ο mixalis t αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας είμαι απόφοιτος σχολής οικονομίας και διοίκησης, τμήμα εμπορίας και διαφήμισης (Marketing) και θέλω να δώσω κατατακτήριες για την ίδια σχολή, απλά άλλη ειδικότητα, λογιστική.. Είναι η ίδια σχολή απλά το εμπορίας και διαφήμισης ήταν παράρτημα σε άλλη πόλη.. Πρέπει να δώσω αναγκαστικά κατατακτήριες δεν υπάρχει άλλος τρόπος εισαγωγής, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Πανελλαδικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
:hmm:Τι γνώμη έχετε για τις κατατακτηριες στην ψυχολογία παντειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:hmm:Τι γνώμη έχετε για τις κατατακτηριες στην ψυχολογία παντειου;

https://www.prosvasis.edu.gr/uploads...ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ ΑΚ.ΕΤΟΥΣ 2015-2016....pdf


εδώ βλέπεις του περσινούς επιτυχόντες. Δεδομένου ότι η σχολή είναι Αθήνα θεωρώ πολύ λίγες θέσεις αυτές που προσφέρονται και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

Αντιθέτως το τμήμα του ΕΚΠΑ https://www.psych.uoa.gr/fileadmin/p...s/Pinakas_epitychonton_katataktiries_2016.pdf

είναι τίμιο.

Συνεπώς καλό είναι να προετοιμαστείς για ΕΚΠΑ και αν μπορείς να δώσεις παράλληλα για Πάντειο . Όμως το διάβασμα σου θα είναι κατά 90% για ΕΚΠΑ.......................

Επίσης δεν γνωρίζω διαφορές ποιότητας Ψυχολογίας εκπα και παντείου όμως και τα δύο από ότι ξέρω προσφέρουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

Επίσης το ΕΚΠΑ έχει και βαθμολογίες των παιδιών και ενεργεί σύμφωνα με το νόμο το θεωρω πολύ πιο αξιόπιστο από του Παντείου ως προς τις κατατακτήριες.

Πάντως οι βαθμολογίες όλων των υποψηφίων είναι υψηλές συνεπώς θέλει πολύ καλή προετοιμασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top